CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Major financial mistake yg menyebabkan kita kehilangan investment opporturnity.

bab belanja kahwin yg besar bg aku mmg satu major financial mistake, bg golongan pertengahan la..

zaman skang, duit hantaran jer dkt RM 8K-10K..duit majlis RM 20K, lodging (bg mereka yg kahwin jauh2) minimum dah RM 5K utk duit hotel, minyak..golongan muda yg baru start kerja nak tak nak kena buat personal loan, ++ kredit kad...

ramai pasangan asyek pikey event raja sehari..tp mereka tak pikey life after marriage is thereafter, duit sewa rumah, duit kereta, duit bil air, bil api, duit belanja makan, duit entertainment,..tue yg jadi masalah duit tak cukup..bila duit tak cukup, terpaksa cari pendapatan sampingan, bila yg sampingan pun tak cukup, mula la stress, bila stress, mudah gaduh dan akhirnya jadi masalah rumah tangga..melarat la sehinga setahun 2 tahun last2 bercerai...

suami pas kahwin asyek pening kepala nak cari duit bayr hutang, yg kaum pompuan kalau sporting--> faham, mengerti dan akan sama membantu meringan beban suami...yg tak paham..sebok nak tambah hutang
:@ :@ :@

[ Last edited by  amirul_nazri at 16-4-2009 09:08 ]

Reply #21 amirul_nazri's post

RAJA vs SLAVE.

raja sehari. lepas tu jadi slave kpd hutang sampai anak2 masuk sekolah baru habis bayor. album kahwin masuk bawah katil, berabuk.

Reply #1 tobby's post

6. terperangkap dgn loan kahwin.

buat kenduri kawin besar-besaran pas kawin takde duit dah..tambah pulak nak bayar balik hutang.
lebih baik buat semampu aje, tak yah nak berpinjam bagai semata-mata nak memakbulkan niat nak kawin garden style lah..king style lah...

ramainya yg sokong financial mistake loan kawin ni..

tp yg lagi byk aku jumpa..
budak2 muda amik personal loan utk buat MLM..
nak kaya cepat punya pasal.. pastu NPL
ni antara rating paling tinggi dlm AKPK

Originally posted by singamerah at 16-4-2009 12:20
ramainya yg sokong financial mistake loan kawin ni..

tp yg lagi byk aku jumpa..
budak2 muda amik personal loan utk buat MLM..
nak kaya cepat punya pasal.. pastu NPL
ni antara rating pal ...

yg buat personal loan masuk Hai-O pun ramai, yg buat personal loan masuk MPSB Merchantile & Jai Network pun ada.

dulu2 aku dengar ada yg dump duit sampai 5k beli produk Shaklee utk dptkan bonus point bagi melayakkan hadiah kereta. lepas tu pulun cari downline utk buat benda yg sama, meaning downline pun kena dump sejumlah besar wang utk menambahkan bonus point upline.

produk dah betul dah. so sepatutnya jual produk, tapi geng2 ni punya cerdik mempiramidkan produk ni. utk shortcut dpt kereta. malangnya downline yg kena tipu, mrk ingatkan dgn 5k boleh terus dpt kereta free. rupanya upline cerita tak habis.

Follow Us
:@
kebanyakan org2 yg jumpa aku ajak buat MLM nie bukan ajak aku jual barang..ajak aku bg duit utk beli pangkat dan bonus...

tu la, aku mmg boleh kata anti MLM ni, sape borak pasal ni dgn aku mmg aku terus kerat ...tak kira adik beradik, sedara or family..aku mmg tak nampak MLM ni..

[ Last edited by  mat403 at 3-5-2009 22:37 ]

Reply #27 amirul_nazri's post

upline mulut manis mcm gula, tapi selalu cerita tak habis. kesian neighbour aku terkena. dia nak tolak ubat2 shaklee berkotak2 yg dia dah beli. tapi sapa nak beli? bertahun2 jenuh dia nak telan ubat tu kasi habis. 5k punya ubat simpan sampai expired.

