CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hBk

Nak beli DSLR: DSLR yg menjadi pilihan korg/korang syorkan

beli jer mana-mana kamera yang hang berkenan..kalau nak ikut cakap orang baik hang beli view finder canon, flashlight Minolta, lens Sony, Body Nikon lepas tu pasang sendiri....nak minta pendapat boleh tapi apa pun semua tu atas diri sendiri, kewangan, dan gerak hati anda..kalau dah beli then ada yang kondem itu tak bagus ini tak bagus..pedulikan jer...yang penting hang happy sebab beli kamera tu dengan duit hang sendiri...itu pendapat aku la.Rasanya kalau nak ngam lagi..beli jer apa-apa model terbaru dan terkini dalam pasaran dengan MP terbesar sekali..

kadang bukan apa..aku jadi pening kepala..orang tu suruh beli yang ni then kawan ni kata yang tu best..lastly aku pergi survey semua belek semua ikut kata hati aku dan aku beli Sony sebab saja nak try brand baru bagi aku sebab sebelum ni aku pengguna Canon dan ada kemungkinan aku akan cuba brand lain atau kembali kepada Canon di masa akan datang..kalau ada rezeki..sapa tahu...

Reply #180 loona's post

hehehe jgn ler marah ......

worang ler kata....bukan nemoo kata....

Reply #182 nemoo's post

aku tak marahpun...
terpulang pada masing2 nak pilih camera jenis apa...
baca review kat net habis habisan..
belek magazine....perhatikan brand yg selalu keluar review..
kalau ada kawan2 tanya pendapat mereka..
then gi tenung dan pegang2 kat kedai..tengok yg mana berkenan dimata dan sedap ditangan.
perhatikan button2 yg senang nak control, setting menu, customize control esp. in manual mode..senang tak nak buat adjustment Aperture, Shutter, ISO, white balance, Focusing, metering dsbnya...
Sebab semuanya tu biasanya terus control dari button, atau combination button kat body tuh...
kalau nak adjust kena pegi kat LCD menu agak susahlah sikit sebab lambat dan makan masa. Lagi satu kena tengok jugak yg mana ada ada AF motor kat body..yg mana takde, berapa point AF, berapa cepat AF pulak selalunya depend pada lens..kalau hasil gambar tuh, biasanya semuanya cantik..dan mostly terpulang kat lens jugak..yg selebihnya tu terpulanglah...
kalau dah jatuh cinta ngan satu2 brand tuh just narrow down kat series dia pulak..ikut kemampuan dan kehendak..

banyak jenama aku pakai sebelum ni...zaman filem aku pakai SLR Canon...pastu bila zaman digital dah masuk..aku pakai Kodak Digital...gambar Kodak ni mmg superb walaupun saiznya tak besar...setakat 3r 4r bukan satu masalah pun...satu kelebihan Kodak ni warnanya mudah di bentuk dalam software....

sekarang pakai Sony Alpha...features tinggi harga rendah...lens mahal? tak tahu laa sebab biler pergi kedai...lens lain yang agak mahal...tapi Sony alpha ni takde compatible macam Nikon...tapi Sony ada Share ngan Tamron so...Tamron pun ada buat juga lens Sony Alpha..satu lagi kelebihan Sony Alpha adalah boleh guna mana mana ajer lens lama dari minolta...sebab Sony Alpha tak perlukan VR seperti Nikon...sebab anti gegaran adalah dalam body camera bukan lens...ini bermakna kos lens bole direndahkan....buat masa ni mungkin x nampak lagi lens yang murah untuk Sony Alpha..tapi tunggu ajer laaa...berlambak lambak lens akan di buat untuk Sony Alpha ni....

masalah Nikon adalah seperti membeli BMW...berapa banyak bajet itu laa features yang dapat walapun beratus ribu kuar duit cuma layak dapat 3 siri ajer ...so glamer pada nama ajer laa....so ada kasta yang berbeza beza mengikut harga kamera nikon..sedangkan Sony Alpha paling murah sekalipun boleh dapat features hampir seperti yang mahal....so tak perlu rasa rendah diri kalau beli yang murah sekalipun...masih boleh pakai hampir semua aksesori termasuk GPS....satu yang menarik...Sony Alpha semuanya made in japan...body agak teguh...kamera aku pernah terjatuh...cuma hood depan ajer patah(murah ajer)...yang lain semua okey...

untuk pengetahuan semua...mmg Nikon adalah jenama terbaik tetapi Nikon adalah pembuat kamera bukan barangan elektronik...Nikon terpaksa bergantung kepada sensor Sony untuk kebanyakkan Kamera Digital termasuk laa DSLR..Sony bukan baru dalam pembuatan kamera digital...sebelum Nikon serius dalam digital Sony dah mula terlibat dengan Digital dengan siri Mavica

[ Last edited by  abgboroi at 10-3-2009 02:54 ]

aku pun dulu nak angkat sony sebenarnya, tapi bila dah sampai kedai terus angkat Nikon

moral of the story, jangan tungu dan pikir lama-lama, angkat lah apa saja janji DSLR

dan enjoy the world of dslr

Originally posted by stormyrain at 10-3-2009 08:02
aku pun dulu nak angkat sony sebenarnya, tapi bila dah sampai kedai terus angkat Nikon

moral of the story, jangan tungu dan pikir lama-lama, angkat lah apa saja janji DSLR

dan enjoy ...

aku dulu berkobar2 nak angkat Canon...
sekali sampai kedai terus angkat Nikon gak...
aku rasa branding Nikon nh kuat betul la...

