CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Pari2

Proses Pemulihan Selepas C-sect

nak join jgk nih...

pesanan wat ibu2 yg bersalin c sec jgn lasak2 gitu. paling cepat nak baik dan kering rajin2 makan pati haruan (wlopun bau die hanyir... ) atau paling cepat makan haruan fresh wat sup.   sodappp....

aku dulu bersalin c sec tahun 2005. baby premature sebab tumpah darah. baby kena duduk dlm nicu sebulan. aku da boleh kuar wad. hari2 jenguk baby walupun luka c sec masih sakit. minggu ke -3 aku terpaksa drive sndiri jenguk baby sebab hubby ada urusan kerja. nasib bek keta auto. yg penting jgn lasak2 sangat tapi kena rajin bergerak. dr pun tak kasi kita terbaring jek kalau c-sec, kena exercise jugak.

masa aku dulu..operate malam pukul 11, pagi pukul 8 dr da buka tiub kencing suruh jln sendiri g toilet. seksa cuma Allah jer yg tau... itu x campur lagi sakit kepala effect ubat bius tu..seminggu baru hilang..

cuma bersabar la dgn kesakitan tu..tak lama kalau rajin makan haruan atau pati die. aku x bleh makan gamat sebab gatal lak... lain org lain penerimaan nya..

skrg ni tgh preggy 2 month..x tau la boleh deliver normal atau tak..moga2 semuanya selamat insya Allah...

i pun baru jak lepas proses ceaser ni (2months ) .. my gynea said its take 2 yrs utk pulih sepenuhnya.betul ke ? i tak rasa apa2 cuma bila nak buang air besar tu masih takut nak teran kuat2 . dan rasa ngilu sikit bila hujan atau sejuk .

aku dh 2thn+ lbh..ceaser 1st bb dulu (2007).skrg kalau terbersin pun kdg rasa tak bes kat tpt jahit tu ..tak tau ler..nape..tp 2nd bb..aku leh normal..thn 2009.alhamdulillah..aku mmg takut kalau kena operet lagi.

assaalamualaikum

napa korang buat-buat kuat lepas bersalin czer? heran aku.

aku anak sulung czer. tapi sebenarnya sama je, czer ke normal ke, kita digalakkan berjalan, tapi jgnla sampai berjalan2 merata shopping complex bagai masa dalam pantang. berjalan tu untuk keluarkan darah beku dalam perut dan exercise otot perut. lepas banyak berjalan, contohnya dalam rumah, dari dapur ke bilik dsb, banyakkan jugak berbaring, sebab nak bagi rahim kembali duduk di tempat asal. rahim kita kan baru lepas keluarkan baby, mestilah bekas dia bengkak dan belum baik. jgnla siksa diri, time pantang rehatlah cukup2.

makan pulak, dalam masa dua bulan ni aje berpantang makan, dah seumur hidup kita makan macam-macam, bagilah badan tu rehat dan makan apa yg berkhasiat dan perlu aja. aku breastfeed, tapi aku tak belasah semua jenis makanan. aku banyak minum air akar kayu dan air rebusan kurma merah (utk tambah susu).

aku baik dari czer dalam masa seminggu je dan badan pun turun 15 kilo setiap kali berpantang 44 hari (dah 3 kali pantang)
aku pakai je bengkung masa lepas bersalin czer tapi tak pakai ketat sangat (start day 7), berurut pun lepas day 7 dan bertungku lepas 4 hari bersalin.
anak takde sorang pun masuk ward sebab jaundice even aku makan herba NR
aku pun simpan stok EBM setiap kali dalam pantang dan stok EBM banyak sebab makan sawi, horlicks, minum air panas, makan pegaga dan air akar kayu NR.

jagalah badan kita sendiri. tak payahla ikut mat saleh, sebab derang minum wine boleh panaskan badan.

salam...
kat mana nak beli air rebusan kurma?

assaalamualaikum

napa korang buat-buat kuat lepas bersalin czer? heran aku.

aku anak sulung cz ...
MelahJanda Post at 24-5-2010 11:05

tu melah..kdg dia org rasa muda..sbb tu rasa tak sakit..tp bila tua nnt..tau la akibat nya kan

