CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: myrih

Potongan Cukai Bulanan

Balas #39 hirai_saza\ catat

saza, kalau derang tak mo buat, ko pi bayar zakat sendiri le. pi pejabat zakat terdekat, buat pengiraan di sana, kendian ko boleh pilih untuk pecahkan bayaran tersebut. bayar lump sum pun ok jugak kalau tak terbeban.

benda2 potongan ni bergantung pada HR le. kalau staff ramai, mungkin payah nak buat. kalau macam aku ni staff tak ramai, memang boleh buat.

Originally posted by hirai_saza at 3-4-2009 10:15
maknanya aku kena pi cawangan mana2 pi buka file cukai aku laa
tp sblm ni aku hanya guna EA form dan boh maklumat dlm e filing
masa tu aku tak reti apa2..aku main isik aje..dan bayar..
tapi ca ...

kalau ada apa2 permasalahan berhubung file, memang kena pi cawangan file disimpan. tapi kalau file dekat luar negeri, ko boleh buat surat kepada cawangan tersebut dan minta derang transfer file ke cawangan yang terdekat dengan ko le. nyatakan le cawangan mana yang ko nak transfer tu.

tahun sebelum ni gaji bersih selepas potongan EPF RM2,501. tahun ini gaji bersih selepas potongan EPF RM2,401. kalau taksiran tahun ni, gaji RM2,700 dah kena cukai.

aku nak share pengalaman aku tentang potongan PCB ni.. sebab 2 tahun lepas.. aku dah kena..

Citernya macam ni.. aku every year.. sebelum isi borang income tax tu.. aku akan call pejabat LHDN.. tanya balance.. manalah tahu.. aku hutang dorang ke.. dorang hutang aku ke.. sebabnya, aku tak pernah terima statement, walaupun dah berkali-kali aku buat aduan..
Adalah sorang pegawai.. bagitau kat aku..yang aku masih ada hutang kat dorang... 2 ribu lebih, kalau tak silap. Aku pun bengang, sebab setahu aku... setiap bulan gaji aku kena potong.. ..
Dipendekkan citer.. lepas berbulan-bulan buat CSI investigations... rupa-rupanya.., ada potongan bulanan aku yang tak terupdate dalam sistem dorang... alasannya, dorang baru nak tukar sistem.. dari file manual ke komputer...
So, kawan-kawan.. kalau boleh checklah betul-betul potongan LHDN ni.. dan satu lagik.. tolong check potongan KWSP sekali.. sebab, masalah yang sama pun pernah terjadi pada aku ....

tahun ni sape2 yg opt ambik lower EPF deductions 8%..
mmg la kena bayar PCB lebih...
sebab taxable income dah bertambah..
jadual PCB tu = salary - EPF
kononnya gomen nak tolong rakyat...
potong kurang EPF...
tapi yg sebenarnya lebih banyak PCB dia kaut...

terpksa reda apa2 yg dilakukan oleh pihak berwajib/berkanun/kerajaan...

nak hidup aman damai.. ikut ajer ler walapun sebenaqnya dan hakikatnya diri @ kehidupan rakyat merana...

korang dah hantar Borang BE/ E-filling ke?

aku dah hantar pagi tadi e-filling. PI LHDN jalan duta sebab nak check fail cukai. tahun 2007 ada terlebih bayar. so nak kontra dengan tahun 2008 punya sebab ada kena bayar lagi.

Follow Us

Balas #46 shidaaziz\ catat

opss...belum lagi arr...sibuk buat EA for board of directors sampai diri sendiri belum buat lagi...anyway thanks..

mcmana lak proses nak bukak file ae utk org yg x penah berurusan ngn IRB ni ae? deadline dh dekat tp file x bukak lg

x paham lak tgk jadual potongan zakat atas tuu....

kalo tanak byr PCB tp nk byr 'lump sum' ikut zakat buleh x...??
smp skrg haku masih x faham bab2 income tax neh....

Balas #35 shidaaziz\ catat

shida, kawan saya baru nak buka file. katalah ofis dia di terengganu, tapi now dia cuti belajar di penang. Dia kena buka fail di teganu ke di penang? Kalau alamat surat menyurat sekarang di penang. Boleh tak buka file just call lhdn atau mesti kena pi pejabat lhdn?

[ Last edited by  aaz at 10-4-2009 19:46 ]

Reply #48 syahza's post

saza, file ae tu apa?

