CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Dayangku_Azie

Makanan Dan Pantang Larang Waktu Hamil

Balas #37 aliz_j\ catat

klu mama dyg lak tak bleh mkn ketam nanti baby asik berliur..

abis tu mcm mana nk basuh kain, duk atas kerusi kecik tu ker klu tk bleh mencangkung...

-mil pulak cakap jangan rendam baju,kalu nak cuci rendam jap pastu cuci jangan biar semalaman.taku masa bersalin sakit lama.tapi haku buat gak.

-lagi orang kata kalau guna lesung batu cuci bersih2 takut kepala baby nanti berkudis.

-jangan duduk kat tangga,sebab ape tak ingat la,tapi haku duk jugak,ye la umah mil tak de kerusi kat hall tengok tv,duk kat lantai kang nak bangun susah.duduk je lah kat tangga..hehhehe

-jangan mandi malam tak tau la napa

-menjahi tue ade dengar gak tak leh katanya takut tali pusat anak bersimpul.

-jangan minum soya dengan kelapa wakatu kandungan muda takut lemah..

tue je rasanya haku ingat,

Balas #42 norulle\ catat

bab minum kelapa lak, doktor pesan jgn minum di awal kandungan, klu nk minum dlm 7 bulan baru boleh... tp ader baca kt majalah lain lak, minum kelapa di awal kandungan dan dekat nk bersalin supaya mudah bersalin..

aku baru je masuk 3rd month preggy nih.. dan masih lagi main taram mencekik.. huhu
mak aku ada jugak la sound, itu takleh.. ini takleh.. elok makan itu.. elok makan ini

air tebu sampai bersalin tak elok minum... bila kandungan dah besar cukup sifat, elok minum air kelapa supaya baby nanti walaupun tak putih, tak cantik .. tapi manis dipandang..

makan buah delima utk bagi baby mata cantik bulat..
pehtu mak aku kata time pregnant nih banyakkan makan betik..ayoh.. tak suka gile betik...

tapikan.. aku skang ni gile makan aiskrim lah.. tp cuma nak aiskrim tropicana or solero aje..

Balas #44 MsAnonymous\ catat

tahniah yer.... bila due? doa dyg semoga selamat melahirkannya... dyg pun skrang dah masuk 2 bulan lebih...

apa keistimewaan buah betik tu, dyg suka gak mkn tp jarang2 ler...

sebut pasal aiskrim, dyg pun suka mkn... aiskrim coklat n vanilla...

best gak klu ada dekat ngan mak kan bleh sound apa yg tk boleh cuma kena tahan telinga jerlah.... mcm dyg ni mama jauh, mak mertua pun jauh.... yg ader makcik jiran sebelah ngan sorang akak tu jer selalu nasihat n siap bg mcm2 mknan lak tu... hari tu teringin nk mkn rendang, sanggup akak tu masak...

sekarang dyg giler nk mkn mee goreng jer...

betik ni sbb nye ms peknen ni kebykkan org akan sembelit...
susah nak mbuang...so, betik elok utk tu lerr rs nyee...

mak pon ade pesan jgn mkn kulit ayam...
nak nak bsalin liat nak bukak...
tp, x tau la sejauh mane kebenaran nya...

Follow Us

Reply #45 Dayangku_Azie's post

tarikhnya 09 sept 2009.. best kan? hihi... harap2 dpt la tarikh tu.. sebelum preggy dulu member ada la usik2... suruh pregnant december.. dptkan tarikh 090909... tp bila check ari tu, doktor kata due 090909.. terkejut jugak.. ahaks..

nak kata dekat tu takde la dekat... aku dok puchong.. mak dok rawang.. mak mertua lak kat klang.. kalau nak balik sejam sampai.. tapi keadaan tempat tinggal yg jammed manjang, malas gile nak pegi.. huhu..

hari tu teringin nak makan cempedak.. hubby dah poning.. mana ada musim cempedak time ni.. tapi carik jugak.. rezeki agaknya... kat pasar ada jumpa... sebijik rm15.. tp sebab teringin sgt.. beli jugak... isi maniss giler.. bedal sampai pening2 sebab angin.. huhu.. terus mak sound.. org teringin tu 'rasa' aje cukup la .. bukan mencekik..

