CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 39403|Reply: 157

Potongan Cukai Bulanan

Aku baru jer terima slip gaji...mak aih... dah ler gaji aku tak naik banyak...tapi cukai aku kena potong almost RM400. Aduh...selalu tak de le sampai gini..nape...??? Ada member aku sampai RM1+++, tapi gaji tak sampai RM3000 pun...Tadi aku gi tengok website LHDN...ada jadual baru untuk PCB...sape leh tolong jelaskan,...

Rate

1

Claim jgn tak claim

mak oi byk nyer.... tu gaji sebulan takkan kene tolak gaks?? aper yg aku tau cukai ni based on gaji setahun laa... pastu LHDN sure wat calculation.... kalu ko dah kawin, ada insurans, anak.... bole claim... pastu bole claim pelepasan diri lg....

aku keje kat spore jd tak baper tau sgt laa camner LHDN wat calculation.... tp penah sekali kene bayar.... sampai RM400++.... tp aku wat bising... aku ckp maner kene byr... then derang suroh byr gaks.... aku still laa wat bising... after 2 weeks... derang call ckp aku kene byr RM50 jerk... huhuhu.... sonang ati den... lepas ni tak bayar lg dah....

baik ko call LHDN tanya... pastu jgn lupa tny nama org tu.. and from which dept he or she from... senang nk refer blik nnt...

[ Last edited by  medangtamang at 29-3-2009 01:33 ]

medang, PCB adalah potongan bulanan yang dibuat oleh HR. skang LHDN tak de buat estimate dah ye. semua buat sendiri.

myrih, cuba explain sikit pendapatn ko roughly berapa? ada bonus tak? ada overtime tak?

macam kawan ko yang gaji tak sampai RM3 ribu tu, potongan dalam RM23 je. cuba ko bagi details yang clear. nanti aku leh tolong kirakan.

kak shida, TERima kasih sebab beri kesedaran n sedikit tunjuk ajar unt isi e-filing...

aku rs la bg aku..e-filing nih lg senang dr dulo2...sbb hb aku ms nak kene declare tax... jenuh kumpul resit (kerje sdiri) sbb lhdn nak tau mane duit tuh pegi....

so kire skang nih kite isi jer kat e-filing tuh...x membebankn bl declare...sbb ms e-filing hb aku kene bayar 250 jer kit...then aku 5hengget...yg sangkut bayar ms kene kutip segala resit2 tuh..skang masek duk bayo yg lepas2 sbb x nak kene blek list paspot....

aku punya x byk tp hb aku punya belas2 riban...

Follow Us

Balas #1 myrih\ catat

mak aihhhh byk nye ko kne...gaji ader sampai3k tak? if 3k pn tak byk la dia potong...aku baru2 ni kne 90hengget jer...senyum lebar jer aku..hehe

baik ko gi selidik btol2...

Balas #5 lonely_surina\ catat

no problem su

Balas #7 MariaClara\ catat

maria, gaji kawan dia tak sampai RM3 ribu. potongan RM1k lebih. patutnya gaji kalau RM3 ribu kasar, potongan dulu dalam RM23 je. unless ada pendapatan tambahan seperti bonus & overtime.

nak lagi senang kira, contoh gaji RM3,000. pekerja adalah bujang. potongan EPF RM330.00 gaji bersih yang dikenakan cukai ialah RM2,670.00. buka jadual cukai, tengok gaji besrih tu terletak dalam katergori RM2,651 - RM2,700 bersamaan RM30.00.

Balas #9 shidaaziz\ catat

ooo cam tu ek..eceli maria pn tak reti la..sbb kne potong 90 hengget je tu maria mls nk pikir..isk eceli tak paham..

Balas #10 MariaClara\ catat

same jek...aku pun cam ko gak....

tp time kaseh shida..kurang2 aku paham ckit psl tax nih bl ko xplen cam nih....

aku lagi tak paham pasal aku keje kat spore... huhuhuhu!! main pakat e-filing jer... senang lg mudah!

untuk tahun 2009 ni, korang sendiri boleh buat kiraan PCB korang. kalau sebelum ni, kita bayar je potongan setiap bulan dan bila hantar annual return baru buat pelepasan. untuk tahun 2009, kalau korang ada pelepasan macam beli buku, insurans nyawa, rawatan ibu bapa, insurans pendidikan, zakat, korang dah boleh buat pelepasan tersebut setiap bulan.

cara nak buat, korang pi masuk website LHDN dan klik pada calculator PCB.

aku rasa mesti ko ada cukai tertunggak ngan LHDN. pas tue LHDN akan hantar surat kat kompeni ko keje sekarang suruh potong gaji ko. Sebab org umah aku baru2 nie dah kena. LHDN hantar surat kat kompeni dia suruh potong gaji dia utk bayar cukai yg tertunggak n LHDN cc surat tue kat org umah aku.

Balas #14 ibuina\ catat

bapaina, potongan yang tu namanya CP38. kalau dalam payslip dia bukan masuk dalam PCB. maknanya ada 2 potongan. PCB pun kena, CP38 pun kena potong gak.

CP38 ni dikenakan pasal kita tak bayar tunggakan masa hantar annual return. tu yang LHDN antar surat potong kepada majikan. tapi potongan CP38 ni termasuk interest tau

so..tuan umah nie nie PCB dia memang RM400 ker atau sebab lain? atau gaji dia bulan tue memang byk sebab bonus + arrears + overtime dan etc..

shida, org umah aku buat camne tau..dia hantar PD cheque kat LHDN..setiap cheque RM50..nak plak LHDN tue terima..

Balas #16 ibuina\ catat

bapaina, LHDN terima je kalau orang nak bayar. derang kan pungut hutang & bayaran   cumanya takut kalau bayar tak cukup, nanti dia akan kenakan interest je lah.

kalau kita convert semua pcb ke zakat camner plak nak kira??? aku tak reti2 nak buat..

then 1 lagi if sesapa tau, katekan lhdn anto letter kate taun sekian2 tak cukup bayar patutnye 1700 tp yang remit ke lhdn just 700 so kena bayar 1k, bila cek balik gaji tahun tu pcb potong betul je 1700 tu.. still nak kena bayar ke camner??? dan dia takleh kontra ke if ada lebihan bayar selepas taun tu??

shida neh lhdn cawangan mana?

Balas #18 lesung\ catat

lesung, kalau dalam EA ko tulis RM1,700, ko pi bawak EA ko tu beserta payslip dan salinan form annual return bawak ke cawangan file anda. pi berbincang dengan dia orang. pasal nak contra, rasanya boleh kut. kena buat surat kut. lagi senang masa jumpa dengan pegawai, ko tanya le semua soalan tu.

aku ni pun tak buat claim lagi. ingat nak contra jugak. tapi kena pi cawangan file. aku kat jalan duta sana.