CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 14947|Reply: 37

MENGAPA ANDA BERTUKAR KERJAYA -

Bertukar bidang kerjaya
Oleh Faizatul Farlin Farush Khan

ADA sesetengah pekerja yang ingin mencari kerja baru bagi menyesuaikan diri dengan minat atau mahukan lebih cabaran dalam kerjaya mereka.

Mungkin rutin kerja seharian yang tidak memberikan cabaran menyebabkan kebosanan.

Kadang-kala syarikat yang tidak memberi peluang kepada pekerja untuk lebih maju dalam syarikat masing-masing menyebabkan sebilangan pekerja mengambil keputusan mencari tapak baru.

Ada banyak sebab mengapa seseorang pekerja itu mahu mencari tapak lain tetapi selalunya ia berkaitan soal mencari tapak untuk lebih memajukan diri dalam bidang kerjaya yang mereka ceburi.

Bagi sesetengah orang, bertukar kerja sesuatu yang dilakukan beberapa kali sepanjang hidupnya dalam usaha mencari kerja yang paling sesuai dengan jiwanya.

Jika seseorang itu sudah berfikir semasak-masaknya dan mahu menukar kerja ada 10 langkah yang boleh dijadikan panduan.

Langkah pertama buat senarai apa yang disukai dan tidak disukai. Kebanyakan orang menukar kerja kerana tidak berpuas hati dengan rutin kerja, syarikat, ketua ataupun rakan sekerja.

Pada masa yang sama, senaraikan sekali semua yang disukai sama ada ketika bekerja, berada di rumah atau ketika waktu senggang. Apa sebenarnya yang membuatkan anda teruja dan membangkitkan minat mendalam?

Jika anda masih belum pasti minat sebenar, cuba selidik secara mendalam terutama berkaitan kerja anda sekarang. Kuncinya memahami kehendak diri sendiri.

Langkah kedua pula, meluangkan masa membuat kajian berkaitan kerjaya baru yang ingin anda ceburi. Jangan bimbang jika anda sedikit ragu-ragu, ia proses semula jadi apabila seseorang itu mahu menukar kerja mereka.

Ketiga, kenal pasti kemahiran anda dalam kerja sekarang yang juga boleh digunakan dalam karier terbaru contohnya seperti skil komunikasi, kepimpinan dan perancangan.

Anda mungkin tidak menyangka sudah mempunyai asas yang kuat untuk masuk dan berjaya dalam karier baru dengan pengalaman dan skil diperoleh daripada kerja kini.

Keempat, walau apapun kemahiran yang anda ada, anda masih memerlukan latihan dan pendidikan yang boleh membantu anda berjaya dalam bidang baru dipilih.

Mungkin pengetahuan yang anda ada kini perlu ditambah dan dikemas kini. Anda mungkin perlu mengambil kursus dalam bidang baru. Ini boleh membantu anda dan bakal majikan lebih yakin terhadap kemampuan diri.

Kelima, rangkaian kenalan anda dapat memberi kekuatan dalam usaha anda menukar kerja. Mereka yang anda kenali mungkin dapat membantu anda dengan memberi nasihat kerjaya mana terbaik dan sesuai dan menawarkan kerja yang sesuai.

Kenalan anda dalam bidang kerja juga boleh membantu memberi maklumat dan nasihat mengenai syarikat mana atau industri mana yang paling baik untuk diceburi pada masa kini.

Anda juga boleh meluaskan rangkaian kenalan dengan menyertai organisasi profesional dalam bidang yang sama atau menghubungi rakan lama yang bekerja dalam bidang yang anda mahu ceburi dan mendapatkan nasihat daripadanya.

Langkah keenam adalah sebelum menukar kerja, adalah lebih baik jika anda membabitkan diri dalam bidang baru dalam usaha mendedahkan diri dan mendapat pengalaman walaupun mungkin secara sukarela saja.

Cara ini bukan saja memberi kepastian kepada anda untuk menukar bidang kerja, malahan ia dapat membantu sekiranya anda benar-benar membuat pertukaran kerja.

Mungkin anda boleh kerja pada waktu yang mengizinkan secara separuh masa dalam bidang yang diminati, apa yang penting adalah pengalaman.

