CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: yays

Financial Freedom

my age target to achieve financial freedom is 40..i have 4 more years to you..so far, im on the way to build the system to achieve it..mudah2an 40 nanti i'll achieve my target...

Originally posted by drsalehuddin at 24-3-2007 05:49 PM
I try jawab pasai hutang ni. soalan camna nak buat plan utk settle loan n as reply for #34 from BJ.

(as i mention before, MINIMUM saving should be 10%, yes abgzan.. the rest not for enjoy, but ...

pahala tu drsalleh.. harap2 ramai ler yang paham dan praktikkan.

Originally posted by norsha at 25-3-2007 02:16 PM
my age target to achieve financial freedom is 40..i have 4 more years to you..so far, im on the way to build the system to achieve it..mudah2an 40 nanti i'll achieve my target...

norsha, ko wat forex tu untung tak? aku nak try.. tapi takut ar.

frankly, memang tak tertifu ka forex tu?

Originally posted by norsha at 25-3-2007 02:16 PM

story morry ler sistem tu norsha, excited plak aku baca bila siap ada sistem tuh..

Reply #43 yays's post

ko nie..kalau nak tanya terang2 tanya la start 1st april nanti sb time tu msian baru allow individual memorex...senang2 citer, aku citer 1st april nanti...now, duk dalam selimut...

tipu tak tertipu tu depends dgn platform mana u pilih, make sure pilih yg ada back up bank..jgn la pi send duit u ke mana2 hala...alaa..dont worry la..aku yakin tak lama lagi bank msia akan wat platform forex tu sb dah allow individual memorex start 1st april nanti..sure bank msia pun nak tumpang semangkuk untung dari bukak platform..kalau aku jadi bank pun, aku bukak platform...

Originally posted by yays at 25-3-2007 06:14
kira orait ler tuh budakjawa, paling koman ko tersedar jugak... aku tengok ramai lagi dalam donia nih yang langsung tak sedar-sedar.. hanyut jerk dengan gaya hidup gali lubang tutup lubang tuh..: ...

alhamdulillah .. yays ...
bj cuma merancang .. rupanya 3 tahun bekerja ... tak menjadi
rezeki melimpah ruah ... yg keluar pun melimpah ruah ... sampai negatif lagi tu ...
insyallah Januari 2009 = umur 32 + ... bj cuba mencapai kebebasan kewangan.
nak buat simpanan banyak banyak, bawak mak abah melancong, umrah , haji ...
berkat rezeki dan kehidupan kita.

yang penting jangan amalkan riba' ... memang tak tenang hidup.
contohnya : hutang kad kredit yg paling nyata. eee .... ngeriii ...

Follow Us

Reply #37 budakjawa's post

alhamdulillah dah takde hutang credit card

so balik pada ur post

car loan biasanya using a fixed interest (atau keuntungan, utk islamik loan)
jadi kalau settle hutang lebih awal pun, takde keuntungan (except merasa takde beban hutang). kadang2 bank bagi kurang 1-2K, itu jer.. so tak perlu gaduh2 nak settle loan kereta cepat2

utk loan rumah, berbeza, sebab loannya berdasarkan baki hutang (biasanya diorg kira every year, kalau tak silap aku). jadi, kalau bayar extra every month, hutang tu akan lebih cepat habih, dan interestnya akan kurang substantially. (payah skit nak explain.. harap korang paham). Kalau nak lebih explanation, boleh baca buku azizi ali (jutawan dr planet jupiter).
tapi dalam kes ko, abgjawa, aku rasa lebih baik kau cari jalan keluar secepat mungkin, sebab kau macam nak masuk lubang 'indah water' yg takde dasar...kalau boleh batal, batalkan secepat mungkin.

hutang jpa/kkm, bayar macam biasa takpe.. kalau bayar lewat2 pun takpe (janji bayar skit2).. sebab takde interest. Tapi mesti bayar ( no excuse) sebab nak bagi can adik2 kita generasi akan datang utk masuk Uni.

hutang pi ti pi tipu (ptptn) ni, masalah skit, sebab ada interest.. so better bayar cepat2..

aku target financial freedom by 2017.. 10 years from now.. before masuk umur 40.
org kata, life begin at 40... so kalau dah financial freedom, bolehla aku mulakan new life.. ye tak?

Reply #47 drsalehuddin's post

new life = new wife ?
jgn bro..
aku pakai path yg jauh sikit, dah plan cukup tahun bersara ( ade lagi 20 tahun ), insyaallah aku leh hidup macam biase dgn aper yg aku ade tanpa perlu risau lagi pasal duit ni..iyer la, nak berniaga tak pandai so kena ambil jalan panjang sikit.

sekarang pun alhamdulillah ok. dan dlm proses build up aku punyer saving, increase investment ( rumah + saham ).

tak pe la kena kerja sampai 55 tahun n lagipun kerja aku tak stress sgt n ade mase nak fikir pasal investment ni.