Follow Us
kurma merah boleh beli kat kedai sinseh cina (eu yan sang) ke apa2lah. ada macam2 herbs lagi kedai cina tu, ada yg rebus ngan ayamla..tengokla yg mana ko lalu..telanlaa..aku lalu minum air kurma merah je.

kurma merah ni boleh jugak tambah darah (buat muka jadik merah berseri-seri) dan tambah susu badan.

lilisam> aku penah operate anak sulung..so kadang tu rasa sakit jugak kat area tulang belakang masa peknen anak nombor 2 dan 3. sebab tu aku pantang betul2 sebab takut sakit2 badan masa dah agak tua. Alhamdulillah skang ni tak penahla jadik sakit2 lenguh dsb. aku pun suka makan ulam dan makan suplimen herbs. sebab tu tak sakit kot.

aku baru je lps c-zer 1/4/2010... kalau c-zer leh bertungku mcm org normal ke? sauna mcm mana pulak?

salam,
saya baru jer czer 18/5/2010, ni kali yg ke3, alhamdulillah, semuanya selamat dan tak dak apa2 infection, ramai org kata czer kali ke3 lebih sakit n lambat sembuh, tapi pengalaman saya kali k3 lebih cepat n tak teruk macam yg pertama n kedua.kali yg k3 saya bersalin diswasta, sebelum ni kat gomen, tapi memg lain rasanya bila bersalin diswasta, ikut pengalaman sayala...saya masih lagi boleh pregnat untuk kali yg k4, yang penting...kita kena sentiasa berfikiran positif n berdoa padaNya, kali ni saya amalkan mkn gamaat luxor, pil haruan, sunkist 1-3 biji sehari, sup ikan haruan,hblife, n ada lagi...jgn lupa bertungku, ari yg ke 3 saya dah bertungku, dalam shari dalam 5 kali btungku

salam,
saya baru jer czer 18/5/2010, ni kali yg ke3, alhamdulillah, semuanya selamat dan tak dak a ...
jejawi80 Post at 10-6-2010 20:25

tungku kt bahagian mana?

salam,
sy bersalin operate 2x...
yg 1st tahun 2002....
yg 2nd tahun 2006....
insyallah bul ...
LadyMarmalade Post at 13-1-2009 20:16

wsalam..huhh kak lady..dh nk masuk 3rd bb???bestnyaaaaa

ku c sect thn 2007 & 2008.....skg tgh berusaha utk 3rd bb..xder pelung eh nk normal?

ku c sect thn 2007 & 2008.....skg tgh berusaha utk 3rd bb..xder pelung eh nk normal?
ms_butterfly Post at 11-6-2010 11:38

lama x nmpak? mana menghilang? mengikut my gynea... utk 3rd kalau 1st n 2nd dah c-zer mmg dia org x bg pilihan dah... kalau nk gak kena sign 1 form....

i czer gak.ari ke2 da kene jln g toilet.mak aii saket gile..tp proses penyembuhan i mcm cpt lak.i x pantang mcm org lain,sb baby kat icu 2 minggu,tiap2 ari i kene g spital tgk die,breastfeed.duk ward icu tu dr pg hingga mlm dgn sejuk aircond.xde pun nak rehat2 kat umah.tp i mkn pati haruan,sup haruan,supplement bg tenaga.n luka cpt sembuh n by ari 7,da x saket.mungkin sb jiwa bekobar2 nk tgk baby tiap ari kat spital tu kuatkan smgt tuk sembuh.i mg siap g shopping complex,bank.kepala pun x tensen.mlm blik umah suh bibik tungku smpi pagi,i x pakai bengkung,tros pakai girdle..skang org kate da slim hehe

