CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 6920|Reply: 70

Macam mana nak hilangkan perasaan bengang kat org tua?

korang rase patut ke tidak...sebagai anak ade perasaan bengang kat org tua? terutama kat bapak....

aku ni dah beberapa bulan ade perasaan mcm ni kat bapak aku. baru aku nak ilang bengang, die buat perangai lagi dah aku ilang respect, jadi bengang balik....

aku start bengang2 ni mase aku peknen aritu...that's why ramai yg ckp anak aku rupe bapak aku....  (dah aku pun mmg rupe bapak aku). org ckp kalo anak pompuan ikut rupe bapak, sejuk....kononnye...anak tu rapat ngan bapak, then sayang gila kat bapak die...kononnye laa...padehal aku sejak kecik lagi mmg tak rapat ngan bapak aku, no gurau senda, ckp pun formal je, kalo nak mintak something pun go thru mak aku. sbb kecut perut bile dengar suara die. padahal bapak aku bukan askar ke polis ke...

ok, straight to the cerita sebenar...

dah bnyk sgt yg aku bengang, tp pagi td betul2 buat aku geram...hubby bagi aku duit suruh bagi kat bapak aku. duit tu, kire2nye duit kitorang menumpang kat umah die la plus duit api + air...duit lauk ke belanja dapo mmg kitorang tak bagi since hubby aku tiap2 minggu beli sayo, ikan, etc...yg aku plak, beli brg2 mcm sabun basuh, sabun mandi, syampu, ubat gigi, etc...aku tanye semua org, betul ke tak tindakan aku tu, pada pengamatan org lain, makcik2 aku kate dah ok la tu... pada pendapat korang?

lepas bagi sejumlah duit tu pagi tadi, die tanye duit ape ni? aku pelik gak apesal tanye, sedangkan last month aku dah bagi dan dah ckp sementara kitorang menumpang ni, bagi sekian...sekian...aku pun ulang balik la dialog bulan lepas mase bagi duit tu...then aku tanye, ok tak? bleh bapak aku ckp, "pikir sendiri la mcm mana, dah duduk dgn org tua...karang ckp lebih2 kang, sedih lak..." aku terdiam la kejap nape die ckp mcm tu, die tak tgk pun duit tu bape aku bagi bleh die sound aku mcm tu plak...mcm la aku bg die 50 hengget je....mmg aku sedih...pastu aku masuk bilik siap2 nak gi keje, laki aku tanye cukup tak duit bg abah tu, aku diam je...takkan aku nak ckp tak cukup lak. mengagau lak laki aku carik duit nak tambah lagi bagi bapak aku. dlm otak aku pikir, takpe la...minggu depan gaji aku tambah la lagi bape yg die nak sebenarnye...

ptg ni aku laki bini nak pack brg2 kitorang blah dari umah tu. duduk je la kat umah kitorang yg tak siap lagi tu...takde letrik pun takpe la, pasang llin, ke pelita ke...........

mcm bukan pasal duit jek...........

ada something yg ko terlepas pandang....................

hny ko sendiri tau punca nya.......

cewah........... cooooool beb

jangan buat camtu.  tahan je la.  anggap la bapak kau tu tengah period tu yang dok melaser tak tentu pasal.

jangan hanya kerana 2-3 statement terlepas dari mulut, anak-beranak akhirnya jadi bergaduh bermasam berjauh hati sampai bila-bila.

sedangkan semasa kau dari kecik sampai besar panjang dah berkahwin pun dijaga bapak, maksumkah kau tak pernah sakitkan hati bapak langsung selama tu?  
kalau kau tak maksum, takde pulak selama tu bapak kau tinggalkan kau atau suruh kau blah pun.  
dan, baru kali ni bapak kau keluar ayat laser tu setelah berpuluh tahun layan karenah kau kan...

rasa marah kena sound dengan bapak tu --> biasa la, hati sapa tak terasa.  tapi tindakan nak blah dari rumah tu, ikut akal ke ikut hati?
tuhan tak kira punya, kat akhirat nanti tuhan tetap balas kaw-kaw.  sanggup ke?  atau karang jangan masa nak mati dok tertangguh diseksa sampai menggagau mintak maaf kat arwah bapak dah le...

