CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6198|Reply: 49

Orang Malaysia Boros / Membazir - Tidak Menyimpan Utk Masadepan

Close [Copy link]
saya nak membincangkan tentang masalah
orang2 malaysia sekarang tentang pembaziran ni
--  well actually this stuff prolly already happened  
since gazillion years ago - tapi jarang sangat
kita ni nak meneliti or even take a step to realize  about it -

- terpanggil saya nak buka topic tentang
ni  bila few times i read in few boards kat cari
- the thread about this person or
that person - bought this  bought that
buat majlis this  majlis that
spent hundred thousand of ringgits  -- just wasting away  
when they didnt even need to spend that much -  

then i realized - tak yah baca kat forum pun - kita lihat real life
sekeliling kita  or even ourselves   tentang pembaziran yang
kita lakukan  --  walhal kita tahu  benda2 tu membazir
tapi   kenapa kita ni masih lakukannya --

bagi orang Islam - kita tahu yang
membazir tu amalan syaitan --   
kita selalu doa pada Allah swt everyday -
'aku minta perlindungan Allah dari syaitan yang direjam'
'tunjukkan aku jalan yang lurus' -

then aleh aleh -
kita buat pembaziran   ---
contoh la ye --

bila kita dah ada 3 kereta --
napa nak beli lagi dan tambah lagi hutang tu -

bila kita dah ada 7 levi's jeans  
semua nombor ada  - 531  501  532 --  tapi
gi shopping  gi tambah lagi  2-3 jeans
nak pakai pun selalunya yang sama aje -

pompuan pun sama gak
*saya ni tulis untuk nasihat saya la mostly*
kalau dah ada gelang tangan emas sampai kat siku tu -
duk beli lagi  sampai kat ketiak tu --  bukan ka membazir?
kalau rantai leher pulak  - sampai tertunduk tunduk
leher  dok kerana rantai leher yang 5 utas besar
macam tali ikat sauh kapal  kat leher kita!! -

kalau buat majlis kawin --
cripes - orang sekarang -
kalau tak habis RM50K  at least
dan tak jemput dato' dato'  datin datin
potong 30 ekor lembu - tak sah --

bukan kah membazir namanya?

*soon some will come up with excuses :
-- eh   dah kita mampu -  apa sebuk?
-- ahhh  hidup sekejap aje - biarlah kita nak bersuka suka
dan merasa benda benda tu --

mind you - i am not asking whether  mampu ka
hidup sekejap ka, nak rasa benda mewah ka -
point yang i nak tanya pada forumers - ialah tahap pembaziran
orang orang kita ni --- and why it happened and what
you think can decrease it -
--- apatah lagi bila pembaziran dilakukan walhal tak mampu pun -
hutang sini  sana --
*biar papa asal bergaya' punya tude --

-- hopefully ada forumers yang akan memberi tahu saya
some 'cow cow' punya hujjah tentang pembaziran ni --
i really wanna know your thots
and will appreciate it ! -

*  bila dah boros membazir --  tak ada lah simpanan untuk hari tua nanti ---
tak beringat l!!

- thanks -

[ Last edited by  dexa at 27-5-2007 03:24 PM ]

duit banyak pun bukan bleh bawak mati mcam ca ya nun alif tuh...alang2 perabis jer...dunia..lagipun kalo duit or kekayaan yg datang dr hasil titik peuh sendiri x salah kan??

just an article wanna share re: membazir ni --

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Didik diri berhemah
Oleh Faizatul Farlin Farush Khan

AMALAN berjimat-cermat adalah antara cara untuk memastikan kita tidak membazir, seterusnya dapat menyimpan untuk keperluan masa depan.