tungku kt bahagian mana?
morango Post at 11-6-2010 10:28

tungku kesemua badan kecuali kat tmpat czer

aku pon dok melasak lepas czer tu.. ms tu bius kat tempat czer bukan ilang lagik.. cuma pedih2 gitu jer.. tp hazab gak le nak jalan coz mengalami sakit tengkuk yg teruk.. sampai kena berubat coz biasala bila czer dok spital kat 4ari kita tarak ley solat.. asik ngan darah jew.. alhamdullilah petu ilang laa sakit tengkuk..( sakit memang tak ley nak angkat kepala kena jalan bongkok urat tengkuk rasa cam kena tarik tahap maksimum.. sakit sampai nak msk 1week.. asik tangih jew.. kekadang aku rasa mebi Allah nak uji aku tak rasa sakit bersalin so dptle sakit lain lak)

oye aku memang lasak.. tak ley dok diam.. nampak umah abuk sket aku sapu2.. sodok bawah krusile.. beria2.. sampai tempat jahit tu naik berair.. isk.. pedey.. padahnya aku rehatle.. then berair lagi.. pegi klinik.. kasi ubat antibiotik dan ubat sapu alhamdullillah dah ok..

tapi itule.. kesan czer ni memang org ckp seumur idup.. now kalu terlebey koje angkat berat or silap makan sket memang menyengkit aje rasa kat tempat jahit tuh.. dulu masa nofal kecik bapa bulan tah.. dia suka betul tunjal2 kaki dia kat perut aku adeh pun pedey..

hehe.. ada gak masa2 aku tunjuk kat nofal kesan jahit tu dia tengok ngan mata terbeliak terus dia cubit...adeiiii... sakit.. padan muka haku..( tunjuk bahgian atas sket.. mana ley tunjuk seme kang tenampak hak bawah pengsan budak tu)

Post Last Edit by meowlin at 13-6-2010 06:04

sori lupa lak nak citer pasai nak recover tu.. asben aku beli pati haruan, ada gak ms lam pantang omak aku tolong masak sup ikan haruan.. petu rajin makan buah oren.. itu aje kot..

now tiap2 malam b4 go 2 bed my asben akan sapu2kan minyak kelapa dara pada parut tu.. alhamdullilah parut aku kecik jer.. since day one kami taw aku disahkan peknen memang minyak kelapa dara tu le asben aku sapu kat perut.. alhamdullilah strech mark tak ada..

Post Last Edit by puteri_q at 13-7-2010 01:20

nak tanya sape ada pengalaman brsalin zcer kat hospiatl gomen...
lepas czer tu (siang n mlm yg 1st tu) duduk sengsorang je dlm wad..xde sesape yg teman kan..
boleh ke korang ahndle..sbb time tu nk gerak pun susahkan..
mcmn klu baby nangis..mcmn nk ambik pegang dia..mcmn nk susukn dia...
terutama mlm la..sbb hubby xleh nk teman kan time mlm kan
so..sengsorang dlm wad tu mlm2...

nak tanya sape ada pengalaman brsalin zcer kat hospiatl gomen...
lepas czer tu (siang n mlm yg 1st  ...
puteri_q Post at 13-7-2010 01:18

salam..aku pengalaman d gomen..di htar.
aku operet mlm..kul10 mlm.

mlm pertama tu..anak nurse jaga.aku pun tak sedar.mamai tido sampai ke pagi..sedar² kena kejut..dia org siap kan kita..lap lap.tukar pads..buh bedak bdn..hhaha..mcm baby je rasa nya..

dlm pg tu sikit dia org dh hntr bb kat kita jaga .. mmg penat la..sbb kita c-sect..bb lak meragam sbb susu lom ada gik masa tu..aku rasa la.turun naik katil...sbb ank ku nangis..hr pertama tu dia ok.gud boy..msk mlm kedua dia meragam..mmg aku tak sabar nk balik...alhamdulillah..nsb baik aku takde ape ape..luka elok..smua..

tp kalau kita nk mintak tlg..nurse tlg..

lama x nmpak? mana menghilang? mengikut my gynea... utk 3rd kalau 1st n 2nd dah c-zer mmg  ...
morango Post at 11-6-2010 15:30

ha ah.. me pun macam tu... my gynae tak bg try normal sbb dah 2 kali czer...
1st czer 2005
2nd czer 2007
3rd czer 2009

nak ikat doktor tak bg sbb masa lahirkan anak no.3, umur baru 29.. jadi doktor bg 1 lg peluang... tp bukan dlm jangka waktu terdekat...