Langkah ketujuh ialah mencari mentor atau 憄emandu

Originally posted by dexa at 27-1-2007 03:04 PM
Bertukar bidang kerjaya
Oleh Faizatul Farlin Farush Khan

ADA sesetengah pekerja yang ingin mencari kerja baru bagi menyesuaikan diri dengan minat atau mahukan lebih cabaran dalam kerjaya mere ...

aku tukar sbb ada banyak sebab salah satunya, sbb aku dah tak tahan dengan sikap rakan sekerja aku...aku malas nak sakitkan hati n cari gaduh dengan diaorang,walaupon diaorg sakitkan hati aku, aku sabar n tetap tegur diaorg cume tak berapa rapat...tapi makin lama aku makin tak tahan jadi ambil keputusan tukar kerja, walaupon diaorg pujuk suruh pikir 2,3 kali...bagi aku sekali aku dh buat keputusan aku tak akn patah baik,aku tak nak sakit hati lagi...aku percaya rezeki Allah tu ada kat mana2...aku buat keputusan tupon setelah aku pkir masak2 n doa bnyk2 n aku anggap pertukaran kerja ni sbg satu peng hijrahan, macm nabi berhijrah gitu..aku harapkan penghijrahan aku membawa kebaikan... .. alhamdulillah sekataka ni kerja kat tmpat baru okey je..aku rasa tenang dan gembira.....semoga Allah memberkati rezeki kat tmpat baru aku ni n aku dapat nikmat melaksanakan kerja dgn hati yg tenang...amin...

Rate

1

aku tukar sebab dah bosan dgn kerja sekarang
lagipun gaji tak n\banyak naik...

nak tuko gak tp xdpt keja len lg, sedey....

Originally posted by tina at 27-1-2007 06:28 PM

aku tukar sbb ada banyak sebab salah satunya, sbb aku dah tak tahan dengan sikap rakan sekerja aku...aku malas nak sakitkan hati n cari gaduh dengan diaorang,walaupon diaorg sakitkan hati  ...

kamu bertukar kerjaya atau bertukar tempat kerjakah?

Originally posted by amukgemuk at 27-1-2007 08:58 PM

kamu bertukar kerjaya atau bertukar tempat kerjakah?

aku asalnya nak tukar kerjaya..hmm.. masa interview tu..main interview jer..mula2 dia nk bg posting lain..tp mungkin sbb aku ada pengalaman bidang yg sama ada kat company tu, jadi aku kerja bidang tu gak...tp ada perbezaan gak... banyak aku blh berlajar..dan yg paling penting hati aku tenang..

Follow Us
aku penah bc kat ieee punyer magazine..ada mamat ee engineer nih tkr haluan kerjaya sbb time tuh silicon valley tgh membuang pekerja...korang tau dia jdk per?dia amik course jdk geriatric nurse....

ini contoh yang tukar kerjaya --
nak share dengan forumers --

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Tukar kerja demi tingkat kerjaya
Oleh Zainab Mohd Yatim

Izham sanggup galas tanggungjawab mencabar untuk cari pengalaman baru

BELIAU tidak pernah berkhidmat lama di sesebuah syarikat.

Dalam tempoh 12 tahun dari 1992 hingga 2004 beliau berkhidmat di tujuh syarikat di dalam dan luar negara dengan memegang pelbagai jawatan.

Namun, tindakan 憁elompat

hmm...aku kenal dia ni melalui citer PA dia...mmg straight habis...mana2 staff yg dah masuk tahap senior tp x perform abis kena reject....

tukar kerja sebab nak RM lebih..
n dekat ngan rumah...

Aku rasa.. sebenarnye Izham Yusoff tuh tak sebulu ngan ex-boss2 dia..
orang yg ber"leadership" (ada sikit keras kepala) mcm dia nih, akan cepat panas kerusi, dan
akan melompat ke tempat lebih selesa, tapi pandai dalam interview ber"alasan"kan
career enhancement @ challenges.. LOL

gomen tukar gomen

aku ader kemuskilan laa..aku ni baru intvw kat SPA..mana tau rezki aku dapat ker...jawatan officer ....tapi aku lebih suker jadi guru..or lecturer gomen juga...klo kau dapat ni..pas tu tukar jadi guru or lecturer gomen......boleh ker?...ader kena apa bayaran ke klo nak tukar..risauuu aku...

Aku tukar keje sbb x tahan dgn Japs
Paksa perah keringat aku sampai dah x der keringat nak kuar
Aku penah keje 2 bln straight xder cuti

hmm.. apa yg mengganggu fikiran Getz.. pernah saya alami masa awal2 masuk keje dlu. saya suka tanya2 staf yg senior... and penah gak nk tepon SPA nak tanya psl kemusykilan tu tp satu hari tu tergerak hati nak baca apa2 yg ade dlm web spa tu.. and akhirnya, sy dpt jwpn yg sy nak..

