CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4658|Reply: 22

Solat Dalam Kenderaan

Soalan saya... katalah kita sedang dalam perjalanan melalui lebuh raya dari JB ke KL... dengan memandu/menaiki kereta, biarpun ada beberapa kawasan R&R dan hentian sebelah, kita teruskan perjalanan... kita tak berhenti utk solat sebaliknya bersolat di dalam kenderaan... bolehkah kita berbuat demikian? Sewaktu dlm perjalanan kita dibolehkan bersolat di dalam kenderaan. Kalau dlm kes yg saya kemukakan ini, jawapnya tak boleh... dalam keadaan yg macam mana, kita dibolehkan solat di dalam kenderaan?....

Seingat haku time ostad aku ajar dulu, time betul² darurat jer bleh semayang dalam kenderaan.

Darurat maksudnyer kenderaan tuh memang tak leh stop langsung dah sepanjang dalam waktu solat tuh. Macam naik ketapi ker, kapal terbang ker, kapal laut ker.

Memadai ko ngadap kiblat time niat/angkat takbir tuh jer. Lepas tuh kalo kenderaan ko kona kona ke maner pon bleh tros jer semayang.

yer ker?... ada dalil cakap begitu?... boleh tulung perjelaskan...

Balas #1 lebaimandraguna\ catat

aku rasa ini bukan untuk pemandu kereta, lori, bas, bulldozer....

yg ust aku ajar...solat dlm kenderaan nih kalo kita dlm keadaan jem yg teruk...kalo slah tlg btul kan

Follow Us
adik aku selalu solat lam keta, lam train..
aku tak tau la cane..tapi mmg boleh...
masa dia belajar kat oversea dia selalu wat camtu..
nanti la aku tanya dia...
(maklumlah aku ni jahil sket...adik aku tu ala2 ustazah sket)

Utk long distance travel via airplane, memang aku pernah solat dlm kapal terbang.
Sebab kalau nak jamak pun, dah abis waktu kedua tu(jamak takhir), still tak sampai lagi destinasi.

Tapi menurut buku FORMULA SOLAT SEMPURNA oleh Ustaz Zaharuddin, ada part yg kalau tak silap aku baca, tak boleh solat dlm kapal terbang. Ini seingat aku la..baca part ni dlm 2 minggu yg lepas. Kalu silap maafkan. Nanti aku belek balik buku ni, dan Insha-Allah jika ada kelapangan aku up-date balik.

By the way, aku nak promote buku FORMULA SOLAT SEMPURNA ni.Murah sgt(kalau nak dibaanding dgn kualiti ilmunya dan kualiti bukunya)..
Aku nak promote bukan sebab ada kepentingan dgn syarikat buku ke apa, tapi atas dasar saling nak menyebarkan ilmu ni..ilmu terpenting pasal solat= AMALN PERTAMA YG AKAN DIHITUNG.
Boleh beli kat MPH...RM 25+ aje..

ada ke diputuskan pengehadan... bahawa solat di dalam kenderaan ni dikhususkan utk jenis2 kenderaan tertentu atau perjalan yg tertentu?... kalau tak ada, maknanya peruntukan solat di dalam kenderaan ini boleh diguna pakai untuk semua jenis kenderaan dan semua jenis perjalanan!...

Pada pandangan saya yang tak seberapa ni kalau kita menggunakan kenderaan sendiri ada lah lebih baik berhenti dan tunaikan sembahyang kemudian sambung perjalanan.  Lagi pun kita melalui R & R kat situ rasanya ada disediakan surau.  Even sesetengah tempat kat stesyen Petronas pun ada disediakan surau kat belakang.  Kalau naik bas pun selalunya pemandu akan beri masa untuk kita tunaikan solat..

Kecuali kalau dlm penerbangan yg panjang n tak memungkinkan kita untuk berhenti dan bersolat, bolehlah kita sembahyang di dlm k/terbang ditempat duduk kita pun tak pe.  Kata ustaz, sembahyang untuk menghormati waktu kerana telah masuk waktu untuk sembahyang.  Nanti sampai kat destinasi kita kada'lah semula.