Kadangkala demi memenuhi gaya masa kini, kita seperti lupa diri dan berbelanja sesuka hati bak kata pepatah 慴iar papa asal bergaya

Originally posted by dexa at 27-1-2007 06:24 PM

saya nak membincangkan tentang masalah
orang2 malaysia sekarang tentang pembaziran ni
--  well actually this stuff prolly already happened  
since gazillion years ago - tapi jarang sangat ...

honestly orang melayu nih mostly susah nak berjaya sb duit habis kat show off.... tu yg kuar citer budak2 UNi pas dapat loan shoping sakan beli jeans Levi's bila hujung2 sem tak makan... ataupon kisah benar, baru bukak company dah sibuk2 beli BMW... walhal company tak stabil lagi... tapi tak sumer camtu kan, ada yg bagus. nauzubillah

Reply #4 masnina's post

depa suka berhutang! -

Originally posted by dexa at 27-1-2007 09:02 PM
depa suka berhutang! -

:setuju:

Follow Us
Originally posted by dexa at 27-1-2007 09:02 PM
depa suka berhutang! -

bukanlah suka berhutang kot....cuma TERPAKSA berhutang untuk dapatkan sume tu dan nak diri jadi perhatian dan sebutan orang lain.....kesian kat orang macam ni, membazir untuk menunjuk kat orang ramai. tapi biler xmampu nak bayar or langsaikan hutang, abis kaum keluarga jadi mangsa dan harta benda tergadai

Originally posted by nilam_puri82 at 27-1-2007 09:40 PM

bukanlah suka berhutang kot....cuma TERPAKSA berhutang untuk dapatkan sume tu dan nak diri jadi perhatian dan sebutan orang lain.....kesian kat orang macam ni, membazir untuk menunjuk

:setuju:setuju:

ni cite oang malayu ka cite oang malaysia?

tajuk kamu tulis oang malaysia but cite kamu merujuk orang kita..camna tu?

hutang tak semestinya tak elok..hutang in real meaning is asset. oang kasik credit tu untuk kebaikan gak so kalo nak cite isu perangai manusia ni bab BEHAVIOURAL SCIENCE, sains kemasarakatan sosial sains tu gak ada input nya.

boleh ka dikatakan saya membazir kalo saya simpan STOK ,malang tu tak berbau misal macam banjir kemarau tu?

kalo semua rajin simpan duit, sangattttttttttttttt jimat, apa jadik eko. negara, tadak consumers kedai tak bukak pelabur tak mai pasal rakyat mesia kuattttttt simpan duit..last2 tadak eko. growth? camna? ni dah soal ekonomi lak.

so kalo nak diskus isu SIKAP MEMBAZIR DIKALANGAN RAKYAT MALAYSIA, ni sangat luas. Cina Malayu India Serani Iban etc.

so kita sempitkan pada isu selalu membazir di kalangan orang melayu islam di malaysia  ok?

now kita pi tanya camna di katakan 'selalu membazir' tu?

kalo saya sultan..saya ada KEMAMPUAN, saya ada 'class' or darjat saya, saya buat kenduri kawin 3 hari 3 malam meriah untuk putra saya..adakah saya membazir?

awak orang melayu. orang melayu ada bahasa sendiri, kenapa awak cakap good morning pada orang melayu lain?

mungkin oang melayu tu tak penah cakap melayu dia anak campuran? boleh jadi

apa pun sebab, awak orang melayu ada identiti melayu bahasa melayu so awak cakap melayu selamat pagi. bila awak keluar dari 'budaya' ini awak ni saya boleh katakan membazir gak. bazir masa sebab melayu lain mungkin tak tahu english but setiap melayu pasti tau bahasa IBUNDA or mother tongue.

saya tak maksudkan tiada isu pengetahuan, kita tolak isu pengetauan seme tu dulu, kita nak tau APA ITU PEMBAZIRAN dulu.

pembaziran pada saya ialah bila awak ada lebih dari PERLU. misal saya ada 100 ringgit dan saya cuma perlu 10 inggit so 90 ringgit itu 'membazir'. awak sudah ada bahasa ibunda kenapa awak nak belajar bahasa lain? so sedikit demi sedikit nanti kita nampak keperluan bertambah bilamana kita ada jiran baru misal orang cina mari malaya , depa nak beli padi awak  nak beli ayam awak macam mana nak berkomunikasi berhubungan so lahirkan KEPERLUAN BARU. So awak pun naikkan taraf awak, kemampuan awak sejajar dengan keperluan baru.

tank minyak kete awak limit katakan 50 litre. awak nak isi 100 litre dan awak tau ianya tak boleh so awak buat apa? tenguk keperluan, kalo perlu minyak spare awak isi selebih dalam tong spare buh lam boot kete awak. Itu hikmah.

pembaziran bukan dari kaca mata MAMPU but dari sudut PERLU. tu oang sebut SET PRIORITY RIGHT. tenguk keperluan, kalo penting or urgent keperluan apa pun bisa di mampukan, tu penting kejesama, maybe awak tadak duit, tak paaa sebab tu urgent saya pinjamkan awak duit, so soal MAMPU tadak kene mengene langsung bab pembaziran.