actly.. mcm ni Getz.. apa yg sy tau.. bila kita dh masuk gomen.. kita leh tukar keje lain.. but saya xsure dgn post lect, tp.. kalo post lain yg ade dlm spa... NAK TAK NAK.. kita kena confirm dlm jwtn dlu baru leh apply jwtn lain. kalo x.. SORRY... mmg x dilayan...!! tp.. dlm gomen ni.. apa2 pn.. nak apply keje lain yg melibatkan gomen gak.. kita mmg kena apply melalui ketua jbtn. maksudnya... kena ade sign dan cop ketua jbtn. kita kena sediakan segala dokumen yg dia mtk.. termasuk penilaian harta dr jabatan.

hmm.. kebetulan my hubby dpt kpli so, sy tau skit2 pasal syarat dia..! kalo kita keje gomen @ swasta.. kita kena letak jwtn dlu. yg keje gomen, sblm g lapor diri kena dptkn surat pelepasan jwtn dgn izin atau perletakan jwtn.

mcm sy skg ni tgh tggu nk amik exam confirm jwtn then, bila dh confirm nnt nak apply ngan spa guna my degree. skg ni pakai diploma jer. anyway.. all da best 2 u yer Getz...

Rate

1

memula dulu sbb dah tak larat dgn diskriminasi kat opis... pastu sbb lom dapat keje tetap... skang dah ok dah...

thanks anak jati....congrats 4 ur hubby..amik kos apa yer KPLI...saya ni mengharap sangat dapat KPLI..mmg cita2 dari kecik..
harap2 next year dapatla masuk maktab...

tulah risau klo dpt pas intvw kat SPA ni..tak pegi blacklist pulak..

member kita yg lama tgg keja tetap.. sorang2 dah dapat kerja tetap...

brapa lama keje gomen ni baru confirm yer..??

syahaniz This user has been deleted
Originally posted by alpha_dansei at 30-1-2007 04:09 PM
Aku rasa.. sebenarnye Izham Yusoff tuh tak sebulu ngan ex-boss2 dia..
orang yg ber"leadership" (ada sikit keras kepala) mcm dia nih, akan cepat panas kerusi, dan
akan melompat ke te ...

hmm...saya rasa sgt bersependapat dgn anda........kita beri dia peluang utk tempoh 10tahun lagi.....
kalau kerusi dia benar2 'panas' biasanya, simptom2 berkaitan byk yg akan terkeluar....kalaupun dia sendiri tak 'terkeluar'

lain symptoms nya kalau dia ni memang sukakan 'challenges'......hmmm

aku tengah bosan tahap gaban ni ngan keje skrg...............tensionnnnnnyaaaaa tolonggggggggggggg

WHY EMPLOYEES LEAVE ORGANISATIONS ?

WHY EMPLOYEES LEAVE ORGANISATIONS ? - Azim Premji, CEO- Wipro

Every company faces the problem of people leaving the company for better
pay or profile.

Early this year, Mark, a senior software designer, got an offer from a
prestigious international firm to work in its India operations developing
specialized software. He was thrilled by the offer.

He had heard a lot about the CEO. The salary was great. The company had
all the right systems in place employee-friendly human resources (HR)
policies, a spanking new office,and the very best technology,even a
canteen that served superb food.

Twice Mark was sent abroad for training. "My learning curve is the
sharpest it's ever been," he said soon after he joined.

Last week, less than eight months after he joined, Mark walked out of the
job.

Why did this talented employee leave ?

Arun quit for the same reason that drives many good people away.

The answer lies in one of the largest studies undertaken by the Gallup
Organization. The study surveyed over a million employees and 80,000
managers and was published in a book called "First Break All The Rules".
It came up with this surprising finding:

If you're losing good people, look to their immediate boss. Immediate boss
is the reason people stay and thrive in an organization. And he 's the
reason why people leave. When people leave they take knowledge,experienc e
and contacts with them, straight to the competition.

"People leave managers not companies," write the authors Marcus Buckingham
and Curt Coffman.

Mostly manager drives people away?

HR experts say that of all the abuses, employees find humiliation the most
intolerable. The first time, an employee may not leave,but a thought has
been planted. The second time, that thought gets strengthened. The third
time, he looks for another job.

When people cannot retort openly in anger, they do so by passive
aggression. By digging their heels in and slowing down. By doing only what
they are told to do and no more. By omitting to give the boss crucial
information. Dev says: "If you work for a jerk, you basically want to get
him into trouble. You don 't have your heart and soul in the job."

Different managers can stress out employees in different ways - by being
too controlling, too suspicious, too pushy, too critical, but they forget
that workers are not fixed assets, they are free agents. When this goes on
too long, an employee will quit - often over a trivial issue.

Talented men leave. Dead wood doesn't.

"Jack Welch of GE once said. A company's value lies "between the ears of
its employees".

bertukar kerja????
untuk mencari kepuasan..hehehee

12Next
Return to list New