CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: haszyoe

SUSU MAHAL VS.SUSU MURAH

lama dah duk baca thread ni...saja malas nak reply...

ok lah, disebabkan ada masa hari ni..meh sini nak bagi pendapat ttg susu dgn development anak2....(pandai ke...cerdik ke) .

neisya tak leh compare dgn anak org lain...ni review dari anak2 neisya...

anak sulung neisya...masa lahir sampai umor 6 bulan neisya bagi enfalac, harga dulu memang agak rendah kalau banding sekarang yg dekat rm60 setin...dulu setin... about 900g harga baru Rm28.50..n neisya still leh ingat...tiap2 bulan dah beli siap2 4 tin....it cost me about RM112.00 (uncle kedai ubat cina tu bagi less...)..pastu tak tau la sama ada korang masih ingat atau tak...konflict pasal susu ni heboh...kata susu keluaran dari luar ada virus apa ntah...neisya pun dah lupa....sape yg ingat..tolong citer kejab... ..

jadi kt kedai2 susah nak dpat keluaran enfa ni...yg boleh beli masa tu...snow dgn dumex kalau tak salah neisya la...(lama dah ni...dkt 9 thn lepas.....)...mula2 beli snow...tp my son tak leh minum....badan dia keluar ruam merah2..sbb panas paed kata...so, neisya beli dumex tin kecik...tp kalau dia terluak atau poo poo..memang agak busuk kalau nak dibandingkan dgn enfa....pastu, susu ni tak leh tahan lama..kalau buat...la la tu juga kena bagi minum...kalau enfa...leh tahan lama kalau baby takmo minum masa tu jugak...

selepas je abis konflict susu tu...kejab je,..rasa neisya tak sampai sebulan macam tu...neisya continue susu Enfa balik sbb my son dah serasi sgt dgn susu tu....

dari fizikal plak, my son tak tubuh...tapi isi dia kental...pastu memang dia jarang dapat penyakit lama2...maybe pasal benteng dia kuat..eheheh.....wallahuallam....umor 9 bulan dah boleh jalan....

dari segi developmnet....anak neisya ni memang dari kecik cakap byk...dan dari kecik lagi nampak dia cerdik...kat sekolah sekarang ni...dalam kelas skor kedudukan 4 tmpat ke atas.(boleh la..heehhe) ..neisya tak tau la sama ada pasal susu atau tak...cikgu kelas pun bagitahu anak neisya yg ni memang tak byk masalah dalam kelas...dan dia nampak matang dari kawan2 dalam kelas...

ok, citer pasal anak neisya no 2 pulak...

dia pun sama dapat minum susu enfa sejak lahir....mcm abang dia..
tp betullah...development seseorang tu tak sama...

anak neisya yg pempuan ni memang totally different dgn abang dia...

n neisya rasa...ni pendapt neisya sendiri lah...mommy jgn marah neisya ok..

sebenarnya,..bila anak kita ni rajin dan kuat usaha..insyaAllah..pandaila anak kita tu...sbb apa, anak neisya yg sulung ni....
dia rajin..pagi2 ke sekolah...tak payah gerak dia pun..dia akan bgn sendiri...mandi sendiri..pakai baju dan solat...tak payah suruh pun...pukul 6.30 pg dah ready semua...

dan dia seorang yg seronok nak ke sekolah...kerja sekolah pun tak payah suruh..dia sendiri akan buat....dia dah masuk baca al quran masa darjah satu lagi....

berbanding anak pempuan neisya nih!!!...
bangun pagi kena gerak...mandikan dia..hatta pakai seluar dalam pun kita kena pakaikan..sbb dia memang tersangatlah 'rajin' nak ke sekolah...
tp kalau ajak jenjalan ke...shopping kompleks ke...tak payah suruh..kejab je dah siap...anak pempuan neisya ni...rajin bab lain...tp kalau bab sekolah...ya Allah..kena banyak sabar....

dia bukan tak tahu..memang dah boleh bca sebelum masuk darjah satu...tp dia ni jenis tak berapa suka nak belajar....ni sebagai ibu la..tp kalau suruh bab lain (selain homework)..memang dia paling cepat...
exam result dia...memang la sedih kalau nak banding dgn abg....