Esp kalo soal survival, hidup mati but awak tak mampu untuk keperluan, pasal tu wajib zakat sebab keperluan esp asasi manusia yang tak mampu misal oang2 fakir, anak2 kecik belum tahu carik makan, oang2 cacat, depa2 ni sapa nak tolong kalo kita melayu seme miskin papa kedana? kang oang cina india tolong kita seriau dan suspekting plak hihihihi.  Kaya ni penting, nabi dan sahabat seme tu kaya raya tapi depa AMIK YANG PERLU SAJA. Selebihnya depa kasik pada yang memerlukan tapi tak mampu.

one thing sangat penting saya nak kasik tau, oang malaya tu seme kaya2 belaka, depa baik hati pemurah dan saya yakin yang jadi masalah soal fairness in wealth distribution di kalangan rakyat ialah kita tadak usaha yang seragam, yang konkrit dan berterusan, yang informatif , yang jelas di ketahui so meke2 yang MAMPU dan suke menolong tu dapat SALURkan pemberian mereka.

Jabatan kebajikan kita pun hidup segan mati tak mahu, oang islam ada baitul maal, beratus juta duit koleksi pun depa takreti nak buat apa so pada saya, saya lebih harap kategori PHILANTHROFIST dalam zaman moden ni. Meke ni lazim manusia MAMPU dan amik keperluan saja, selebihnya meke salurkan pada MASARAKAT.

Reply #9 ajinomotonosuga's post

one thing sangat penting saya nak kasik tau, oang malaya tu
seme kaya2 belaka
, depa baik hati pemurah dan saya yakin yang jadi
masalah soal fairness in wealth distribution di kalangan rakyat ialah kita
tadak usaha yang seragam, yang konkrit dan berterusan, yang informatif ,
yang jelas di ketahui so meke2 yang MAMPU dan suke menolong tu
dapat SALURkan pemberian mereka.

orang malaya semua kaya2 belaka?
saya rasa kalau kaya dari segi wang ringgit
yang saudara maksudkan memang la saya tak setuju -
apa tah lagi setiap orang ada cara hidup depa masing2 -
tak sama satu sama lain - therefore kadar/ taraf hidup
pun lain juga -

sorang tu mungkin mampu rumah flat 2 bilik aje -
sorang lagi tu mungkin mampu semi - d 5 bilik -

anyway -
back to the topic -

pada saya berhutang tu bukannya orang melayu saja
dah pun saya beritahu  topic ni tentang orang malaysia
generally - kalau anybody wanna do specifically it is up
to them - pada saya - ini semua pada diri masing2 --

perkara yang kita mahu dan ingin tidak bermakna
perkara yang necessary dan perlu  -

there're lots of things i want - and eventhough i have a mean
to have it -- it is not necessary for me - thus  i can channel the money
for better investment and stuff -

kalau saya dah ada 3 bijik kereta kat rumah -  buat apa saya nak
beli lagi - just so saya suka color dia - park kan kat rumah
sebab ada satu lagi garage kosong - and some more ambil loan untuk
beli kereta #4 tu just cuz tu model baru -
thats what i mean by pembaziran --
sebagai contoh - as explained in post #1 -

wallahua'alam -

Originally posted by dexa at 27-1-2007 11:07 PM

orang malaya semua kaya2 belaka?
saya rasa kalau kaya dari segi wang ringgit
yang saudara maksudkan memang la saya tak setuju -
apa tah lagi setiap orang ada cara hidup depa masing2 -
tak ...

kita tak tau masa depan camna nak sebut bazir kalo mampu misalnya?

amik contoh barang antik. membazir beli but kenapa mahal?

amik contoh kete antik. kete zaman jepun ka. membazir simpan besi buruk apsal simpan?

membazir ka kumpui setem? kita pi carik2 kekawan sapa de setem lama depa tak mau depa kata bazir segala jek simpan malah kita sanggup beli. Simpan lah seratus tahun sambil tinggal wasiat kat anak, setem ni nanti lepas seratus taun value dia tinggi, contoh setem anniversary or limited seme tuh.

