CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Pari2

Proses Pemulihan Selepas C-sect

Originally posted by Pari2 at 11-9-2008 01:10 PM
sebenarnya, sampai bila org yang bersalin c-sect nak kena jaga pemakanan?.. kalau org normal, taula sampai 44 hari.. tapi operate cam kita ni, ikut 44 ari ga ker?.. ataupun tunggu lama sikit baru ...

ehem 2minggu straight mmg haruan kukus + halia  jerk ..
after 2weeks .. baru mama kasi makan ayam kukus + haliaaaa ...
buah oren elok tuk vitamin C & elak sembelit ... sayur sawi pun elok + banyakkan susu ...

kira after 2weeks tue dah boleh la makan menda lain2 tp jangan menda gatal2 ..
telur mmg pantang smp 2bulan .. takut gatai ... kuih2 yang berasaskan telur ..

tp kalo ekut SIL ehem ... yang zas jugak ... tp derang boleh kuih berasaskan tulur .. tak gatai pun ..
dia tengok mak kita jaga kita macammana kott

Rate

1

Originally posted by Pari2 at 11-9-2008 01:10 PM
sebenarnya, sampai bila org yang bersalin c-sect nak kena jagapemakanan?.. kalau org normal, taula sampai 44 hari.. tapi operate camkita ni, ikut 44 ari ga ker?.. ataupun tunggu lama sikit baru ...

Kalau ikutkan doktor2 yang saya pernah tanya, dieorang katakan takde pantang2 ni. Badan perlukan zat utk pulih semula dan baiki part2 yang tercedera masa mengandung n bersalin. Makan je selagi tak mendatangkan alergi mcm gatal2 contohnya lah kan...Bila gatal stop. Entahlaaa saya pun tak tahu sangat. Kalau ader doktor kat sini harap boleh la bagi pandangan / pendapat lak.

Yang pastinya, lain orang lain badannya...macam sy sendiri boleh je makan ayam n telur ms dlm pantang tak de pape pun...tapi ader orang lak boleh sampai gatal n bernanah plak pada tempat lukanya. Sayur n buah pun saya makan. Last time yang luka pada perut sy yang berdarah semula pun bukan sebab pemakanan tapi sbb sy lincah bergerak sgt. Sebab tu sy nasihatkan jgn bergerak banyak sgt n kasar sgt pada awal2 ni.

Kalau nak try makan ayam ke sebab dah teringin sgt kan...cuba lah skit2...tgk, ader kesan tak...kalau gatal stop la...

tuala pon c-sar gak.....balik22 dr hospital terus minum gamat healin.....dlm tempoh pantang habis 4 botol gak gamat healin....kulit cantik lah sepanjang minum gamat tu.....makanan dlm pantang MIL bg makan sup ikan haruan kadang22 tiap2 hari....agak tuala dah jemu mak goreng ikan bilis letak bawang putih ngan halia....ikan bakar.....limau sanquick tiap22 hari makan 1 biji sehari

tuala pon aktif jugak....baby masa dlm pantang mandikan sendiri jugak....mlm22 berjaga...jaga baby sebab dlm pantang baby byk meragam sket....bila rasa ngilu22....tuala cover ngan minum gamat healin...cepat rasa leganya

tapi bila rasa sakit tu ... itu signal bdn suh kita rehat....makan pantang 44 hari ja...abis pantang tuala redah aje segala makanan...tapi ais tak minum la sampai 100 hari....seafood pon tak makan la...sb bila makan rasa gatal kat tpt c-sar tu....skang dah 4 bln berani dah makan sea food

Saya c jugak .. tak makan jamu, ginseng or apa2pun. SAya cuma lumur perut dgn minyakpanas ...bila dah 4 bulan baru start makan jamu. dlm pantang saya makan ayam & ikan.

Sakit tu ada tapi lepas sebulan hilang lah ..janji tak buat kerja berat. Kalau nak bangun dari katilpun saya mengiring terlebih dahulu so taklahsakit perut kitatu.

nak tanya pd yg tau gamat keluaran luxor halal tak?

