CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: rurouni_khairul

Peristiwa memutus tali ke Johor

seperti yang digembar gemburkan dalam dogengang tuuu - datang ke "Istane Johor" tetapi tidak dihirau kan maka.. dorang jadi X men

tahun 1757.. Istane sultan johor belum dibina...

Istane sape laa agaknye dorang pegi??? ntah sultan.. ntah penghulu kampung mane yg dorang ajak bersilat agaknye..

err.. xde org nak comment ke lepas dapat fact ni??

aku pernah baca kisah ni dalam mastika or variasari...
tapi pada pandangan aku la kan...simple punya pandangan..

kalau yang di bawah naungan kerajaan negeri johor dah mempunyai pembesar2 hebat yang kekuatannya ala2 X-Men dan space cop gaban, abis tu johor yang menaungi jelebu tu takkan takde sorang pun pembesar dan hulubalang yang hebat?

dulu johor punya negeri besar sampai ke riau-lingga..takkan takde sorang pun pahlawan di negeri johor time tu?

just curious..aku bukan mem'backing' johor sebab aku orang johor..tapi more on curiga takkan senang2 je orang jelebu main kopak2kan dinding and tiang istana johor..

pada aku ni mitos yang digembargemburkan aje..not more than that la..

p/s malam ni germany vs spain...go germany go!

Ilmu org dulu -  dulu memang hebat cuba sekarang dah jadi kategori mistik. Ada manusia yg hebat mengalahkan hulubalang sultan tp mereka tidak suka bekerja dibawah sultan kira mcm kerja ngan kerajaan ngan swastalah masa sekarang. belum tentu pegawai kerajaan lebih pandai dan hebat daripada yg yang kerja swasta.

tu yg aku cakap tu... kire tengok ler cam cite braveheart..
dlm cite tu william wallace berkate
ya... aku ler william walace... yg org cite tinggi 12 kaki, mate boleh memancarkan petir,
bile kentut keluor api....
tapi hakikatnyer dia org biase jerk....
heheheheheh

tu yg aku cakap tu... kire tengok ler cam cite braveheart..
dlm cite tu william wallace berkate
ya ...
muor76 Post at 7-7-2010 12:07

samalaa macam sultan2 johor tuh....sebenarnya mereka ORANG BIASA sahaja...ntah sapa dengan takda fakta yang kukuh nya sangat hairan dengan peristiwa2 yang sangatlah BIASA dan boleh diterangkan secara BIASA juga di bod misteri sana....hahahah...
sultan-sultan tuh sama saja darahnya dengan aku ataupun korang nih....takda beza pun...merah gak....cuma orang2 yang bodoh dan orang2 yang gila kuasa sahaja menegakkan sistem beraja nih....
zaman nabi muhammad pun takda lah sistem beraja nih, zaman selepas beliau sahaja mula muncul orang2 nih yang mengaku mereka keturunan dewa bla2 semua tuh....

Follow Us
sultan-sultan tuh sama saja darahnya dengan aku ataupun korang nih....takda beza pun...merah gak....cuma orang2 yang bodoh dan orang2 yang gila kuasa sahaja menegakkan sistem beraja nih....

bezanya..... dorang tu.. dari imam, mufti dan orang2 kebanyakan satu negeri; beri sumpah taat kepada Raja2 dan Sultan2..

Tapi ko.. sape yg nak pecaye kan????

tak nampak bezanye???

bezanya..... dorang tu.. dari imam, mufti dan orang2 kebanyakan satu negeri; beri sumpah taat ke ...
unekspekted Post at 7-7-2010 15:54

so kira sultan2 dan warisnya kira MAKSUM macam nabi lah yer....
kira jika bila mereka membunuh orang, merogol anak dara orang, kaki arak, atau yang kaki betina nya, tidak mendapat dosa lah yer malahan pahala yang diberikan oleh tuhan....

dude, taat tuh taat gak, tapi kalau dah melanggar undang2 dan tak mematuhi hukum agama tetapi ironinya dilantik sebagai ketua agama, haruskah orang2 yang sedemikian diberi sumpah taat setia....
aku bukan nak cakap banyak, tak semua sultan atau raja yang bersikap sedemikian tapi ada satu yang kat negeri selatan tuh....
duluuuuuu laaahhhhh....sekarang laaeeennnnnn.....

kira jika bila mereka membunuh  ...
mr_brown Post at 7-7-2010 16:02

zaman dulu laa pulak...

Reply 48# mr_brown

Mcm tu pulaaakkk dahh....

Alahai.. kitab mane lah ajar ko ni..

Kire.. lepas Nabi wafat.. orang2 alim yg ikut khalifah sume tu masuk nerake ke??

Anyway.. test subject, tengok dia jawab macamane :

Ko : Misal kate, ko ni baik bangat.. sembayang tak tinggal.. mengaji khatam 10 kali.. baik amat laah.. tapi.. TAKDE orang nak angkat ko jadi Sultan... ko rase2.. ko layak ke??

Sultan : walaupun tak sebaik ko (diatas) tapi semua orang, alim ulamak, yang alim2.. yg jahat2.. sume 'mengiktiraf' or mengangkat orang ni jadi Sultan.. ko boleh challenge ke sebab ko lebih baik dan alim dari dia???

jawab laa.. senang je kan??

zaman dulu laa pulak...

Reply  mr_brown

Mcm tu pulaaakkk dahh....

