CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: makhluk

Sultan Mahmud Mangkat Di Julang tu Sultan Negara mana?

Reply #61 nurchan's post

nak dptkan maklumat pasal sejarah-sejarah kat muor?
kat sini ade... http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1

Balas #60 muor76\ catat

la raya aji ke....lama lagi tu...tapi xpe....aku pun mgkn gak lar balik raya aji ni...ko duk muar kat mana eh muor76.....aku duk kat bkt pasir...

Reply #63 Glock19's post

aku dok jalan daud.. ko nak join ker ngan projek pencarian bt nesan acheh?

Balas #64 muor76\ catat

oh yeker...aku selalu lalu jalan tu masa dulu2...aku sekolah kat SMK Dato Seri Amar DiRaja....boleh gak...tapi mgkn gak raya aji nanti sebab aku sibuk sgt skang ni....ko ada lalu tak jalan abd rahman yang selekoh mghala ke pt jawa tu...kat selekoh tu ada pokok besar (jejawi atau ara kot)kat bawah pokok tu ada kubur lama kan...

Balas #62 muor76\ catat

ow ok..
thanks ye...

Reply #65 Glock19's post

oo kat pt jawa... ade pasan... eh ko sekolah dato? thn bape tu? umo ko skang bape?

Follow Us

Balas #67 muor76\ catat

tau xpe.....yup aku sekolah kat dato masa tu panggil sdad pastu sedar.....aku sekolah form 1 sampai upper 6...dari tahun 1994-2000...aku muda lagi baru 27 taun bang.....kenapa dulu ko sekolah ctu ker.....

wooo.. anon kg kt muo... tp duk shah alam... tp yg pasal nesan acheh tu mungkin kerana keluasan kerajaan acheh waktu dhulu smpai meliputi muar.... dan semenajung....... dan kalo x silap anon.. di muar tu jugak leh dpt pelbagai bngsa... dr keturunan siam... dan chmpa....

Reply #68 Glock19's post

ha'ah aku sekolah situ ler.. tp last thn 93...

Originally posted by anonymous at 12-10-2008 09:04 PM
wooo.. anon kg kt muo... tp duk shah alam... tp yg pasal nesan acheh tu mungkin kerana keluasan kerajaan acheh waktu dhulu smpai meliputi muar.... dan semenajung....... dan kalo x silap anon.. di ...

kuase acheh mmmg besor gak.. tp bukan tu yg menyebabkan adenyer nesan acheh kat melesia..
cube tengok mase kejatuhan melaka.. (mase nih melaka bukan bwh aceh) makam sultan alauddin riayat shah menggunakan batu acheh..
cube tengok makan keluarga sultan mahmud..  pon gunekan nesan acheh...
kalo ko gi ke kubur makam.. hanya individu tertentu sahaja yg menggunakan nesan acheh...
kalo ko gi tengok makam panglima hitam di pt sri jong.. pon nesan acheh gak.. padehal muor mase tu bukan under acheh..

Balas #71 muor76\ catat

erm.. mungkin melaka sebahagian dr acheh anon rasa..... ibarat..... pusat kerajjan sebelah semenanjung......
mengenai sultau alauddin... anon dgr dier dan ader yng mengatakan dier salah seorang pengamal tareqat naqshabandiah yg berpusat di acheh babussalam.....
dan anon rasa.. mungkin pengaruh acheh masih kuat disitu selain sebgai pusat asal penyebaran islam masa itu...

Balas #72 anonymous\ catat

aku rasakan anon bukan sebab pengaruh acheh tapi mungkin pada masa tu batu nesan yang ada kat acheh tu lain dari yang lain dan untuk menunjukkan darjat sesorg antara orang kebanyakan dengan sultan, kerabat n pembesar melayu pada masa tu....

Balas #70 muor76\ catat

oh yeke.ni kira ko habis sekolah aku lak masuk kan....kira xsempat ler kita suai kenal kan.....

Balas #73 Glock19\ catat

erm.. anon rasa klo darjat mungkin tuk membezakan adalah bntuk batu nesan tu sendri.. tp bukan nesan acheh....dan mempuyai pengaruh acheh pd nesan tue...

Balas #75 anonymous\ catat

mungkin gak tapi la pada pendapat aku jika dilihat kebanyakkan makam raja-raja melayu boleh dikatakan semua pakai nesan acheh.ini adalah disebabkan seni ukir yang unik yang terdapat pada nesan acheh...

Balas #76 Glock19\ catat

erm.... tu yg dikatakann... adakah pengaruh acheh begitu kuat smpai leh ker muar dan jhor or melaka.. malah nusantara..... dan adakah.. melaka sebagai pusat kedua empayer acheh?? ataupun melaka dgn acheh sebenarknya satuu???

dan sapa lak yg membuka acheh dan kaitan nyer dgn melaka??? dan napa melaka yg begitu hbat leh twas dgn portugiss??? dan mana nyer ilang kapal2 melaka yg megawal selat melaka....???

Balas #77 anonymous\ catat

tapi aku masih still xsetuju yang kerajaan di tanah melayu ni ada pengaruh dari acheh...kenapa kelantan n kedah ada pengaruh siam tapi xguna nesan dari siam tapi guna acheh.......semasa melaka menjadi empayar yang besar kenapa masih gunakan nesan acheh bukan nesan yang dibuat dimelaka.....ini bukan pengarauh tetapi keunikan seni ukir nesan acheh tu sendiri atau ketidakmampuan orang di tanah melayu membuat nesan yang unik tu sendiri....cuba kita lihat macam meriam atau bahan binaan contohnya lampu n tile kenapa diimport n tidak dibuat sendiri...
melaka n aku xrasa ada kaitan tentang pembukaan acheh...nanti aku check balik....mana ko tau kapal2 melaka yang guard selat melaka hilang....sumber dari mana ko dapat?sapa citer?

Reply #77 anonymous's post

ko pernah dengor tak kerajaan majapahit dah letak sultan/raja kat muor?
ko pernah dengor tak kesultanan kedah kat muor?
ko pernah dengor tak wujudnya kerajaan bugis di muor?
ko pernah dengor tak parameswara tak disukai oleh org muor/bentayan?
ko pernah dengor tak cite pasal tentera upahan melaka?
ko pernah dengor tak pembelotan yg dilakukan oleh pembesar melaka?
ko pernah dengor tak mengenai kezaliman sultan yg memerintah melaka?

naper nesan acheh di sebut nesan acheh?
adekah dengan terjumpenya keris di sebuah kuil lame di japan menunjukkan japan pernah diperintah oleh melayu?
adekah terjumpenya keris di us (yg nih aku cube carik tp tak dpt) menunjukkan us pernah diperintah oleh melayu?

mungkin ko mempunyai semua jawapan bagi pertanyaan aku tu..

Reply #78 Glock19's post

masjid kat johor banyak yg senibina nyer mengikut turki...
mungkin turki dulu pernah menguasai johor kot...

Balas #78 Glock19\ catat

hehhee...anon rasa jer..... bukan nak menidak kan atau membenarkan.... hehhe....

ni dari pengamatan jer.... kan kapal2 melaka mengawal selat melaka... tp masa portugis dtg sebelum menyerang melaka... mana pergi kapal2 tue?? xkan begitu mudah di tewaskan...atau ade pembelotan berlaku disini??? sama ada kapal2 melaka join skali tuk menjatuhkan sultan yg zalimm....