Follow Us

Reply #186 chayuk's post

aku dulu pelan nak angkat olympus..
lepas baca kat internet terus nak ambik canon atau alpha pulak...
nikon tolak tepi dulu sebab feature sikit tapi rege mahal..
sebelum ni aku memang minat canon..pakai slr pun canon, p&s pun canon...plan bila gi kedai dah aim kat canon
tapi bila sampai kedai..belek2 semua kamera, terus ambik nikon sebab dalam kesemua yg ada, nampak nikon paling terserlah.
memang betul...aura nikon ni kuat

[ Last edited by  loona at 10-3-2009 09:51 ]

Balas #186 chayuk\ catat

tu namanya berantu....

last weekend pgi jln2 sambil tgk D90....
ruapnya D90 ni lagi kecik dari D 70,

agak kurang selesa bila pegangn, compar to D70 la....
tp, jgn dilupakna spec dia....
wah menarik....kalau di comparekan dgn aku nye 350D...

sila la beli kamera dgn spec yg menarik...

Reply #188 me_ai's post

kalau ikut rumors, nikon akan keluarkan camera yg serupa spec D90, ada live view, video dan 360 rotational LCD screen, tapi takde AF motor kat body. Harga lebih murah ari D90.
DSLR ni ganti D40/D60...ini agak menarik kerana almost semua ada untuk amatur photogtaphy..except AF motor. Dengar cerita model D5000..betul ke?

Originally posted by mo-mo at 6-3-2009 10:48
D300...? Uhhh??     alamak!....   selamat berkenalan... hihihihihih...

(mcm mana aku nak mulakan dialog nih?)...  

dah makan dah?  

erk

ape kene mengena makan ngan kamera...
huhuhu

amat susah untuk belajar ini kamera....
maklomlah dulu guna kamera cikai2 je kan...setting dia susah sikit....dan berat..campr ngan dia nyer lense..aiyakkkk.....
sila beri tunjuk ajar

Originally posted by chayuk at 10-3-2009 08:38

aku dulu berkobar2 nak angkat Canon...
sekali sampai kedai terus angkat Nikon gak...
aku rasa branding Nikon nh kuat betul la...

betol tu...sebelom pegi kedai kobar2 nak canon...
bila pegi kedai..kena racon ngan tokei tu
angkot nikon gak

Reply #189 loona's post

mo mo tengah mengikuti rumours ni dgn penuh minat  ...

Originally posted by stormyrain at 10-3-2009 11:42 AM
mo mo tengah mengikuti rumours ni dgn penuh minat  ...

agaknya bila nikon keluarkan aja product baru, terus dia pegi kedai sambar aja..
ataupun dia dah plan dah angkut D400

Originally posted by s2m3r at 10-3-2009 11:38 AM

betol tu...sebelom pegi kedai kobar2 nak canon...
bila pegi kedai..kena racon ngan tokei tu
angkot nikon gak

aku rasa semua orang yg terambik nikon disebabkan kena racun ngan tokey kedai camera

Originally posted by loona at 10-3-2009 11:46

aku rasa semua orang yg terambik nikon disebabkan kena racun ngan tokey kedai camera

itulah.....padahal sumer dslr lebih kurang je.....
lagik2 bila dia bagi free macam2....

Originally posted by loona at 10-3-2009 11:46

teringat masa beli kamera dulu, tokey kedai tu cakap kalau u amik alpha nanti kalau mau tukar lens mahal maa, canon n nikon ada manyak lens third party yg murah2 lor.....
saya kata la kat tokey tu, betullah lens tu lebih murah dari sony tp tak de la IS n VR, kalau nak yg ada dua mende tu harganya dh lebih kurang ngan lens sony...

terdiam kejap tokey kedai tu...

brand kamera tu tak penting, Canon ker, Nikon ker... Sony ker...  yang penting ialah
1. saiz lensa
2. tripod apa?
3. beg apa?
4. gaya.

yang paling penting ialah gaya ketika meng-shoot gambar tu... itu yang mahal tu...  

Balas #197 mo-mo\ catat

errr....sapa yg ada ketiga2 brand ni....sekali gus....

angkat tgn.....

Originally posted by me_ai at 10-3-2009 14:46
errr....sapa yg ada ketiga2 brand ni....sekali gus....

angkat tgn.....

aku ada olympus..canon...kodak digital dengan Sony Alpha(yang ni favorite aku eheheh)

dulu aku berminat dengan pentax...tapi pentax kurang menyerlah dalam dunia digital...

kalau nak beli Nikon..beli laa D80 keatas...lebih memuaskan....

perlu di ingat beli kamera bukan untuk menunjuk nunjuk tapi subjek gambar kita lebih penting lebih lebih lagi dalam dunia digital...kamera hanya tool sahaja lepas masuk ke software macam macam boleh jadi..gambar buruk pun boleh jadi cantik...

faktor membeli DSLR adalah bergantung pada subjek...jika kita jurufoto sukan atau berita...kamera berprestasi mmg diperlukan supaya boleh ambil gambar dengan lebih cepat tanpa menghadapi masalah shutter lag dan sebagainya...kalau setakat ambil gambar perkahwinan dan hobi...kamera DSLR beginner level pun dah cukup....

kepada siapa tak pernah tgk ini iklan Sony Alpha ..kat malaysia profesional yang pakai Sony Alpha adalah Ted Adnan

kalau korang tengok wartawan2 antarabangsa macam Reuters semua pakai Canon tau. mana ada Nikon?