Originally posted by norsha at 25-3-2007 06:07 PM
ko nie..kalau nak tanya terang2 tanya la start 1st april nanti sb time tu msian baru allow individual memorex...senang2 citer, aku citer 1st april nanti...now, duk dalam selimut...

tipu t ...

ooo... aku tunggu ar 1st april

apakata masuk jerk 1st april tuh ko terus bukak thread baru cerita pasal individual memorex ni.. kalau ko bukak sekarang pun aku lagi suka

[ Last edited by  yays at 26-3-2007 08:56 AM ]

Originally posted by drsalehuddin at 25-3-2007 10:57 PM
alhamdulillah dah takde hutang credit card

so balik pada ur post

car loan biasanya using a fixed interest (atau keuntungan, utk islamik loan)
jadi kalau settle hutang lebih awal pun, takde ...

aku pun ada terpikir nak benti kerja n concentrate bisnes once dah achieve financial freedom. Manalah tau kalau sampai tergolek terlentang pun dalam bisnes, paling koman life aku boleh ar makan lagi.

err.. new life macam tu ka yang dr maksudkan?

Waaa Dr pjg lebar penerangan, bagus la ada org camni, anyway ada komen sikit:

and even 100% saving is not possible, even if u stay with parents. reason?

Yerp, it is HARD, but NOT IMPOSSIBLE...actually, i put 100% as a maximum and acheivable...the point is, to show that, "we all should aim for the HIGHEST SAVING as possible every month" ...that's it...kalau u all ada hutang lain, settlekan yg tu dulu...kalau u all think that 100% is hard, then try to go for 95%, 90% and so on, but my suggestion, ALWAYS TARGET HIGH...

asome banks do offer lower interest upon balance transfer, and even give freebies (eg plasma tv 34 inch!!).

Be careful with the promotion One advise, jgn terpengaruh dgn semua promotion yg nampak mcm bes ni, melainkan anda baca dulu all the terms...Ok la, biar saya jelaskan, promotion di atas adalah promotion dari satu bank (better not to tell)...syaratnyer kena transfer RM5k minimum...dan jugak kena "MAINTAIN CERTAIN AMOUNT UNPAID in UR CREDIT CARD" for "CERTAIN DURATION" ... so apa motifnya?? Utk nak dptkan INTEREST DARI "CERTAIN AMOUNT" tu "FOR CERTAIN DURATION" so that, hasil dari duit tu, boleh cover balik HARGA tv tu, hehe...bijak...bijak...

ANyway, saya takmo  ckp byk, tapi my advise is, JGN TUTUP CREDIT CARD, tapi SAVE IT as a BACKUP...mungkin ada yg tanya kenapa, tapi semuanyer actually dah have been discussed here, long time ago:

http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=241291&extra=page%3D2

So, spend some time to read to learn

GOOD LUCK

Wslm

[ Last edited by  abgzan at 26-3-2007 10:12 AM ]

Originally posted by zasa121 at 23-3-2007 07:19 PM
abgzan boleh citer tak pasal jgn sewa umah tu..menarik gak..dan dr salehudin camner yer klo kita nak beli rumah lelong..

Senang aja, jgn sewa tapi BELI rumah terus...that is the tips ;) You will find this a useful information nanti...

new life bukannya new wife.. hehehe..insya Allah tak nak tambah lagi..
tapi kalau dah jodoh, terima je lah..

new life if i achieve financial freedom (insya Allah) bukan bermaksud lepak kat tepi pantai 24/7, but freedom to do what i want.
now i love my job treating patients. what i love even more, if i can treat my patients, and they dont have to pay a cent. (at least for consultation fee, harga ubat kene bayar, tapi minimal, utk cover kos klinik.)
insya Allah, masa tu masih lagi keje ngan gomen, tapi takde pikir pening2 pasal promotion, ptk lah, bonus lah.. so kurang la skit bab mengumpat, menikam belakang etc etc..

amin.. (sama2 lah doakan aku, nanti korang boleh datang klinik aku.. hehehe)

Originally posted by drsalehuddin at 26-3-2007 03:59
new life bukannya new wife.. hehehe..insya Allah tak nak tambah lagi..
tapi kalau dah jodoh, terima je lah..

new life if i achieve financial freedom (insya Allah) bukan bermaksud lepak kat te ...

heheheh ....
heheheh ....