Alahai.. kitab ...
unekspekted Post at 7-7-2010 16:12

sukahati lu lah dude, kalo lu nak taat dan sanggup bunuh diri untuk orang2 macam nih, you can go ahead....
gua plak on other hand hanyalah taat pada pemimpin pada perkara2 yang baik, menguntungkan rakyat dan tidak bodoh membuta tuli....
pada gua lagi, pemimpin hanyalah dilantik mengikut demokrasi dan bukannya kerana bloodline.... lainlaa kalau habahnyer ader kompeni bisnes, bolehlah anaknya take over komopeni habahnyer nanti bila habahnyer mati nanti....
sekarang nih kita bukan kat diantara zaman silence generation ataupun zaman baby boomers weh.... dah nak masuk zaman generation y dah nih....

p/s: sebagai seorang manusia dan bukan nyer beruk, kita haruslah boleh berfikir logik akal dan baik buruk.....

sukahati lu lah dude, kalo lu nak taat dan sanggup bunuh diri untuk orang2 macam nih, you can go ...
mr_brown Post at 7-7-2010 16:26

laaa.. tak nak jawab pulakkkkk...

sukahati lu lah dude, kalo lu nak taat dan sanggup bunuh diri untuk orang2 macam nih, you can go ahead....

well.. itu cume menunjukkan dia 'power'.. ade brassball... bukan jenis bapuk, tak puas hati tembak terus.. bukan kene tumbuk mengadu mak siap masuk tv lagi..

hahaaaa

laaa.. tak nak jawab pulakkkkk...

well.. itu cume menunjukkan dia 'power'.. ade brass ...
unekspekted Post at 7-7-2010 16:30

brassbal mendernyer...,. itu bodoh dan badut.....

brassbal mendernyer...,. itu bodoh dan badut.....
mr_brown Post at 7-7-2010 16:34

kene tangkap.. acquitted.. itu namenye bodo.. sultan bapuk

klu lepas mcm tu jee.. power laa tu kan??

lepas ni mesti cakap.. "elehh... kat akhirat kene jugakkkk..."

peerrhhhh..

kene tangkap.. acquitted.. itu namenye bodo.. sultan bapuk

klu lepas mcm tu jee.. power laa t ...
unekspekted Post at 7-7-2010 16:44

elehh... kat akhirat kene jugakkkk...

mr_brown Post at 7-7-2010 17:06

kan betul.. aku dah cakap dah.. mesti punyeee...

anyway...

klu betul jahat dan tak 'terpilih'... tak laa mati hari jumaat kan??? kan???

mcm confident je msuk nerake.. ko bleh timbang ke?

kan betul.. aku dah cakap dah.. mesti punyeee...

anyway...

klu betul jahat dan tak 'terp ...
unekspekted Post at 7-7-2010 17:10

Reply 56# mr_brown

oi mr brown..fight fair la..

nk tny sket..raja kecil tu sebenar-benar pewaris sultan mahmud kan? so, logiknya kl ada waris raja kecil sekarang, dia leh dtg amek takhta dia dari sultan skrg ni. betul ke tak? atau pun raja kecil tak relevan jadi sultan sebab dia dah balik ke riau semula???

Reply  mr_brown

oi mr brown..fight fair la..

nk tny sket..raja kecil tu sebenar-benar pewaris ...
thessailly Post at 7-7-2010 18:14

ooo kalau macam tuh mamat yang mengaku waris sultan melaka tuh layaklaa jadi sultan ehhh....

camnih kak, sebagai contoh akak boleh ibaratkan kenkononnyer waris raja kechil tuh johor masakini lah....manakala kesultanan johor pulak dalam kes nih kita bleh ibaratkan singapura laaa....
rasa-rasa akak boleh tak johor meng-claim singapura tuh salah satu wilayah johor yang sah pada masa sekarang nih?
bleh tak filipina claim sabah sebab sabah adalah kesultanan sulu pada masa lepas? bleh tak brunei claim sarawak kerana pada masa lepas sarawak adalah part of brunei?
kesimpulan nyer sejarah adalah perkara yang lepas....let it go.... kalau benarpun ada waris yang sah, siapa dia? berdarah birukah? berketurunan dewa kah? ada daulat kah? dia terlibatkah dengan penubuhan negara Malaysia nih kah?

so kak dalam konteks ini we look forward and left the backward....

p/s: terkenang cerita tentang seseorang yang konon nya waris di raja kesultanan sulu yang bekerja sebagai nelayan hari2 menangkap ikan di sampoerna, sabah....

kesimpulannye cume satu - acknowledgement and recognition...

sesape boleh jadi raja/sultan asalkan.. 2/3 daripada pendduk negeri itu dan jajahannye iktiraf dia sebagai sultan. it's end there.

Post Last Edit by thessailly at 7-7-2010 20:36

Reply 58# mr_brown

sape pulak 'akak' ni???
gua laki la brader.

bukan apa, sebab kesultanan johor semasa "interregnum" raja kecil tu masih berdaulat sampai hari ini. so, secara logiknya, 'bekas' nya masih ada. kerajaan nya masih ada..tanah jajahannya masih ada..istana?..tak tau..istana skrg ni time s.abu bakar baru baru buat ye tak?

my point is, istana besar tu takkan berada di situ kalau  almarhum sultan alaudin riayat shah tak membuka kerajaan di johor. so. credit must be given to its original owner. in this case, the predecessor of raja kecil.

kerajaan melaka memang dah tumbang. so "mamat" yg mengaku dia waris kesultanan melaka tu have no right la kot.

aku memula tak percaya sgt psl bloodline2 ni..tapi bila Nabi sendiri ada stress hal mcm ni, maka kena check balik la.

-ni kalau sultan baca ni, mampos aku nk jawab. camne2 pun, "ampun tuanku, patik tiada niat".