Reply #2 blue_blur's post

bukan psl duit ke?

something yg terlepas pandang...? ape ye...

selain duit, yg aku faham sket sikap bapak aku ni, ialah die tak bape suke org ramai2 kat umah die, contohnye mcm situasi skrg ni, aku laki bini + baby dok tumpang umah die kejap mentara umah kitorang siap. pastu plak, kakak ipar aku baru bersalin & berpantang kat umah yg sama...so, umah tu riuh rendah sket la...

aku rase mcm die rase terganggu...tp nak kate tak suka mcm tu, nape selalu ungkit psl mkn, psl brape yg anak2 bagi kat die...serba serbi tak kena...paling tak tahan ungkit psl makan....kadang2 rase mcm kecik ati lak bile brg2 mkn yg kitorang beli tu seolah2 die tak pandang, tp die mkn gak....contohnye mlm smlm, hubby beli sate, bapak aku tanye, ayat die tak tahan betul...."ni sape punye keje ni?" mcm buat salah beb....belanja salah, tak belanja salah...bagi duit salah, tak bagi duit lagiiiiii salah........

Originally posted by Gemukkkkkkk at 25-10-2008 10:18 AM
atau karang jangan masa nak mati dok tertangguh diseksa sampai menggagau mintak maaf kat arwah bapak dah le...

...seriously aku takut dgn statement ni...that's why aku tanye pendapat korang kat sini...mcm mane nak ilangkan perasaan tu? mmg la kalo tanye soal nak tinggalkan umah tu, jawapan aku mmg "ikut ati" punye tindakan. tapi kalo itu yg memuaskan ati semua pihak.....biarlah kami mengundur diri....

rilek...   camni, bagi la 2-3 hari untuk sejukkan keadaan.  

kalau macam masih tak sejuk jugak, cuba-cuba la ngayat si mak suruh dia tanyakan perlu pindah ke atau masih duduk kat situ.  ngayat kat mak pasal seelok-eloknya, jangan terus tanya direct kat bapak, sebab kengkadang orang tua ni ego kuat jadi mesti tak mau ngaku dia terlaser atau tersilap atau mau tarik balik kata-kata dia hari tu.

kengkadang orang tua ni, period je.  lepas beberapa jam, sejuk la balik.  kot-kot masa tu ada mende jadi yang buatkan mood dia camtu.  ala, bapak pun orang biasa, bukan maksum pun.

kalau kena pindah, pindah le kan.  apa boleh buat.  tapi, tak perlu la pindah hari tu jugak.  bagitau je plan nak pindah tu cemana...  kalau reti buat gannt chart, presentkan jugak dengan penuh warna-warni  

Follow Us
aku pun ade selalu perasaan mcm tu dekat abah aku. tapi bukan la pasal mcm nie. byk lagi pasal lain. aku jenis mengalah and bawak diri aku sendiri je. dh cool baru aku balik umah.

Reply #6 Gemukkkkkkk's post

sesampainye aku kat opis pagi tadi, terus aku call mak tanye psl insiden pagi td...sbb die ade jadi saksi tadi....mmg aku suruh mak aku tanye bapak aku...ape yg die nak sebenornye....jawapan mak aku...."payah2 ko kemas2 je barang2 ko, gi duduk ngan abg ko..."

fyi, umah abg aku sebelah je umah aku yg tak siap2 tu...abg aku mmg offer dok umah die...cume aku ni, takut le kot kakak ipar aku tak selesa ke...tu yg nak niat nak blah tu asik tertangguh je...

Originally posted by sweet_charcoals at 25-10-2008 10:57 AM
aku pun ade selalu perasaan mcm tu dekat abah aku. tapi bukan la pasal mcm nie. byk lagi pasal lain. aku jenis mengalah and bawak diri aku sendiri je. dh cool baru aku balik umah.

mase bujang dulu, mmg aku selalu buat gini...dah ber anak ni susah sket....lagi satu, aku nak cite everything kat laki aku pun tak sedap laa....kalo ikut ati jahat aku mmg nak cite pastu bagi firestone sket, ajak laki aku pindah jauh2....sbb pada aku, dok dekat2 ngan family ni mmg byk 'busuk' dari wanginye....

mm kalau mak dah cakap camtu, ntah la.  cuba tanya mak kot-kot dia tau apa punca.  mungkin puncanya dah lama dan sikit-sikit meruap dari hari ke hari sampai meletus hari ni?

atau pun... tunggu petang sikit.  baru jadi pagi tadi je kan jadi mungkin panas tak hilang lagi.

gi duk sewa umah murah satu.. sementara rumah sendiri belum siap..
duk ngan orang tua ni susah.. ada je perbuatan kita yang tak kena di mata mereka..
kekadang tolong salah.. tak tolong salah.. baik duk sendiri n berdikari aje..
orang kata dekat bau tahi.. jauh bau bunge... heeee

Reply #11 mesmerize's post

tu le...aku dah ckp gitu ngan hubby...tp hubby aku tanye, ape masalahnye dok sini? selagi mak abah tak ckp ape, kite stay je la....

perlu ke aku cite ngan hubby perangai bapak aku? laki aku tu tak tau lagi tembelang bapak aku...tembelang? ish, buruk beno lak bunyinye....

