CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

Memang kita berdoa & mengharapkan kerajaan yg memerintah sekarang ini memastikan syarikat2 finance, bank2, EPF, PNB segala institusi kewangan supaya 100% mematuhi hukum syarak. supaya jangan ada umat Islam yg terperangkap dlm perkara yg menyalahi syarak. Mungkin kita rasa kerajaan bergerak terlalu perlahan ke arah ini. Tapi sementara menunggu keadaan berubah beransur-ansur (perubahan dilakukan melalui protes undi piliharan raya contohnya) adakah semua orang Islam di Malaysia terpaksa resign dari PNB, EPF, Maybank, RHB, Public Bank, Affin bank, CIMB, EON bank, AmBank, Hong Leong bank dan semua finance institution yg ada? Setakat ini adakah anda mengharamkan diri dari memakan makanan yg dihidangkan dirumah rakan2 anda yg berkerja dgn bank, EPF & PNB? Setakat ini belum ada lagi fatwa yg menyuruh pekerja2 bank resign dari bank konvensional krn menjaga kemaslahatan masyarakat. Sementara menunggu perubahan ini berlaku kita perlu bersabar. Kalau tak sabar melalui perubahan cara pilihanraya, ada cara lain? Sedangkan pilihanraya itu sendiri tak ada dlm Islam, tapi kenapa PAS tidak memilih utk angkat senjata? Kerana kemaslahatan umat juga. Kalau tak sabar bolehlah semua orang Islam resign dari kerja bank, KWSP, Socso & PNB beramai2.

Pepandai la korang tentukan pendirian nak invest ke tak dalam ASB, fatwa2 pun dah tau asal usul nya...macam aku tulis sebelum ni...fatwa setiap negeri tu ada reason dia.....kalau dah memang mampu untuk invest dalam UT then teruskan ler...kalau tak mampu ber UT, setakat ASB je make sure ler kadar nya yang tidak menepati syarak tu didermakan untuk kepentingan masyarakat islam gak

actually invest dlm Unit Trust tu pun boleh dpt lebih dari ASB. so pilihan di tangan masing2, cuma unit trust ni anda kena monitor, jgn lepas bulat2 sama agent.

Kita perlu berhati-hati dan ada kefahaman, jangan jadi terlalu bodoh dalam soal kewangan.

Jika nak keluarkan semua simpanan ASB:
1. mana mahu simpan kat mana sebagai ganti yang lebih halal?

2. Anda akan kehilangan dividen kerana kebodohan anda

3. Adakah wujud bank atau tabung lain yang 0% risiko dan tinggi dividennya? Simpan dan tinggal. No need to monitor seperti UT.

4. Jika simpan dalam bank biasa, dikhuatiri keuntungan sedikit dan duit amat mudah anda keluarkan untuk berlanja. Hiabis licin lah.

5. Saya cabar supaya mana-mana Mufti itu keluarkan arahan supaya 'SEMUA UMAT ISLAM PERLU KELUARKAN SIMPANAN DARIPADA ASB

[ Last edited by  WonBin at 26-4-2007 09:53 AM ]

Originally posted by WonBin at 26-4-2007 09:51 AM
Kita perlu berhati-hati dan ada kefahaman, jangan jadi terlalu bodoh dalam soal kewangan.

Jika nak keluarkan semua simpanan ASB:
1. mana mahu simpan kat mana sebagai ganti yang lebih halal?
...

ini bukan soal cabar mencabar. tiap2 satu benda yg dipertikaikan perlu ada dalil2nya. memang umat islam sekarang cukup tersepit. dilema nak kerja dgn bank.

Originally posted by shahgti at 26-4-2007 10:22 AM

ini bukan soal cabar mencabar. tiap2 satu benda yg dipertikaikan perlu ada dalil2nya. memang umat islam sekarang cukup tersepit. dilema nak kerja dgn bank.

Mcm aku kata lar, nak buat beli barang, guna aja duit itu. tapi untuk ke mekah, gunakan duit titik peluh sendiri, bukan duit yang mudah datang bergolek

Follow Us
yup..
tak payah gaduh2 :
masing2 ade pendapat sendiri, tepuk dada tanya iman.

wah hebat wonbin bcakap psl halal haram asb...ini pagi suda minum ka itu tuakkk...