Reply #1 Pari2's post

sepatutnya 2 minggu luka c-sect ni dah sembuh..
zaara c-sect masa bulan 8/2007 memang pantang mcm biasa..
amik pati/pil ikan haruan.. mandi / cebok air herba selama 2 minggu..
lepas sebulan ku pakai bengkung jenis strap-on sebab tak tahan tgk perut
lembik sgt.. ku sapu losyen utk kempis perut dr ZA baru pakai bengkung..

lepas pantang 44 hari zaara beli girdle.. sebab time ni kita nak byk bergerak
angkat/mandikan baby.. lagi pun kita tak bertungku/urut perut jadi
pakai girdle ni rasa perut tu mcm terikat ketat...

makanan yang sampai sekarang ku tak mkn
ikan cencaru, pucuk paku, dengan laksa..

Follow Us

Reply #26 an4zaara's post

salam...

kalau bersalin caeseran, boleh pakai bengkung moden - bengkung khas untuk bersalin caeserean. Boleh tengok di www.bengkungmoden.com

sekarang ade kapsul haruan...cuba suh sesapa gi beli dekat gerai2 dlm kl sentral....

jaga betul2 tauuu lepas c-section ni.. kang jadi mcm aku, dah 6 tahun pon bile nak bersalin sekali lagi ceasarean scar tegang sgt2 terpkasa emergency c-sect anak ketiga aku...sakit gila..lagi sakit dr contraction beranak normal...

Originally posted by D** at 12-9-2008 08:36 AM
nak tanya pd yg tau gamat keluaran luxor halal tak?

Halal Dar...tapi ada kawan daku minum tu lepas c....darah dia jadi beku kat dlm....doc scan nampak ada darah tak keluar.....so dia benti.....lepas tu dia tukar pada gamat healin....ambik gamat healin ok

Reply #28 Delifrance's post

kat pkns shah alam pun byk jual kapsul haruan ni..
lagi senangkan tak payah nak rasa2 hanyir

pari...

aku rasa masa berpantang paling best dlm hidupku...sbbnyaa...aku lebih kurus dari anak dara...hahahahaha...

aku pon c-sect gak.....aku rasa dkt2 setahun gak baru ilang rasa sengal n nyilu pada luka...itu normal...tambah anak plak 24 jam ngempeng...huhuu....lagiklaa sengal...nak pakai pillow lagi sakit...kalau next pregnancy aku kena beli siap2 yg mmg khas utk c-sect

dlm pantang nih digalakkan:

1) minum air halia pagi n malam
2) minum pati gamat
3) ikan haruan / pati ikan
4) oren / kiwi

mkn plak...tak der dlm menu harian ikan bilis...sbb aku rasa tak lalu plak...

pagi
minum milo + roti
minum air halia
makan vitamin (obimin, calcium, tunex/fish oil)

tgh hari
ikan bakar lada hitam/pindang
sayur sawi/kucai

malam
sama mcm siang
vitamin
air halia

aku nih pantang sendiri kat umah...alhamdulillah....ALLAH permudahkan hidup aku...anak aku tak der laa meragam...cuma nak ngempeng aja..jenuh nak berkendong

aku lupa nak ckp...dlm pantang amat digalakkan amik makanan kaya protein spt ikan...ayam plak better ayam kampung (misi ckp kat aku)...

daging carik yg tak der lemak..bakar aja daging ngan lada hitam...

wawawa...sodapnyaaaaa...

aku pantang laksa setahun...tp ubi kayu...3 bulan aku dah bedal...aku teringin sgt nak makan ubi ketuk...2 ketul aja...mak aku kata...dari ko makan ubi baik makan laksa lol:

stokin aku pakai sampai 6 bulan....aku start pasang aircond hari ke 38...panas sehhh....tambah lak aku makan/minum benda panas...

mee org kata angin....100 hari baru aku makan...ais semua aku tak sentuh...