Reply #12 peahjamboo's post

kekadang tu bukan pasal duit aje diorang bole bengang..
kekadang ko lupa nak bagi perhatian kat depa (Sebab ko dah ada hubby n anak, so lebihkan perhatian kat hubby/anak) pun parents ko bole marah dan merajuk..
sebab tu kalo dah kawen lagi baik duk rumah asing dari parents..
lawat la depa tiap2 hujung minggu ke.. sebulan sekali ke.. sambil bagi duit + bawak makanan..
pasti tak timbul lagi masalah ini

Aku punya pendapat pulak, duit yg kau bagi tu tak cukup agaknya.   Bapak ko tak kira pun duit tu sebab dia rasa mesti sama je jumlahnya dengan bulan lepas punya (sikit).

Reply #4 peahjamboo's post

Wooooo memang banyak cekadak lak kan bapak ko nih... Mak ko mana? Patutnya ko bagi duit tuh kat mak ko jek watper bagi kat bapak...dia kan lelaki patut dia malu arrr...

Aku bengang gak ngan bapak aku tapi bukan sbb dia sbb adik aku nyer perangai aku anak sulung aku gak yg salah...pada hal adik aku tuh banyak kes ngan bapak aku dulu tak plak dia ingat...bengang:@

ayah ko rasa tak cukup duit yg laki ko bagi tu.
ko tambahlah lagi, inilah masanya ko nak berjasa dengan bapak ko.
kalo dia tua, sakit semua tu dah tak berguna.
abaikan kata2 dia yang kasar, dia ayah dan dia ada hak... walaupun bahasanya tidak menyenangkan ko yg berpelajaran.
jasa dia lbh beso dr duit yg ko beri tu.
ingat dik, jangan derhaka

aku rasa ade baiknya ko pindah ajela duduk nyewa umah sendiri..itu ajela kot yg sebenarnya yg bapak ko ndak...yg laki ko lak mcm tak paham2 aje yg bapak ko tak selesa ade ramai2 org dok umah dia...tak privacyla beb!

Originally posted by aryssaharris at 26-10-2008 12:50 PM
aku rasa ade baiknya ko pindah ajela duduk nyewa umah sendiri..itu ajela kot yg sebenarnya yg bapak ko ndak...yg laki ko lak mcm tak paham2 aje yg bapak ko tak selesa ade ramai2 org dok umah dia. ...

Somehow Manak cam bersetuju ngan hang.....

idup memang cam tu

kalo dekat dan rapat..nanti lama2 macam busan..di sindir2 di perli2 macam tak reti dok jauh

kalo dok jauh dan lama tak jengah, pun macam tu disindir2 di perli2 bangau pun pulang ke danau, ayam pun tau balik reban manusia jek tak kenai kampung halaman

so idup kalo dengo cakap oang atau wisau pasal hati oang lain, takkan happy punya haaaa

yang penting apa ko buat tu..kalo mende baik sure nanti ada balasan baik, hukum karma..lantak la walo mak ayah sendiri over acting

bapak tu lelaki, dah tu tua bercucu plak tuh..ego tu kalo tak tahap bulan maybe planet pluto..yang dia mahu seme mende dalam kesukaan dia, pilihan dia, oang lain kene mengalah dia tokleh mengalah..kalo die mengalah tak guna lah jadik ketua clan

bungkus jek barang larik dok la mana2.pasang kemah pun tak per , yang penting bahagia..toksah jenguk2 depa beratus tahun bio depa sedor

Originally posted by peahjamboo at 25-10-2008 09:52 AM
korang rase patut ke tidak...sebagai anak ade perasaan bengang kat org tua? terutama kat bapak....

aku ni dah beberapa bulan ade perasaan mcm ni kat bapak aku. baru aku nak ilang bengang, die  ...

Ish..tu jawapan standard orang lelaki tuh...

Dia maleh nak cakap lah tu..tak der maksud apa2...

Abg nigh paham ler perangai seorang ayah...

Yang kamu tu sensitip lebih kenapa lak?