CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: makhluk

Sultan Mahmud Mangkat Di Julang tu Sultan Negara mana?

Originally posted by farouk888 at 31-8-2008 11:06 PM
ko silap la, Sultan Ali tu Anak Sultan Hussien la.Muar mmg ada Temenggung Sendiri..Sultan Ali tu British pun berat nak iktirad

ape yang silap?

Balas #18 muor76\ catat

muor76, aku ni keturunan raja chempa dimana moyang aku daeng ahmad telah membawa diri dari sulawesi dan membuka kerajaan di padang mor bukan bukit mor ye. baginda jugala yang telah menghapuskan ancaman lanun di selat melaka. umah moyang aku ada kat parit pinang seribu.rumah batu alam warna putih.moyang aku bersahabat baik dengan almarhum sultan sir ibrahim sebab ada darah diraja yang sama

Ada tercatat kat buku sejarah mana ntah yg pernah aku baca.Sultan Mahmud ni test senjata api yang baru dibeli dari pihak Belanda dengan menembak mati pengawal Istana Baginda.Belanda tu terkejut sakan.

sultan KL kot???

Reply #43 Glock19's post

ooo yer ker? ko ade buku salahsilah raje chempa bugis kembayat..?

penulis buku tu dah arwah dah..

Balas #46 muor76\ catat

aku xada buku yang ko cakap tu...tapi aku ada dokumen salasilah keturunan aku dari sulawesi 2....salasilah tu termasuk dengan keturunan sultan johor sekarang....ini termasuk dengan cerita macamne moyang aku datang padang mor dan buka kerajaan...daeng abd rahman yang memerintah johor masa tu rupanya saudara baginda....dokumen tu dibuat pada tahun 1923 oleh kobat zainal dan disahlak oleh almarhum sultan sir ibrahim...makam moyang aku daeng ahmad ada kat sebuah pulau di Pontian....aku xsempat nak ziarah...umah moyang aku kat parit pinang seribu tu sama dengan istana hinggap almarhum sultan sir ibrahim sebab almarhum hadiahkan pelan tu pada moyang aku....satu-satunya gambar almarhum sultan sir ibrahim masa muda ada kat umah moyang aku....kalau ko nak datang melawat leh la....saudara aku leman yang duduk kat umah tu sekarang

Follow Us

Reply #47 Glock19's post

pernah tak seseorang dari pontian.. dtg berjumpe ngan keluarge ko dan menyatekan sultan mahmud tu ade warisnyer... dan ditunjukkan satu salahsilah dr sultan mahmud itu?

wah menarik citer ko ni..........

wah menarik citer ko ni..........

Balas #48 muor76\ catat

ermmm...seingat aku xdela pulak.....kenapa ada org mengaku keturunan sultan melaka terakhir ke.....aku xtau nak cakap la....tapi aku rasa ada kot keturunan sultan melaka yang mungkin xdecler.....

info terbaru yg aku dpt....

kat serate johor ade banyak nesan acheh...
kat muor banyak gak...
dan pemilik pemilik kubur itu tidak dihighlight kan atau diberitau pade org ramai..

dulu.. kalo kubur tu berbatu nesan acheh.. ia dimiliki oleh orang orang besor...
batu nesan utk kubur pembesar,pendekar, pahlawan berbeza dengan keluarga sultan ( sultanah/puteri/putera)
mengapa id tak dihighlightkan? yg nih kene pikir sendiri ler.. aku tau ler sebab nyer naper..

kalo cam kat muor.. yg org tau nesan acheh ade kat pagoh.. makam sultan alauddin.. tapi cam kat tempat lain pon ade gak..

dulu.. sekire nyer yg dinamekan putera atau puteri.. adelah putera atau puteri yg ditabalkan.. maksudnyer... sultan yg menabalkan anak nyer dengan gelaran putera puteri
dan ade anak sultan yg tak ditabalkan sebagai putera puteri... contoh cam anak sultan ngan gundiknya...

maklumat yg terbaru nih aku dpt dr kawan aku yg kije muzium..

nanti kalo ade mase aku nak gi amek gambor nesan acheh yg ade kat muor..

glock... ko pernah gi makam panglima hitam (bukan panglima lidah hitam) kat sri jong? cube tengok nesan dia.. kalo tak silap aku nesan acheh..

yang jadi keliru bila ada sultan guna nama yang sama...

Originally posted by Glock19 at 23-9-2008 12:42 PM
ermmm...seingat aku xdela pulak.....kenapa ada org mengaku keturunan sultan melaka terakhir ke.....aku xtau nak cakap la....tapi aku rasa ada kot keturunan sultan melaka yang mungkin xdecler.....

declare nanti orang tak percaya

Balas #52 muor76\ catat

sorry lambat balas muor76 aku baru je masuk keje.hurm ada betul gak andaian ko tu muor.makam org2 besor atau keturunan raja biasanya akan dijaga atau ditunggu oleh org2 kepercayaan dan ia akan dijaga oleh keturunan tersebut turun temurun. macam contohnya makam moyang aku ada org jaga tu yang aku tau tu.aku xpernah sampai lagi tapi ada gak dengar citer.ada satu lagi makam panglima hitam tapi ianya terletak kat sebelah sekolah keb parit samsu.....aku pun tak tau nak cakap...cuba ko tegok2 muor.

Reply #55 Glock19's post

nanti aku tanye kan kawan aku yg kije muzium tu.. dia lagi banyak tau pasal sejarah... aku banyak bertuko pendapat dan berbincang ngan dia..

kat pt samsu yerk.. nanti aku usha arr...

ekceli sejarah johor yg lame tak di highlightkan sangat sebab clan sultan yg memerintah dulu berbeza ngan yg memerintah dahulu..

kalo nak ikot.. sejarah di negeri johor hebat gak...

Balas #56 muor76\ catat

hurmk...apa2hal aku tunggu hasil investigate ko tu muor...betul tu...masa dolu2 banyak kerajaan dan sultan kat muor ni....betul tu muor76...banyak cerita org dulu2 pasal kerajaan dan peristiwa di muor ni kan.....bukit treh dengan kisah kapal tanggang nyer....dan terbarau kisah ular sawa besar kat bawah pasar muar kan...

Balas #54 lampualam\ catat

mana ko tau lampualam...tapi betul gak kan...takut bila sultan dah mangkat bergaduh lak anak2 dia

Reply #52 muor76's post

x sabo nk tunggu hasil siasatan incik muor    
aku nih name je org muor..tp fail bab2 sejarah muor nihh..hehehe

Reply #59 fariepari's post

hehehhe aku cadang nak p mase cuti raye aji nanti arrr... nak amek gambor nesan nesan dan tinggalan sejarah... dan buat catatan mengenainya.. nanti leh bagitau kat anak aku.. dan kengkawan aku...
dan sesape saje yg berminat...

wah..
byk sggh maklumat mengenai muar dlm nie...
interesting..