CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: haszyoe

SUSU MAHAL VS.SUSU MURAH

pada pendapat saya....

nak bezakan anak2 kita dengan anak2 orang lain adalah tidak adil..
ni hanya pendapat saya...
even antara anak2 kita pon.. sbnrnya pada saya tak boleh kita bandingkan..
samada dia cepat jalan ke.. cepat cakap ke.. badan pejal ke..
my kids semua minum susu murah2.. tp for the 1st year GH memang bagi susu badan, bila dah berenti susu badan GH bagi susu tin.. n GH pilih susu yang mampu beli.. ..
sbb nanti anak2 dah ke'sedapan' minum susu mahai, mak bapak petak kepala nak korek2 duit nak beli susu.. makin besar makin banyak minum susu... kejap2 nak beli.. uhuhuhu.. nilah yang GH terasa snagat.. padahal minum susu murah je tu...

GH dulu pon masa kecik mak abah cuma bagi minum cap NESPRAY jerk.. takde lah nak beli susu yang mahal2, sbb kami adik bradik ramai tak mampu ler..
Alhamdulillah.. dah besar2 ni, rasanya takde lah bengap ke.. lemban ke.. masuk U jugak.. heheh alhamdulillah ..
janji cukup nutrient...vitamin cukup... carb cukup... semua2 khasiat cukup..
n kami adik bradik memang active dlm sport.. dan takde yang keciciran pelajaran..
alhamdulillah..

Originally posted by pinkish at 2-11-2007 09:35 AM
betul...betul...susu ibu anugerah Allah yg x ternilaikan..

psl susu mahal murah ni..pernah seorg doktor pemakanan (act. kawan aku) ckp kat aku, susu mahal ngan murah yg ada kat pasaran tu s ...

i agree with u..
sokong apa yang u cakap...tp terpulang lah kan..
pendapat n kemampuan masing2.. heheheh

mak semut crita.."ank dia kecik2 dulu mkn roti kering blend + ayaq sejuk sbb org susah..la dah jd doc..."
heheheh tepuk dada tanya slera la kan...

tp oke jgk topik2 mcm nie...atleast membuka minda bg ibu2 yg bekerjaya, banyak duit, kurang bajet atau ibu2 yg dok umah...tukar2 pendapat kata org kan...

p/s momod...xdak tacang ka???

Originally posted by maximus_01 at 2-11-2007 09:46 AM
Kalau dulu korang dapat minum susu yg ada DHA, SA, AA, etc,  Korangjadi lebih bijak@cergas tak sekarang?Sebab aku rasa 20-30 tahun dulutakde menda2 ni semua......

lain dulu lain sekarang.. byk menda dah maju & advance skrg ni.. kanak2 dulu dgn skarang pun tak sama..

belanja ikut kemampuan bukan perasaan.. jadilah pengguna yg bijak

hani x tahu la beza susu mehal n murah ni betul2 efek perkembangan anak2...

tapi hani pernah terpikir nk tukarkan susu wafi dr enfa kepada dutch lady....

suami x bg, so utk meyakinkan suami, hani baca satu2 ingredients antara keduanya.......

serasa hani x byk sgt la beza dia(atau hani baca ala kadar jek)...
tapi...hani perasan satu jek...lemak dlm enfa sikit sgt berbanding dlm dutch lady....

so...hani ckp ngan hubby, okla, biar wafi gemuk sikit...sbb dia umur 1thn, berat baru 8kg...so belila dutch lady 123.......

x tau la kebetulan atau mmg sbb susu...
wafi minum 6 oz jek
ptg tu dia mntah n kena cirit...........

terus hani x berani nk bg dutch lady...mebbe wafi x rasi...nasib baik wafi tu minum susu botol time hani keje jek....time hani ada, dia fully breastfeed....so, okla...

sbenaqnya semua ni psychology la kan...bila ada det lbh ckit ja mula la susu cap ayam ni x bagus la...ank cepat muak la..susu cap itik mcm oke...'x per' mahal rm10 ja...so, jdlah pengguna yg bijak bak kata puan polin kita :handshake:

Follow Us
sbenaqnya semua ni psychology la kan...bila ada det lbh ckit ja mula la susu cap ayam ni x bagus la...ank cepat muak la..susu cap itik mcm oke...'x per' mahal rm10 ja...so, jdlah pengguna yg bijak bak kata puan polin kita :handshake:

Originally posted by sha_n at 2-11-2007 08:41 AM

emm..tp klau iklan pon tuk susu yg 1 year++ je kan??
susu utk newbron smpai 1 year tk pnah kuar iklan...coz nak galakkan susu badan...

even kt tin susu pon..ade tulis "SUSU IBU ADALAH YG  ...

tulah.
wlwpun susu tuk newborn tak kluar,tap iklan tuk susu badan still kureng.
kat tin mmg ada tulis,tp bg yg x dpt bf,terpaksalah gne susu formula.
paed aqeel ckp,
bwh setahun mmg kner bg susu yg terbaik-bf,kalau x dpt,cariklah susu yg paling bagus.
dah setahun keatas,susu ni sebagai sampingan je.makan lg penting.