so, bandingkan lah ke dua2 anak neisya nih....tp tu lah, setengah orang kata...peningkatan budak2 tak sama...lebih2 lagi anak perempuan dgn lelaki...tp, kalau kata susu tu sbb anak kita pandai..maaflah..neisya kurang setuju...tak tau la sbb apa ntah....tp pasal nutrien dalam susu berbeza..yg ni memang neisya setuju...

hmmm....
panjang lebar gak neisya tulis petang ni kan.... ...

so tak salah nak bagi susu mahal...sbb apa mahal?...tentu ada sebab..tak kan suka2 ja derang nak taruk hargakan....ehehe....

jadi, terpulanglah kepada masing2....

apapun...quote ni tak leh tinggai..."susu ibu susu terbaik utk bayi anda..".!!!!

pss...semalam tgk price tag susu pediasure...rm104 setin....

Originally posted by harizariel at 5-11-2007 02:19 PM
x boleh jugak nak kata ibu2 yang bagi susu yang dilabelkan murah tuh x pentingkan anak2, x nak bagi yang terbaik utk anak2, x nak invest utk anak2, mungkin mereka ada alasan mereka tersendiri ken ...

neisya setuju 100% apa yg riz tulis nih...

semua ibu mahukan yg terbaik utk anak2....tiada bantahan..!!!

Originally posted by sha_n at 5-11-2007 03:05 PM

anak buah sha pon minum lactogen je..
umur 9 month da leh jln...
now da setahun 1 bln...da pndai ckp....
clever sgt2....

si nabila pon lom pndai jln lg..

setahun sebulan dah bercakap..?
cakap camne..?
nak tips

la la la la

Dear mommies...

Kan awal2 sayer dh mention kat atas nun... mommies yg bagi susu murah kat anak tak perlu nk terasa hati. Kita kena ukur kemampuan kiter kan... And I did mentioned that kalau bagi anak susu mahal kemain pon, kalo tak disertakan dgn bimbingan dan mender2 lain yg sepatutnya (mnder2 sepatutnya tu im sure u olls semua pon tau) pon blom tentu anak jadik pandai/bijak/cerdik/genius/aktif or whatever yg kita nk anak kita jadi.

I cuma membentangkan apa yg i terpikir dlm isu pilih susu anak nih. I nk stress again, its a matter of choice. Duit kat tgn kita, susu kat kedai, anak tu anak kita. Terpulang....

Pastu, I also mentioned about susu mahal nih biasanya solution kpd beberapa masalah yg kerap dihadapi oleh anak2 kita. So, kalo anak2 kita takde masalah minum susu murah, why bother? Well, kita mungkin kalah tang sini (bagi susu yg a bit cheaper) tapi bab2 lain kita menang besar. Contoh - Kita antar anak pegi ngaji dgn ustat yg baguih, kita beli buku yg bagus2 utk anak2, kita antar anak pegi educational camp bla..bla...bla.. dlm konteks ini, tu pon dah menunjukkan kita ni nak YANG TERBAIK utk anak2.

I bagi contoh kisah benar. My ex-colleague kat opis. Cina. Kaya. Anak tiga. She earned almost 5K. Hubby dia toksah cerita, lagi kaya. But I really respect the way she bring up her kids. Dia tak penah ambik kisah kalo anak2 dia masa baby pakai baju buruk (diperturunkan dr generasi ke generasi, memang style org cina mcm ni ekk?? ) biar lusuh, JANJI BERSIH. Anak2 dia, semua dia pakaikan WASHABLE cloth diapers. Semua anak2 dia breast feed sampai at least umo 6 bulan. Pastu baby gears ke hapa yg memahal tuh dia tak beli. Then I asked her...why you so berkira dgn anak2....her answer - because I want to keep 'that' money to buy them the best milk, bring them to consult the best paed, send them to the best kindy/tuition/school, keep it for their education fees, buy good books for them, give the best food for them..bla..bla..bla...