Originally posted by syclenz at 15-4-2009 15:28

totally agree..
nasi tambah:-
7. silap bebelanja lebih dr gaji / pendapatan
8. silap beli insurans & labur unit trust yg tak berkaitan sbb terikut2 / terpengaruh
9. silap tak buat earli ...

pasal no 8, kadang2 orang luar masih tak paham2 yg insurance ni utk protection n bukan sebagai force saving or utk investment.... kadang2 byk premium sampai beratus2 sebab ambik insurance  yg cover protection / saving / invesment sedangkan kalau dia separatekan, lagi murah dan pulangan yg lebih tinggi.

wish one day benda2 mcm ni  diajar kat sekolah menengah lagi.... ajar manage cash flow.

taklah disempitkan subject kemahiran hidup-->cara goreng telur dadar, menjahit, buat pasu bergantung

& bila kat kolej/U dah start tunjukkan cara2 invesment....career fair jgn jemput company shj...jemput juga usahawan/biznezman...bg bukak mata sikit kat budak2 ni jgn ingat ada sijil perlu mkn gaji shj.

~walid.~

Balas #31 maratussolehah\ catat

setuju... sekarang tgk ramai still tak sedar mcm mana nak manage duit sendiri walaupun kerja bagus2... hidup seolah2 akan dapat pendapatan yg sama seumur hidup...

Reply #32 mat403's post

rat race. futile efforts of a lab rat trying to escape...

Balas #33 tobby\ catat

minta2 masa pencen, aku tak mcm ni dan tak nak menyusahkan anak2 aku. Amin.

Originally posted by maratussolehah at 18-4-2009 21:24
wish one day benda2 mcm ni  diajar kat sekolah menengah lagi.... ajar manage cash flow.

taklah disempitkan subject kemahiran hidup-->cara goreng telur dadar, menjahit, buat pasu bergantung   ...

not some day..kalau bole today...

very interesting topic...jez for share...
Nabi kita pernah pesan....antara benda yg kita kena jaga ialah beban di depan dan beban di belakang....beban depan ialah perut yg kenyang (kenyang giler) dan beban belakang ialah hutang piutang.... -> bunyi lebih kurang macam ni la, kalo salah tlg betul kan....
renung2 kan dan selamat beramal....

Balas #36 goal_hunter\ catat

Bagus nasihat ni cuma bagi aku, hutang ni mmg boleh control. Contoh ambil MRTA utk loan rumah supaya beban hutang tidak kena pada isteri or anak2 kita.

Reply #31 maratussolehah's post

ajar memasak, menjahit, bertukang, pengurusan kewangan semuanya adalah kemahiran hidup...cuma mungkin pendekatan la kena dikaji...dan parents takleh nak harap sangat semuanya pada sekolah...kenala support jugak dengan pendedahan awal...kalau tak nanti jadi macam pendidikan agam ngan ngaji quran...semuanya nak harapkan sekolah..sedangkan budak2 belajar secara tak langsung daripada parents...

banyak parents tak mau bincang pasal financial situation keluarga ngan anak2...walhal tu satu cara nak expose budak2 ngan financial management...supaya budak2 belajar apa financial mistake yg parents dia dah buat...

Originally posted by tobby at 15-4-2009 00:09
Kpd adik2 yg baru grad, yg baru bekerja & yg baru mengenal dunia; DON'T EVER make any major financial mistake. contoh2 major financial mistake:

1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kit ...

org melayu sekali seumur hidup mesti pernah kena tipu, samada dgn:
a. skim cepat kaya ATAU
b. ajaran sesat.

kedua2 ni sinonim dgn bangsa melayu. melayu tipu melayu.

Balas #39 shahgti\ catat

Alhamdulillah stakatni aku tak terjebak dua2 tu...Na'uzubillah