CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 15192|Reply: 20

Kisah Padang Rengas, Perak

Cerita nie berlaku di satu tempat yang bernama Padang Rengas, Perak. Nama kampung aku tak tahu tapi kampung tersebut terletak betul-betul di kaki bukit batu kapur, aku rase namanya Gunung Pondok [please correct me if i'm wrong]. Penduduk kawasan tue boleh 'loan' pinggan mangkuk kat org bunian yang menghuni Gunung Pondok nie. Tapi just to inform you all, kampung tersebut aku tak pasti ade lagi ke tak kerana Kerajaan Negeri Perak Darul Ridzuan dah 'pajak' gunung tue and kawasan-kawasan yang sewaktu dengannya kat syarikat simen Korea dan dinamakan Perak-Hanjoong Cement. Karung simennnya bercap unta kalau aku tak silap.
Berbalik kepada cerita, orang-orang kat situ kalau nak buat kenduri la, tak payah susah-susah, boleh submit application kat gua yang terdapat kat kaki gunung tersebut dan if not mistaken, the next working day, ade la set-set pinggan mangkuk plus periuk belanga sekali. Macam mana orang kampung nak submit application tue aku tak tau la prosedurnya.
Dipendekkan cerita, setelah sekian lama orang kampung enjoy this facility, overtime, banyak la setback yang berlaku, seperti orang kampung yang buat harta sendiri la, dah pinjam tak pulang-pulang dan sebagainya. Syaratnya ialah, the moment habis kenduri, semua pinggan-mangkuk mesti dipulangkan segera eventhough kalau dah pecah sekalipun. Namun begitu, manusia nie rambut sama hitam tapi hati lain-lain, kan ?
So, bila org bunian nie buat stock inventory [aku agak la], banyak yang tak tally ngan the actual figure. Overtime, org bunian nie refuse la nak bagi pinjam kat mortal macam kita nie, yang dianggap tak amanah dan tidak boleh percaya. Cerita nie diceritakan oleh arwah mak aku [al-fatihah] setiap kali kereta kami melintasi kawasan gunung nie kalau kami nak ke kuale [ Kuala Kangsar] atau Ipoh. Dulu takde highway lagi, so jalan besar tersebut akan melintasi kawasan kampung yang dulunya menghijau dengan sawah padi. Last time, if anybody wants to go to the site, kene tinggalkan kereta kat tepi jalan besar dan menapak la melalui denai antara sawah padi nie.

Itulah kisahnya......anybody care to comment ?

[ Last edited by  darth_vader at 2-7-2007 02:24 PM ]

Rate

1

nak tegelak pun ade, seram pun ade, sikap nak tahu pun ade gak...hmm...tapi bagi aku, tak mustahil, dan satu lagi..mcm penah aku dgr je citer camni waktu 80an dgn 90an dulu...

kalau kawasan gunung rapat kat area ipoh tu dekat medan gopeng, jauh dari padang rengas.padang rengas ni dekat area kuala kangsar.
bukan gunung rapat kut,gunung lain

sekrang ni pinggang mangkuk dah murah dah...............

Originally posted by ulartedung at 1-7-2007 09:51 AM
kalau kawasan gunung rapat kat area ipoh tu dekat medan gopeng, jauh dari padang rengas.padang rengas ni dekat area kuala kangsar.
bukan gunung rapat kut,gunung lain

tu la...aku rasa pun bukan nama Gunung Rapat, dah tak ingat dah apa nama sebenarnya

Originally posted by sedondon at 1-7-2007 01:40 PM
sekrang ni pinggang mangkuk dah murah dah...............

understood, but this happens so long ago.....

Follow Us
Originally posted by darth_vader at 1-7-2007 08:49 PM

tu la...aku rasa pun bukan nama Gunung Rapat, dah tak ingat dah apa nama sebenarnya

OK....dah tukar, it's Gunung Pondok but actually it's not a gunung, it's more to bukit in size

Reply #1 darth_vader's post

aku mcm penah dgr cter nih...
maklum la kg aku kt kampar, perak...
so rasa mcm penah dgr la kan...
tp x pasti betul ke x???

[ Last edited by  ijad_adiputera at 13-7-2007 11:31 PM ]

Reply #8 ijad_adiputera's post

tah la betul ke tak.....aku tengah cari orang Padang Rengas untuk confirmkan citer nie

namanya memang gunung pondok. Confirm byk bunian kat situ dan ayah mertua akak dan ayahnya pernah mendaki gunung nih. Dulu pun ada orang bertapa kat situ..ada gua. Sepanjang jalan dari padang rengas ke lubuk merbau ada byk kampung dan majoritinya byk kejadian pelik berlaku. Tempat pelancongan pun ada gak..ada batu hampar@air terjun kat kg sana. Dinamakan gunung pondok sebab seberang gunung tu ada sekolah pondok, namanya Yahyawiah. Sebelah kg lalang...

Suami akak punya adik beradik selalu terserempak dgn makhluk halus kat area ni. diceritakan, syarikat bas yg melalui jalan padang rengas ke lubuk merbau ni serik nak lalu malam. Mereka sering diganggu oleh hantu. Naik ada, bila turun takder orangnya. Itu citer dulu laaa...sekarang tak tau lak.

Cerita macam ni memang popular pada orang kampong dulu dulu, berlaku di kebanyakan kampung negeri2 di Malaysia.  Bunian ni jenis jin mamang wujud cuma zaman sekarang nak pinjam barangan dia dah tak ada dengar cerita lagi, kampung2 dia dah gondol di rompak manusia... Ada satu masjid di satu kampong di Jelebu bukan bagi pinjam pinggan mangkuk aja, siap makanan dan lauk pauk yang dah di masak...

Topik ni lebih sesuai di board misteri dan paranormal mungkin...

MEnteliti owang melayu..pinjam pastu buat harta...wakakakakka..sebab??TAk mampu beli kekdahnyerrrr

kalo x silap aku kt Johor pon ade citer cmni..tp Johor plak nama tpt tu Sungai Pinggan..

Pnh dengar kisah ni dr org yg mmg pure pdg rengas iaitu mak mertua kakak aku...skrg katanya dah xde..teringin nk tgok cmne la ghope pinggan tu. Ada cam corel ke

haah..tuk aku pn pnh citer pasal ni..n kmpung aku mmg kt pdg rengas pon...tp skang dh xde.. bunian merajuk kot..

pinggan die mcm pingan lame yang ada corak bunga skit je kt tepi pinggan.. nasib la dpt corak cmne,bgantung kpd yg bgi sewa..huhu :lol

mak aku citer..kampong die dolo ada..masa die kecik2.. tp tak lama..sbb ada yg tak pulangkan ngan complete.. so orng bunian marah..tak muncul dah pastu..

X pernah dengar pun.

Pernah keluar  TV3 pasal misteri kat Gunung Pondok ni, kisah keranda bergerak waktu senja tanpa orang membawanya (keranda terbang). Beberapa orang penduduk kampung pernah bertembung dengan keranda terbang ni.
Penulis kisah mesteri yang popular Tamar Jalis pun ada menulis kisah seram gunung ini.
Hinggakan Mamat Khalid dalam Zombie Kampung Pisang buat pengembaraan kat bawah gunung ini, adegan sisa toksid tumpah yang mencemarkan penduduk Kg Pisang.

harmerz01 posted on 31-7-2013 12:47 PM
Pernah keluar  TV3 pasal misteri kat Gunung Pondok ni, kisah keranda bergerak waktu senja tanpa oran ...

aku sokong bab tamar jalis
sebab aku pun tahu dari buku dia
hahahaha

12Next
Return to list New