Reply #53 drsalehuddin's post

saja nak sakat ko la doc..

mcm catz, catz letak target supaya excited utk achieve target..

dlm buku financial planning, dia soh kita bubuh target, jangka pendek, jangka sederhana  dan jangka panjang bila kita menyimpan, invest etc...

so ada yg catz bleh ikut...tapi perit gak lah..
tapi fikirkan matlamat, tahan jugak rasa nak beli mcm2. hehhe...

tapi bila cerita benda mcm ni kat kwn2 kan..
ada yg cakap:
" buat apa simpan duit banyak2...beli insurans, simpanan tetap, beli unit trust saham bagai, punyalah tahan2 selera dan nafsu nak beli mcm2..dah half way tup-tup kita mati..yg kaya org yg tinggal...dapat duit, saham..epf,rumah,insurans...tiba2 yg jadik jutawan org yg  tinggal/ waris....baik aku spend puas2..beli mcm2...buat apa simpan.last2 bukan kita yg dapat.."....ekekkee...
bleh gitu?.kuiukiiukuhiihkik..

catz senyum je le bila org ckp gitu..ehm...

Originally posted by pentium_catz at 26-3-2007 07:51 PM
mcm catz, catz letak target supaya excited utk achieve target..

dlm buku financial planning, dia soh kita bubuh target, jangka pendek, jangka sederhana  dan jangka panjang bila kita menyimpan, ...

yg jenis macam ni la akan bergantung pada anak2 bila bersara nanti tu pun kalau ade anak2 yg ingat kat dia ok la, kalau yg jenis tak kenang budi tu, ibu bapa perlu MENGEMIS untuk hidup or yg lebih parah mungkin makan pasir or merempat untuk hidup.
minta2 aku masa tua tak akan menyusahkan or mengharapkan anak2 aku esok. coz aku tgk sekarang anak2 bila dah start kerja dah dibebankan dengan hutang belajar yg boleh tahan gak bayaran dia.
zaman aku dulu, once dag graduate esp kat local, hutang belajar pun ciput ( sape ambik JA ) or tak de langsung (MARA ). yg ambik loan mara pun kalau dah graduate, leh minta convert to biasiswa. yg JPA lak, kalau bayar RM50 pun dia terima.

catz
betulla apa yg derang cakap tuhh.....kalo umur pendek
tapi pkla plak if umur kita panjang...
ha...bak kata mat tu... kann da kena mintak2 ngan anak cucu
lagi derang rasa semacam
apa lgi if masa muda kita tak simpan sket utk anak2
masa tua nyusahkan derang lagi plak..
so ikut Islam... sederhana
dpt gaji bayar utang
pastu nafkah utama - makan minum/sewa etc
pastu utk transport
pastu simpan dan ada gak percentage utk infaq/sedekah
semenya secara sederhana
takble laaa asik simpannnnn je langsung tak nak keluar-kedekut
takblela asik belanjaaaje langsung tak menyimpan-boros

'buat apa simpan banyak2 .. kalu mati, org lain jugak yg dapat guna'

aiseh kawan.. lu lupa ka 'org lain' tu ialah anak2 dan isteri(-isteri) kita? darah daging kita?
aku kalau ada berjuta2 pun, pehtu kalau ditakdirkan umoq pendek, tak nyesal tinggal duit banyak. at least family darah daging aku yg merasa peninggalan aku. dan mereka tak kutinggalkan merana/ hidup meminta utk sesuap nasi. and diorg boleh bayar hutang2 aku yg blom setel.

so, yg aku buat.. aku simpan, invest n at the same time, aku enjoy hidup aku. makan pun takdelah kedekut sangat.. kalau nak rasa makan fastfood ker, hotel ker.. aku pegi jer.. tapi within budget la. buat apa bayar beratus2 utk satu meal jer.. tu tak cerdik namanya..
n aku perabih duit jugak utk pergi jalan2 dan bercuti2 malaysia
one portion memang dah allocate utk derma. another portion utk bayar zakat hujung tahun ni. so tak payah bayar income tax la.. baik duit tu aku salur utk org2 miskin dan yg memerlukan, drp perabih utk org2 politik bagi kat sanak sedara mereka.. n buat projek2 tak berpekdah macam 'eye on mesia', etc

merancang kewangan ni tak de sampai ko ikat perut sampai asyik nak makan maggi or makan kat rumah jea. semua belanja tak boleh even nak pergi melancong ke takut duit habis. tu bukan merancang tapi KEDEKUT.
aku tegk orang kita esp melayu ni yg buat diorang papa ialah tang kereta, rumah sendiri.

kasihan tgk kerja kerani tapi pakai Waja. beli rumah rm80k tapi renovation sampai rm50k. beli kereta rm40k n accessories sampai riban2 or puluh2 ribu.