CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 39400|Reply: 10

paip aircond bocor camne nak tau

maap kalu dah ada benang pasal ni.
camne nak tau paip aircond bocor? kalau kita pegang kat paip ada cam ada air basah tu tanda bocor ke?

masalah ngan keta aku ni ari tu masa nak balik raya aku pegi servis econ kononnya nak bagi sejuk la sebab sejak pakai 3 taun lebih tak pernah servis. Apek kedai bangap tu apa lagi siap ckp kat aku kena tukar filter and kena masuk gas pastu kena vacuum isi minyak. Mula-mula aku cakap nak tambah gas je tapi apek bangap tu siap cakap kat aku kena buat sume yg dia ckp tu baru ok. Aku yg jahil pasal kereta pun dgn bodohnya pun setuju. kena RM120

Aku tak taulah apa dia kelebek masa servis tu sampai bocor. Dia pun ckp kena welding tempat bocor tu. Aku dgn lorat nak balik raya dah tak kisah dia nak buat apa yg penting aku boleh pakai keta. Sakit ati betoi dahla kena tunggu sampai 4 jam dia baiki benda alah tu.

Tup-tup semlm aku on d way balik sini dari kg, econ tak sejuk. aku dah saspek mesti ada problem. Nak plak masa kat highway tanjung malim hujan lebat, aku rasa umur aku pendek je bawa kereta tu.

Sampai je aku terus pegi kedai apek bangap tu. Dia ckp takpe nanti dia buat balik. Aku pegi ambik tadi dia ckp dah ok. Bila aku check2 tu yg aku boleh rasa basah kat paip tu.

Sape-sape tau dak pasal ni sebab kalau tak ok lagi aku nak pi suruh apek bangap tu ganti baru.

Rate

1

Reply #1 luyur's post

hurmm...nak tau paip tu bocor ke tak uji dgn air sabun kat piping tu.. same je mcm kita uji kat paip gas.. tu pon kalau ko berani nk seluk tangan ko cari paip tulah..ehhee...panas siut nk masukkn tgn..haha

hmm...keta ko dh 3 thn tak servis tu yg apek tu buat camtu tukar minyak compressor, filter sume... mmg dia amik kesempatan...tp dlm masa yg same mmg patot pon tukar minyak tu, ko tgk tak minyak tu color camne..kalau hitam legap tu mmglah kena tukar....sbb mana ada bnda thn lame... lawaklah ada ke welding tmpat bocor...bukan solder je ke..ahahaha... ..tak pon tukar piping lg senang...tp apek tu mesti kemut punye...tp giler ah mahal smpai 120, isi gas bukan bnyk mana pon, ,mcm untung je buat bis ni..pehh...

Rate

1

Reply #2 tina's post

tq tina.

aku dah tgk apek tu buat pakai air sabun. aku nak buat sendri x pandai la plak.
pasal welding tu aku pun tak tau welding ke solder ke apa ke.

nampaknya aku kena tunggu tengok sehari dua ni ok ke tak.

Reply #1 luyur's post

ehh.. pakai keter apa ni?..
sadis gak baca kisah ko ni..tapi rm120 aku rasa cam mahal jer..
camne ko tau ada bocor? setau aku sumer paiping dia hidden x?

aku punyer suggestion: lps servis aircond, make sure ko check dgn jln2 bawa keter ko selama
30min.. bukak aircond full + paling sejuk.. = check sejuk ke x, then baru balik umah... kawtim..

Reply #4 takumi86's post

tq takumi.
aku pakai gen2 2004.
piping kat dalam ke? aku nampak kesan dia tampal kat paip yg panjang tu.
hari ni aku bawak pi keja nampak ok. aku risau takut jadi cam raya hari tu lepas baiki ok pastu dtg sini ko.

Reply #5 luyur's post

aku pon tak tau camne piping aircond keter gen2 ni..
aku naik motor jerrr...

tapi memang macam rare sikit jer kalau ko cakap ada paiping bocorr...
selalu problem kat bocor kat cooling coil atau condensor bagai..

tapi kalau apek tu nak responsible, sure be gud enuff..

wallahu'alam..

Follow Us
tumpang bertanya kat cni ye tuan rmh. aku nak tnya isi gas klu dia caj rm60 murah ke mahal....keta aku pun ade mslh aircond skg ni ari sabtu tu aku g kdi servis sbb aircond taksejuk so aku suruh kedai tu check dia kate juz gas kurang so dia isi gas aku tgk kat resit utk gas je rm60....pastu ok dh sejuk then aku pon blk umh...esknye aku nak kuar, aircond tak sejuk dah rasa angin je n aircond bunyi bising sikit....aku pegi kdi cina tu, then dia kate maybe gas bocor tp dia nak check tu kna amik masa....keta aku persona agak2 ape mslh tu n brpa kos baiki aircond tu....

ni aku takut nak servis ekon ni...kawan2 dah ramai kena...makun rosak ada laa..kalau hantar kedai cina ni...

cmf_acura posted on 13-9-2014 08:50 PM
ni aku takut nak servis ekon ni...kawan2 dah ramai kena...makun rosak ada laa..kalau hantar kedai ci ...

masalahnya bro..cina yg pakar bab2 ekon ni..
jarang org melayu kita yg pakar pasal ekon..
pomen ekon aku sndiri pun cina..
melayupun ader...tapi mentedarah $$ je lebih, eloknya tak juga

-selalunya kalo piping bocor kena cari punca dia mungkin valve dlm cooling coil dh tersumbat(membeku) jd aliran gas keluar masuk tersekat tu yang bocor kt tpt lain.
-punca valve dkt cooling coil ia tersubat kerana tiada penjagaan kepada kebuk filter yang menapis kekotoran jd aliran udara dr blower ke cooling coil menjadi terhad atau perlahan  dan mengakibatkan fin-fin pd cooling coil tidak menerima udara dgn baik.apabila aliran angin dari blower tidak sekata akan menjadikan cooling coil sejuk membeku itu yg puncanya valve tersumbat .kekadang perasan x air aircond dr cooling coil menitik di kaki penumpang depan.lg satu perasan x tpt aircond keluar ada asap warna putih dr dashboard tu tanda2 cooling coil terlampau sejuk !bunyi blower mmg kuat tetapi angin x cukup untuk masuk kedalam fin

kena selalu pantau atau tukar aircond filter setiap 20000km utk menjadikan cooling coil keter berkeadaan baik
saya sudah cuba pada kereta sy selama 13 tahun mmg x pernah service sampai jual(trade in)

Last edited by tudiaa on 15-9-2014 03:03 PM

Rate

1

ramai rakan2 yg cakap kalo bab aircond kereta ni pi kat HINLY PJ. mmg pakar aircond dan harga yg berpatutan.

lokasi kedai:
http://www.autoworld.com.my/v2/a ... id=943&page=128