CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 54938|Reply: 36

beli rumah secara tunai: ada masalah tak?

juneo_11 This user has been deleted
Assalamualaikum,

Nak bertanya kepada yang berpengalaman.

Kalau beli kereta ramai orang cakap baik beli secara pinjaman walaupun ade cash dlm tangan untuk beli kereta tu...
Sebabnya harga kereta makin lame makin menurun..loan interest beli kereta pon tak tinggi sangat...maybe dlm 3%...
Baik digunakan duit cash dlm tangan tu untuk melabur dalam saham amanah yang terjamin pulangan setahun 7-10%
...lebih untung...

Tapi kalau nak beli rumah dan ade duit cash dlm tangan... secara logiknya untung lagi beli rumah secara tunai berbanding buat pinjaman...sebab harge rumah makin lame makin naik...dan kite tak dibebankan dengan loan interest...

Soalan saya...ade masalah tak beli rumah secara tunai? misalnya income tax akan carik kite dan lain2...dah apa pro dan kontra beli rumah secara tunai berbanding secara pinjamani....diharap sahabat sekalian dapat memberi pendapat....

Sekian, Terima Kasih

Originally posted by juneo_11 at 1-9-2006 16:43
Soalan saya...ade masalah tak beli rumah secara tunai? misalnya income tax akan carik kite dan lain2...dah apa pro dan kontra beli rumah secara tunai berbanding secara pinjamani....diharap sahabat sekalian dapat memberi pendapat....

Aku pon dengar macam tu jugak laa. Kena bayar Tax .
Tunggu laa  orang yg ariff reply nanti..

pada pendapat aku ler.. kalu duit yg bayar umah tu datang dari duit lebih selepas bayar cukai takde masalah lah kot...lainlah kalu beli rumah cash 250 ribu..pastu bayar tax ciput jer..
sebenarnya duit cash tu dtg dari mana? pusaka?

Takdede penjual atau pemaju perumahan akan buat laporan bertulis kepada LHDN nak repot kamu tentang ada duit tunai banyak.
SEbab ASB bebas cukai. Walaubagaimanapun, berhati hati semasa membeli rumah itu dgn membuat land search dan sebagainya
untuk memastikan rumah kamu bebas dari gadaian, dlm proses penyitaan kerna tak bayar cukai tanah atau ambilan tanah secara paksa
dan sebagainya...

Tetapi anda akan dikenakan cukai yg tinggi sekiranya menjual tanah tersebut kpd org lain dalam masa 5 tahun.... 30%

kalau jual rumah buleh pilih pengecualian tak kena cukai sekali seumur idup..

nak kata lhdn tak tahu kita beli property pun susah gak, sbb kita akan isi borang CKHT dan buat penilaian duti setem

Follow Us
so oke ke beli umah cash atau bayo byk2 kali tp kejap je?setaun ke

pernah dengar citer... lebih baik jangan beli harta secara cash sebab nanti income tax cari... maknanya kena bayar lebih daripada yang sepatutnya sebab bukti menunjukkan kita mampu beli rumah secara cash... itu jerlah yang saya pernah dengar...

Memang sah2 kena kejar ngan LHDN kalo beli selepuk Cash..

Sebab kalo mampu beli cash ..drg akan trace mana dtgnya sumber duit tu, tax korang dah clear ke belum..senang cakap kalo mampu beli umah bayar cash dah tentu income ribu riban kan..masa tu la drg check gila2 record korang..masa ni sesapa yg business sendiri yg income 10 ribu sebulan tapi tak pernah bayo tax pun boleh terkantoiii...

kalo dpt duit terpijak then nk beli cash camne..teruks la lhdn camni.org nk elakkan riba..ehehe

Kalau susah2 sgt buat pecahan 10 kali bayar ke..

Katalah umah tu 100K kan, kalaupun ada 100k dalam tangan, jangan bayar selepuk, simpan la dalam ASB ke, bank ke, pastu bayar dalam ansuran tiap bulan, pepandai la adjust 10 kali ke, 20 kali ke..ala duit dah tentu ada, bukannya korang kena interest pun dah duit korang sendiri.

oo gitu.katakan dh abis bayo dlm 10 kali so settle loan.then still camne kiraan tax lhdn lps tu?

konpius la sbb tak declare lg kat lhdn maklumla gaji kita ciput je ekeke.

aku pon kurang paham la.........

I think if you got large amount of money...the best way is to invest! For example..if u have 250K in hand...Just pay 50K for the downpayment...another 200k u can invest in whatever business that can give u huge return. Or u can also invest in ASB which gives u about 10% p.a return...that's about 20K for 200K investment.

rumah pun investment jugakkan. tapi bab lhdn ni ada possibility dia carik kita.

dorg cari utk declaration gaji jer.make sure kita dh register kat lhdn so dorg leh tgk gaji kita bape actually.

org yg jenis beli cash2 ni bgtau mama.dia kata mmg xde problem.kakak dia pon keje lhdn ckp gitu.

cuma mcm org kata kalo jual 5 taun pertama mmg kena cukai tinggi.

aku rasa aku masih tak paham lagi.

ok katakan gini:-

aku bekerja tetap dgn pendapatan lebey kureng 2k sebulan. aku ni tak ler penah bayo cukai ke haper pasal org ckp gaji aku tu tak memerlukan untuk aku membayar cukai. so tak penah ler aku ni mengisi atau menganta apa2 documen percukaian secara personel la kat lhdn tuh, kalo yg HR buat tuh aku tak taw lerr. Tapi sindrik2 mmg takde.

tup2 katakan satu ari aku dapat duit terpijak...konon2 ada org kaya yg kasik duit hadiah kat aku (sesaja kasik adiah pasal dia kaya) katakan 200k...dan dgn duit tu aku pon nak beli umah cara tunai pasal aku ni xder umah lagi...somemore dah sementara ada duit tu kan ..musti aku pk baik beli cash daripada aku kasik bank kaya.

so persoalannyer ialah..adakah lhdn akan kenakan tax jugak atas adiah personel 200k tu tadik? atau adakah lepas dapat 200k tu aku kena pi kat lhdn declare adiah aku tuh then baru aku bole beli umah cara cash?

anibodi ? leh tolong clarify...:tq:

clinique-rase prob kita sama.mama pon x register lg lhdn sbb gaji sikit.jap mama paste msg org tu bg kat mama.mama tanye dia sbb dia mmg beli kete rumah cash.jenis xsuka utang2 kat bank.

-----Mana ada orang LHDN nak kejar pulak...sapa cakap? itu semua karut la..
Kalau kerja makan gaji apa mau takut pendapatan punya detail semua ada..
Tax kat malaysia ni bukan berdasarkan sapa beli cash tapi berdasarkan pendapatan so tak dak kena mengena beli barang atau rumah cash nak kena tax lebih.. kakak sy keje pegawai  lhdn jugak.ape2 tanye je----------

so kesimpulannye kita kena register kat lhdn dulu.just register jer..lhdn boleh trus cek dr situ so mmg xde prob nanti bila dh beli.

[ Last edited by  mamahasbi at 6-12-2006 02:23 PM ]

thanks mama..

tapi apa maksud mama bila "kita kena register dulu"?
sorry saya masih kurang paham......:stp:

isi form kat lhdn...declare sumber pendapatan kita..means slip gaji suma.

12Next
Return to list New