CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12480|Reply: 79

procedure nak cari maid

saya nak tanya pendapat korang pasal maid n camne nak amik maid..ada agency2 tertentu ka...saya ingat bila da keja nanti nak amik maid..mcm sekarang cuma makcik2 datang umah x permemant..so saya nak tau yang legal punya.

Nak cari maid senang jer....
Nak jaga maid tu yang susah...

Nak cari maid...
Daftar kat agensi...
Pas tu bayarlah apa yang patut...
Insurance, levy processing fees...dan beberapa fees lagi...
Pastikan dapat warranty...
( Ini macam kita beli barang jugak...hak pengguna kena ambik tau, maaf...saya bukan nak memperkecilkan maid ni)
Kalau kita dapat maid yang bagus...terpulang pada kita macam mana treat diorang, kita akan beruntung.

Bab nak jaga maid , kat lain topik...

bape cost nak bayar agensi...

STEP 1: dapatkan nombor tepon ejen or agensi dari rakan taulan/ sedara mara yg dah ada maid OR klik kat URL 'senarai agensi' kat bawah nun...

STEP 2:tepon ejen or agensi & cakap nak amik maid.

STEP 3: ejen akan kasik biodata2 dan suruh pilih nak maid yang mana satu... beserta syarat2/prosedur pihak agensi mengenai majikan, agensi & maid... in cases of maid lari, majikan tak kasik makan etc....

STEP 4: lepas dah kenal pasti nak yang mana... kasitau ejen... ejen akan mintak you & your spouse nyer nama, ic, alamat.

STEP 5: ejen akan kasik photostat passport and photo maid... download borang2 kat website Jabatan Imegresen & isi... pastuh antar kat Imigresen bhgn pembantu rumah asing (PRA), bayar levi ~RM480, hantaq salinan surat & resit asal Jabatan Imigresen kat ejen beserta separuh bayaran ~ RM1800, pastuh tunggu ejen call to inform mana & bila nak jemput maid. pi jemput maid. bayar lagik separuh (~ RM1800) kat tekong. ambik passport maid. bawak maid balik rumah.

OR boleh suruh ejen selesaikan semua prosedur, dari isi borang (kasik you & spouse photos, penyata gaji dan sign memana yang patut kat borang) sampai ejen antar maid terus to your house... anggaran kos utk prosedur nih ~ RM5000-RM6000.

STEP 6: dalam sebulan pertama tuh, make sure ambik insurans maid ~ RM80, buat FOMEMA... memula kena register kat FOMEMA terdekat (bawak passport maid), bayar dalam RM190, pastuh pi klinik panel, pi buat x-ray.

STEP 7: lepas 10hari bekerja, pi Jabatan Imegresen and ambik sticker visa untuk maid (bawak passport maid)...

senarai agensi berdaftar dgn Jabatan Imigresen: http://www.imi.gov.my/bm/perkhid ... 2020%20JUN%2007.pdf

d/load borang pembantu rumah asing: http://www.imi.gov.my/bm/Forms/im_forms.asp

fomema: http://www.fomema.com.my/regproc.html

PS: BIASA NYER KALAU AMIK ORANG SUMATERA LAGIK MURAH... KENA BAYAR EJEN ~ RM2400-RM3000... KALAU AMBIK ORANG JAWA, KENA BAYAR ~RM3600-RM4000... KALAU NAK EJEN ISIKAN SEMUA BORANG & AMIK MAID... TAMBAH ANOTHER RM1000.

PPS: ANGGARAN KOS UNTUK MAID FILIPINA AKU TAK TAU...

Rate

1

Reply #4 kikilalat's post

gud info kiki tp credit esok ek. coz semua 5000 credit dah abis arini.

eh maid lelaki mau dak? alaaaaaaaa.. macam cite who is the boss tu laaaa..toni stanza tuuu

aaaaaa nak tak ..? eh maid lelaki lagi bagus taww

Follow Us
member gua punyer member ada sedara kat jakarta....dia ada buat training agency...total cost needed only RM1500...but tak boleh potong gaji...kira duit burn la....kalau nak gua boleh bagi nombor and lu call sendirik....confirm legal...coz lu sendiri yang kena hantar all documentation ke imigeresen....

depa akan hantar photocopy passport....medical check-up report....lu terima...lu submit kat imigeresen...dah approve...hantar salinan resit pembayaran kat dia rang...and d girl sampai....lu boleh test sebulan...kalau tak puas hati..hantar balik...tapi gua tak pasti lak...kena bayar atau tak...tapi imigeren punyer fees tak payah bayar lagi...

Originally posted by ajinomotonosuga at 13-8-2007 05:20 PM
eh maid lelaki mau dak? alaaaaaaaa.. macam cite who is the boss tu laaaa..toni stanza tuuu

bagus yer...bukan kuat membutaaaaaaaa ker?..... ....

Reply #6 ajinomotonosuga's post

tak hingin aku nak maid lelaki kalu perangai mcm hang..bukan nye tau buat keje..pemalas..x  independent lansung..sume harap kat isteri je....nak amik maid x mampu..ape daaa

Originally posted by wonderlady at 13-8-2007 06:07 PM
tak hingin aku nak maid lelaki kalu perangai mcm hang..bukan nye tau buat keje..pemalas..x  independent lansung..sume harap kat isteri je....nak amik maid x mampu..ape daaa

eleeeeeee kalo aku toni stanza pungggg..aku dapat tau bakal majikan cam ko..lai teruk dari neng yatimah or mertua kossem selamat..aku pung tak hengen jadik maid ko laaaaaaaaaaaa eleeeeeee

Reply #5 Sasha's post

thanks 4 the 'future' pinats sasha!