setahu saya orang kaya macam mana pun depa beli kete or barang mahal cam rumah kondo seme using other people money OPM, cara kredit walo depa buleh kasik one lump sump total bayaran depan penjual tuh. Sebab nya dengan cara cam ni duit lebih tu depa boleh dapatkan mende lain or guna untuk create something boleh bayar ansuran mende depa loan tuh. So camna saya nak kata membazir? Kawan saya dia beli rumah dan dia beli gak kondominium..dengan gaji dia as pegawai loan bank, so membazir ka? Nope sebab dia bijak, dia duk umah mak dia seme2 tak bayar, dia sewakan rumah dan kondo tu. One day nanti samada dia jual balik or dia tambah rumah dan kondo as business dia.

So isu disini soal bijak. kalo bijak saya tak nampak isu pembaziran. Yang tak educated saja boleh dikatakan membazir. Tapi itu bukan masalah depa membazir tapi depa tak educated saja. Mamat ada  3 kete tu boleh sewakan, boleh buat teksi boleh niaga kete second hand sewa, kawan saya bisnes macam ni lah. Kawan2 dia kasik kete untuk dia sewakan pada sesama, dia dapat commission dan kawan yang kasik kete dapat duit sampingan, masa nak pakai depa amik lah ,masa free time depa sewakan.

isu posting #1 tu pada saya bukan isu pembaziran, tu isu kurang cerdik or tak educated jek. Life ni kalo tak cerdik seluruh hidup tu satu pembaziran.

Reply #11 ajinomotonosuga's post

not necessary though kalau u educated
you buat something tak membazir -

sebagai contoh mengadakan majlis perkahwinan
besar besaran - flaunting ratusan ribu pada satu hari
perkahwinan - tu pada saya membazir --
and lots of educated people doing that --

fact of the matter is, bukan pasal cerdik ka or
kurang cerdik per se,  but more to greedy
and riak (even indirectly)  as well as lack of sifat humble -

gabanzack This user has been deleted
Originally posted by dexa at 27-1-2007 11:58 PM

perkahwinan - tu p ...

betul gak tu dexa

faktor riak ni tak banyak, sikit musti ada punya lah....
kengkadang tu bukan mak bapak or pengantin tu yg nak gitu, tapi pakcik makcik sepupu sepapat lak cucuk
tekanan camni kadang2 bukan cara terang2, tapi cara halus.... seni masyarakat hehehe

x ada gelang ke siku,
x ada rantai leher yang menyapu,
x de duit berkepuk,
hanya habuk yang banyak ku tepuk..
x ada keta yang bersusun..
yang ada seekor 'kuda' yang setia je..
untuk g dan balik sekolah..

Originally posted by dexa at 27-1-2007 11:58 PM

perkahwinan - tu p ...

kalo saya guna konsep awak ni makna mesia tadak lebuhraya tadak klcc jembatan penang tu or KLIA, masa depa mahu di buat pun bukan sikit sore kata membazir yer dak? esp pembangkang..bila dah siap? tak cukup satu jambatan penang plak..kenapa?

awak simpan duit..duit epf awak misalnya tu bukan membazir ka? or itu keje manusia ADA KEPALA OTAK? kenapa di undang undangkan? tu pun banyak nak amik kuo kan nak beli itu ini kenapa?

awak duit lebih ada simpan bawah bantal ,derma, or laburkan? kalo gomen tak hajau melayu bangsat bodoh2 belaka seme tu bab pelaburan ASN seme tu malayu tau  apa? masa ASN di wujudkan awak ntah2 belum di lahirkan.

kalau dah miskin papa kedana tapi ada hati nak macam oang kaya hidup..pinjam along tipu bank..tu bukan bab pembaziran tu keje bodoh oleh orang bodoh tak educated..pendengki yang pemalas muke subsidi.