Ini jugalah yg diajar oleh ustaz untuk jemaah yang bakal ketanah suci....dan ini jugalah yg saya amalkan jika dlm penerbangan....

Wallahualam....

masih tak terjawap lagi persoalan saya... saya nak solat di dalam kereta sewaktu memandu dari JB ke KL, boleh atau tidak?... asas saya ambil utk solat di dalam kereta kerana kita dibolehkan solat di dalam kenderaan... kalau tak boleh sebab apa?...

puan melati00... mengkonpiuskan...! mengapa pulak sudah solat di dalam kenderaan... kita kena kada pulak bila sampai ke destinasi?... sedangkan ada peruntukan utk solat di dalam kenderaan?!!!

Balas #11 lebaimandraguna\ catat

macam awak nak memandu sambil bersolat?  sesilap nanti awak yang akan di solatkan.

Balas #11 lebaimandraguna\ catat

dia bukan qadha solat tu tapi ulang balik.  mungkin masa solat dlm kapalterbang tu dia tak wudhu'.

Originally posted by lebaimandraguna at 6-8-2008 09:02 AM
masih tak terjawap lagi persoalan saya... saya nak solat di dalamkereta sewaktu memandu dari JB ke KL, boleh atau tidak?... asas sayaambil utk solat di dalam kereta kerana kita dibolehkan solat ...

ana nk tnya...knapa anta x bleh berenti kat R&R utk solat??

utk kes anta nih...solat dlm kenderaan HANYALAH UTK MENGHORMATI WAKTUSOLAT SHJ dan anta WAJIB QADA' kembali solat tersebut apabila telah smpdestinasi yg  dituju unless anta buat jamak ...so xder istilahdimana  amik asas shj...

nk tmbh skek lg...solat dlm kenderaan nih adalah utk waktu darurat yakni dikhuatiri apabila smp destinasi wkt solat dh hbs..cth cam banjir...jem teruk giler yg x bergerak2...so kalo drive dari JB ke KL baiklah anta berenti kat R&R n solat...lebih afdal

mengapa tak berhenti utk solat?... sebab berasaskan dibolehkan solat dalam kenderaan... saya tak nafikan lebih afdal berhenti dan solat... persoalannya mengapa tak boleh bersolat dlm kenderaan sedangkan dalam agama dibenarkan?

mengapa mesti solat menghormati waktu, sedangkan kita boleh solat biasa dalam kenderaan? tak timbul kena solat semula ka, atau solat qada!...

mengapa tak boleh solat dalam kenderaan?... dari segi perbuatan solat... kita dibenarkan solat duduk dalam keadaan yg tak mengizinkan kita berdiri, kita juga boleh mengawal pergerakan supaya tidak bergerak 'berat' 3 kali berturut2 mengelakkan batal solat... pendek kata kita boleh menyempurnakan tuntutan syarat sah solat meskipun kita solat dalam kenderaan...

adakah mana2 nas yg mengatakan solat dlm kenderaan ini hanya utk kes2 darurat?... kalau tak darurat tak boleh?

Reply #11 lebaimandraguna's post

Masa saya pergi kursus haji ustaz tu ada b/tau dlm kapalterbang pun kena solat juga bila masuk waktu.  Ustaz tu ajar kalau tak de tempat nak sembahyang boleh jer sembahyang ditempat duduk.... asalkan kita tak abaikan sembahyang..

Dia kata lagi... yea la... sembahyang dlm keadaan duduk dikerusi la kata kan...mungkin orang sebelah kita tu tengah tidur pas tu terlanggar pulak kita jadi badan kita pun bergerak kan...  Kalau duduk kat tepi tingkap tak pe bila kat tepi laluan tu susah sikit orang lalu lalang nak pergi toiletlah kekadang tu stewards/stewardess mesti terlanggar skit especially kalau orang tu gemok... so bila sampai kat destinasi nanti adalah lebih elok kalau kita kada' semula... tak nak pun tak pe kalau dah rasa yakin. Ada juga jemaah yg sembahyang kat tempat sediakan makanan (dapur) dlm k/terbang tu....

