CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 304206|Reply: 2501

MERGED : All About Padang & Bukit Tinggi, Sumatera Barat [badai007]

Close [Copy link]
nantilah..., i'Allah bulan depan cuti sekolah nak ke Bukit Tinggi tgk sedara kahwin.
bolehlah pastekan gambo2x yg berpatutan kat sana di samping nak try my new coolpix tu....hehehe!!!
bukan reti pun nak donlot2x ni...:kant:

[ Last edited by  chumpon at 14-12-2007 10:24 PM ]

Rate

1

makan nasi padang sedap.berpuloh jenis lauk di hidangkan.ada kawan tu pegi Padang weekend je utk pegi makan2.Now air asia one way dlm rm80 ke Padang indonesia.Suka beli souvenir pinggan mangkuk diperbuat dari kayu di medan kalau entertain guest boleh digunakan,sesuai utk majlis buffet.Kalau tak biasa ajak guide supaya tak di rampok atau di tipu,pernah kawan jln2 shopping hbag kena ragut..nak buat repot leceh betul sbb bahasa lain,yerlah kita cakap hbag dorang cakap tas tgn.Tunggu btho donwload gambar je heheheh saya pun tak reti juga.

aku penah pergi 2 tmpt. Medan dan Bukit Tinggi/Padang.

aku penah post pasal bukit tinggi tu..lupa lak kat mana..

medan tu..takleh citer byk sgt sbb aku pi lawat adik..so, jalan ikut adik ajer lah..kebanyakkan aku pi tmpt mall2 lah..sumer mall kat medan tu aku dah jejak..ekekekekeke..

satu aje aku perasan dr 2 tmpt nie yg sama..kedai Piza Hut tu..mcm kedai mahal ajer.. ekekekekeke
(yelah..aku boring makan makanan indon..ari2 nasi..muak lahh..dah ler pedas..masakan jawa/sunda sedap..manis manis..aku suka)

Originally posted by mac_su at 24-2-2006 12:03 PM

Jangan lupa cerita btho sebab mac_su pun nak gi jugak bulan Mei nanti beli tiket masa MAS Fair. Nanti btho survey sikit kat mana best shopping dan apa yang boleh dibeli kat sana ye.

i'Allah.
nnt i amik gambo tpt yg best utk bershopping....:cak::cak::cak:
pompuan cam kita mmg tak lepas dari bershopping!!!!
tpt2x bersejarah, bgnan yg melambangkan ciri2x minangkabau.
tak kisahlah, janji yg bole kita jadikan rujukan, iye tak???

matz_rockz This user has been deleted
was in PADANG semasa ada haze dulu....i was at the lake....
tapi tak nampak apa...the haze was so thick...you cannot see
anything 10 feet away.

can't wait to go bukit tinggi this march.
cumer nak tanya pada sesaper yg pernah gi sana, hotel pusako kat bukit tinggi tu jauh tak dari town dier?
tak bole ker jalan kaki lebey sket sbb stahu aku hotel novotel sajer yg mmg kat tgh2x bandar.
aku skrg tgh berkira2x wether nak duduk hotel pusako atau novotel.
kami pi ramai, so not all of us can afford expensive hotel.

Follow Us
i'm back.
alhamdulillah...., selamat pergi selamat balik.
the journey quite tiring..., sbb our journey bukan saje dr padang ke bkt tinggi, tapi dr bukit tinggi kami ber'journey' lagi satu setengah jam ke Kumpulan (our kpg) dan ke Lubuk Sikaping (tpt kami tinggal).
kalau satu setengah jam lalu highway takper gak, tapi jalan dier....masyaAllah!!!
kata org minang....berkelok-kelok.
tapi all in all...., it was a great experience!!!!

kejap lagi i donlot tpt2x yg pegi.
pd yg mintak aku amik gambar tpt shopping..., pun aku paste kejap lagi.
a'way just to let you know, aku tak braper sgt nak bergambar camner aku pi jakarta dulu.
ntah naper...., cam letih aje.
mungkin sbb aku bawak anak2x aku sumer kot....???!
hmmmm........

