CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 43542|Reply: 40

masalah proton wira

saya nak tanya apakah masalah yang biasa di hadapi  proton wira selepas 5 tahun pakai

jgn cakap 5 tahun, setahun guna, suma problem.

rim cepat bengkok, power windows, air-cond, radio, electronics (signal, lampu dashboard), meter minyak, pelampung minyak.... yg lain2 belum sampai lagi. tunggu genap 2 tahun pulak.... harap2 takde apa2 yg teruk la...

Rate

1

jgn cakap 5 tahun, setahun guna, suma problem.

rim cepat bengkok, power windows, air-cond, radio, electronics (signal, lampu dashboard), meter minyak, pelampung minyak.... yg lain2 belum samp ...
cmf_cluesan Post at 7-7-2009 11:56

tu wira pondan kot ....

wira aku mmg superhero, tahan lasak & tahan lama plak ...

Rate

1

hehe

ada gak wira pondan.

aku dah guna wira 4 taun, setakat ni yg penah ada masalah....

=> volume control bengong
=> bunyi bising kat wheel blakang, aku tatau pe masalah. tp aku wat tak hirau je. mungkin bearing gaknye.
=> gegaran2 bunyi bising kat dlm, biasa la kot.
=> bocor air masuk ikut boot, aku rasa masalah rear lamp tak match ngan bentuk body keta. aku repair sendiri je, tampal2 mana perlu ngan silica mende tah nama dia.
=> karpet gebu2 bulu utk driver koyak lak bulu dia.
=> yg kononnye dipanggil kulit kat tombol tu dah koyak, juga baju tombol gear pon koyak gak.

aku rasa kalo nak dikira masalah tu je la kot. yg kene tukar2 spare part tu tayah masuk la kan. cuma bab bising mungkin sbb bearing tu .... aku letak je la dulu sbg masalah.

Rate

1

lupa,

center lock bermasalah. pintu blakang kiri tak geng ngan center lock lg. kene manual ngan tangan.

pastu reel utk tingkap dpn kiri pon penah rosak.

Rate

1

Aku dulu pakai wira A/B selama 5 tahun.

beli baru.

setakat aku pakai, tak de masalah.

cuma bila sampai seru, benda yg kena tukar perlu ditukar.

antara "menda" yg kena tukar tu ada lah:

1. water pump
2. segala hos yg air dari radiator lalu.
3. bearing

power window tak pernah rosak. cuma pintu je tak bleh bukak sebab spring kat dalam patah. tukar spring rm2 je... upah cina bukak pintu cara penjenayah rm 30....

wira a/b tu antara keta terbaik pernah berkhidmat utk aku. keta tu masih berkeliaran di dalam kuantan... selalu gak jumpa...

1 minggu sebelum jual.........

p/s: 3 minggu beli, tikus beranak dalam keta aku... coot ceeet cooot ceeet...... sampai aku jual.... wakaka...

Rate

1

Follow Us
masalahnya maintenance murah....

Rate

1

Aku dulu pakai wira A/B selama 5 tahun.

beli baru.

setakat aku pakai, tak de masalah.

cuma bila sampai seru, benda yg kena tukar perlu ditukar.

antara "menda" yg kena tukar tu ada lah:

...
geng_tx Post at 7-7-2009 01:47 PM

tikus beranak tu mender biasa jadi kt kete proton...

Post Last Edit by p4k4bu at 7-7-2009 15:04

Rasanya leps 5 tahun.... bagi Pak Abu le ... jemu le ... mula le perasan pickup kureng, bunyi tikus, radio tak best (tak boleh cocok CD), boot kecik (aeroback), seat tak empuk etc etc...

Rasanya kebanyakan kereta macam tu kut ....

Tapi maintenance / repair wira ni mudah dan murah sebab banyak pomen yg boleh buat dan parts senang dapat.

Rate

1

Post Last Edit by p4k4bu at 7-7-2009 15:04

Rasanya leps 5 tahun.... bagi Pak Abu le ... jemu le ... mula le perasan pickup kureng, bunyi tikus, radio tak best (tak boleh cocok CD), boot kecik (aero ...
p4k4bu Post at 7-7-2009 15:01

lps 5 th, mmg aku rasa jemu ........... tp bila dah lps 6 th plak, rasa seronok sbb dah HABIS utang ....

lg syok bila tgk dlm geran keta tu ...."hak milik dituntuk oleh Bank xxxxx" telah pun di  potong, yeahhhh

:pompom:

pengalaman aku la.. aku pakai wira tahun 1997 auto.... sampai la nie aku lanyak.. masalah tak banyak cuma 3 bulan nie aje yang masalah.. masalah bila timing belt aku terlarik.. so kena overhaul.. lepas tue.. masalah temp tinggi.. lepas cuci tangki ok... so far compresor aircon, water pump, gearbox, dll masih yang asal.....

yang aku pernah tukar... brake pad.. lining brake belakang, brake pump.. tue aje...

masalah selalunya proton bukan pada kereta tapi assc seperti remote, power window ...