Reply #46 an2kecik's post

yeke? kulit ayam feveret la pulak. huhu
mak pesan time preggy ni aje la elok makan... lepas bersalin elakkan.. sama lah reasonnya.. utk pelawas

Balas #47 MsAnonymous\ catat

sama ler due kita 9/9/09... harap2 ler kan... Amin...

ni anak keberapa? masa ni ada tak rasa muntah2 ker... dyg rasa mual tekak  jer tp nk muntah2 tu tak der lak... harap2 ler... cuma kekadang asik rasa mcm sakit dada tp bila minum susu panas baru lega... badan lak masih rasa lemah... rasa malas jer, tp tak bleh dilayan sngt kan kena aktif...

bab makan lak, masakan sendiri tak selera nk makan tp klu terpaksa gak mkn, mesti ada sup baru nk makan... paling suka mkn sekarang ni mee goreng mamak n bihun goreng... hari tu goreng bihun, dekat 5 pinggan mkn bihun... ya rabbi... biar betul mcm tak caya lak

Balas #41 Dayangku_Azie\ catat

o... kalau makan ketam bb keluar air liur meleleh ek?

hmm... basuh baju tu kena duk kat kerusi bulat kecik tu la. tapi masalah bagi aku yg badan besar ni, tak kompiden je kerusi tu leh tampung aku@

g
Originally posted by norulle at 14-2-2009 03:55 PM
-mil pulak cakap jangan rendam baju,kalu nak cuci rendam jap pastu cuci jangan biar semalaman.taku masa bersalin sakit lama.tapi haku buat gak.

-lagi orang kata kalau guna lesung batu cuci  ...

-jangan mandi malam tak tau la napa

norulle, kalau tak silap mak mertua cakap, kalau mandi malam nanti baby terbelit tali pusat. masalahnya kalau yg bekerja,  balik umah pun sampai dah kol bape... mak mertua aku tu tersangatlah banyak pantang larangnya. tak larat nak ngikut. hehehe...

Balas #51 aliz_j\ catat

oooo...mcm tu ke??
tp, mcm an2 ni, dah ujung precnancy, teramat la panas...
mmg slalu gak la taram mandi mlm2 ni...
klo x, x leh nak tdo...

Balas #51 aliz_j\ catat

ada gak org kata mandi mlm ni takut kena sakit asma

banyaknye pantang larang
takut lak aku baca  

Originally posted by norulle at 14-2-2009 03:55 PM
jangan mandi malam tak tau la napa

jgn mandi malam ketika hamil tu.. pasal takut nanti kembar ayor (air)
air ketuban tu byk bebenor nanti keluarnya...

tapi sebenarnya..ianya gak boleh di applykan pada semua org..bukan yg hamil jek..
pasal..kalau selalu mandi malam..
nanti paru-paru sejuk..boleh kena penyakit paru-paru berair

Balas #55 putubambu\ catat

betul2. aku rasa explaination putubambu & dayangku_azie paling logik dalam kes pantang larang mandi malam - paru2 berair & asthma.

tapi kalau pikir2 balik, mandi malam boleh menyebabkan baby terbelit tali pusat, macam logik jugak,. sebab kalau mandi malam, sejuk. so bila sejuk maybe la baby akan pusing2 so terbelit la kat tali pusat... hahahaha.. tah apa2 penjelasan aku!

satu lagi, jangan lilit / selempang selendang @ towel kat leher, nanti bb terbelit tali pusat. logiknya....? anyone?

[ Last edited by  aliz_j at 17-2-2009 01:03 AM ]

Originally posted by aliz_j at 17-2-2009 01:01 AM
tapi kalau pikir2 balik, mandi malam boleh menyebabkan baby terbelittali pusat, macam logik jugak,. sebab kalau mandi malam, sejuk. so bilasejuk maybe la baby akan pusing2 so terbelit la kat tali pusat...hahahaha.. tah apa2 penjelasan aku!

satu lagi, jangan lilit / selempang selendang @ towel kat leher, nanti bb terbelit tali pusat. logiknya....? anyone?

hehehe..logik gak tu..
aku pun pernah dengar pasal lilit2 towel/kain kat leher tu..

kawan aku cakap jgn sapu minyak angin kat mana2 part of the body...ulu hati ke, dahi ke, pelipis ke (kalu pening kepala)

takut muka baby ada bertanda...ala2 birthmark yg kaler2 biru or cekolet tu kot

wallahua'lam

Reply #58 mala0n's post

tak pernah dengar le pulak pasal tu...

aku masa mabuk teruk haritu..(early pregnancy)..mmg pening kepala all the time..
aku bubuh je vick atau minyak cap kapak.. kasi lega sikit

dulu2 pun macam tu.. ok jek..

tak boleh minum benda2 ada caffein, especially coffee, nescafe, tea..

susahnyee aku nak berpantang dari necafe nie..
pastu aku suka minum ais lemon tea..ish..ish..susahnye..