CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: audioslavefan

Pengalaman bersama dng seseorg sebelum mereka arwah

Reply #140 redsentra's post

banyak2 bersabar yer...apa pun kita sbg org islam kena redha ngan Qada & Qadar dari Tuhan...Alfatihah utk arwah.......

erm..sedihnya...

ni ina nk citer pengalaman ina lak..kawan satu tempat keje.arwah ni keje dia kat store,tapi dlm sebulan sebelum dia meninggal,dia kerap sangat duduk dlm ofis ina.keje dia..main game jer..tapi sebelum ni jarang sangat dia masuk ofis ni kecuali dia nk call wife dia..
pagi sblm arwah ni meninggal,siap ina marah lagi kat dia..sebab main game.kami kat sini kira boleh melawak la...tak ler serious sgt..siap kutuk lagi ngan member yg lain..arwah ni sebenarnya org jenis tak ambil hati sgt..org jenis lurus.
petang hari tu..kami dapat berita mengejut,arwah meninggal dlm perjalan ke Hospital sebab penat kat store dlm site...mcm tak percaya lak...
lepas tu baru la terfikir..patut la sblm ni kerap sgt dia dok kat ofis..mungkin dia nak ina ingat kat dia kot.. .

di ambil dari utusan 11/12/2006
untuk tatapan kiter sumer.. sedih baca u all punya cerita.. nak mengalir air mata....
agak panjang tapi bacalah ya....
SOALAN:
Saya seorang suri rumah sepenuhnya, berumur 55 tahun mempunyai latar
belakang agama terlalu asas. Kesemua anak, iaitu 6 orang duduk
berasingan, 5 orang telah berumah tangga dan yang bongsu di luar
negara kerana belajar.
Saya berasa ada satu kekurangan apabila suami saya, yang amat saya
kasihi meninggal di riba. Ketika itu saya tidak tahu apa hendak buat,
selain memeluknya dan menyuruhnya mengucap.
Ketika itu saya benar-benar sedar, yang saya memerlukan seseorang
yang boleh mententeramkan keadaan, memberi keyakinan pada diri saya,
juga menghadapi keadaan panik ketika suami dalam keadaan sakaratul
maut. Saya tidak pernah pergi ke surau atau masjid kerana sibuk di
rumah.

Reply #138 audioslavefan's post

masih belum kawen lagi....dia ckp susah org lain nak ganti tmpt arwah...bg dia arwah tu sebaik2 suami dan tiada penggantinya.......

Reply #144 baby_bro85's post

isk sedihnye.. camtulah isteri.. setia kt suami.. walaupun suami dah takde..

aku nk ceritakan pengalaman aku lak ngn arwah bapak aku... maaflaah sbb mgkin cerita aku nie panjng sket....n aku pn jenis yg x pndai nk mngarang...

aku kawen bln 8 tahun 2005 n bapak aku meninggal bulan 12 thn yang sama....selama aku hidup aku mmg stiap tahun beraya ngn mak n bapak aku tp thn tu tak...sbb aku blk kg hubby..

dlm bln 11 arwah bapak aku admitted sbb kencing manis n gout...arwah bapak aku mmg slalu keluar msk spital sbb sakit tu..kebetulan time yg sama aku morning sickness, mengandung 3 bln..n aku jg br je bertukar tmpt keje..aku berulang dr kota damansara, umah lama aku ke putrajaya setiap ari...dlm masa yg sama kitorg sibuk cr umah sewa baru sbb aku dh x larat nk berulang pegi balik...

mmg bz sgt time tu.. smpai aku x smpt jenguk arwah..n bila aku call family aku kata jgn risau, so aku dh set ada public holiday yg jatuh hr isnin utk aku blk kg.. dpt cuti lama sket...

aku slalu jg call arwah kt spital...skali tu aku call arwah...suara arwah ceria jer tp lemah..dia suh aku blk... ayat dia...
"baliklaa bapak dh x lama..."
mak aku bisinglaa kt bapak aku sbb mcm bt aku risau plk... sdgkan aku pregnant...

so minggu depannya minggu aku nk blk tu..aku spatutnya blk mlm jumaat... tp sbb aku letih gile mengemas umah sewa baru...aku tangguh...blk subuh2 sabtulaa...
lbh kurg pukul 1 pagi..kakak aku call hubby aku angkat...katanya bapak aku dh nazak...aku sedih sgt...time2 tu jgk kitorg bertolak balik....