Originally posted by nuds at 14-9-2008 03:04 AM
pari...

aku rasa masa berpantang paling best dlm hidupku...sbbnyaa...aku lebih kurus dari anak dara...hahahahaha...

aku pon c-sect gak.....aku rasa dkt2 setahun gak baru ilang rasa sengal n ...

aa'ahh nuds .. aku pun terasa kurusssssssss .. siap rasa kerempeng lagik ... dok sakat2 hubby cakap dah kurus. Tapi bila start masuk korjer .... mula la kembung sana .. kembung sini ...

Originally posted by nuds at 14-9-2008 03:10 AM
aku pantang laksa setahun...tp ubi kayu...3 bulan aku dah bedal...aku teringin sgt nak makan ubi ketuk...2 ketul aja...mak aku kata...dari ko makan ubi baik makan laksa lol:

stoki ...

pergh sedap plak dgr ubi kayu ketuk nih...ubi kayu rebus ngan kelapa parut pun jadik ler...
pasal kapsul haruan tuh...ada satu keluaran yg glamer skit tuh..haper ke nama ntah, yg owner dia slalu kuar tv ckp byk tuh...botol purple..rege almost rm50...but ada satu lagik cap CS20 lebih kurang le nama dia..half price..kilang sama je bebb...ari tuh gi kedai kecik belah annur aku nampak sup haruan dalam tin...rm21..just panaskan jek..

nak tanye la u all yg kene c-sect ni, bile agaknye waktu yg sesuai utk kite start bersenam especially sit up....tak tahan betul ngan perut menggeleber ni....rasa mcm nak cantas je...

dah lama tak masuk topik ni.. pari now dah 46 hari.. baru lepas pantang.. tapi menyedihkan sebab pari stil rasa sakit.. tak bestnyer.. pari tanya member pari, dia seminggu jer dah ok and dah bole drive..

pari dah cuba and masih minum pati haruan and gamat... dah masuk 2 minggu lebih pari amalkan.. sakit tu dah kurang sikit.. tapi stil rasa lagi.. bila nak berjalan rasa kat perut tu sakit.. and bila nak angkat sebelah kaki, terasa sakit kat perut.. sekarang ni cuma sakit sebelah kiri jer.. sebelah kanan dah ok..

tiba2 lak teringat masa baru lepas operate dulu.. pari operate malam.. pagi esoknya nurse tolong salinkan baju.. pari tak larat nak pusing waktu dia nak bukakkan baju kat lengan ni.. dari tarik sekuat hati sampai dia tersiku kat perut pari bila tangan dia dapat tarik baju tu.. dia tersiku kat belah kiri perut pari.. tapi takkanla sebab tu kot.. harap2 sakit ni normal and akan sembuh cepat.. pari susah nak wat keje sebab rasa sakit kat perut..

pari pantang makan jgak.. tapi bila dah lama2 camni, dah makin tak tentu arah.. lepas pantang ni dah bole makan smua makanan kecuali yang gatal ker? ikut pengalaman member dia pantang makan yang gatal and pedah 2 bulan..
nak raya ni, mesti banyak makanan pedas.. takleh makan gakla jawabnyer ni..
nak makan kuih raya pun takleh ker?.. sebab ada telur kan...
pari ni lagi risau nak makan pape.. sebab pari stil sakit walaupun dah 46 hari.. ntah berapa lama kena pantang makan ni gaknyer..

me pernah baca kat sini.... x leh amik telor masin .... setahun kot.....

salam seme...

nak tanya kenapa kalau pas bersalin takleh makan laksa setahun?
me czer gak...tapi pas czer tue ada prob plak so masuk icu selama 25 hari...sepanjang kat icu matun tak makan tak minum...masuk drip jek...bila matun dah sedar..luka czer tue dah kering...tapi bila matun kuar icu n masuk wad biasa n blajar jalan balik...rasa sakit gak kat perut...skang dah 4 bulan lebih....baru brani nak pakai girdle...sbb perut buncit sket...parut luka tak sakit tapi otot2 kat perut sakit kadang2...agaknyer sbb matun duk angkat stroller bb hari2 masuk keter...skang masih makan gamat healin....pastu kakak ada bg sdikit safron/ kurma2...rendam ngan air panas n minum...org kata bagus tuk luka dalam perut