CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 15140|Reply: 30

masalah penyakit kayap

Post Last Edit by Santeira at 13-7-2009 10:39

da lama x masok nieh...ni...aku 2 ari lepas..bibik kat umah aku ada bgtau kata dia kena sakit kulit...pastu aku tanya la sakit apa..dia kata gatal2...da tue..aku tgk..upanya kena kayap...terkejot gak aku...seingat aku...family kami xpnah pon ada kayap ni..da tue dekat ngan pinggang dia lak...yg aku nak tau skrg nie....

1.adakah kayap nie kayap ular..mcm mana nak detect kayap ular..
2.apa punca kayap nieh?
3.berjangkit x penyakit nie.
4.adakah kayap nie buatan org yg dengki kepada mangsa dia?
5.family aku ada call sorang org yg agak mengetahui ilmu tradisional nie..dia kata kena cari tepung kacang hijau...apa guna tepung tu er..pastu ...kat mana nak carik kalau da dok kat area shah alam nie..
6.ada pantang ker org yg kena kayap nie...sbb slalunya kalau kena kayap.kita x g hospital atau klinik kan...

masa kecik2 dulu, aku pernah dengar mak aku cakap, kalo org kena kayap kat leher, lehernya bleh putus.. ntah betul ke x, wallahualam..

masa kecik2 dulu, aku pernah dengar mak aku cakap, kalo org kena kayap kat leher, lehernya bleh putus.. ntah betul ke x, wallahualam..
jeriah_md Post at 13-7-2009 01:19

bukan leher je, kat pinggang pon same lah...kalo cukup 1 lilitan, boley mati...ayarkk.....tatotnye....

da lama x masok nieh...ni...aku 2 ari lepas..bibik kat umah aku ada bgtau kata dia kena sakit kulit...pastu aku tanya la sakit apa..dia kata gatal2...da tue..aku tgk..upanya kena kayap...terkejot gak  ...
kyleril Post at 13-7-2009 00:28

bro, kayap xde kne mngene lah dgn org dengki...ko ni ptt pg kat thread kesihatan ni...MOD tolong tukarkan MOD....

akan ditukarkan ke bod kesihatan. TQ

da tukar da..tp napa xada pon doct yg bg opinion............haiyaaaaaaaaaaaaaaa

Follow Us
kayap ni cam ner rupa?
malas aku nak google tengok

macam cacar tue...lebey kurang la...doct kata berjangkit..tp dia mcm campak kalau dia merebak,..takot gak aku...

macam cacar tue...lebey kurang la...doct kata berjangkit..tp dia mcm campak kalau dia merebak,..takot gak aku...
kyleril Post at 14-7-2009 00:12

org kene kayap neh...biasanya dier punya immune system rendah ker?

org kene kayap neh...biasanya dier punya immune system rendah ker?
makcikmengamok Post at 14-7-2009 06:37

setau aku kayap ni sbb darah kotor....ni pon aku tau sbb ayah bf aku yg ckp....nk ubat die xcilap amik akar pokok delima....lps tu dah xingat kne buat pe...hmmm xcilap akar pokok delima lah...ni pon aku tau ayah bf aku yg ckp....kalo salah,sorry ye...hmm kayap ni mcm kesan luka yg masih fresh lagi....die gelembung sikit, then dlm die kite boley nmpk merah2....biase kne kat leher dgn tengkuk je...

berjangkit sbb dia kuman.. mmg bahaya..
kalau bhgian leher atau pinggang mmg bahaya...
kalau dh bercantum dr ujung ke ujung mmg boleh bawa maut...

smlm da bawak g clinik...doct knfirmkan kata kayap....hadus..kalau berjangkit susah gak nieh...sbb apa kalau bercantum bahaya er?...

smlm da bawak g clinik...doct knfirmkan kata kayap....hadus..kalau berjangkit susah gak nieh...sbb apa kalau bercantum bahaya er?...
kyleril Post at 14-7-2009 11:07

lah, nape xtnye mase g klinik smlm....

kyleril Post at 14-7-2009 11:07

buat pencegahan....baik ko suruh bibik ko basuh bj pakai tgan...jgn pakai washing machine...mksd aku bju die je lah...then tmpt tido die pon, ko mintk die alas pkai kain lain...xpon, lps ni, korg jgn dah pkai bedsheet yg die pkai...tkut berjangkit....quarantine kaw2 lah....sbgai lngkah keselamatan....

aku pun baru kena kayap ni. ari jumaat lepas belakang badan cam sakit2. bini aku ckp ada biji merah cam jerawat. tetiba ari sabtu makin membesar. ari Isnin aku pergi klinik, doktor kata kena kayap. dia bg ubat krim "miconazole nitrat'. masuk kali ni dh 5 kali aku sapu, tapi takda perubahan. ada sapa leh share kena leh terkena kayap? aku tanya doktor, tp doktor tu mcm tk kuasa nk jawab, jwpan dia mgkn aku berjangkit ngan org.

pernah kena kayap ular ni 10 tahun lalu, kena kat bawah breast, bermula dari kanan, x ingat pakai ubat apa tapi my doc bagi ubat, rasanya bkn takat gatal tapi rasa sakit gak, dia mmg merayap dan melilit, risau bila org tetua kata kayap ular blh bawa maut.

Org kata antara ubatnya ialah cari lelaki bujang kawin mak jan, suruh dia minum sambil baca fatehah, ayat kursi dan selawat, pastu suruh sembur kat situ, tapi saya x buatlah, malu seh wlpun my pak usu dah ofer nak buat, dia kesian tgk saya tapi saya xnak so jumpa doc dan alhamdulillah masa benda tu hampir cantum dia mula mengecut dan hilang sikit2.

Jangan tanya apa nama ubat tu, x ingat

My husband pernah kena kayap.  In English : shingles.  Disebabkan virus herpes zoster.  Virus ni sedara-mara dengan campak.  

Highly infectious.  Better you suruh bibik you tu balik bercuti.  Kalau terjangkit kat your family members lagi susah.  Kalau you ada small kids / baby kat rumah - dia orang boleh kena campak.   

I think there's another thread on kayap ni.  Cuba try search.

buleh berjangkit?...aduh..takot gak nie...kalau nak suruh balik...kelam kabut jugak ler sbb da lama da die duduk ngan we al..ada dlm 3 bln jugak la....kat umah xada family members yg kecik2..doct da bg ubat da kat die ..tp die kata xada effect apa pon buat masa nie..die pon da start takot da...mmg keje masak die xley buat la er?

ada orang kata, amek belakang pisau pastu kenakan kat tempat yg kena tu. buat berulang kali. eh..paham ke apa aku cakap ni....
aku pun penah kena jugak dulu..tapi kat lengan...taktau la apa benda. nak kata kayap, dok tor pun taktau nak pastikan apa benda tu..tapi memang gatal dan kemerahan la...ada yg kata ketegur la..so aku pun buat dengan cara di atas atas saranan kawan aku..lama2 gatal tu berkurangan dan hilang...

ada orang kata, amek belakang pisau pastu kenakan kat tempat yg kena tu. buat berulang kali. eh..paham ke apa aku cakap ni....
aku pun penah kena jugak dulu..tapi kat lengan...taktau la apa benda. na ...
ms_relax Post at 15-7-2009 11:02

ko duk area mane??kalo area kedah perlis nun, rase nye kne gigit dgn cali...sape duk area sane tau lah cali tu ape...aku penah kne gak mase kat arau dulu..gatal nk mampos weh...kulit aku jd melepuh...betol ea perkataan melepuh tu????hmm cmtu lah aku kne....

12Next
Return to list New