CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Maideen.

All About Lina Joy [merged: everybody yeah]

Close [Copy link]
Isu yg perlu diputuskan:

1.  sama ada Jabatan Pendaftaran Negara (JPN) berhak daripada segi undang-undang untuk mensyaratkan Lina mengemukakan sijil atau perintah daripada Mahkamah Syariah untuk mengisytiharkan beliau sebagai murtad dalam permohonannya untuk membuang perkataan Islam dari kad pengenalannya.

2. sama ada JPN adalah betul dalam melaksanakan kuasanya mengikut Peraturan 4 dan 14 Peraturan Negara 1990 untuk menguatkuasakan syarat itu apabila ia tidak dinyatakan dengan jelas dalam peraturan itu

3. sama ada Mahkamah Syariah mempunyai bidang kuasa untuk memutuskan perkara berkaitan keluar daripada agama Islam.

Kalau aku hakim yg dengar permohonan itu, aku akan tolak.

Sebabnya:

Kan dah jelas dalam perlembagaan perkara.... apa yg sebok2 hari tuh... 121? yg hal2 berkaitan dengan agama Islam adalah dalam bidang kuasa mahkamah syariah. So isu no. 3 tuh dah tak patut jadi persoalan lagi.

Tak tahulah saya kalau ia dilihat ada kaitannya dengan isu 1 dan 2.

Tapi kalau isu 3 itu jelas dan tiada pertikaian lagi malah dah diputuskan berkali2 oleh mahkamah persekutuan sebelum ini, maka patutnya isu 1 dan 2 tak timbul lagi. Walaupun tidak ada peraturan jelas mensyaratkan pemohon bawak sijil keluar Islam pada JPN, tetapi hal itu adalah sah sah berkaitan agama, yg jelas2 disebut dalam perkara 121 itu macam mana nak selesaikan.

Bagi saya dah terang benderang dah.... bukan tak ada jalan keluar. Ada. Yg Lina Joy liat sgt nak pi mahkamah syariah tu kenapa... takut? Memang betul kata peguam Sulaiman Abdullah itu... dia tak patut guna pintu belakang.

Lagipun peraturan JPN itu hanyalah undang2 pentadbiran saja... tak bolehlah biarkan dia untuk terima saja sebarang perubahan agama atas pengakuan pemohon... itu kes berat yg perlu ditentukan oleh kuasa yg mengikat, iaitu mahkamah (syariah).

Dan kuasa itu pula memang sudah ada, jelas dalam peruntukan perlembagaan. Itu kuasa tertinggi dan JPN secara logiknya tak boleh nak cilok kuasa itu gitu2 saja.

Apabila peraturan rasmi kena bawa sijil murtad tak ada, maka secara logiknya juga undang2 yg lebih besar, perlembagaan dan mahkamah syariah yg patut diguna pakai.

Lagipun kalaulah JPN dibenarkan terima permohonan Lina Joy, maka perkara 121 dan mahkamah syariah boleh dikira tidak bermakna lagi. Kemungkinan itu tak patut dibiarkan terbuka. Keputusan beri kebenaran merayu ni telah membuka kemungkinan itu. Very2 bad.

Tapi saya yakin mahkamah persekutuan akan tolak juga akhirnya.

Lina Joy patut guna pintu depan yg telah sedia terbuka untuk dia. Dia tak perlu takut atau was2... tak ada jerangkap samar kat situ.

[ Last edited by  petola at 14-4-2006 12:31 AM ]

kenapa tak dimsokkan ke wad bahagia?? bknkah otak si lina dah tak betul...

utk mydin..

ko patut tulis buku luahkan isi hati mu...kan ku beli nanti yerk

Reply #60 mahathirGX's post

bkn lina joy jer...aku rasa skrg nie dah ramai sgt yg murtad....
hopefully dioorang semua insaf ler...

Originally posted by sharpman at 13-4-2006 05:42 PM

ya lah Current Issue, tapi isu tu hang pulak pusing ke lain.. bukan nak diskas isu asal...
patutnya mendoakan Allah bukak hati Lina Joy ataupun org2 yg nak sesat ke alam murtad supaya
dapat  ...

Tu bukan Allah ka yang bukakan pintu hati dia nak masuk Kristian?:hmm: Kalu bukan Allah,  siapa? Yahudi ka, Amerika ka? ;)

Originally posted by tavarat at 13-4-2006 05:22 PM

sebagai seorang muslim kita harus mencegah dan berusaha supaya org muslim x tukar agama...

"Dah kehendak Allah macam tu...nak buat cam na yer tak... Ka dalam kes ini Allah tak play a  part?"

bukankah Allah dah beri akal,fikiran dan iman.gunakanlah utk membuat pilihan...

Amboih....memandai ajer hang kata dia tak pikiaq... ;)

Follow Us
Originally posted by SangSaka at 13-4-2006 06:15 PM

OK, terus terang aku cakap. Aku tak faham macamaner ko boleh gembira jika ada orang Islam lain yang murtad, kecuali seseorang itu bukan Islam. Tapi aku mahu yakin yang kau adalah orang Islam, s ...

Terus terang aku cakap aku tak faham pasai apa hang kata aku gumbira pasai dia murtad. ;)

Dan terus terang aku cakap aku tak faham yang dukacita sebab Lina Joy memilih untuk tak jadi macam hang. Hang ada ego problem ka? Tuhan hang ada ego problem ka?:hmm:

Originally posted by Maideen. at 14-4-2006 02:08 AM

Tu bukan Allah ka yang bukakan pintu hati dia nak masuk Kristian?:hmm: Kalu bukan Allah,  siapa? Yahudi ka, Amerika ka? ;)

cinta tuh buta kekeke...ikut suami lah tuh, kalo dah jth cinta kat yahudi, blh msok taurat gak...