Terkedu dan termalu jap aku. Sbb masatu aku baru balik dr Mattel warehouse sale. melambak2 toys yg haku beli. Sedangkan masatu anak aku blom pon kuar dr perut. Bila pikir2 balik...aku rasa baguih jugak cara dia tu. Sbb tu yg aku kata, kdg2 kita kalah kat satu bab, tapi bab lain kita menang.

And, pasal upbringing kita dulu2...kita pon tatau, kita membesar bagai johan ni adakah sbb susu atau sbb didikan our parents. Sekali lagi...byk faktor yg menjana ke arah kecerdikan manusia ni kan. Im sure, mak-mak kita dulu..masa dia nak pilih susu utk kita, dia dah pon buat pemilihan yg TERBAIK dan yg TERMAMPU utk dia. Saya tak pernah ckp, sapa2 yg bagi susu biasa2 kat anak2 dia - anak dia jadi tak pandai.

Memang situasi aku (buat masa ni. Lepasni aku tatau, silap2 anak2 aku pasni mampu minum air sirap jerk.. ) byk membantu. Aku ada kabel, so dpt la beli murah sikit. So saya paham sgt2 pasal ada sesetangh ibu2 yg kurang mampu. Tambah lak kalo anak dah 4-5 org. Kalo setin dah RM105 (Semlm tgok pediasure dah RM105 ) tergolek dog lah mak bapak nk keja siang mlm sbb nk beli susu anak. So, sbb tulah sayer kata..takpalah kalo kita kalah bab susu nih..tapi mender2 lain kita menang. Byk cara dan petua nk bagi anak pandai. Mkn kismis la..minum air zam2, byk kan berdoa utk anak2, pakai pendekatan terbaik dlm berkomunikasi dgn anak...mcm2 lagilah....

statement2 aku ni mengundang pelbagai reaksi rupanya. Best gak ehh..dah lama aku tak berporum secara intelek

Tergedik lebih plak..sampai 2x kuor posting haku...

Ya ampunn...

[ Last edited by  batiksendat at 5-11-2007 04:22 PM ]

Follow Us
eddysha9 bukan nak compare susu yg maner yg maner tak tapi tak salah as parent kita bagik yg terbaik tk anak kita... since sekarang banyak susu ader DHA, AA & memacam lagik... it their time our's dah over ...kita bole spend beli makeup berpuluh2 ringgit ..father pulak bole beli rokok sekotak RM 5.50 sehari kalu sebulan RM 165.00 itu tak termasuk emaknya beli nasi lemak nasi campur kudap2 sehari RM 10.00 termasuk father dia ..sebulan RM 200 X2 -RM 400.00 itu tak campur prepaid sebulan 50 hinggit... tak lah kita bagik dorang lak ..lagipun bukan smpai 4-5 tahun nak minum susu lagik paling lamapun sampai umur 3 tahun lepas tu emmm dorang pun tahu muak ...

Originally posted by luv_ma at 5-11-2007 01:06 PM

ma lah tu..
tapikn,
ada juga bby yg x sesuai minum susu memahal,,yg bnyak nutri..allergik ke ape..
'isi dalam' tuh..bergantung dkt ank2 juga.
ader mak yg sanggup berhabis ca ...

Yes ma... byk faktor. Dan most parents bukan saja2 nk bagi susu mahal nih (walaupon ada yg saja2, sbb diorang mampu... ) Dan ada jugak parents yg bukan saja2 nk bagi susu biasa2 kt anak2 depa...tapi kalo kmampuan kita dah takat tu jer..tambahan plak anak takder alegik ape2 kat susu nih....so, proceed jerlah. Janji rock!!

Originally posted by luv_ma at 5-11-2007 01:09 PM
sha,..
payah nk ckp gitu,
sedangkn beli brg branded2,takkn susu pun nak amik mudah bukan..?
maner ader ibu yg x nak berikn yg terbaik tuk ank..
masih ada ke ibu yg berpikiran gitu..?

Ya betul tu puan Ma...
Tepok dompet tanya duit... brg2 anak kemain branded, kalo boleh mestilah susu pon branded kan!