Rate

1

"=> bocor air masuk ikut boot, aku rasa masalah rear lamp tak match ngan bentuk body keta. aku repair sendiri je, tampal2 mana perlu ngan silica mende tah nama dia." - posted by kaeiri

Masalah tu terjadik kat wira anis dulu...masa tu perasan masa servis yang ke-3 kat proton SC bangi..bukak bonet basah jerr...pehtu pekerja deme boh silikon ke ntah apa benda...masih bocor gak....last2 dia salahkan getah kat bonet tu...pehtu apa ntah dia buat....tak der lak masalah kebocoran tu..lain2 tak der masalah sgt...so far so good sampai ler time dijual...

Rate

1

mmg kecewa je bila tgk keta banjir tuh..... pas ujan kat parking je, tgk keta berkuap penuh kabus.

masalahnya maintenance murah....
mycos79 Post at 7-7-2009 13:58

that 1 i have to agree with u.

aku rasa, wira duk no 2 dalam ketegori murah ni... nombor satu kancil....

bayangkan, lampu depan, sebelah, cuma rm 36 saja? peduli hapa dengan dia punya kualiti, ini bukan mecedis.....
bumper depan standet, cuma rm45 ...... bonet depan rm155.... grill depan rm30 .....

"minyak mulah....kalau ini macam, hari hari pun bleh eksiden meh..... " kata cina eksoseri tempat aku amik barang keta member aku langgar kambing.....

Rate

1

Wira saya dulu tahun 1997....Masalah yg saya hadapi dgn keta nie bumbung berkarat dan bonet belakang masuk air bila hujan lebat itupun masa keta dah nak masuk 9 tahun itu kira mcm bagi isyarat suruh tukar keta baru laa agaknya. Lain2 tak ada masalah tingkap pintu enjin semua ok mentenen murah banyak pomen handal2 yg boleh settle masalah keta nie tak perlu risau....dan lagi senang nak modified halfcut banyak daaa...

Rate

1

Wira aku (1996, ex - dah jual aritu), selepas 5 tahun:-

1 ) Clutch pump bocor - tukar dua-dua atas bawah.
2)  Minyak start leaking dari head gasket. Aku pakai sampai 2006, baru overhaul.
3)  Hoses radiator atas start leaking - tukar, sendiri bikin.

Selepas 10 tahun:-

1) Throttle body rosak - tukar seketul.
2) Aircond cooling coil rosak - tukar jugak.
3) Cat out - body cat baru.
4) Brake pump rosak - tukar seketul.
5) Brake belakang jammed - tukar kit.
6) Gearbox ketat - bubuh treatment.
7) Drive shaft boot cover belah dlm dua-dua pecah - tukar dua2 boot cover. Aku perasan awal, kalau tak sat assembly kena tukar.
8) Radior top fibre bocor. Tukar baru plus gasket.
9) Clutch pump dan clutch plate tukar semua sebelum jual.

Rate

1

keter aku baru masuk thn ke 4/5...tah ler tak ingat. So far jenis Siemens VDO. 1st problem rear arm dah bunyik dari hari aku amik keter. 3 kali check kat service centre tapi tak buat apa pon. Bunyi dengung kat belakang tapi bearing depan yg tukar. Itu pon lepas 3 thn pakai. Interior so far ok...radio aku dah tukar lain. Speaker upgraded. Steering Rack bush tukar pada tahun kedua. Tukar dg superpro tp lepastu dashboard gegar. Aku hantar kat service centre diorang tambah getah kat d/board kasi hilang gegar.Dari spring sukan aku naik balik guna depan 1.6 belakang 1.5 punya spring. memang comfort. cornering hari2 aku belasah. Computer box dah 2 kali reflash...tapi paling tinggi aku dapat 105hp. Eksos masa tahun 2 aku tukar extrator full set dg S box belakang. pastu thn 3 aku tukar header megavalve sambung twin downpipe 2 1/2 kaki masuk bullet keluar muffler str8 flo. baru sedap tarik tak yah sampai 6500rpm, 5000rpm dah full torque. thn 2 aku main 15in punya rim...dari Enkei tukar rim Weds Sport. Baru upgrade ke 16" SSR type C dg tayar Indon. Best giler bawak 150-160kmh mcm naik continental lak. Minyak so far 50RM seminggu.(320km dlm town). Steering upgrade Momo Wira 1.8. Interior upgrade ala SE. Aircon dah 4thn so far still sejuk tp soon kena service lah. Timing belt pon dah coming dg waterpump. So far aku masih puas hati dg proton wira aku.

Rate

1

17# msms2005

Huhuhuhuu...Pengalaman engkau dgn wira nie memang best aku baca...

6# geng_tx

besor nya area rumah ko,lobai tx? jenuh ko nak kena jirus pokok bunga ek...

mcm mana nak tukar relay dalam starter wira? ni untuk DIY...