Reply #65 hanidan's post

sbb tukaq susu cara mendadak kot?
xtry 2-3 hari tgk camna?

ikutlah keperluan ank kita n kemampuan si ibubapa,tak semestinya,susu mahal,igrd bnyak,ank leh pandaikn,begitulah sebaliknya.

Originally posted by baby_blue at 1-11-2007 11:18 AM
zaman sekarang nih mmg ramai yg obses tentang keperluan anak2....termasuk la saya..heheheh..

padahal dulu, mak saya ckp..saya langsung tanak minum susu tepung...tapi suka benor dgn air rebusan ...

tumpang tanyer,  novalac AD ni susu untuk apa yer... untuk x bagi cirit ke apa? ia sejenis susu soya gak ker?

lagi satu nk tanyer mama2 yg anak minum isomil, u all bagi minum isomil ni sampai umur berapa tahun ? anak kiter umur dah setahun 10 bulan but still isap lagi isomil. dh berapa kali try tukar susu lain, spt enfagrow (try kakak dier punyer) tapi misti cirit lepas  isap tu. dier pun krg nk makan so bagi pediasure , pun cirit gak.

i think quite tak adil kalau kita compare directly anak kita ngan anak org yg minum susu lain2.

both my son minum susu yg sama.
abang by 1 yr old gigi almost full. jln at 1 yr 4 mths.
adik now 1 yr 3 bln baru ada 8 gigi. tp dah leh berlari.

so mcm mana tu? salah susu kah?

Originally posted by pinkish at 2-11-2007 09:35 AM
psl susu mahal murah ni..pernah seorg doktor pemakanan (act. kawan aku) ckp kat aku, susu mahal ngan murah yg ada kat pasaran tu sama aje sbnrnya. kandungan nutrionnya sama aje kecuali yg berbeza antara susu lembu ngan susu soya je. segala maknenek DHA,AHA dan segala mcm A tu marketing strategy je.

heheheh...tak ramai nak percaya pinkish .....kesesuaian susu nie hanya penting jika anak ada masalah cow's milk intolerance selain drp tu.....up to our pocket

Originally posted by nurkasih74 at 31-10-2007 05:53 PM
maaf cakaplah..kekadang aku ni terpiss-off plak tgk, baby baru2 lahir lagik...badan merah lagik, mak dah sibuk bancuh susu formula sumbat kat mulut anak..bila tanya napa bg susu formula..."susu saya takde lah.."...tak paham2 org. cakap..susu badan tu berdasarkan demand, ada demand adelah supply...kalo awal2 dah kata takde susu, maka termakbullah cakap sang ibu tu..pastu tok nenek, bapak segala pun turut menyokong dgn menggalakkan bagi susu formula takut anak lapor...puhhlleeeasselaaa....sorry teremo n off topic plak...
...

hihihi....sayang kasih74, tak semua org senasib dgn kita...mudah pd kita, tak semestinya mudah pd org lain...kat luar negara sampai ada, talian khas utk ibu2 yg ada masalah nak menyusu bayi.....i sendiri dapat pertolongan pakar penyusuan sampai anak umur 2 bulan, last2 kami gave-up!...bukan setakat masalah susu takde, byk lagi masalah berkaitan sampai demam2 nak bagi susu kat bayi ....

i dgr ada perkhimatan mengajar mak2 menyusu , rasanya kat bangi...

Anak i yang 6  and 4 years guna Dutch Lady 456. Down grade dari  Neslac . Ingat lepas ni nak guna Nespray je. I tengok anak bos I  guna  susu ni  bijak +  cerdik  je .

Baby guna Nan, cari gak susu yang murah tapi untuk baby < 12 month memang x delah susu yang murah .

selain susu badan...anak2 kak Yan membesar dengan Dumex je...tak pacaya susu pengaruhi cerdik pandai seseorg , tak nafikan susu baik untuk kesihatan...kami dulu kecik2 tak mampu minum susu...mak bagi air teh je....

semua bergantung kepada kemampuan masing2...tak kisah ler mahal ke murah...

