CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15903|Reply: 112

Major financial mistake yg menyebabkan kita kehilangan investment opporturnity.

Kpd adik2 yg baru grad, yg baru bekerja & yg baru mengenal dunia; DON'T EVER make any major financial mistake. contoh2 major financial mistake:

1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kita beli. - nak jual balik harga dah ler rendah, kena top up lagi. nak continue pula bulan2 parah byr kat bank.
2. jual kereta, tapi tak tukar nama & suruh org sambung bayar. -  dlm kebanyakan kes org tu lari tak bayar, nama kita kena blacklisted menyebabkan kita tak boleh buat apa2 loan & miss semua investment opportunity.
3. invest dlm skim2 maut. - swisscash, skim2 internet, island red cafe pyramid scheme, JAI network & mcm2 lagi skim2 terbaru yg muncul saban tahun. modus operandi tetap sama. cari downline, cari downline, cari network, cari network.
4. silap beli rumah dari pemaju bermasalah. - rmh berpuluh tahun tak siap2. loan bank kena byr, rmh sewa pun kena byr. so double trouble.
5. terperangkap dgn hutang kredit kad. - byr interest kredit kad tak habis2, 5 tahun byr pun masih tak habis2 kerana hanya mampu byr minimum payment. bila sangkut nama pun blacklisted.
6. terperangkap dgn loan kahwin. - anak dah masuk darjah satu pun loan kahwin masih tak setel2 lagi.

So, rajin2lah baca buku2 kewangan, rajin2lah baca buku2 self improvement. Wajib melabur sekurang2nya 30 ringgit sebulan utk beli buku2 self improvement, tak kiralah buku bahasa melayu mahupun buku bahasa inggeris. Drpd invest 5000 ringgit utk skim cepat kaya, lebih baik invest 500 ringgit utk beli buku2 self improvement & penuhkan rak buku di rumah dgn buku2 seumpamanya. Dijamin takkan rugi. sbb buku2 ni mengajar supaya tak kena tipu.

Don't ever make any major financial mistake. Sekali terjebak, kita akan miss investment opportunity yg sepatutnya mendatangkan pulangan ratusan ribu ringgit. Jgn belajar dari kesilapan sendiri, belajarlah dari kesilapan orang lain.

Rate

1

aku punya mistake masa memula kerja, lupa nak top up banyak-banyak dlm syer bank rakyat sebelum kena freeze   ( mana aku tahu dia nak tutup, itulah duk tangguh-tangguh)

tu jer la kot yg sgt dikesali.

masa lepas grad tu, buku azizi ali jutawan dari planet jupiter baru jer ada di pasaran. banyak jugaklah aku belajar masa tu selain baca buku money book yg CAPP publish.

dan kredit card. sampai skang aku tak memilikinya. terdesak nak pakai, pinjam asben punya. itupun member memang bayar lebih every month, nak elakkan interest.

dan akhir sekali, jgn lupa menyimpan duit. kalau target nak kawin, mulalah menyimpan dari awal. ( dengar cerita kos nak kawin sekarang makin meningkat, kesian dekat adik-adik yg baru grad)

Balas #2 eyzlyn\ catat

nak komen pasal kahwin :
macam mana kos makin tinggi, mcm2 benda mengarut duk di buat cam dulu org bagi telur, la ni bekas letak gula2 pun lagi mahal dari reger telur, pengantin nak pakai set persalinan sampai 10 pasang. upah org utk ambik camera dan video..sewa dewan la dan mcm2 lagi....

Originally posted by mat403 at 15-4-2009 12:44
nak komen pasal kahwin :
macam mana kos makin tinggi, mcm2 benda mengarut duk di buat cam dulu org bagi telur, la ni bekas letak gula2 pun lagi mahal dari reger telur, pengantin nak pakai set pe ...

aku suka quote nie...

aku advise mereka yg dah baru grad, kalau bole bina kerjaya dulu...jgn dok apply personal loan dan kredit semata2 nak cukupkan duit hantaran,duit kenduri or macam2 lagi..

dan

aku advise mereka yg dah baru grad juga..jgn terus nak beli kereta bila dh start dpt gaji..naik motor dulu, naik lrt dulu, naik bas dulu takper..simpan duit...

biar nampak miskin, yg penting poket tebal..jgn berlagak cam kaya, tp poket kempis

Originally posted by tobby at 15-4-2009 00:09
1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kit ...
2. jual kereta, tapi tak tukar nama & suruh org sambung bayar.
-  
3. invest dlm skim2 maut. -
4. silap beli rumah dari pemaju bermasalah. -
5. terperangkap dgn hutang kredit kad. -
6. terperangkap dgn loan kahwin. -

totally agree..
nasi tambah:-
7. silap bebelanja lebih dr gaji / pendapatan
8. silap beli insurans & labur unit trust yg tak berkaitan sbb terikut2 / terpengaruh
9. silap tak buat earlier saving walopun gaji ciput
10. silap pilih boipren / gefren yg pisau cukur

