CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zaizaa

RESEPI DAGING RUSA, KIJANG & PELANDUK

hmmm masa kecik2 dulu aku ingat penah makan daging rusa ke kijang lupa plak...tapi rasanya daging tu...ya Rabbi memang enak gila....manis dia lain...sampai sekarang aku tak leh lupa kecedapannya..

soulha pernah makan daging rusa/pelanduk nie.....kitaorg  buat kari jer...sedap jg..pernah mkn daging kambing gurun (orng kasi..)...uuhh,sedap dh panas ssngt...

daging unta kt sini tk sedap maner pun..patut pun arab jarang mkn...orng kita jer...

Kalau ikut kasta kesedapan dibawah piawaian lidah saya;

1. Landak
2. Kijang
3. Pelanduk
4. Rusa

Landak nie rasa dia berubah ubah kerana dia ada sistem diet dia tersendiri. Tapi memang daging 1st class lah....

Kijang aku letak kat no 2, binatang nie sedap wooo.... Dia makan buah buahan, sebab tu daging dia berbeza sedikit daripada rusa atau binatang yang lain. Rasa dia pun kengkadang berubah ubah mengikut musim buah yang menjadi makanan mereka...

Pelanduk, aku kurang kenal sikit, tapi setahu aku dia pun makan buah buahan gak. Aku tak gemar sangat binatang nie....

Rusa, daging dia lembut, sebab makan rumput jer, tapi ada beza antara yg hidup dibelantara dengan yang tepi tepi hutan. Yang kat hutan nun rasa dia memang besh kalau compare yg tinggal tepi kebun or dipelihara, nie disebabkan oleh faktor permakanan mereka....

masa duduk asrama dulu..ada seorang senior bawak rendang daging landak..sedap gak

tahun lepas masak rendang daging rusa masa raya..sekilo RM35...tu pun rusa ternak ...kat kg saya ada orang buka ladang ternak rusa..

Originally posted by meya at 28-9-2006 03:43 PM

Rendang Landak?  Camner rasanya?

Sedap rasanya. Cam rasa ayam pun ada, cam rasa daging pun ada. Campuran dua-dua la kut.

Originally posted by Mas916 at 28-9-2006 02:55 PM
teringin nk rasa daging2 tu semua....tp kat mana nk dpt ekk...

Masuk forum entrepreneur. Ada forumer kat situ yang jual daging rusa.

Follow Us
Originally posted by harleena at 29-9-2006 09:41 AM

Masuk forum entrepreneur. Ada forumer kat situ yang jual daging rusa.

dah...
tp saya diluar kawasan pengedaran dia...

my hubby ada geng ngan some guys yg ada lesen senapang & depa mmg rajin gi memburu.  Biasa dpt landak, pelanduk, and kancil.

dulu my hubby rajin ikut depa masuk hutan memburu.  La ni jarang sket.  I selalu tak bagi, and dia sendiri pon kekadang rasa saspen gak...sebab tempat tempat gitu sometimes ada itu pak belang...

so, we all suka masak kari or rendang je menatang menatang tu...mmg la sedap..tak penah try resepi lain.  

daging rusa pon masak kari or rendang.  alaaa...cam masak daging lembu jer...

dulu masa i kecik (time skolah rendah) ada org bagi my mum daging kuda.  My mom masak rendang.  Sedap gak...

[quote]Originally posted by harleena at 29-9-2006 09:40 AM

Sedap rasanya. Cam rasa ayam pun ada, cam rasa daging pun ada. Campuran dua-dua la kut. [/quote

setuju..