kalo dah kaya dia mampu nak buat apa pun flaunting kaa bragging kaa show off kaaa..hihihihi suka dia laa bukan langgar undang2 apa pun hihihihi, membazir apa nya pada dia seme tu maybe keperluan pada status dia , kalo ko bijak ada idea or plan or blueprint nak bikin projek but tadak duit modal ko pi tanya dia..kalo dia fikir dia buleh dapat duit gak dari idea ko..sama2 untung besok ko pun bleh flaunting

oang miskin tapi kuat komplen ni memang salu bermasalah, depa duk kampung sama depa hijrah ke bandar sama depa kalo kita letak di bulan pun masih sama, ketetapanNYA  

dari bising oang lain membazir nak plak oang tu kaya ,molek yang dengki tu carik idea baik dan bagus camna buleh kaya.

suara suara menarik orang yang ke atas supaya ke bawah ni sama saja macam konsep newton's law tu. bila kita mahu maju akan ada saja suara menarik kita duk bawah saja macam depa gak. ni hakikat hidup. bukan senang nak senang btui dak?

macam mana saya nak kata membazir misal isu perbelanjaan kawin..maybe pukul rata laaa ni agak2 7 ribu or 10 ribu RM kut paling cikai or maybe 5 ribu RM nak belanja nikah seme2 lah. apa yang PERLU dalam syarat sah nikah oang islam? sampai ribu raban ka? kawin ni nabi kata paling berkat yang paling rendah maskawin nya. so saya nak ikut sapa ni? society ka nabi?

sultan kene tunjuk contoh laa yer? depa pun leh tahan tinger ka kalo sultan negeri lain sok sek sok sek punyaaaaaa laa kededut si iskandar tu..si zarith tu nak nikah ngan ibrahim dia belanja 10 ribu rm saja???? ada anak mufti negeri di mesia nikah seme2 below 10 ribu RM? saya nak tau gak

bukan isu bazir , isu tak bijak camna duit buat duit, camna kederat leh buat duit, camna otak bleh buat duit etc. tu saja.
kendian soal perangai or akhlak. nabi sulaiman kawin dengan putri balkiq kenduri ikan kering saja ka?   tu diaaaaaaa istanaaaa lantai tu hang tauu..skit punye marvelous macam ayakkkk..putri balkis nak pijak pun seriauuuu..tu punya kaya nabi sulaiman, dia nabi hati mulia lagik..dia flaunting kekayaan ka? membazir dak?

Reply #15 ajinomotonosuga's post

kalo dah kaya dia mampu nak buat apa pun flaunting kaa bragging kaa show off kaaa..hihihihi suka dia laa bukan langgar undang2 apa pun hihihihi, membazir apa nya pada dia seme tu maybe keperluan pada status dia , kalo ko bijak ada idea or plan or blueprint nak bikin projek but tadak duit modal ko pi tanya dia..kalo dia fikir dia buleh dapat duit gak dari idea ko..sama2 untung besok ko pun bleh flaunting   

oang miskin tapi kuat komplen ni memang salu bermasalah, depa duk kampung sama depa hijrah ke bandar sama depa kalo kita letak di bulan pun masih sama, ketetapanNYA

i have no idea what u were saying -
perhaps there're some truth in those what u
were writing i reckon --
howeva, re: the topic -imho all back to square one -

the simple concept is --

when u have many of particular stuff already
and u DUN NEED it more but u still
go out and spend gazillion dollars to acquire it
thus u're wasting your dough in it - thats
what i called membazir

i dun have to give more instances
and think it is funny and laffing about it
i just bring out the issue that
there're lot of malaysian obviously do 'membazir'

and for those who can take this as iktibar dalam
salasilah kehidupan mereka - then i applaud them -
and i hope i will be one as well -
wallahua'alam -

Reply #9 ajinomotonosuga's post

maafkan saya,
saya baca beberapa kali,

hasilnya,

saya tak faham...

saya rasa anda cuma memanjangkan huraian..dan tak nampak point..

mungkin point nya ada tapi terselindung dek huraian yg berjela jela...

Originally posted by masnina at 27-1-2007 08:39 PM

honestly orang melayu nih mostly susah nak berjaya sb duit habis kat show off.... tu yg kuar citer budak2 UNi pas dapat loan shoping sakan beli jeans Levi's bila hujung2 sem tak makan... at ...

kalau duit SMS pon org melayu mudah nak ouch!....
aku dgr.. *tooooooooooot*

[ Last edited by  Muntz at 28-1-2007 02:15 PM ]

Senator selar PBT bazirkan wang rakyat
09-05-2007

KUALA LUMPUR:  Seorang Senator hari ini menyelar tindakan beberapa Pihak Berkuasa Tempatan (PBT) yang didakwanya merugikan wang rakyat apabila membuat perubahan yang tidak perlu setiap kali berlaku pertukaran pengurusan PBT.