Rate

1

telekung oh telekung......

saya tak reti nak bercriter satu persatu.  tapi saya nak mulakan criter paling interesting dulu yg membuatkan saya ingin kembali ke sana (kalau ada rezekilah!).  bak kata forumners yg pernah ke bkt tinggi, tgk telekung mmg bole jadi giler.  tak terpilih biler dah berada dalam kedai.  bukan tak terpilih kerana tak mampu, tapi semuanya cantik2x sampai tak tahu mana nak pilih!  Ini gambar2x yg saya ambil kat Pasar Atas.  Pasar Atas tu senang cari, depan Jam Gadang aje.  Depan bangunan Pasar Atas ni, ada replika harimau.  Naik tangga, di situlah Pasar Atas.  Dah namapun Pasar Atas, ataslah tempatnyer.....

yg sebelah kiri putih besar tu, itulah Jam Gadang.  Dari situ, you all akan nampak Pasar Atas dan juga Novotel Hotel.  Oh ya, Novotel Hotel mmg terletak di tengah2x bandar Bkt Tinggi.  So, kalau setakat setiap jam nak gi Pasar Atas, mmg no hal punyer.

gambar ni diambil dari van kami.  Itu Jam Gadang, dan sebelah kanan tu bangunan Pasar Atas.  Nampak ke harimau tu...???

Rate

1

gambar2x ni yg ada dalam Pasar Atas....

yg ini telekung sutera, saya punyer hehehe!!!  Harganyer 1 juta Rupiah kira2x Rm411 duit mesia. Mmg dari dulu bercita2x nak beli telekung sutera.  Kat KL maunyer sampai 600-700 ringgit.  Sulaman goyang dan bunga penuh mmglah mahal sket harganyer.  Tapi kalau bukan sutera, harganyer bole turun rm160 duit mesia.  Tapi kena pandai bargain.  Actually I ni pun bukannyer pandai bargain, tapi masa balik kpg jumpa mak sedara dari Jakarta, katanyer dia beli dgn harga Rm160 duit mesia biler dah diconvertkan.  So, esok2xnyer, biler kitorg balik ke sana smuler, tekan ajelah dgn harga tu!  Mula2x pekedai tak mau amik gak, mungkin dier tgk org mesia ni byk duit.  Tapi kalau tak amik rugi, sbb yg datang ke kedai dier bukan setakat sorang dua, tapi rombongan cik kiah gitu.....:bgrin:

[ Last edited by btho at 24-3-2006 08:23 AM ]

Rate

1

ini biasa jer.  Org pesan siap bagi duit skali.  Oh ya, lupa nak cakap.  Dlm byk2x telekung yg saya beli, yg ini saja bukan telekung sulaman goyang.  Tapi kain dier lembut.  Yg telekung sutera mcm gambar kat atas tu pun telekung sulaman goyang. Mmg kalau pi ke Bkt Tinggi, rugi kalau tak beli telekung sulam goyang.  Kalau sekadar beli yg tebuk/bakar, beli ajelah kat KL ni.  Melambak!

yg ini pulak, telekung sahaja.  Harganyer RM55 satu.  Mula2x tu pekedai nak RM75 satu.  Dia siap tunjukkan telekung sulam tebuk bila saya tawar harga yg murah.  Saya tak nak, sbb mmg saya nak beli sulam goyang.  Sampai dah nak angkat kaki jalan kedai lain, cepat2x dia panggil semula.  Sempat dier kata, org mesia ni pandai tawar menawar.  Tak tahulah pekedai tu memuji ker, atau mengeluh.  Janji saya dah beli tiga helai nak buat ole2x utk kakak2x ipar di kampung.

Yg ini, saya punyer jugak....hehehehe!!!

[ Last edited by btho at 24-3-2006 09:34 AM ]

Rate

1

Pandai Sikek....