bila smpai spital, bapak aku dh koma.... yg aku tahu bapak aku still bernyawa sbb ada monitor tunjukkan graf denyutan jantung dia..aku n hubby bacakan yassin...saudara mara pn ramai dtg melawat arwah...walaupun arwah dh koma...tp degupan jantung dia still stabil...

mlm sabtu tu aku dh start rasa x sedap ati...walaupun smua ahli keluarga suh aku blk tido kt umah aku x nak...aku rsa lain mcm...aku tido kat koridor spital tu,dgn hubby n adik aku...hrpan aku bapak aku sedar n dptlaa dia tgk anak aku nt...slalu aku bisikkan kata2 perangsang kat arwah agar dia sedar n dpt bt lawak ngn aku mcm slalu...

tp tepat kul 4.30 am aku terjaga dr tido mcm ada org yg kejut aku...tp aku x tau siapa...so aku bgn sorg2 pg tengok bapak aku...time tu turn kakak aku berjaga...

x lama lps tu...dengupan jantung bapak aku makin mendatar... means bapak aku dh lemah... n trus straight je line tu... aku tau bapak aku dh x der...

mlg sgt nsb aku, aku x smpt jmpa arwah sblm dia meninggal...ayat dia.... baliklaaa bapak dh x lama...........still aku igt...n bila igt aku x smpt blk jmpa dia aku rsa sedihhhh sgt... n aku still confuse cmne aku leh terjaga mcm ada org suh bangun di saat2 akhir bapak aku still bernyawa...aku rsa bapak aku dtg kejut aku, bagitau dia dh nk pegiiiii.....

skrg nie..bila teringat je kt mak aku...aku terus blk kg.. aku x nk peristiwa lama tu berulang lg....

Follow Us

Reply #146 Potpouri's post

sian kat potpori..lain kali kalo dah kes emergency kemas2 rumah x payah dah!! tinggalkan jer la rumah tu dlm bersepah pun!! asalkan kita dapat sama ngan org tua kita..kalo kita terlambat nak minta maaf kat dia menyesalnya seumur hidup walaupun kita anak yg baik!!..

Originally posted by baby_bro85 at 26-1-2007 03:59 PM
sian kat potpori..lain kali kalo dah kes emergency kemas2 rumah x payah dah!! tinggalkan jer la rumah tu dlm bersepah pun!! asalkan kita dapat sama ngan org tua kita..kalo kita terlambat nak mint ...

tulaaaa...mmg nyesal...
bila tgk smula gmbar2 arwah sblm meninggal...kebetulan smua gambar trbaru yg saya ada, arwah pakai baju n sluar putih ... smua gmbr pakai bj putih tu...smua putih...sdgkan baju tu sblmnya bkn baju favourite pn...

pengalaman nie mnjadi satu pengajaran pada saya..sayangi n hrgai seseorg sewaktu dia ada....sbb kita akan terasa kehilangan apabila dia pergi meninggalkan kita..................

[ Last edited by  Potpouri at 8-2-2007 10:09 AM ]

nak cerita kisah abah arwah kismis sendiri... arwah ni dah lama sakit, bukan lumpuh tapi sakit urat yg teruk, so tak boleh jalan sangat.. kalau nak jalan kena pimpin, pas tu dia macam tak boleh berdiri betul .. kira 4, 5 tapak dipimpin orang, dia dah rasa lenguh tak boleh jalan...

Dalam sebulan sebelum dia meninggal, abah ada cerita kat mak, dia mimpi arwah tok mak , tok ki (mak n ayah abah lah), abg sulung dan abg no 3 abah.. semua dah meninggal tu... mereka dok dalam satu rumah, dan mak abah ni cam ajak abah join dorang sekali dok rumah tu....

4,5 hari sebelum dia meninggal, arwah boleh berjalan... walaupun taklah jalan macam orang sihat, tapi boleh berjalan dengan tongkat. Habis dalam rumah dia jenguk setiap bilik, dan dia tidor dalam setiap bilik dalam rumah. Masa tu kami sekeluarga tak rasa syak apa apa pun cuma cukup happy.. kira amazing jugak, sebelum ni dalam rumah pun berkerusi roda, tapi ahri tu nampak kemajuan, boleh jalan pakai tongkat walupun terkial jugak.. kira mmg mengejutkan bagi kami.. ehh abah dah boleh jalan, Alhamdulillah dah nampak nak sihat tu...