Senator Datuk Tajul Urus Mat Zain ketika membahaskan usul menjunjung kasih titah ucapan Yang di-Pertuan Agong, berkata terdapat trend di mana setiap kali pegawai PBT bertukar, akan berlaku juga perubahan dari segi corak pembangunan di kawasan berkenaan.

"Sama ada jalan ditar semula, pokok baru ditanam atau yang lama ditebang, pasti akan ada perubahan. Contohnya jalan yang tak sampai satu kilometer telah dibelanjakan hampir RM5 juta ke atasnya dalam masa lebih kurang 10 tahun, kerana berlaku beberapa kali perubahan dalam pengurusan PBT," katanya.

Menyifatkan perkara itu sebagai tidak wajar, beliau berkata PBT tidak sepatutnya merosakkan atau memusnahkan pembangunan yang telah dibuat oleh pengurusan PBT sebelum itu dengan sewenang-wenangnya menggunakan wang rakyat.

Katanya faktor perbelanjaan yang tidak berhemah itu juga menyebabkan pendapatan PBT, misalnya yang dikutip daripada cukai, tidak mencukupi untuk menampung keperluan lain.

Tajul Urus berkata di negara maju seperti Australia, PBT perlu mendapatkan kebenaran dan terpaksa melalui beberapa prosedur sebelum dapat menebang walau sebatang pokok untuk tujuan pengindahan alam sekitar.

"Dalam konteks inilah Kementerian Perumahan dan Kerajaan Tempatan harus menandakan satu garis panduan supaya pegawai-pegawai PBT tidak dapat menghapuskan pembangunan yang telah diputuskan oleh pegawai sebelumnya, yang melibatkan berjuta-juta ringgit dengan sewenang-wenangnya," katanya.

---------------------------------------------------------------

PBT ni - kalau depa bina jalanraya ka  
or baiki jalan rosak ka --
mesti tak buat betul2 berkualiti
and end up  hafta do it all over again
tu lah  membazir aje -

bila turap jalan -  buat macam kambing aje-
tak sampai 3 bulan or so -- jalan pecah balik
turap lagi --- kan membazir aje --
kalau buat sekali harung  - good job  good work
quality material --  kan dah save banyak duit rakyat tu -

tu baru turap jalan -
belum lagi bina jejantas etc  etc --
dah  bina -- tak sampai setahun - ada aje
yang tak kena - kena pecahkan balik
buat lagi sekali  fix  sini sikit sana sikit --

waste money - waste time -
yang susah  rakyat juga -

Counting on the nest egg
By SHAHANAAZ HABIB

With people living longer, marrying and having children later and not saving enough, facing retirement is a challenge. While there is growing awareness about the need to plan, less than 5% are prepared for retirement and fail to take into consideration inflation rates and rising medical costs.

IN 1981, when Azman graduated, he got a job in KL which paid him RM1,800 a month. He bought an imported Mazda at RM17,000 and months later he put down money on a RM78,000 single-storey terrace house.

Today, 25 years later, Azman's daughter has just finished university. Her starting pay is RM1,800, just like her father's two and a half decades ago.  

But unlike her father's time, imported cars cost over RM100,000 today. So Latifah has opted to buy a Proton for RM45,000 (more than double what her dad paid for his first car).  

While her father could afford to buy a house early in his career, Latifah can't. Houses in KL these days cost at least RM200,000, so she has to work for a few years first before she can own one.

Compared to 25 years ago, the prices of goods, food, petrol and electricity have all gone up. Understandably, it's an uphill task for Latifah to save on her RM1,800 salary, since the purchasing power of her salary is much lower than her father's back in the 1980s.

It is a fact that wages have not moved in tandem with the rise of the cost of living and inflation. That trend is expected to continue.

And if people do not start planning early for their retirement, they are going to find themselves in a spot after they turn 55.

While there is more awareness about retirement planning these days, particularly in the urban areas, in reality this does not often translate into preparedness.

Why?

揃ecause it is more pleasurable to spend than to save,