Originally posted by myasha at 28-9-2006 03:54 PM
kat sabah panggil daging payau....buat sambal pun sedap.....tapi selalu mak masak rendang

yer...lat sabah ni rusa di panggil payau....

ni aku nak balik semenanjung 2 mingu lagi nih nak wat balik daging rusa barang sekilo dua.....pasal kat semenanjung kan mahal daging rusa nih....kat Sabah ni kebanyakakn rusa yg di buru dan bukan yg diternak....daging nyer lembut jer.....masak aper pon bulih...rendang...satay...kari ker.....sedap

[ Last edited by  hairanaz at 29-10-2006 11:12 PM ]

daging landak memang sedap sgt.. paling sedap! manis2 sket rsnya.tapi hatinye tak sedap..

kijang lak biasa je.. tak sedap mana pon

tolong camne nak masak daging rusa

saya ada dapat daging rusa dari kawan.. masalahnya saya tak tahu nak buat masak apa?
nak basuh daging tu cam biasa ke? daging tu dah siap potong dah.. takut ada cara nak
membasuh daging tu takut bau hanyir.. kalau ada sesapa yg boleh tolong camne nak
memasaknya.. nanti bolehlah beri resepinya yea.. terima kasih.

penah gak masak daging rusa dulu..tak ingat rasa dah 5-6 tahun lepas dah.. basuh cam biasa je.. tak tau le orang lain ek...
cuma nak merebusnya tu kena lama le.., sbb rasanya dia agak liat sikit..
masa tu saya just masak buat sup je...
dan makan pun tak leh terlampau banyak2 sbb mmg panas.., mau berkipas beraircond le klu nak tido bila makan daging rusa ni...

macam sudah ada topic ni.....

Originally posted by dealova77 at 8-11-2006 04:54 PM
penah gak masak daging rusa dulu..tak ingat rasa dah 5-6 tahun lepas dah.. basuh cam biasa je.. tak tau le orang lain ek...
cuma nak merebusnya tu kena lama le.., sbb rasanya dia agak liat sikit.. ...

oh iyea ke.. basuh cam biasa.. nasib baik ckp daging tu kena rebus lama sbb liat kalau tidak
saya rebus cam biasa jer.. tgh fenin ni.. daging tu byk juga takkan nak masak semua saya
dan suami jer yg makan.. kena perlbagaikan resepi.. tulah saya ni tak pandai masak memasak
so kalau ada kakak2 yg pandai tu bolehlah tunjuk ajar.

liat ker daging rusa?biasa nyer kalu saya beli daging rusa tak der plak liat.....hmm....mungkin sebab rusa yg saya beli rusa yg di buru kot....ntah laa...
saya biasa buat satay pon sedap....satay goreng ker....masak kuzi ....alah...macam masak daging lembu  la...aper2 pon bulih...in fact, nak balik semenanjung next week ni nak wat balik daging rusa 2kg....jadik la bg sedara2 mara rasa...

Originally posted by hairanaz at 8-11-2006 05:53 PM
liat ker daging rusa?biasa nyer kalu saya beli daging rusa tak der plak liat.....hmm....mungkin sebab rusa yg saya beli rusa yg di buru kot....ntah laa...
saya biasa buat satay pon sedap....satay  ...

hairanaz camne nak buat satay tu.. boleh beri resepi kat saya.. nak cuba juga. terima kasih

daging rusa nih saya treat cam daing lembu/kerbau/kuda juga....

basuh ngan tepung gandum utk hilangkan hanyir darah....then tos macam biasa dan masak...

salu saya masak rendang je daging rusa nih..resepi as usual pi kat food and recipe archive....

Originally posted by Mimpi at 8-11-2006 06:07 PM

hairanaz camne nak buat satay tu.. boleh beri resepi kat saya.. nak cuba juga. terima kasih

resepi satay sayer camni...tader sukatan yer...main agak2 jer tau...hehehe

Bahan kisar
-bawang merah
-bawang putih
-halia
-lengkuas (certain org tak buh pon lengkuas)
-kunyit (tader kunyit idup kunyit serbuk pon bulih)
- serai (rasanyer buh serai....hehehe)

pahtu jintan manis,jintan putih,garam gula (satay biar manis skit..baru sedap...)

campur sumer bahan2, perap kan dgn daging, pahtu boleh la nak bakar or goreng...kalu nak wat satay goreng , bubuh daging ygtelah diperap dlm kuali, masak dgn api yg sedehana,pahtu bila dah air dah kering skit masuk kan minyak....masak la  lagi sampai daging agak2 garing...

Rate

1

me pernah makan daging rusa
ada bau rumput skit.. hehe... dont know y