CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Women in Civil Service Get 5 yrs Off to Raise Kids - Najib

Close [Copy link]

Reply #14 rambutan's post

along stuju...leh wat part time lgi...fuhhhh marbolos!

Originally posted by alangGIRL at 4-9-2007 09:09 AM
aku punya concern adalah productivity.... negara dh kerugian masa, duit, tenaga dan kepakaran.... dlm masa setahun pun, teknology dan knowledge change and evolve ..... by the time diorang balik staff tu dh ketinggalan zaman dan nk kena belajar balik cam org baru.... dh la tu tempat diorang tu guarantee akan dapat balik.... patutnya buat la seniority dan post diorang tu tak semestinya remained dan diorang willing to be posted to another posts available by the time they return....

ini untuk jangka panjang daa
lepas ni gomen ambik ramai staff lelaki
semua ni untuk mengurangkan segala gejala lepak rempit dadah yang rata rata melibatkan kaum lelaki melayu
bila depa nampak peluang depa luas at least depa ada usaha lebey sikit
sebab yang conquer sekarang kaum wanita - well lebih ramai pompuan pass periksa dari lelaki

Originally posted by koko2 at 4-9-2007 08:23 AM

Pastu kannn....org pompuan lain yg msk gomen yg memula dok bising lelebih tu...

Tup...tup...tup...depa plak yg terlebih cuti 5 thn ni....siap sambung pakai MC gomen plak..

ermm... diam itu lebih baik dari berkata-kata
... aku org gomen... ada sebab aku berkata demikian

cuti 5 tahun max tanpa gaji... paling lama pun rata-rata gov servent akan cuti 90 hari... tak sanggop dia orang nak cuti lama-lama tanpa gaji... salah satu sebabnya taraf ekonomi dia orang... kalau mana yang husband dia keja swasta atau kerja gomen yang pangkat tinggi dan gaji pun masyuk boleh la cuti lelama... tapi kalau takat besa-besa ni... nak-nak pulak dua-dua kerja gomen... mintak maap la nak cuti lelama... kang tak terbeli plak susu anak... ihihih...

anyway... 5 tahun cuti maximum pada aku cuma option saja... kalau rasa nak boleh kalau tanak pun boleh... amik jer cuti 90 lepas tu datang balik kerja which from my personal opinion most of the wife will prefere to took the 90 days leave...

"Nur Amalina leaves for Britain today. She will be accompanied by her mother, Sabariah Hassan.
Asked why she opted for Edinburgh instead of Bristol or Cambridge University, Nur Amalina said the undergraduate programme offered at Edinburgh was more flexible."

kita lihat nur amalina
dia berjaya selain dari usaha dan dianugerahkan otak yang cerdik
mak dia yang banyak menghabiskan masa mendampingi dan memberi sokongan moral dari awal kepada dia
and look at her now
sebab tu penting mak ada disisi anak tak kira pompuan or lelaki from the beginning

silap2 org lak ngata...
asyik beranak je keje si fatimah tu...

Follow Us
Cuti tanpa gaji - maximum 5 tahun - untuk jaga anak. then kena sambung lepas cuti bersalin 60 hari tu. Rasanya ni kena evaluate case by case. Kalau pegawai yang apply, kena make sure ada backup or else, haru biru productivity.

Rasa2nya, ada tak nanti orang abuse cuti ni - ye la buat bisnes kain ke, bunga ke, kuih raya ke...

Reply #1 kebayan's post

5 tahun tak lama ker?

Originally posted by nuralisa at 4-9-2007 10:01 AM
silap2 org lak ngata...
asyik beranak je keje si fatimah tu...

betul tuh

Reply #5 Santeira's post

kalau dalam segi menambahkan kerja kat sumber pengurusan tu maybe batul..

tapi dari satu segi.. secara xlangsung dapat bagi peluang kat graduate2 yang berlambak2 xder keje tu.. dapat gak diarang sedik experience...

aper salahnyer.. banyak skit keje org kat sumber pengurusan tu... lagi pun diarang bukan banyak keje pun... lagi pun dari segi gaji.. selalunyer setiap jabatan nie ada perutukan... kalau x camne diarang bleh amik pekerja khidmat sementara..

macam contoh cikgu ganti atau pun cikgu sandaran.. diarang mendapat pendedahan awal untuk mengajar disebabkan ada kekosongan.. yang di tinggalkan oleh cikgu2 nak beranak nie.. so.. dari segi tu aku rasa xder masalah kot...

cuma dari segi lain tu xtau lar.. mungkin dari segi pengesahan file yang memerlukan tandatangan... atau keje2 yang akan bertimbun2 disebabkan hanya org tu yang layak approve..  yang tu mungkin akan mendatangkan problem lar...