2,3 hari lepas tu, ayah demam panas, kami sekeluarga bawak gi sepital, masuk ICU. Last word dia kat saya.. "XXXX, ayah sakit ni..." Tu je.. meninggal di sepital, dalam keadaan koma... bacteria infection dalam darah...

Tulah bila kenang perangai arwah sebelumd ia meninggal tu, baru perasan kepelikkannya... masa kejadian tu sendiri, kita tak rasa pelik pun, padahal perangai pelik dia tu memang dah tanda dia nak pergi tinggalkan kita... yg paling obvious, mimpi arwah ayah tu lah...

[ Last edited by  kismis at 28-1-2007 04:52 PM ]

kroit cuma tau antara tanda2 orang yang dah 'dekat' nih, akan ada perubahan pada kuku dia..tak tau ar perubahan apa..

taknak benda2 ni jadi kat aku~
please!!

Reply #151 Robab's post

aku pon nak share gak citer leh ke? aku dak baru. ni pasal arwah mak tiri aku. aku mase kecik2 rapat ngan arwah gak la. maklum la aku ni anak tunggal bapak aku. pastu, bile arwah dah ade anak, arwah banyak lebihkan anak die. pendekkan citer, bile aku dah besar dlm skolah menengah, aku slalu gaduh ngan arwah. ye la. die mude, aku pon baru nak naik. same2 panas la mase tu.

1 hari tu aku lari umah.mule2 lari umah mak aku. pastu aku balik umah nenek aku (belah abah) atas nasihat mak aku. takot nanti dorang tuduh mak aku culek aku. sejak tu, aku dok ngan nenek aku. aku x penah bertegur ngan arwah lepas tu.

sampai la 1 hari mase aku for 5, aku dpt tau arwah sakit barah taik lalat yg kemudiannye jadik barah tulang. die lumpuh pinggang ke bawah. bile aku tau je, aku terus gi ospital.mmg sedih mase tu. sejak tu, tiap2 kali pas balik skolah, aku singgah ospital tgk arwah. mule2 die xnak bercakap dgn aku. tapi lame2, sbb xde sape kat situ, abah aku pon bz, arwah terpakse gak ckp ngan aku sbb nak mintak tlg ape2. die x boleh jln.

dlm mase 2 minggu lepas die start x leh jalan, die koma. kebetulan, aku gi KL umah aunty aku sbb mase tu cuti skolah. 1 hari, nenek aku call, die ckp arwah nazak dah 2 hari. tapi mcm x boleh nak 'lepas'. nenek aku suruh kitorang balik.

aku pon balik la ke ipoh mlm tu jugak. aku sampai jek, teros gi ospital.tgk arwah mmg dah lain. aku pegang2 tangan die. mase tu mmg aku sedih. tapi aku x tunjuk dpn org ramai. sbb aku ni ego sikit. dlm pukul 1.30 pagi tu aku kluar dari ospital nak balik umah nenek aku. sampai je umah nenek aku, abah aku call ckp arwah dah xde. aku punye la meraung mase tu. sbb aku la org last mengadap arwah. nenek aku ckp mmg arwah 'tunggu' aku. tapi alhamdulillah, mase arwah tgh sakit, aku sempat mintak maaf. samada arwah maafkan aku ke x, tu antara arwah ngan Allah.

aku cume mampu doakan semoga roh die dicucuri rahmat. aminnnn..

Reply #153 Qen's post

alahai kesiannya....w/pun ko kate ko ego...tp ko still lagi visit arwah masa dia sakit kan...bagus la ko nih...

Reply #154 dreamy_forest's post

sebab aku kenangkan die penah jage akumase kecik.

citer baru lagi berlaku... masa raya tahun lepas... arwah adalah kwn baik adik aku... arwah mmg selalu datang bertandang umah aku... lepak2 main gitar ngan adik2 lelaki aku... arwah mmg cukup peramah.. pandai amik ati org tua...
masa raya ketiga arwah dtg beraya ke rumah dalam pukul 11 pagi... masa nk balik sume org kat umah aku dia salam... rupenyer on the nak balik dari beraya umah aku... dia accident.. meninggal di tempat kejadian... sedih benar aku tgk adik2 aku... dorg terlalu sedih sampai aku boleh tgk airmata adik2 aku mengalir... mungkin trauma sbb arwah baru jer beraya kat umah...

