CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: budin99

Misteri Di Pulau Tioman

Originally posted by pee3 at 1-8-2006 11:34 AM
Budin ! Dan lagi satu cerita yang aku dengar berkenaan kisah gangguan makhluk halus iaitu ada penduduk mendengar cakaran di bawah rumah mereka pada malam2 tertentu. Kisah ni dah lama terjadi &  ...

Yang ni aku tak penah dengar pulak. Mungkin tak sampai ke pengetahuan aku.

pernah buat jungle tracking antara Kg tekek ke Kg Juara? korang akan nampak banyak pokok2 bersaiz besar. selalu org yg buat trecking akan dengar seolah2 ada pokok tumbang atau macam rasa ada orang duk angkat pokok2 tu..bila kalih tengok..takde apa2 pun berlaku....so, selalu dinasihati oleh org2 tua, klu dengar tu buat tak tahu sudah laaa...tapi sekarang dah senang dah..diorang dah gunakan ford ranger..senang sket muahahah

errrr...Pulau Tulai yer? (Sebutan orang Tioman adalah Tolai)....Ni tempat nelayan sebenarnya..banyak orang mancing dengan pasang bubu sekelilingnya. terkenal sebagai tempat snorkeling. takde orang duduk kan??? sebab takde air. kat sini pun banyak kisah misterinya...contoh dia macam kat pantai tu selalu orang jumpa kunci. Buat2 tak tahu bila jumpa tu..bila patah balik nak tengok balik..kunci tu dah tak ada.

tapi toksah risau laa...tioman sekarang dah kurang gangguan tak macam 20 tahun dahulu...dulu2 macam2 pantang larangnya.

klu sempat malam kang aku citer pasal gunung nenek simukut punya misteri pulak..ada beberapa misteri berkaitan...

Originally posted by budin99 at 1-8-2006 12:48 PM

okay..kalu yg depan salang tu Pulau Sayak. tak penah dengar kisah misteri kat situ. Korang percaya tak kalu aku katakan satu Tioman tu hampir2 semua musti bersaudara..tak dekat musti jauh? Tp s ...

Tak ingat nama bapa dia!

Originally posted by budin99 at 1-8-2006 12:51 PM

Yang ni aku tak penah dengar pulak. Mungkin tak sampai ke pengetahuan aku.

pernah buat jungle tracking antara Kg tekek ke Kg Juara? korang akan nampak banyak pokok2 bersaiz besar. selalu org  ...

Menurut orang yang bercerita tu kisah ni berlaku dah lama lebih kurang berpuluh tahun juga tapi tak sure berapa lama! La ni kisah tu pun dah lenyap & senyap & cuma generasi tua aje yang tahu kisah ni manakala generasi muda ramai yang tak tahu akan kisah ni. Aku ingatkan hang tahu kisah ni.
Bila hang cerita pasai jungle tracking ni aku teringat semasa aku, family & 2 buah bot lain telah menyelamatkan sekumpulan pelajar sekolah rendah & guru mereka kerana tersesat selepas mereka buat aktiviti jungle tracking di hutan berdekatan Kg Salang & mereka telah berada di tepi sebuah pantai bersebelahan Kg Salang & melambai ke arah kami yang baru balik dari Marine Park & Kg Tekek.

Originally posted by budin99 at 1-8-2006 12:54 PM
errrr...Pulau Tulai yer? (Sebutan orang Tioman adalah Tolai)....Ni tempat nelayan sebenarnya..banyak orang mancing dengan pasang bubu sekelilingnya. terkenal sebagai tempat snorkeling. takde orang  ...

Ya betul Budin! Memang tempat nelayan untuk berehat  & tak ada orang yang tinggal di situ. Semasa kami di bawa ke sana oleh pemandu bot selepas aktiviti snorkeling kami telah di hidangkan dengan nasi yang di bekal kan oleh pihak Resort untuk lunch ! Pemandu bot yang membawa kami sekeluarga utk snorkeling yang hanya di kenali sebagai Tobak & rakan2 pemandu bot yng lain telah menangkap ikan & membersih ikan dgn hanya guna air laut & terus memanggang kat pulau tu. Dan kami di beri rasa akan ikan & ternyata sedap!
Tapi pulau tu rasa menyeramkan walaupun tempatnya sunyi & pasir pantainya putih & cantik!

[ Last edited by  pee3 at 1-8-2006 02:03 PM ]

Follow Us
Originally posted by budin99 at 1-8-2006 08:39 AM

standard la mat salleh..dorang memang camtue..

p/s- nak sambung nulis lagi ni tapi ada sikit sibuk laaa...nanti laaa..

ha'a budin standard bila dorang gi tempat org lain..
kalau kat sini buat mcm tu kena tangkap polis.. katanya mengganggu ketenteraman awam :geram:

saya pon mmang minat kat pulau ni...slalu gak pegi,kekadang stahun skali,tak pon dua tahun skali,ada few times gak jalan kaki dari tekek ke juara,bot kan susah,mahal pulak tu,mlainkan ada group masuk, blh la tumpang..ada skali tu masa jalan dari tekek...bila dah btul2 dah nak smpai kat juara,saya nmpak kat atas pncak bukit ad tiga orang pkai jubah putih tgh bjalan turun dari bukittu...masa tu tak rasa apapon walaupon saya jlan tu sorang2...masa d juara saya tanya gak org kmpong kat situ,dorang tak tau pulak ada org lua datang,tapi tapi kata dorang atas bukit tu ada kubur lama...

hmm.. mesti ramai org kart ctu..

tulai.... lawa gak pulau nih.. tp mcm ada aktiviti kat belah selatan kiri tuh, ada spot putih.. pit hely landing ker?

