CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 33675|Reply: 62

Pemuliharaan Bangunan Lama di Johor

Korang rasa ada tak bangunan-bangunan lama yang ada nilai sejarah yang perlu dipulihara sebagai khazanah negeri, mari kita senaraikan kat sini.... Aku sebenarnya sedih tengok bangunan cantik yang dah uzur dibiarkan aje macam tu, macam tak ada nilai langsung...

Istana Bukit Zaharah

personally aku suka nak mulakan dengan istana ni. jadi lebih sentimental sebab dulu abah aku besar dan bersekolah di sini... sayang bangunan ni dibiarkan aje... aku pun tatau apsal tak dibaik pulih... ada siapa tahu?

macam membazir gilakan, buat bangunan cantik-cantik macam ni lepas tu dibiarkan aje...

ini info yang aku jumpa kat net...

" Upon its completion in 1858, this building was used specifically for royal ceremonies such as the inauguration of the
sultan and royal weddings. The ground level was used as a museum for the antique cars of Sultan Abu Bakar and Sultan
Ibrahim . Upon the completion of Sultan Abu Bakar Grand Palace, the royal residence was moved to the new palace and
this building was left vacant. From the 1970s until the end of 1980s this building was used as the Bukit Zaharah Religious
School. However, when the religious school was moved to a new building in Jalan Yahya Awal, the building was left
abandoned until today.

The design concept of this building reflects the influence of western architecture. This is clearly shown in the plan and
elevation of the building. The plan, which is in the shape of a letter 't' is similar to the clover flower split into four. The
design is chosen to accommodate four main groups of foreign dignitaries like the Malays, English, Chinese and Indians
during the royal functions.

The Western architectural features can be seen in the use of classical ionic columns, decorative plasters for the outer
walls and interiors of the building and decorative glass above the windows and doors of keystone shape.
Similar to other western architectural features, the windows of this building are of segmental shape."

Rate

1

ermmm sepatutnyer memang ler kene buat pemuliharaan... nilai pade sesuatu bangunan tu tak terkire... ermm leh jadik tarikan pelancong... pelancong pon tak heran ngan eye of melake ker.. melesia ker.. dorang nyer negare lagi hebat... ape yg dorang nak tengok adeler.. sesuatu bende yg takde kat negare dorang

Reply #2 muor76's post

muor....
istana bukit zahrah dulu pernah jd sekolah kan?
then tpt tinggal kerabat diraja johor dulu kala.....

HAA... ada pun org reply...

Yes, Yed... dulu istana tu sekolah tapi lepas tu ditutup atas faktor keselamatan...

istana bukit zaharah ni lebih tua dr istana besar, sayang ia tidak dijaga. kalaupun ia tak selamat untuk didiami tapi aku rasa bangunan ni ada nilai utk dijadikan tarikan pelancong luar dan tempatan...

since aku kecik lagi aku dok fikir...apsal la bangunan ni dibiar buruk... so sad!

Reply #3 Yed's post

yups... aku just pernah lalu jerk kat sini... tak byk info yg aku tau pesal istane nih.. yer ler.. nak tanye tak tau ler nak tanye saper.. hanye leh search dlm net jer ler...

Reply #4 nazurah's post

ntah ler naper takde eksen untuk pelihare istane nih...
kalo tanah tu sultan punye.. mungkin sultan yg tanak pulihare kot..
kalo kerajaan negeri punye.. ntah ler.. maybe nak buat projek baru seperti menare kembor lapan kot...

nak harap YWJ.. aku nengok YWJ banyak kepade kebudayaan seperti tarian, barongan, kude kepang... sampai penari gi nari tok CT kat london pon pakai duit YWJ sendiri (ni yg aku dengor ler)..

YWJ amek alih bangunan lame kat muor pon takde nyer dibuat ape-ape.. kan ke bagus kalo buat muzium ker... galeri kerrr.. ni memorial tun doktor semail kat kelab muor pon takde berite...

sedey arrrr

Follow Us

Reply #6 muor76's post

abang aku cakap actually kat situ, sekitar kebun bunga istana tu nak dimajukan sebagai taman botani - dah ada nama tak silap aku, ZAHARAH BOTANIC GARDEN tp dengarnya bnyk sangat karenah birokrasi...

aku mmg suka sangat tmpt ni... memori indah ketika kecil...

Istana Bukit Zaharah ni yg dekat ngan Istana Besar ehh???
sayang nyer tak dipelihara....
buat muzium ke... etc..etc...
lagi satu... nak tanya... Bangunan Dato Jaffar (next to sekolah DAto Jaffar) sekarang ni jadi apa ehh????
coz gua ada satu cite mistri berkaitan bangunan ni....

Reply #8 sutera_abadi's post

beb...situ mmg banyak misterinya... hehehe

dulu kata nak jadi muzium, kejap jadi pejabat YWJ...tp sekejap jek...
org takut nk duduk... KERAS!!