talking about this huh....i got a remarkably important happening in my life..related to this topic..i still remember when i was in form 4,that was my mid-term examination period..tak tau nape,suddenly i feel blurred,tak dpt nk store everything that i read..bace je mantul balik,terlupe...if i'm not mistaken,subjek nahu(arabic literature)..of course it needs memorization,if not i won't be able to answer the questions and another one,mathematics(this subject i can't even remember any single formula)...i wasn't feeling good at that time...then pagi nye i went to the exam hall...gosh!!!satu hape bende pon aku tak igt...then i was just being ridiculous in answering the questions...same thing goes to my math.paper...
surprisingly,my heart was like telling me to call my family..then i called my mom...she told me that my grandfather had passed away that morning(then...i said oh that's why i felt uneasy during the exam.)
then....when the result is out...i failed in those subjects,dun know why..

pengalaman bersama arwah makcik..semenjak masuk hospital arwah tak da selera nak makan...sesuap nasi pun dia tak nak...

2minggu sebelum meninggal tiba2 mintak makan itu ini dan asyik tahnya pukul rapa dan hari apa(kata arwah, lambatnya masa n nak malam)...dalam 1minggu gitu terus coma hingga hembuskan nafas yg terakhir...

kira hari dari dia dimasukan ke hospital hingga dia meninggal jumlah hari tepat 47hari sebelum meninggal....tanda2 sikit2 allah amek balik kekuatan kita dan anggota badan...

kakak aku cerita dia selalu gak kira2 hari kalau mana ada sedara rapat ke yg kita tahu sakit etc...ada yg dia kira tepat 40hari 44hari than si pesakit pun sampai ajalnya....

aku lak....sebelum arwah kawan aku meninggal dia ader datang umah aku malam tuh.....alih alih esok pagi dengar dia kemalangan terkulat sekejap aku.....maklumlah banyak gak pesanan dia pada aku......memula aku pelik gak pasal dia ni..... tapi aku ignore jerla....tak sangka ajal dia....  muda lagi tapi tuhan lebih menyanyangi beliau....Al-Fatihah

I lost my mother to cancer about 8 months ago.  Ini pengalaman of non muslim

Sebelum dia jatuh sakit, pernah dia beritahu saya, yg dia kerap mimpikan sudara mara yg telah lama meninggal.  Rasanya ini adalah salah satu tanda yg si pemimpi itu akan mati, time unknown.

Saya juga pernah bermimpi yg , bapa saya serta makcik saya( dah agak lama mati ) datang untuk menjemput emak, mereka datang menaiki kereta. My mother died within 6 months after being diagnosed with cancer.

Emak meninggal 2 minggu selepas kami balik ke Malaysia, dia tunggu kami.

Malam sebelum dia menghembuskan nafas nya yg terakhir, saya dan juga abang saya tengah berborak di sis emak, Tak lama lepas tu kami perasan yg dia restless, so we gave her water to drink and hold her hand. Dalam pukul 1.30 am kami dengar burung murai(not sure.. murai ke.. tapi burung yg warna hitam putih tuuu) berkicau.  Abang saya terus berkata yg emak pernah cakap kalau burung tu berkicau waktu dinihari, maknanya ada orang akan mati.  
So her condition got worse, Kami terus nyalakan lilin and jos stick( mengikut kepercayaan Buddhist Thai ) it is to guide the dying towards the light.
Mak buka mata dia  and mula change her position many times( she was bed ridden, and not able to turn to her left side due to cancer on the spine) her hand macam trying to hold something, she starts calling frequently my late grandmother and late aunts. it is as if they are there.

Everyone was asleep except kami bertiga. I went down to call on my makcik  unt tengok mak, and bila dia naik ..saya dapat mendengar sayup sayup suara monks chanting at the back of my ear. There are no monks anywhere around. Bila makcik saya tengok mak, dia terus kata dah tiba masanya. Saudara mara dekat terus dipanggil untuk berada di sisi emak.

Mak bernafas makin "bising" and lama, and at one point, she  looked up  ke belakang turned her glance on her right was staring at something beyond (there was where the candle was litted) she stared and slowly move her glance downward to almost her feet. I looked at her face and i know it is time, he face was like being pressed ( macam kita tasrik pipi kita kebelakang) she let go of her breath, one time...... then again after few seconds and th 3rd one after few more seconds........ she is gone forever.

When one is dying, telinga mereka nampak "terjatuh", hidung mereka nampak also " terjatuh" jari kaki atau tangan nampak pucat atau kebiruan, some  bahagian kaki nampak biru sampai ke calf.

this is my share of experience.