Kat Pandai Sikek, kedainya ada beberapa buah.  Tapi yg forumner lain ada cakap tu, tak jumpa.  Mungkin pak Supirnya tak tahu.  Kitorg lagilah tak tahu.  Sampai sana baru kitorg tahu, kitorg salah kedai.  Nak patah balik, dah tak sempat sbb kitorg dah nak balik ke Padang.  Tapi tak kisahlah, kalau ada rezeki saya pasti nak dtg balik.  Saya ada juga petik gambar sket buat tatapan korang sumer.

saya suker sgt dgn beg kecil sebelah kiri dalam tu.  Masa nak beli, abang saya dah start terjegil mata kat saya.  So, harapan nak beli terpaksa kensel jerrr......uhukkk!!!!

Rate

1

wah ..u are back! ,,mmg best kan g bkt tinggi? banyak u borong telekung...tapi mmg giler pong tengok sulaman baju and telekung kat sana,,,i kalau ada rezeki rasa nak g lagik sebab tak puas beli kebaya sulam and telekung kat sana...? (huh...3 pasang telekung utk haku ajer and 5 kain baju kebaya pong aku tak puas lagik...?) tapi mmg besh la ,,,kat bukit tinggi pon sejuk ajer,,,so, nyaman la nak berjalan...

Originally posted by btho at 24-3-2006 08:22 AM
Habis pasal telekung, nnt nak criter pasal perjalanan saya dari Padang-Bukit Tinggi-Kumpulan-Lubuk Sikaping.  Kejap lagi saya sambung smuler.....

B'tho bestnye dengar cerita kau nie. Insya'allah mac_su akan pergi hujung bulan Mei nie. Nak tanya sikit Hotel Denai tue dekat tak dengan Pasar Atas. Lagi satu telekung sulam tebuk tue kalau beli banyak , berapa dia boleh kurangkan. Harga biasa berapa lak ? Telekung sahaja RM55...tak boleh kurangkan lagi ke ?

Tak sabar rasanya nak pergi. Hotel Malindo pulak kat mana ? Okay tak Hotel nie ?Paste lah gambar banyak-banyak.

Originally posted by sheebby at 24-3-2006 11:39 AM
wah ..u are back! ,,mmg best kan g bkt tinggi? banyak u borong telekung...tapi mmg giler pong tengok sulaman baju and telekung kat sana,,,i kalau ada rezeki rasa nak g lagik sebab tak puas beli keb ...

yup!
best, best, best!!!!
mmg juling tgk telekung yg cantik2x menawan.
actually, i nak recommend pd mrk yg nak ke sana, beli telekung sulam goyang, jgn beli tebuk.
sbb sulaman goyang mmg cantik2x.
kalu tak beli rugi besar kiranya.
sbb kat sini, my mom's fren kata, dia beli sulam goyang yg bunga sket jer kat bawah kain telekung harga dah sampai 300 ringgit.
so, kalau you dpt bunga sulam goyang yg cantik2x around 160 duit mesia, why not beli ajer kat saner, kan???

Originally posted by mac_su at 24-3-2006 04:06 PM

B'tho bestnye dengar cerita kau nie. Insya'allah mac_su akan pergi hujung bulan Mei nie. Nak tanya sikit Hotel Denai tue dekat tak dengan Pasar Atas. Lagi satu telekung sulam tebuk tue kalau  ...

pergi, jgn tak pergi mac_su.
i sendiri beli telekung sulam goyang 4 pasang....heheheh!!!!
(rabun mata masa tu).
tapi baju kebaya sulam tak beli, lah.
satu lagi, my family borong songket siap ada selendang lagi.
harga songket less that 100 duit mesia.
ada jugak baju, tapi biasalah...., manalah diorg nak pakai style org saner, baik beli kain buat baju kurung jer.

about hotel denai tu, tak tau lak den.
sbb yg dekat dengan Pasar Atas (yg betul2x dekat) mmg hotel novotel.  
kalau nak ikutkan, pagi petang siang malam..., kalau nak jalan sorang2x pun tak takut dan tak sesat punyer.  
jam gadang, pasar atas dan novotel, mmg masing2x dekat.

oh ya nak tambah sket pada soalan mac_su tu.

pasal beli byk2x utk dpt harga murah...., tak tahu lak saya.
sbb kami pergi ramai2x pun, 5 ringgit pun susah dier nak tawar.
tapi nasib baik my uncle yg kerja sbg bupati kat saner, minta bargain giler2x..., dptlah reduce around another 20 ringgit duit mesia.
itu yg ada dgn my uncle masa membeli.
yg lain2x tu, tak dapat nak menikmati keuntungun mcm tu sbb ada di antara kami berpecah ikut haluan masing-masing.

hotel malindo...., hmmm not sure lak.
ada gak few hotels yg kat area belakang.
bole gak berjalan nak ke Pasar Atas, tapi quite far.