Originally posted by alongee at 4-9-2007 08:44 AM
hi..untung tul keje gomen nie ekkk....

betul tu betul...

best lah keje gomen
tp cuti tanpa gaji kn
hmm...mngkin nk bg pelaunag graduan menganngur isi kekosongan bila diorg cuti kot
for sure ada byk masa nak buat direct selling

ade baiknya juga ..tp ni benefit utk kakitangan tetap je.. bukan kakitangan kontrak.. padahal yg banyak backup keje org tetap ni kontrak juga...procedure sebenar sure jpa lom bincang lagi.. emm mencanak2 la org jpa nak pk diapunya implikasinya

Reply #24 bundle's post

Aku still rasa keputusan ni tak perlu. Nak ambil org kontrak, terutamanya fresh graduates, kena train pastu kena ajar dorg, tu akan mengambil masa lagi sampai dorang cekap. Pastu bila dorang dah cekap dalam masa lima tahun tu amik balik orang lama tu, yang momentum kerja dah tak cekap, kena amik masa nak adapt dengan tuntutan kerja semasa tu, kena check filing untuk tengok kerja apa yang ditinggalkan, kena tanya pulak colleague lain apa yang berlaku dalam masa lima tahun--tu kan namanya menambahkan kerja dan mengurangkan produktiviti. Lagipun, orang luar akan pandang rendah pada pekerja kerajaan nanti bila benda camni dipraktikkan, even sekarang ni diorang dah perli-perli dah ni . Ni bukan melibatkan bahagian sumber manusia aja, tapi Jabatan yang pekerjanya bercuti tu. Aku rasa benda macam ni tak perlu. Yang perlu, mungkin kalau boleh balik awal sejam dua pada bulan Ramadhan untuk uruskan berbuka puasa anak beranak, dll. Agak-agak nak jaga anak sampai macam tu sekali, VSS aja la kan senang. Bagi orang yang nak kerja tu kerja.

Sapa kata orang pengurusan sumber manusia tak byk kerja weii. :p Kalau jabatan lain aku tak tau. tapi Jabatan aku ni aku tengok tak senang duduk dorang nak uruskan perlantikan sebab jabatan aku ni jabatan yang besar. Peace.

p/s: aku bukan orang bahagian pengurusan sumber manusia ya.

[ Last edited by  Santeira at 4-9-2007 11:07 AM ]

Reply #28 Santeira's post

ye kot

Bab ni aku sokong.

Kesian tau pompuan. 5 tahun memang jangka waktu sesuai dan
takde alasan lagi anak tu tak boleh terjaga.
Kebaikannya;
1. Takde lagi jd anak susuan lembu selama 2 tahun(kecuali terpaksa)
2. Hasilnya jadi anak manusia yang bakal mendengar kata (bukan cam skang ni)
3. Insya`ALLAH , bayi yang disusukan badan biasanya tiada masalah kesihatan
    justru itu, Kos kerajaan terhadap kesihatan semasa bayi, remaja dan dewasa
   akan berkurangan.
4. Kerajaan tak perlu bayar gaji mereka selama 5 tahun disamping tidak kehilangan
    staf yang berkemahiran
5. Bagi keluarga, kos menjaga bayi dapat dikurangkan. Tiada kes dera anak, tiada
    kes bawa lari bayi, tiada kes kecuaian bela jaga anak lagi.

Namun begitu, aku yakin bila kerajaan dah bagi camni, mesti ada yang gatal-gatal
tak nak lak....pompuan!! nak buat camne....

p/s Dah masak perangai pompuan sebab dikelilingi pompuan.....

5 tahun...terlalu lama...tak perlu lah sampai 5 tahun...90 hari pun dah lebih daripada cukup...kaum ibu kena lah berdikari bagaimana nak menguruskan keluarga...takkan nak kerajaan bantu lagi...kena berdikari macamna nak menguruskan masa antara tugas hakiki sebagai pekerja dan tugas hakiki sebagai ibu dan isteri menjaga keluarga.....seolah2 kehidupan seharian kita ni,bkn dari buah fikiran kita sendiri mcmana nak manage life sendiri...sekian...:victory:

Originally posted by Santeira at 4-9-2007 11:02 AM
Aku still rasa keputusan ni tak perlu. Nak ambil org kontrak, terutamanya fresh graduates, kena train pastu kena ajar dorg, tu akan mengambil masa lagi sampai dorang cekap. Pastu bila dorang dah  ...

aku pun setuju gak ngan ko....

Originally posted by Santeira at 4-9-2007 11:02 AM
Aku still rasa keputusan ni tak perlu. Nak ambil org kontrak, terutamanya fresh graduates, kena train pastu kena ajar dorg, tu akan mengambil masa lagi sampai dorang cekap. Pastu bila dorang dah  ...

agree! agree!

5 tahun boleh beranak 5 lagi....