Reply #83 shahgti's post

yup UT ni kena rajin monitor & ikut style memasing...aku nyer stail konvensional sikit..aku masuk utk target  2 thn lebih jadi lps masuk aku biar je dok dok tgk performance camna utk tambah ler

Mmg x dinafikan ASB membantu ekonomi org melayu sbb permulaan yg rendah berbanding UT tp ramai org melayu kita x pernah bersyukur, bila dpt dividen less than 10% merungut, nak lebih, suruh masuk UT x mau sbb risiko katanya, x mampu nak invest minimum pun seribu tp bila keluar skim internet RM10 ribu pun boleh masuk, ada la plak duit. So? Apa citer plak tu? Mcm member aku agent UT x pernah nak burukkan ASB. Dia punya advise klu ada saving dlm ASB apa kata cuba sedikit dlm UT. Cth : Klu ada RM10 ribu, cuba invest dlm RM3 ke RM4 ribu ke? Klu ok boleh tambah, klu x ok cukup la banyak tu, yg lain sambung balik dlm ASB. Kan senang mcm tu.

epf camana lak?

sorry lah.. takde niat cabar mencabar rasanya kat sini. maybe nak kemukakan pendapat masing2, berdasarkan pengetahuan cetek yg ada.
memang mufti pun tak suruh keluarkan sampai licin.
tapi mcm yg kitt_fiso cakap, kalau dah terkumpul banyak dlm asb, sampai lebih rm1k, blehla cuba bukak UT yg islamik pulak. then topup slowly. kalau boleh spare rm10 jer setiap bulan utk investment, simpan dalam ASB. lepas 5 bulan dah jadi rm50, so keluarkan and topup dlm UT (biasanya minimum 50).

aku teringat arwah ayah aku dulu, masa aku kecik2. dia simpan utk aku dan adik2 lain dalam BSN. setiap tahun, ada interest drp bank, kadang2 sampai rm100, dia keluarkan. guna utk bayar bil api/ air. waktu tu takde lagi tabung serambi mekah mcm yg dah ada kat kelantan la ni..

kalau nak simpan jugak dalam bank konvensional atau ASB kerana 'darurat' atau tak mampu, dividen atau interest tu bolehla ditolak ketepi beberapa percent (setakat mana pelaburan yg tak syariah ada dalam benda tu lah).

pasal EPF, explanationnya ada dalam zaharuddin.net
aku ambik pencen, so ada saving dalam 3thn dalam epf jer..

Saya tak jumpa pon perkataan ASB DISAHKAN HARAM dalam statement mufti

Mufti cuma kata sumber2 yang meragukan.

Semau ini salah paham oleh orang yang tak reti translate bahasa Melayu

Originally posted by WonBin at 27-4-2007 07:30 PM
Saya tak jumpa pon perkataan ASB DISAHKAN HARAM dalam statement mufti

Mufti cuma kata sumber2 yang meragukan.

Semau ini salah paham oleh orang yang tak reti translate bahasa Melayu

erkkk ni ko dok komplen tajuk thread dia ke...aku dah cakap mufti negeri ada pendapat memasing ...pasal tajuk dia tu agaknya tuan umah saja je kasi tajuk debat...atau tak de masa nak tukar

aku rs mmg elok klu isu pelaburan ASB dibangkitkan..
aku hrp lps ni kerajaan akan lebih peka dan sensitif pada duit2 yg dilaburkan oleh pelabur esp yg beragama islam..
kerajaan perlu buat sesuatu utk meyakinkan para pelabur sblm lebih ramai yg bertindak utk menarik diri dr melabur dlm ASB

Originally posted by WonBin at 26-4-2007 12:16 PM

Mcm aku kata lar, nak buat beli barang, guna aja duit itu. tapi untukke mekah, gunakan duit titik peluh sendiri, bukan duit yang mudahdatang bergolek

Cuma nak hare sikit....saya ada melabur sikit dlm ASB, targetbila  dapat dividen boleh recycle balik dividen tu untuk bayarcukai pendapatan. Dalam unit amanah (unit trust) pun ada juga.Kebetulan saya melabur dengan seorang agen yang baik cum mentorsekalilah.. khidmat nasihat yang bemutu dari agen adalah satu elemenyang penting memilih dana yang kita hendak melabur, tapi keputusanakhir tetap kita punya..

Reply #96 zydisini's post

Dr maybe u agen UT ok ...anyway pelaburan asb tak perlulah di pertikaikan even bank pun pun bukan dari sumber yg sahih ok..tepuk dada tanya selera.

kenapa sekarang ASB baru nak dijadikan issue?

biler masa mufti ckp haram plak...dosa fund manager la tanggung...pesal nk kuarkan asb masuk swisscash plak...

Kalau nak kira mana halal dan haram, mari kita korek baik punya korek.

1. Kerja dengan majikan bukan Islam: Gaji tu bersih ke tidak ?

2. Jika anda bukak akaun perbankan Islam, semua duit itu akan masuk ke dalam tabung yang sama jugak, cuma akad dan pembahagian untung sahaja berbeza. Bersih ke tidak?

3. Anda beli makanan, bahan mentah tu mostly daripada pemborong dan pengilang Cina. Boleh kira bersih ke?

4. Topik thread ini sendiri sudah salah. Mufti tak kata ASB haram. Dia kata bukan dari sumber yang bersih.