Thread repair

susu mahal tuh sebab kandungan DHA, AAA etc dia tinggi berbanding susu yang murah...bukan sesaja depa nak letak harga mahal.tapi terpulanglah pada kita semua nak beli susu yang mana utk anak2 kita, sesetengah ibu bapa merasakan DHA, AAA itu semua tak penting, so terpulangkah..anak2 kita, hanya kita yang menentukan...terpulang.

Tumpang menyelit....

BREAST MILK IS THE BEST (tapi aku kopek keghin!!)

Sayer bagi Aisyah minum susu mahal yg saya beli dgn harga yg saaaaangat murah! Camno tu??
hehe... Dulu aku keje dgn Mead Johnson (MJ)...producer of Enfa and Susta range.. kire staff purchaselah...discount up to 40-60%. sblom benti keje 2 bulan lepas, haku stockup Enfalac A+ and Enfapro A+ sampai berkotak-kotak! (mil aku kata, ko nk bukak kedai susu ke?? )  and furthermore....aku dh tau awal2 yg rega susu nak naik....pasal pricelist tu aku yg buat....tp bos aku yg approve, so bkn salah aku ekk

Now dah 2 bulan dok nganga jerk kat umah (suri rumah la kaedahnya.. ) belen susu yg aku stockup dulu, InsyaAllah cukup utk Ecah sampai umo 1 year++. Dan Alhamdulillah...aku still ada kabel kat opis tu..so, haku pakai allocation kabel aku tu utk terus stockup susu Ecah. Hehe..starting this month, Im buying Enfagrow plak kut...

Well, just to share ....(ni personal view ekk..jgn amik hati yer..) mmg some of milk powder deserved to be expensive. Apa yg aku tengok, company like MJ & Abbott byk spend on research, development & improvement and they are very strict on quality (Im sure other producers too..no offence k..). Masa aku keje dulu, buleh kata tetiap bulan kena conduct taste test internally and externally. sampel from other countries will be sent to KL to be tested here. part ni yg haku paling menyampah..nk call org...nk bancuh bla..bla...aku yg keje situ pon naik tension, tiap2 bulan ada change in label, additional ingredients, formula revision, price revision bla..bla... Tu blom masuk dgn quaterly consumer promo - such as tie-up promo dgn sesame street, TV3 celebrity tie-up, NONA segment la, SAMARENDA snippet ads la, parenting group circle, bla..bla... for me dgn mcm2 improvements dan commitments diorang terhadap customer, berbaloi la jugak byr harga mcm tu. Kalo rasa ader tak pueh hati, leh komplen kat Customer servis. Selalunya bila ada komplen...kalut ributlah department aku tu....part ni pon menyampah jugak nih...abih di siasat sampai ke lubang cacing... kecoh sampai ke regional opis kat US, Thailand, Singapore....jenuh aku kena korek fail2, dokumen segala....rupa2 nya, anak dia alah susu lembu..adoih!!   (BTW, aku kuli jer kat sana. Tu sbb aku kena kerahan tenaga buat semua menda )

Secara amnya, milk powder ni terbahagi kpd tiga kategori. As below :
1. Premium - Enfa A+ range (Lac, Pro, Grow and Kid), Abbot range (similac, isomil, Pediasure, gain kid) Dumex Mamil Gold, Wyeth S26 Gold, Friso Gold (dan lain2 brand yg biasanya ader tulih gold....dan harga kemain mahal mcm harga sepasang kasut sport)
2. Regular - Anmum Essential, S26 regular, Enfalac regular, sustagen, (basically mid range pricing)
3. Standard - Dumex range (dupro, dugro, dugong! ), dutch lady, nespray, fernleaf (dan lain2 yg "agak" murah di pasaran...)

Drp testimoni yg aku tgok (tak termasuk anak aku tau...anak aku baru sorg, takleh nk compare dgn abg or kakak dier..nk compare dgn anak kambing melampau lak kan) ader beza budak yg membesor dgn susu premium. Paed pon biasanya akan recommend susu2 premium nih (but of cos, breast milk is THE BEST)...yg paling glamer, Abbott lah.... And mostly susu premium ni adalah the best solution utk baby yg ader problem..eg. sembelit, cirit birit, takde selera mkn, picky eaters, lactose tolerance, allergies bla..bla...

Dan aku rasa, kalo sumber kewangan kita mengizinkan..tak salah kalo kita jadik KIASU. Aku tgok org cina depa cukup tak berkira kalo utk anak2. Selagi boleh dorg feed their babies with the best milk powder. Lagi berfaedah rasanya invest kat susu drp kita spend tak tentu hala kat mainanlah..clotheslah...kasutlah...Statement akuni bakal mendatangkan marah nnt nih...:@ jgn terasa yerk ibu2...aku pon sama!

so, that was my personal points of view...

[ Last edited by  batiksendat at 3-11-2007 10:16 PM ]