Rate

1

the first day kitorang sampai, singgah sekejap kat tepi jalan jap sbb pak supirnya mau ke kamar kecil (bilik air tu).  ini kedai jual kerepek2x yg quite tasteless bagi lidahku...hehehe!!!
tapi nama dah kat negeri org, memasing bawa balik sebungkus sorang!!!
:bgrin:

our journey overall took about 4 hrs lebey kurang gitu from Padang tu Kumpulan.  Since aku balik ni, bukan hanya bercuti tapi nak tengok sepupu aku kawen, aku paste ajelah pelamin org minang mcmaner.  Mungkin ada yg penah tengok, mungkin ada juga yg tak penah tengok.

ini tpt kami menginap yg disediakan oleh my uncle di Lubuk Sikaping iaitu di Pasaman Saiyo.  Dpn bilik kami, ada sepohon pokok belimbing yg tengah ranum masak.  Manis pulak buahnyer tu.  Abang saya siap panjat bawa balik buah belimbing ke mesia.  Lubuk Sikaping tpt my uncle kerja as Timbalan Bupati (lebey kurang cam timb. ketua daerah gitu), whereas Kumpulan ialah nama kpgku.  Jarah jauhnyer lebey kurang 25km, dan jlnnyer cam ular kena palu.

Eh eh, awatnyer my uncle terselit kat gambarku ini?????

[ Last edited by btho at 24-3-2006 06:50 PM ]

Rate

1

ini dier tugu peringatan (or something like dat) Pahlawan Imam Bonjol.  
Hari tu gak aku baru tahu yg aku ni mmg dari keturunan Imam Bonjol.  Yg aku tahu, dari belah arwah atok aku, org Bonjol tapi tak sangka dari Imam Bonjol himself.
Kalau dari Kumpulan, sebenarnyer dari belah nenek.  Sbb org minang ni kuat belah ibu atau belah perempuan.  So, kami lebih banyak tahu salasilah keluarga belah nenek dari arwah atok.
Okey, stop about my family tree history.  Mmg susah nak stop kalu bercerita.

this one is very interesting part.
slalu tgk org bergambar kat garisan greenwich or something.
tapi yg ini kami sempat bergambar kat garisan khatulistiwa yang melintasi bumi Sumatera Barat.  yg line putih tu, itulah equator line.  this equator line btol2x dpn tugu Imam Bonjol.  Ada museum kat situ actually.  Kami sempat masuk.  Beli few tshirts, tgk-tgk pedang dulu2x masa zmn Imam Bonjol.  Baca salasilah Imam Bonjol until tahun 1800's.  

[ Last edited by btho at 24-3-2006 06:29 PM ]

Rate

1

ini kawasan ikan2x besar.  ada sket mistik kat sini.
ikan2x ni tak bole ditangkap.
tak bole makan.
org2x kpg kat situ percaya kalu ditangkap atau dimakan juga, malapetaka akan menimpa kpg tu.
tapi mmg besar2x ikan kat situ.
biler tanya atok sedara aku, dier kata jenis ikan koi.
aku pun tak sure sgt.  angguk ajer laaaa......

ini kat belakang rumah my uncle.
rumah my uncle tu yg bumbung minangkabau.
one thing yg aku kagum tgk penduduk kat sini, dpn rumah pun bole tanam padi ataupun buat kolam ikan walaupun tanah depan rumah tu kecik mcm rumah2x kita di sini.

yg ini pulak, dpn rumah bela ikan.
diorg ni jenis tak membazir.
ada tanah tanam padi.
biler nasi tak habis makan, kasi ikan kat depan rumah pulak!

kawasan2x kpg yg ada di sepanjang perjalanan aku ke sana.
aku snap maner sempat jer....