Saya pun berpegang pd kata-kata ustaz tu.... tiap kali travel bila masuk waktu, saya sembahyang tapi saya maklumkan rakan sebelah yg saya nak sembahyang supaya dia tahu... sampai kat destinasi selalunya saya kada' tapi kadang-kadang tak kada'....

Wallahualam...

Reply #16 lebaimandraguna's post

JANGAN MENYERABUTKAN PERKARA YANG MUDAH.....
PERKARA NI MUDAH SEBENARNYA TAPI KO YANG BUAT NAMPAK SUSAH....
KALAU KO BAWAK KETA... NAK SOLAT BERENTI JELA DULU.....APA SUSAH....
KALO KO NAIK KAPAL TERBANG...SOLAT JE LA DALAM KAPAL TERBANG.....
TAKKAN LA NAK SURUH PILOT TU LANDING SEMATA-MATA KO NAK SOLAT KAT TANGAH JALAN......
SAMA LA MACAM KO NAIK KETAPI...
TAKKAN LA NAK SURUH KETAPI TU BREK SEMATA-MATA KO NAK SOLAT TENGAH JALAN...
KALO KO NAIK BAS... HA TU BAGUS KALAU KO MINTAK DRIVER TO BERENTI.....
KALO KO NAIK KETA KE MOTO KE....TAKKAN LA SUSAH SANGAT NAK BERENTI UNTUK SOLAT.....
JANGAN BANYAK CENGKADAK PLAK....ORANG BAGI BETIS NAK PEHA....
ADA KEPALA OTAK...
GUNA LA...
JANGAN MALAS SANGAT.... JANGAN JADI ORANG ISLAM YANG MALAS....ALLAH X SUKA....
KESIMPULANNYA... TENGOK LA JENIS KENDERAAN... KALAU ADA KEMAPUAN UNTUK BERENTI DI TANGAH JALAN... BERENTI LA... KALO X...SOLAT JELA DALAM KENDERAAN TU....

Pada aku begini lah...

-Boleh solat dlm kenderaan.
-Lebih afdal utk berhenti di R & R, dan solat, jikalau ada kelapangan(tak terkejar kejar masa nak ke destinasi, jalan highway @exit highway tak banjir/etc).

-Kalau kau rasa nak sgt solat dlm kereta tu, berdasarkan hukum boleh solat, dan kau yakin, solat aje lah..

-Tapi solat ni ialah ibadah utama..yg 1st akan ditimbang....solat ni ialah himpunan zikir memuji Allah..kita menghadapNya..

-Nak ke kita menghadap Allah dlm keadaan kurang sempurna/kurang afdal(sedangkan kita ada kelapangan).Mana y lagi baik, mencari kesempurnaan seboleh  mungkin ataupun nak puaskan hati kita "Ok, aku solat dlm kereta lah, sebab memang boleh solat dlm kereta".

-tepuk dada, tanya iman..

tuan/puan2 cakap tu semua betul... boleh berhenti utk solat... dan itulah yg lebih afdal...

sebab soal ni ibadat utamalah Allah banyak beri keringan kpd hambanya utk mengerjakannya... bila ada keringan yg diberikan, tak salah kalau kita mengambil peluang yg diberikan, bukan?...

bukan soal nak jadi orang malas atau sebagainya... soalnya ada keringan, mengapa kita tak ambil peluang tersebut... mengapa selama ini kita tak buat, sebabnya kita tak yakin, bukan?... mengapa harus tidak yakin dgn keringan yg  diberikan oleh Allah!!!... Dengan kurniaanNya shj kita kurang yakin... manusia spt apa kita ini? Islam, mengaku beriman... tapi tidak yakin dgn apa yg Allah berikan????

12Next
Return to list New