CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Syd

Daeng Parani 5 bersaudara

Keris Bugis 7 Lok

LaksamanaSunan posted on 7-2-2013 11:54 AM
Assalammualaikum wbt.

Aku cuma nak tanya. Kalau2 ko ada jawapan utk persoalan aku. Ceritanya be ...

kalau saya bikin muzium keluarga

LaksamanaSunan posted on 7-2-2013 11:54 AM
Assalammualaikum wbt.

Aku cuma nak tanya. Kalau2 ko ada jawapan utk persoalan aku. Ceritanya be ...

w'salam wbt..
kalau dh tokwan ang kata tu kuboq moyang ang..sah la kot ang mmg keturunan Daeng Perani.aku dah buka salasilah & cuba cari nama2 yg ang bg tu tp malangnya kat aku yg ada cuma salasilah sbelah kluarga aku.yg belah lain x brapa lengkap.
ok la..aku cerita skit la mna yg aku tau.hasil pkahwinan daeng perani / tunku aishah lahirnya wan idris.pastu anak kpd wan idris ialah wan chik abdullah. wan chik abdullah ni ada 5 org anak iaitu wan jusoh,wan jaafar,wan kassim,wan hanafi dan wan saadiah.dari wan jusoh lahir plak fatimah,siti aishah dan abdullah.dari wan jaafar lahir plak wan yah,wan hussain,wan ahmad,wan ishak dan wan hassan.aku ni dari keturunan wan jusoh dan kebanyakan kami ada di aloq staq.kuboq wan chik abdullah dan wan jusoh ada di akaq peluru aloq staq.

dah kalau dok blk ziarah makam daeng perani kt sidam kiri tu,cer try tanya org2 kg situ.

fuel_i posted on 1-3-2013 02:40 PM
w'salam wbt..
kalau dh tokwan ang kata tu kuboq moyang ang..sah la kot ang mmg keturunan Daeng Pe ...

Yg kat Kampung Sidam Kiri tue mmg sanak saudara aku la tue.

Xpa.. Aku cuma nk penjelasan dari sudut lain kalau ada. Sbb aku difahamkan, almarhum ada berkahwin dgn penduduk tempatan. Itu yg aku nk clarify kalau2 ada yg tahu.

LaksamanaSunan posted on 1-3-2013 03:26 PM
Yg kat Kampung Sidam Kiri tue mmg sanak saudara aku la tue.

Xpa.. Aku cuma nk penjelasan dar ...

oooooo...daeng perani berkahwin dgn tunku aishah binti sultan abdullah mukarram shah 1,sultan kedah ke-17.org tempatan?maksudnya org kg sidam ka apa?yg aku tau dia bkn dok situ pun..jenazah dia bawak pi tanam situ pun secara rahsia.lepas pada tu baru anak cucu dia p menetap kt kawasan sekitar makam dia

fuel_i posted on 1-3-2013 02:40 PM
w'salam wbt..
kalau dh tokwan ang kata tu kuboq moyang ang..sah la kot ang mmg keturunan Daeng Pe ...

Salam,

Saya Abg kepada Laksamana Sunan....
Yang ayah saya selalu cerita dulu ayah saya tinggal bersama nenek saya di kampung....
apabila bertutur sesama mereka mesti guna bahasa istana....

Saya mungkin akan kesana untuk ambik tombak tu....nanti saya akan post...
Untuk pemgetahuan....Arwah Tok Jang saya dah meninggal tahun lepas...ramai keturunan Opu datang untuk ziarah...
Al-Fatihah untuk beliau....
Last edited by safrie2118 on 3-2-2014 12:11 AM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Follow Us
Bini gua org merlimau, mak dia ckp dorg keturunan raja riau, bila gua fikir balik kalo melaka raja riau ialah Raja Haji anak Daeng Chelak..mak dia pun ckp yer moyang dia Raja Haji..arwah nenek bini gua byk tanah dari serkam smpai sungai rambai sempadan melaka muar..tp dah byk dicuri2 org tak berkaitan..rumah lama arwah nenek dia pun berdiri tegak lg sebelah rumah kami duduk skg tepi jalan lama melaka muar nama lorong Haji Adam..nama lorong Haji Adam tp geran tanah tu curi keturunan nenek bini gua dan terus buh nama lorong Haji Adam..dia ckp dlm rumah Haji Adam tu ada lembing Awang pulan ke Dayang kat atas bumbung..tah dia ckp keturunan dorg ada kaitan dgn Dayang..sejarah ckp lembing awang tu hadiah dari raja gowa kira bugis la kan..bini gua suh tgk kalo nk sbb xda waris muda dlm rumah tu..kira lorong Haji Adam skg gua abg long rumah paling depan sekali..dalam adik beradik mak mertua gua keturunan bugis Raja Haji..tp gua xnk tgk lembing tu nti jd ape2 hal susah lak..kang silap2 gua pulak jadi raja..dah la gua abg long..rumah lama nenek dia pun ada penjaga..tahun 90an dulu waris2 dr riau dgn kain kuning dtg situ mintak nenek dia balik riau tp nenek tepuk tiang seri bergegar rumah tu dia xnk..sape niat nk curi kat rumah tu nti nmpk ada org tua isap cerut kat kawasan tu..keturunan dia xkacau termasuk gua waris laksamana tuah dr muar..hehe..nobito apa kata lu tlg cek salasilah drg..nk tgk lembing jom..gua sorg xnk nti gua jadi raja pulak habis..dah la gua org negeri muar berdaulat sultan ali..mau pening kerabat selatan kang..hahaha

bila gua baca ni kira mmg bini gua dari jalur daeng chelak sbb mak dia ckp dorg keturunan raja haji..betul kan nobito?

gua tak jadi raja pun dpt kawin keturunan raja pun jd ler, patut la bini gua lawo kerap mimpi pelik2 mcm gua sebagai waris laksamana..smpi skg ktrg xdo anak..

Tuah badan dapat anak raja ye...