Originally posted by tanabe2287 at 10-4-2009 16:59
x paham lak tgk jadual potongan zakat atas tuu....

kalo tanak byr PCB tp nk byr 'lump sum' ikut zakat buleh x...??
smp skrg haku masih x faham bab2 income tax neh....

kalau ikut zakat, ada 3 cara.

1. bayar ikut jadual
2. bayar ikut potongan PCB. kalau PCB potong RM100, ko bayar le RM100 untuk zakat. so ko tak payah bayar PCB dah
3. bayar ikut kemampuan. katakan PCB ko RM100, ko mampu bayar RM30 untuk zakat, masih tak cukup 70 kan, RM70 ko kena potong untuk PCB.

macam aku, aku nak potong terus potongan PCB ke zakat.

Originally posted by aaz at 10-4-2009 19:44
shida, kawan saya baru nak buka file. katalah ofis dia di terengganu, tapi now dia cuti belajar di penang. Dia kena buka fail di teganu ke di penang? Kalau alamat surat menyurat sekarang di penan ...

1. pastikan dia dah layak kena cukai
2. buka file perlu hadir sendiri atau buat secara online. kalau online, scan IC muka depan sahaja. kena upload file dekat system derang. fax atau email pun boleh. tapi since dah buat online, better upload file sebab cepatkan proses.
3. for me, lagi senang buka file di tempat kita bekerja. kalau buka di kampung halaman, kalau nak berurusan, satu hal pulak nak kena amik cut semata-mata nak uruskan benda2 macam ni. at least kalau file dekat tempat kita bekerja, boleh amik time off.

Originally posted by shidaaziz at 13-4-2009 09:00

kalau ikut zakat, ada 3 cara.

1. bayar ikut jadual
2. bayar ikut potongan PCB. kalau PCB potong RM100, ko bayar le RM100 untuk zakat. so ko tak payah bayar PCB dah
3. bayar ikut kemampua ...

bayar ikut jadual - maksudnya bayar terus cash ke pusat zakat tiap bulan...?? bayar full terus utk sthn buleh..??
haku x suka laa payslip haku ader potong2 neh...wpon RM4...

Originally posted by tanabe2287 at 13-4-2009 11:27

bayar ikut jadual - maksudnya bayar terus cash ke pusat zakat tiap bulan...?? bayar full terus utk sthn buleh..??
haku x suka laa payslip haku ader potong2 neh...wpon RM4...

aku rasa lagi cantik kalau dekat payslip ada potongan zakat. sama jugak dengan PCB. dalam payslip mesti ada jugak potongan. kalau nak bayar terus ke pusat zakat, tak melalui majikan. ko kena bayar sendiri. tapi PCB tetap kena potong

Reply #55 shidaaziz's post

betul jgk ekkk....gud info! thanks...

tp haku mana ader potong PCB...dulu time keja private ada laa...tp skrg gomen tadakk...

Balas #53 shidaaziz\ catat

shida,kalau pada penyata pendapatan tahunan dah ada no fail cukai, tu maknanya fail dah buka ke? atau nak kena pi sendiri juga ke lhdn buka fail? saya confused lah..ada kawan2 tu depa cakap depa tak payah pun pi lhdn utk buka fail..

Originally posted by aaz at 13-4-2009 19:59
shida,kalau pada penyata pendapatan tahunan dah ada no fail cukai, tu maknanya fail dah buka ke? atau nak kena pi sendiri juga ke lhdn buka fail? saya confused lah..ada kawan2 tu depa cakap depa  ...

no fail cukai tu menandakan dah ada fail. buka file ni, sama ada HR tolong bukakan atau kalau HR tak bukakan, individu kena buka le. macam shida, shida tak akan buka file untuk staff tapi shida akan maklumkan kepada staff supaya derang buka file. sebab shida nak buat potongan.

Balas #51 shidaaziz\ catat

ae tu = ek (bahasa johor)

kak rashidah

kata aritu leh bukan file online yer? saza carik x jumpa2 pun.. xde masa la nk g IRB..

Originally posted by syahza at 14-4-2009 10:45
ae tu = ek (bahasa johor)

kak rashidah

kata aritu leh bukan file online yer? saza carik x jumpa2 pun.. xde masa la nk g IRB..

oooo.......

ye boleh buat secara online. tapi make sure gaji dah layak potong cukai. dekat laman web hasil, pi dekat bahagian kiri namanya E-daftar.