Reply #7 cantthinkofany's post

bagus lah if can get for RM1500.

aku dpt bibik lepas pay agent RM3600, with syarat first 4 months takder gaji... meaning kos = RM3600-(4xRM400) = RM2000... tapi tuh pun aku bayar separuh gaji for 1st 4 months sebab rasa guilty/tak best pulak suruh bibik keja for free...

Originally posted by ajinomotonosuga at 13-8-2007 05:20 PM

kalo nak amik maid lelaki mcm toni stanza, majikan kena jadik janda andartu beranak satu pulok...

Meh aku bagitau korang cara paling murah utk dapat maid... Lebih kurang dalam RM1,000 (+ - ). Tapi sebelum tu, anda kena pastikan syarat berikut dipenuhi.

A. Pas lawatan maid anda masih valid
B. Dokumen lengkap (pasport, gambar, dsb)
C. Wang cukup (bawah RM1200)
D. Anda boleh mengambil cuti kerja selama seminggu

Ikuti prosidur berikut :-

1. Cari maid yg pas lawatan masih valid (kiranya baru sampai Malaysia) Lepas tu korang test dalam seminggu dua... Bukan apa, ini bagi memastikan anda tidak tersilap pilih sebab proses selepas ni akan menlibatkan pengeluaran wang...

2. Kalau dah puas hati, anda kena tanya maid tu samada dia betul-betul nak kerja atau tidak (for long term / short term?) kalau dia setuju untuk kerja dgn anda, pastikan anda acah sikit ngan dia... Kalau aku, aku akan minta gambar dan surat perjanjian yang dia akan kerja ngan aku sekurang-kurangnya 3 tahun (atau lebih) dan aku katakan yg surat dan gambar ni akan dihantar ke pihak polis sebagai rujukan

3. Selepas tu, anda bawak dokumen anda dan dokumen maid kesayangan anda ke Jabatan Imigresen (salinan IC, gambar, sijil nikah, surat beranak anak klu dah ada) Pastikan yang berurusan adalah orang pompan, psl kalau lelaki yg urus gerenti imigresen banyak tanya (takut buat gundik)

4. Selepas tu, anda akan ke FOMEMA bersama dengan maid yang anda sanjungi tu... Sila pastikan anda membawa wang secukupnya (min RM180) dan maid anda akan diperiksa secukup rasa termasuk ambik darah

5. Selepas tu, jangan berlengah utk tunggu keputusan.. Anda terus ke Jabatan Buruh untuk mendapatkan kelulusan menggaji pekerja asing @ expatriate. proses ni amat mudah, tapi kena juga orang pompan yg pergi... Isi borangpun kena nama org pompan (caj pendaftaran adalah dibawah RM5). Rasionalnya adalah sama (takut pekerja ni diesploitasikan oleh kaum lelaki, sekaligus membantutkan usaha kerajaan untuk melindungi kaum perempuan bumiputera Malaysia)

6. Selepas tu anda terus ke Jabatan Imigresen sekali lagi utk buat pas kerja. Tak perlu tunggu sampai keputusan FOMEMA keluar!!!. Ini yg selalu dilakukan oleh orang ramai dan ianya salah... Anda terus ke Imigresen dan ikuti prosidur yang ditetapkan..

Aku dah banyak kali buat, psl aku memang minat tukar-tukar maid ni . Cara ni memang amat menjimatkan berbanding lantik ejen utk menguruskannya..

Chobalah

Rate

1

Originally posted by supermod at 14-8-2007 08:15 AM
Meh aku bagitau korang cara paling murah utk dapat maid... Lebih kurang dalam RM1,000 (+ - ). Tapi sebelum tu, anda kena pastikan syarat berikut dipenuhi.

A. Pas lawatan maid anda masih valid
...

Agak murah kos utk maid nih ye supermod.
Tp,nak dpt yg betul2 nak keja tu yg susah...pastu,mcm2 la alasan diorg..smpai ckp,mak bpa kt kg mninggal pn snggup.
Nak tak nak,kos kite ambik maid aritu abis la rm5k..ni pn harapnya dia bleh la keja lama
Pasni tak tau nak ambik mana lg..ingat,nak dptkan sorang lagi

Reply #15 supermod's post

cara yg u buat ni, tidak memerlukan maid keluar dr malaysia masa u proses dukumen?

Reply #17 sksk's post

Tak perlu sk...

Maid kena keluar & masuk semula ke Malaysia kalau pas lawatan dia dah tamat tempoh (pas lawatan akan diberi cuma 1 bulan / 30 hari).

Jadi kalau jimat, cari maid yg pas lawatan masih valid...

mcm abg ipar punya adik, maid dia asyik belah je jenoh bertukar ganti mcm-mcm perangai. yang last hari tu dia tinggal je dua org anak adik abg ipar tu kat rumah, soarng 3thn dan sorang lagi 1 thn, nasib baik kakak dia balik depa dua tidur kalau tidak cuba bayangkan dua org tu tinggal kat rumah. yg pasti budak dua org tu di bagi ubat tidur atau ubat batuk supaya diaorg boleh tidur dan maid tu boleh cabut.
la ni dia tak ambil maid lagi takut terjadi mcm tu lagi.

nkorang amik maid berdaftar seme tu korang tak check background ke? atau assume depa dah di check background

mana tau set2 monafendi , bibik duit terbang ke..bukan lah aku nak kata tapi korang dalam kalut nak bibik tu de ingat bab check background ke.. kalo menikah korang tentu check banyak pasangan kan? tu pun tak jamin sangat..kalo tak check lai parah kan?