CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Major financial mistake yg menyebabkan kita kehilangan investment opporturnity.

major mstake aku- credit card ada smpi 5.. hahaha.. nasib baik akhir bulan ni dpt arrears byk, so aku tekad tuk byr semua lump sump n mula hidop baru tanpa hutang kredit card.semua kredit card aku dah patah2 kan..supaya lepas aku byr, aku tak swipe lg.. .

Balas #61 miss_comel\ catat

bagus2x... tapi FS still need at least one....

Balas #62 finest_solution\ catat

agree, nape tak nak guna CC, kalau pandai pakai, CC byk menolong esp tak perlu bawak duit byk2....

Balas #55 amirul_nazri\ catat

kalo mendaftar dgn akpk dpt apa ek???

silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kita beli. -
aku rasa aku beli keta yg betul x bayr byk, save petrol, nak jaln jauh pinjam company punya
2. jual kereta, tapi tak tukar nama & suruh org sambung bayar. -  harap2 takkan jual keta, kalau jual pun dgn sedara mara
3. invest dlm skim2 maut. - x penah join
4. silap beli rumah dari pemaju bermasalah. - x beli lagi, sewa saja berhampiran ofis lagi jimat petrol dgn +- rm100-150 siap washing machine peti sejuk tv kipas tersedia pakai oleh osmate x ksah kita pakai
5. terperangkap dgn hutang kredit kad. - x ada kad kredit x suka soping
6. terperangkap dgn loan kahwin. - belum nikah lagi, single n available
7. Beli rumah ikut perasaan dan nafsu

8. Tak jaga record kewangan bila serve pinjaman dari bank
byk aku tengok bila bab bayar loan, ambik mudah..kadang2 bayar lambat or tak bayar langsung.
Sape pernah tgk CCRIS, tau la yg setiap pinjaman  yg diambil akan direcordkan bayaran untuk setiap bulan samada bayar ikut masa atau lambat, jika lambat bayar akan ditandakan..bila record bayaran tak cantik, nak ambil loan baru payah nak approve..dan nama pun kena blacklist....

Originally posted by tobby at 3-5-2009 09:53

pas tu tahun ke 5 tukau keta baru lagik. ikat lagik 9 tahun. tanda2 pencen miskin.

nk tanya la...dulu masa dpt first job sy beli keta byr ikut kemampuan bulanan rm4++ tp ikat  9 thn la....

alhamdulillah dah keje 2-3 thn ni kewangan stabil sikit kira2 dh boleh byr rm6++ per month utk keta ni

ada cara terbaik tak utk singkatkan tempoh pembayaran??

samada byr byk mana kita mampu tiap2 bln sampai utang tu habis @ org kata refinance keta? camne tuh refinance keta????? sori la mmg tak tau sgt pasal kewangan ni...

atau sy just byr je rm4++ yang lebihan rm200 simpan dlm asb ajer????

minta pedpt ye sapa2 yg arif....sy budak baru nk blaja urus duit ni

Follow Us
Originally posted by a_dira at 15-5-2009 18:23

nk tanya la...dulu masa dpt first job sy beli keta byr ikut kemampuan bulanan rm4++ tp ikat  9 thn la....

alhamdulillah dah keje 2-3 thn ni kewangan stabil sikit kira2 dh boleh byr ...

toksah refinance kereta...melambatkan tempoh settlement. Rugi.

Kalau i...if u takder plan nak tukar keta lain, better u simpan extra money tue kat ASB, dpt dividend, byk gak..bole buat standby cash in case u ada emergency

..continue payment cam biasa, dpt bonus baru dump sket2..lama2 habis gak.

Unless kalau u plan nak beli kereta baru cepat..haa maybe plan u tue ok la kot.

Balas #67 amirul_nazri\ catat

agree, lagipun Hire Purchase charge fix interest...better duit extra tu masuk kat ASB.

Balas #67 amirul_nazri\ catat

tak plan nk tukar keta pun... mmg plan nk pakai lama keta tu tak penah buat hal lagi

jd sy menyimpan kt asb aje la...tgh pulun nk simpan byk2 kt situ...

ingat nk masuk unit trust...byk bc post awak kt thread lain...berminat....tp tnggu dulu la duit kt asb sikit je baru....

Balas #68 mat403\ catat

maknanya sy byr lebih dan settlekan pembayaran monthly installment cepat2 pun mmg dh termasuk interest skali kan?

kalu camtu byr cam biasa je la ye...tp semak laa budget bulan kene tolak utk keta...kalu utang ni tak aman je idup

Balas #70 a_dira\ catat

betul, interest dah dikira awal  tapi kalau settle awal mmg ada rebate tapi tak berbaloi sgt..lagi better sep kat asb.. saya agree mmg sakit kepala tgk bayaran keter ni..dah la bayar bulan2 n reger keter jatuh reger..

Originally posted by mat403 at 15-5-2009 20:31
betul, interest dah dikira awal  tapi kalau settle awal mmg ada rebate tapi tak berbaloi sgt..lagi better sep kat asb.. saya agree mmg sakit kepala tgk bayaran keter ni..dah la bayar bulan2 n reg ...

mat, skang ada tak bank yg bg HP interest rate below than 3.5% ...?

Balas #72 amirul_nazri\ catat

sorry bang..aku dah habis loan keter 2 tahun lepas jadi tak tau sgt pasal HP rate sekarang ni...tak silap dah naik kan rate dia baru2 ni esp utk kereta non local. aku pun baru duk fikir yg usha keter baru tapi belum tgk betul2 lagi.

sajer nak tambah info..

Kesilapan Kewangan Umum
- berapa yang anda lakukan??