Originally posted by mahathirGX at 13-4-2006 08:02 PM

Pakcik masih  ingat  lagi   kes  natrah  1950  tu...   ketika  Dr. Burhanuddin memimpin org2  melayu  dan  islam , menuntut supaya  Natrah  dikembalikan kepada  keluarga angkat , Aminah bt Mohamm ...

smp terjadi rusuhan besar kat spore time tu

herm.....

kes lina joy nih takleh kuar tv kan...

Originally posted by petola at 13-4-2006 06:35 PM

just a leave to appeal Maideen.

harap2 dalam perbicaraan sebenar nanti guna korum 5.

baru kaw kaw punya keputusan.

Without the likes of  Y.A.A. Tan Sri Eusoffe Abdoolcader dalam stable, musti ada lima. :ah:

kat planet bumi nih byk sgt ajaran dan agama...mcm2 mcm lauk kat kedai mamak, hang pilihlah mana suka...sakit perut nanti tanggung sendiri

Originally posted by lemon8 at 14-4-2006 02:31 AM

cinta tuh buta kekeke...ikut suami lah tuh, kalo dah jth cinta kat yahudi, blh msok taurat gak...

Mana hang tau suami dia sebenaqnya nak masuk Islam, tapi setelah mengakaji betui betui tulisan intelek intelek Islam yang jelas dan nyata kesana jelas dan nyata kemari, hudud ke hulu hudud kehilir...teruih tak jadi... :bgrin:

Ka suami dia gelak terguling guling bila Ostad dia ajar kita buleh naik kambing untuk meniti jambatan selebar rambut dibelah tujuh tu nanti....hahahahahahalol:lol

Tu lah....dia tak nampak cahaya keindahan Islam yang terang benderang. Allah tak bukakan pintu hati dia....prrrrpffftgh :bgrin:

[ Last edited by  Maideen. at 14-4-2006 02:47 AM ]

Originally posted by lemon8 at 14-4-2006 02:42 AM
kat planet bumi nih byk sgt ajaran dan agama...mcm2 mcm lauk kat kedai mamak, hang pilihlah mana suka...sakit perut nanti tanggung sendiri

Jangan dia sakit perut sebab gelak tengok orang susah hati dah lah... :bgrin:

Originally posted by Maideen. at 14-4-2006 02:43 AM

Mana hang tau suami dia sebenaqnya nak masuk Islam, tapi setelah mengakaji betui betui tulisan intelek intelek Islam yang jelas dan nyata kesana jelas dan nyata kemari, hudud ke hulu hudud kehili ...

ada yg msok, ada yg kluar...cek an balan kekeke:nerd:

Originally posted by lemon8 at 14-4-2006 03:15 AM

ada yg msok, ada yg kluar...cek an balan kekeke:nerd:

Kita buleh percaya bahawa yang masuk tu mendapat petunjuk dan yang keluar tu sesar kalau kita mahu....tapi kalau orang gelak kat kita, tak usah lah marah...hehehehelol:lol

Originally posted by Maideen. at 14-4-2006 02:08 AM

aku suka ayat ni

lol:lol

Originally posted by jpl_fan at 14-4-2006 12:24 AM
bkn lina joy jer...aku rasa skrg nie dah ramai sgt yg murtad....
hopefully dioorang semua insaf ler...

Ramai   juga  yg mendapat hidayah petunjuk ...
dan  masuk   islam  ..

Originally posted by Maideen. at 14-4-2006 02:24 AM

Terus terang aku cakap aku tak faham pasai apa hang kata aku gumbira pasai dia murtad. ;)

Dan terus terang aku cakap aku tak faham yang dukacita sebab Lina Joy memilih untuk tak jadi macam han ...

Ok...Sebelum ini kau ada tulis yang kau 'gumbira' dia masuk Kristian. Ini bukan soal ego. Dan ini juga bukan soal Lina Joy tidak memilih untuk jadi seperti aku. Kau silap provoke ini mamat. Salah orang ini kau provoke. Aku bukan cam musuh kau yang lain dalam ini. Cuma aku nak tahu apa pendapat kau bila Lina Joy murtad.

Aku dah bagi pendapat aku bahawa aku tak rasa gembira. Ini soal akidah. Bukan soal politik. Bukan soal ibadat. Bukan soal posisi seks dalam persetubuhan. Bukan soal cara doa nak buang air kecil. Dan soal ego tak de kena mengena dalam soal murtad. Apakah ego apabila seorang Islam mempertahankan akidahnya sendiri?

So, ini soal akidah. Perlukah gembira?:geram:

Originally posted by SangSaka at 14-4-2006 07:52 AM

Ok...Sebelum ini kau ada tulis yang kau 'gumbira' dia masuk Kristian. Ini bukan soal ego. Dan ini juga bukan soal Lina Joy tidak memilih untuk jadi seperti aku. Kau silap provoke ini mamat. Sal ...

Tepat sekali SangSaka. Soal akidah ni memang tak apa yg boleh digembirakan sampai nak celebrate party. Sepatutnya kita cari sebab2 mengapa ramai jugak yg berminat nak tinggalkan Islam. Ini perkara serius jika kita benar2 mengaku kita org Islam. Ini bukan soal violate human rights. Ini soal sp. kita dpt membimbing mrk yg telah murtad sp. kembali kpd Islam. Of course, bukan dgn cara menghukum mrk.

huh, suka hati dia lah nk pilih jalan tu....

bagi aku, nauzubillah .....jauhkan lah perbuatan tersebut menimpa diri  dan keluarga aku....