Originally posted by syclenz at 15-4-2009 15:28

totally agree..
nasi tambah:-
10. silap pilih boipren / gefren yg pisau cukur

aku suka yg last sekali tuh

Follow Us
9. silap tak buat earlier saving walopun gaji ciput

Originally posted by Calla lily at 15-4-2009 15:44

aku suka yg last sekali tuh

aku pun ..pengalaman "kena hiris dgn pisau cukur" mmg takleh lupa..nearly muflis  

Originally posted by amirul_nazri at 15-4-2009 15:57

aku pun ..pengalaman "kena hiris dgn pisau cukur" mmg takleh lupa..nearly muflis  

hampir2 putus tengkuk ker???

Balas #8 amirul_nazri\ catat

cerita la dgn lebih lanjut utk pedoman geng2 sini.

Originally posted by mat403 at 15-4-2009 18:21
cerita la dgn lebih lanjut utk pedoman geng2 sini.

cerita mendalam tak perlu sagt la bro..just shortkan ajer..aku tersilap memilih teman hidup yg mementingkan standard dan imej di pandangan org lain....

Reply #11 amirul_nazri's post

investment tak mendatangkan hasil la nih

Originally posted by tobby at 15-4-2009 00:09
Kpd adik2 yg baru grad, yg baru bekerja & yg baru mengenal dunia; DON'T EVER make any major financial mistake. contoh2 major financial mistake:

1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kit ...

irc masih bergerak aktif lg apa? so far BNM tak serbu lg. nak dpt duit terpijak kengkadang kena gamble gak. masuk byk2, tapi kena jadi orang2 terawal yg masuk. jgn masuk bila dah hujung2. masuk sebelum BNM buat kacau. lets say masuk 14k, dpt pulangan 28k cepat2 blah. 100% untung tu! jgn tunggu dah. klu main loteri chances lg slim. irc at least dpt jg kupon mkn.

aku dulu silap pi buat extra contribution untuk insurans..asalnya RM150 sebulan..then pi tambah sampai RM500, setahun jugak la..lepas tu aku kurangkan balik ke RM150, kiranya byk jugak la rugi..kononnya saving..

so..untuk yang baru2 lagi..kena make sure paham setiap financial tool, saving, investment, insurance etc. supaya tak rugi..jangan bergantung pada ejen untuk buat decision..afterall, duit sendiri kan..

Originally posted by eyzlyn at 15-4-2009 21:06
investment tak mendatangkan hasil la nih

betul betul...

Balas #11 amirul_nazri\ catat

tak pe la bro...pengajaran tu...

Reply #3 mat403's post

aku ingat lagi member aku yang 1st kawin lepas grad, yang lelaki buat personal loan 10k...tak sure ler yang pompuannya tau ke tak..sebab dia tak citer apa pun bila sembang-sembang...aku tau pun bila sembang ngan geng2 lelaki ..maybe dia tak tau ataupun malu nak bagitau..cuma masa tu aku pun macam terkejut jugak sampai kena buat loan nak kawin..kenduri belah pompuan memang grand giler..belah laki aku tak tau ler camna..

cuma sekarang ni aku nampak banyak sangat benda2 tak perlu dalam kenduri..door gifts saja penuh satu beg..potpourri la, hand towel la, sweets, cupcakes, bunga telur yang rega bunganya saja dan RM2 lebih satu..macam2...dulu2 yang aku tau bagi kuih kenduri je ngan bunga telur..dulu2 bunga telur bungkus ngan kertas berkilat2 tu je..

Balas #17 mantan\ catat

door gift tu last sekali org campak jea kat tong sampah...
aku tak leh terima pendapat yg kahwin i sekali seumur hidup n kena buat grand2...
RAJA SEHARI LA KATAKAN... bodoh punya prinsip...yg bestnya, duk habis duit riban2, last sekali bercerai lepas 2 bulan...

Reply #18 mat403's post

tu la..sama la ngan kad jemputan..sekeping rega mahai giler aku tengok..last2 org buang je kad tu..door gift tu kat tempat kenduri pun dah berlambak aku nampak org buang..

on one side banyak peluang bisnes melibatkan perkahwinan la ni..tapi kalau yang tak mampu tu tak yah la beriya2 nak kasi ada semua..

hehehe kawin sekali seumur hidup....macam la depa tau depa aman bahagia kekal selamanya

Reply #19 mantan's post

aku kad jemputan masa kawin dulu kan, design sendiri dlm pc, lepas print pi hantar kedai photostat, beli kertas keras yg cun sikit dan photostat. satu kad kosnya 15 sen sajork. kalau tempah kat kedai, paling cokia dia amik 70 sen ( area JB)

lepas dpt kad,org buang jugakkan lepas tuh.