Kesilapan 1 : Sentiasa menangguh untuk memulakan system perancangan.
Tidak syak lagi inilah kesilapan yang paling besar sekali. Tanyalah diri anda sendiri sudah berapa kali perkataan seperti “Tak apa”, “Nanti dulu”, “Lepas kahwin”, “Bila anak dah besar” sering dijadikan alasan untuk tidak memulakan pelan kewangan seperti tabungan untuk pendidikan anak, insurance perubatan atau membuat temu-janji dengan perancang kewangan bagi membaikpulih pinjaman anda.

Kesilapan 2 : Gagal menetapkan matlamat kewangan dan cara mencapainya.
Kita sendiri sedar yang tiada orang yang merancang untuk gagal tetapi kebanyakannya gagal untuk merancang. Mungkin sibuk dengan pelbagai tugas dan tanggungjawab anda tidak mempunyai masa untuk menulis di atas kertas jawapan kepada soalan-soalan seperti :
i- Apakah 3 matlamat kewangan anda?
ii- Bila jangka masa pencapaiannya?
iii- Berapa yang perlu diperuntukkan setiap bulan?

Kesilapan 3 : Kekurangan disiplin untuk menabung secara sistematik.
Media massa sekarang ini dipenuhi dengan iklan dan propaganda bertujuan mengalakkan kita berbelanja lebih dari yang sepatutnya. Tetapi patutkah media massa dipersalahkan? Apakah ada system atau rahsia yang boleh menyelamatkan wang kita daripada lanun-lanun seperti kad kredit, jualan murah, desakan rakan sebaya dan gaya hidup serba glamour?

Kesilapan 4 : Kejahilan tentang konsep nilai masa (time value) wang.
Semua orang tahu pasal hutang kad kredit, hutang along dan hutang punjaman perumahan yang seolah-olah tak pernah habis dibayar dan kalau dapat dibayar pun akan mengambil masa yang lama. Berdasarkan prinsip yang sama (iaitu konsep nilai mata wang) simpanan RM100 sebulan selama 20 tahun pada kadar faedah 10 peratus setahun (kadar kad kredit ialah 18 peratus) akan menghasilkan harta RM72000. Tetapi malangnya masih ramai yang lebih suka “menyimpan” dengan syarikat kad kredit dan sentiasa merungut tidak cukup wang.

Kesilapan 5 : Perlindungan Insurance yang tidak mencukupi.
Apabila memulakan satu system simpanan untuk tujuan tertentu contohnya deposit pembelian rumah, tabung pendidikan anak, ada risiko yang boleh menyebabkan wang simpanan tersebut tiba-tiba hangus. Contohnya sepeti belanja perubatan, hilang upaya bekerja , kemalangan. Bolehkah kita berserah kepada takdir semata-mata untuk memastikan matlamat kewangan kita tercapai?

Kesilapan 6 : Kegagalan menangani “musuh” wang yang utama iaitu inflasi
Bayangkan harga sebuku roti 10 tahun dari sekarang, atau segelas teh tarik. Kajian KWSP telah pun menunjukan bahawa duit simpanan yang diambil oleh pencarum sewaktu usia 55 tahun habis dalam jangka masa 3 tahun sahaja. Anda bagaimana, apa senjata yang ada untuk melawan inflasi, kanser kewangan nombor satu?

Kesilapan 7 : Keengganan menggunakan perkhidmatan penasihat kewangan bertauliah.
Kesilapan ini telah digunakan oleh pihak-pihak tertentu memperkenalkan skim cepat kaya, pembelian insurans dan unit trust yang tidak sesuai dan penggunaan wang KWSP yang tidak berpadanan dengan profil penyimpan. Semua orang tahu bila sakit harus jumpa doktor bukan peguam. Begitu juga kalau ada kes undang-undang jumpa peguam bukan doktor. Tidakkah logik untuk meminta khidmat nasihat seorang penasihat kewangan bagi mengatasi dilemma kewangan anda?

1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kita beli. - tak sure la silap ke tak..tapi i beli kete 2nd hand..bln2 byr abt 10% je dr gaji installment...petrol lak dlm 200 sebulan..cume keinginan nak beli kete baru tu kadang2 muncul.. tp lepas 2-3 hari dah ok lak..huhu..

2. jual kereta, tapi tak tukar nama & suruh org sambung bayar. -  tak pernah lagi

3. invest dlm skim2 maut. - pun tak pernah lg..so far mmg tak yakin dgn mlm ni,, just nak penuhkan asb je

4. silap beli rumah dari pemaju bermasalah. - tak beli rumah lg

5. terperangkap dgn hutang kredit kad. - ade 2 kredit card.. tp both free for life and kalau guna mmg bayar full..tak pernah kena late fee or interest...
6. terperangkap dgn loan kahwin. - tak kawen lg..

Balas #74 lanalara\ catat

moral of the story : semua bergantung pada diri sendiri samada susah sekarang n senang kemudian or enjoy dulu, bila tua, pandai2 la nak hidup...

cadillac posted on 26-5-2009 04:52 PM
1. silap beli jenis kereta yg tak sepatutnya kita beli. - tak sure la silap ke tak..tapi i beli kete ...

10 tahun kerja sepatutnya dah ada minimum 10 buah rumah yg org lain bayarkan. bunyi mcm susahkan..? sebenarnya senang. sbb apa senang. sbb aku dah buat.  siap beli jual beli jual lagi.

Yg baru grad ramai belanja ikut kawan dan untuk suka2 termasuk aku dulu2. Last2 keja 3 4 tahun x der apa pun

Bestnya. Nak gak cam tobby

alhamdulillah.....dari pembacaan aku dalam internet perihal pengurusan kewangan, dah setahun aku start kerja ok la aku dah ada saving sikit plus ngan pinjaman ASB. boleh topup utk kewangan aku utk masa depan walaupon gaji aku x banyak mana