Reply #4 nazurah's post

wa leh buat dewan muzikal. johor pon takde tempat cam teater. alangkah baik propose kat situ

Reply #11 AntagonisYgKeut's post

kena tanya JKR dulu, selamat ke tak...

kang ilang nak jadi albert hall... jadi kubur plak...

dah lama tak jejak ke sini... abg2 aku dulu skola kat sebelah sinun, rajin la aku jengah...
skang jadi apa istana ni?

http://www.hbp.usm.my/conservation/imagesJPG/images11/jaafarjb.jpg

ini aku jumpa kat net

Sekarang bangunan ini telah diserahkan oleh Kerajaan Negeri Johor lkepada Yayasan Warisan Johor untuk dibangunkan sebagai Muzium Tokoh. Namun beberapa tahun kebelakangan ini, bangunan tersebut masih terus sunyi tanpa penghuni. Takut-takut kesepian itu nanti diriuhkan oleh anak-anak muda yang berpesta yang akhirnya mengundang keruntuhan moral. Khabarnya projek ini tergendala kerana kekurangan peruntukan kewangan. Janganlah biarkan dibazirkan khazanah negara dengan sikap yang tidak serius dan komitmen yang rendah. Selamatkanlah segera Bangunan Dato' Jaafar!

kaya gila johor ni... first MB bleh buat istana... patutlah menteri2 skang umah beso gedung...
wondering... bagaimana bentuk rumah orang kita pada masa tu ya??

bangunan dato' jaafar tu dah jadi cam buruk balik
hari tu je memula kecoh nak jadi muzium tokoh, pastu pindah ke kota tinggi lak muzium tuh

Originally posted by muor76 at 11-2-2009 02:37 PM
nak harap YWJ.. aku nengok YWJ banyak kepade kebudayaan seperti tarian,barongan, kude kepang... sampai penari gi nari tok CT kat london ponpakai duit YWJ sendiri (ni yg aku dengor ler)..

YWJ mana ada duit...semua guna duit negeri
YWJ kan buah hati MB Ghani Seman tuh
semua dok hambur kat kebudayaan
pastuh duit bayaran untuk pembekal2 lain semua meleret2 sampai bertahun2. :@

Originally posted by Vvenus at 15-2-2009 07:22 PM

YWJ mana ada duit...semua guna duit negeri
YWJ kan buah hati MB Ghani Seman tuh
semua dok hambur kat kebudayaan
pastuh duit bayaran untuk pembekal2 lain semua meleret2 sampai bertahun2. :@

hahahha bebalik menari menari menari..memang ler zapin tu aku rase tarian tradisional paling best kat melesia nih... tapi YWJ tokleh ler buat dek jerk bende lain...

kalo tokleh nak wat muzium jgn ler amek sesatu bangunan tu... cam bangunan lame telekom muor.. dah ade dah cadangan dari persatuan sejarah buat muzium kat situ.. kawan aku yg kije jabatan antiquitik pon setuju ngan pendapat tu.. konon nak purpose kat jabatan ler.. last-last YWJ amek lak...
skang tak jadik ape dah...

Originally posted by muor76 at 16-2-2009 09:53 AM

hahahha bebalik menari menari menari..memang ler zapin tu aku rase tarian tradisional paling best kat melesia nih... tapi YWJ tokleh ler buat dek jerk bende lain...

kalo tokleh nak wat muz ...

yes, bebalik menari, bebalik zapin
personally, aku tak berapa suka zapin yg latest2 nih..laju bebenor..pusing sana sini, hangguk2, teleng2, loncat2..dah tak nampak keindahan tarian tuh

YWJ memang patut memainkan peranan dlm isu2 nih..but sorry to say laa... hmm...kalu org yg deal directly dgn YWJ, baru la tau camne pentadbiran YWJ nih sebenarnya. memang patut byk langkah2 pemuliharaan yang terbengkalai.

daripada yg duduk atas... sampailah yg keje bawah skali...semuanya lemau...
camne la nak jalan...

si ghani tu kalo bab berjoget ni dia mmg suka la... bebudak aku baik menari 4 lagu, dia suh tambah lagi 2 lagu... syok punya pasal sambil makan tgk zapin..

sib bek kak milah takde...

Originally posted by nazurah at 16-2-2009 01:09 PM
daripada yg duduk atas... sampailah yg keje bawah skali...semuanya lemau...
camne la nak jalan...

si ghani tu kalo bab berjoget ni dia mmg suka la... bebudak aku baik menari 4 lagu, dia suh t ...

hehe..kalu kak milah ada, makan pun tunduk aje ek..tengok nasi

mungkin utk baik pulih kosnya tinggi

lagi pun maybe berhantu

nak robohkan, syg pulak

so bior je le