Originally posted by pee3 at 31-7-2006 14:35

Resort yang tak siap & tak di luluskan tu menurut penduduk setempat adalah kepunyaan seorang bekas Menteri yang berasal dari Pahang. Semasa aku & family ke Tioman keadaan resort tu  ...

Yeap, resort tu nampak cantik sebab dia kat lereng bukit and mengadap laut. Tapi tak diluluskan sebab tak dibuat cara pembuangan hasil kumbahan yang sesuai. So, jadik chalet tinggal je la..

Monkey Bay tu boleh pegi either dengan Bot (kena bayar RM10 kalau tak silap aku) atau ikut trek dari Kg Salang, kalau ikut trek tu, kalau takde stamina memang semput. And kat Monkey Bay tu, kalau air pasang, takde pantai sangat. So hati-hatiler..

Pulau Rengis tu famous as snorkeling spot. Masa mula-mula pegi a few years ago, memang lawa tempat ni. Tapi masa aku pegi last year, dah tak banyak live corals yang tinggal.. Sedih!!!

Originally posted by duquesne at 2-8-2006 01:50 PM

Yeap, resort tu nampak cantik sebab dia kat lereng bukit and mengadap laut. Tapi tak diluluskan sebab tak dibuat cara pembuangan hasil kumbahan yang sesuai. So, jadik chalet tinggal je la..
...

Dengar cerita kos pembinaan chalet tu melibatkan jutaan ringgit. Sayang sungguh terbiar begitu saja akibat tak menepati syarat2 & bukan itu saja pihak berkuasa takut akan merosakkan coral yang ada!

monkey bay....

dikelar monkey sbb bentuk dr atas kot cam monyet...

salang..... resort tak lulus seblah kiri

Yang nampak kotak2 warna putih tu chalet yang tak di luluskan ? Kedudukan di lereng bukit !

Originally posted by budin99 at 27-7-2006 10:15 PM
Eva..

memang syiok balik sana..macam2 aktiviti boley buat..iya laaa...kampun sendiri kan..baru last month balik sana selepas 5 tahun tak balik keh keh keh.. BTW, Eva dari pulau mana pulak?

Budin

Saya tak pernah sampai ke Tioman, cuma setakat Mersing sahaja. Macamana nak ke Tioman, maksud saya pengangkutan yang boleh bawa kita ke sana

nak gi sana la one day.. tapi eva nie takut ombak besar... :malu:

Originally posted by duquesne at 2-8-2006 01:50 PM

...

Saya baru pegi cuti sekolah baru ni..nampak macam dah digunakan chalet tu...dah diluluskan kut!

Originally posted by budin99 at 2-8-2006 08:30 PM

Saya baru pegi cuti sekolah baru ni..nampak macam dah digunakan chalet tu...dah diluluskan kut!

bleh la bermalam kat sana nanti..

Originally posted by haniman at 2-8-2006 02:28 PM

Budin

Saya tak pernah sampai ke Tioman, cuma setakat Mersing sahaja. Macamana nak ke Tioman, maksud saya pengangkutan yang boleh bawa kita ke sana

Haniman boleh amik bot laju dari mersing RM35 satu hala(pegi balik RM70). tapi kalu musim cuti umum, boleh mencecah RM90 pegi balik. dekat jeti kastam tu banyak agensi perlancongan. hanim boley pilih yang mana satu. Cuma saya nasihatkan jangan gunakan khidmat "ulat" yg berkeliaran kat situ. Pegi direct terus ke kaunter.

kalu nak lebih info boleh PM saya.

Sambung Cerita :

Di kaki Gunung Nenek Si Mukut terdapat sebuah Gua. bentuk macam mana aku tak tahu sebab tak penah masuk. cerita yg nak disampaikan ni cerita la laa...nama2 sebenar terpaksa dirahsiakan.

Ada seorang ni, dia telah pegi berjumpa dengan seorang bomoh. Mintak kemenyan sebab katanya nak buakak tanah(tak tebas hutan buat ladang). So, bomoh tu pun bagi ler kemenyan tu. Rupa-rupanya dia bukan bakar kemenyan tu utk bukak tanah, tp dah dibakarnya dalam Gua dekat kaki gunung tu. Mintak kat penunggu gua tu utk amik sarang burung. masa tu ler dia buat perjanjian, kalu dapat banyak sarang burung, dia akan bawak sekor kambing putih sebagai korban. lepas tu, memang dia dapat banyak sarang burung tu. dia pun lupa nak korbankan kambing putih kat penunggu gua tu ..(kita jangan ikut cara dia ni...berdosa besar tau!! saya cerita ni sebagai pengajaran/iktibar utk di ambil okay!!!). Rupanya penunggu gua tu dah marah dan turun ke kampung dia. mengamuk menyebabkan banyak ahli keluarga dia mati(orang kampung kata -kena makan dengan hantu). terpaksa la diorang mencari perlindungan. Mintak pertolongan dari seorang Imam dari kg serkat Pontian. Imam ni berjaya menangkap hantu tu. kena rantai, dan orang kampung terpaksa memikul tandu utk membawa hantu tu. Ni kisah benar ni...orang yg pikul hantu tu kata..memang tersa berat sangat!! Di syaratkan orang yg memikul tandu tu..tidak boleh melihat/mendongak ke tandu tu...

hantu tu di letakkan disebuah tanjung (terpaksa saya rahsia kan. nak tahu jugak bila pegi tioman tanya org2 tua kat sana kata mana tempat dia :D). Ikut cerita, Jika air pasang, hantu tu akan mengadap ke arah daratan. Bila air surut pulak dia akan mengadap ke laut. dulu tempat tu memang keras. tapi sekarang tak lagi dah..