Fuh, kalolah susu pon ada warehouse sale kan best!!

eddysha9 bukan nak compare susu yg maner yg maner tak tapi tak salah as parent kita bagik yg terbaik tk anak kita... since sekarang banyak susu ader DHA, AA & memacam lagik... it their time our's dah over ...kita bole spend beli makeup berpuluh2 ringgit ..father pulak bole beli rokok sekotak RM 5.50 sehari kalu sebulan RM 165.00 itu tak termasuk emaknya beli nasi lemak nasi campur kudap2 sehari RM 10.00 termasuk father dia ..sebulan RM 200 X2 -RM 400.00 itu tak campur prepaid sebulan 50 hinggit... tak lah kita bagik dorang lak ..lagipun bukan smpai 4-5 tahun nak minum susu lagik paling lamapun sampai umur 3 tahun lepas tu emmm dorang pun tahu muak ...

Originally posted by baju_merun at 5-11-2007 01:57 PM

contoh2 isi dalam yg ...hemmmp.. tu please. nak tau gak

Air sirap!

maner psotinggggggggg ..

Originally posted by luv_ma at 5-11-2007 03:15 PM
dugro tuh under dumex ke ar..?

mula ngn Dulac.. pastu Dupro... pastu Dugro 1+... Dugro 3+... Dugro 6+

Originally posted by harizariel at 5-11-2007 02:19 PM
x boleh jugak nak kata ibu2 yang bagi susu yang dilabelkan murah tuh x pentingkan anak2, x nak bagi yang terbaik utk anak2, x nak invest utk anak2, mungkin mereka ada alasan mereka tersendiri ken ...

Hehe..best2.
Berjaya jugak aku menarik kalian utk berposting ala2 Ahli Parlimen. Tak sia2 aku buat statement ala2 provokasi.

Bravo riz... ni kecik2 minum susu apa nih?? Pandai kemain nih....

bestje bce posting kak neisha.......

Originally posted by meow_tompok at 5-11-2007 03:19 PM

scotts emulsion tu, since umur bape ur dad kasik yea.
sbb saya pun nak kasik jugak kat anak2.

saya dah mula sebaik sahaja khaleef cecah 1 tahun (la ni dia 1 tahun 2 bulan 2 minggu 1 hari )
sejak makan scott ni.. rasanya daya tahan dia lebih kuat
raya ke-3 aku mula batuk + selsema + demam
bersin & batuk tak yah cakap laaa
kadang2 tgh bancuh susu tu pun aku leh bersin

cukup smgu papa dia lak beregu ngn aku sama2 sakit
tapi khaleef lansung tak jangkit.. ada 2-3 malam je dia wat ala2 nak selsema tapi tak jadi

isk..page nih..ma nak edit..:@ :@ :@

Originally posted by harizariel at 5-11-2007 02:31 PM
janganlah pulak ,kita bagi anak2 kita susu mahal ,kita kata orang yang bagi susu murah tuh x nak invest utk anak2 , x pentingkan anak...kecik ati tau...

janganlah pulak, kita x mampu bagi s ...

kekeke... kelako hang ni riz...
ha, tulah...dok sakan citer pasal hutan hujan jerk....sekali ajak debate, nk kuarkan statement pon takut2..padehal aku tau byk yg terpendam yg ingin kau luahkan....

Jomlah riz join aku buat azam baru...nk berporum secara ilmiah plak... ahaks..
Takpe yer kengkawan kalo sekali sekala terkuar ayat pedas. Barulah neuron2 dlm otak kita ni dapat caj sikit kan..dah lama tinggal zaman2 skolah..sekali sekala buat esei ok gak ekk...

PEACE gak la... takot2 gakni...

Reply #149 sitisbp's post

mcm aku kata td, setiap budak ni berbeza. keupayaan tubuh mrk menyerap zat dr susu tu pun berbeza. kalo susu mahalpun tp tubuhnya x mampu nak serap zat2 tu sepenuhnya maka terbuanglah khasiat tu melalui sistem perkumuhan depa. kalau susu murah pun kalau tubuh dia mampu serap khasiat susu tu dlm kadar yg maksimum nmpklah hasilnya. ini aku pernah baca kat mana ntah...cepat beno lupa aku ni. maklum le masa kecik minum susu dumex jer.

Reply #143 luv_ma's post

ma...mmg da stuck.....sha nk delete pon tk dpt2 dr td..
ni da delete da..