CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MS.WONG

SEKOLAH MAAHAD TAHFIZ ATAU SEKOLAH AGAMA

Reply 200# DanIno

Wallahualam. Dr info kawan hubby semua yg dibwh YIK tu berbayar. YIK sponsor rm100 shj. Selebihnya bayar. Tp x tahu lah kalau free utk warga kelantan. Akak dok kedah. Yg Selangor tu pernah called. Kat Banting kan? Depa nak sijil sek agama darjah 6. kami kat kedah x de. Cuma ada sijil kelas kafa darjah 5... UPKK

5hb ni patutnya interview kat nilam puri tp dpt info berpindah ke kok lanas. Dok mencari2 tempat penginapan la ni.

bagi saya yang da dok 5 tahun kat skolah tahfiz .. alhamdulillah sempat abiskan ..

jgn paksa sgt anak tu cepat ke slow ke .. lain orang lain speednye ..
saya sendiri phase sy macam ni ..
form1 - kelas bacaan + 1 juz
form 2 - 6 juz
form 3 - 8 juz
form 4 - 16 juz
form 5 - 30 juz ..

kalau tgk waktu mula2 dulu sy rasa sy mungkin ambik masa 7 tahun nak hafal quran .. tapi berkat kena rotan kot ngan ustat .. sy ada pickup sikit .. sy mmg x pernah miss kena rotan setiap hari .. kalau hafalan baru saya lebih dari tiga salah .. saya kena reject .. lancar and ulang balik .. sy kena bagi hafalan baru dari lepas subuh sampai 7:30 ..

kol 8:30 plak sy kena ulang 20page ke belakang dari hafalan pagi tadi ..
maksimum tiga salah .. kalau sy ada 20 salah .. 20-3 = 17 ...
maka sy menerima 17 rotan .. sy terima ..
kadang sy sorang je kene rotan haritu .. sampai ustat lupa bawak rotan .. sy kena pinjam kat kelas sebelah .. begitulah slownya saya ..

sy xtau la mungkin dah jadi trend skang kot ... campur akademik ngan quran ..
skolah sy pun follow steps tu and in the end ..terpaksa korbankan penjagaan alquran ..
x akan sempat untuk jaga hafalan bila akademik dah masuk ..

bagi sy .. sy mmg cita2 nk hantar anak sy skolah tahfiz gak .. tapi maybe umur lebih awal .. mungkit 9 tahun ... sy bagi tiga tahun .. siap syahadah baru la saya bagi dia kejar akademik ..
sebab akademik tu tak lari ke mana .. sy sendiri pun ambik degree lewat setahun je dengan rakan sebaya ... saya ambil subjek SPM form 4n form 5 pun dlm setahun .. x ada bezanya ..

lagi satu .. hope parent kat sini boleh tekankan kat anak2 tentang berkat ... tukar2 skolah sgt tak digalakkan .. sebab mungkin bila rahmat dah nak turun ke budak tu .. budak tu dah xde .. lambat rahmat ni turun kadang2 .. tapi kalau mmg ada alasan munasabah tu xpe la ...

pasal rotan ni ... kat skola sy dulu ... ikot mood ustaz la .. kalau kena angin x baik, pastu budak tu plak sangkut x sudah...  sy pernah tgk kawan sy kena belasah ngan seruling sampai seruling patah ... kena rotan sampai dia berdiri n ustaz berdiri ..  sy tau ustaz tu marah sgt ... tapi kawan sy tu skang hafiz .. da ada syahadah .. ambik economy kat UIA ..

jubah kawan sy ada sampai berdarah kena rotan .. sikit je la darah .. tapi ada .. bagi sy mmg nampak kejam .. tapi kadang dari rotan tu la berkat tu sampai .. sekian ..

kelayakan & yuran sek tahfiz yg adik muhammad al hafiz belajar tu agak tinggi
kelayakan anak saya c ...
aai66 Post at 10-11-2010 11:02

anak saya belajar sekolah tahfiz tu.. mmg yuran agak tinggi

ada satu sekolah tahfiz baru buka kat ampang campuran.. sebaris dgn hafiz corner.. kalau tak silap monthly cuma rm150.. saya ingat in future nak tukarkan anak ke sekolah tu

mieraedoera Post at 1-12-2010 14:16

Assalamualaikum,
Seronok betul saya baca pengalaman ibu2 kat sini tentang anak2 yg sklh tahfiz dan sklh agama. Saya mcm berminat je nak masukkan anak ke2 (11 thn skrg) saya ke SERI. balik ptg ni nk bincang dgn dia, sblm ni penah tanya kat dia, dia mcm berminat.

Untuk pengetahuan semua, anak sulong saya dulu sklh kt sek Agama Hira, tp saya keluarkan dia ms thn 3 dan sklhkan dia kat sklh biasa, masa tu  keluarga saya dan org2 terdekat x galakkan sgt, skrg saya betul2 menyesal dgn tindakan saya dulu, sbb anak saya mudah sangat terpengaruh dgn anasir luar. kawan2 merupakan org terdekat bagi anak remaja kini. Lps dapat keputusan PMR ni, mgkn saya kena tukarkan sklh anak saya kot.

Reply 205# ibu128

Memang betul zaman sekarang ni kawan2 mmg kwn yang mudah mempengaruhi fikiran anak2. Anak perempuan saya tingkatan satu dan saya sudah mendaftarkan masuk ke sekolah menengah hafiz, jeram utk tahun 2011. Pada asalnya form 1 nak masukkan di sini, tapi saya nak tengok dulu macamana pencapaiannya.  Nampaknya, anak2 yang meningkat remaja ni lain skit, mudah nak ikut kawan kesana kemari, sedangkan ibubapa bekerja. Nak harapkan jiran2 menengok memang tidak adalah, mengumpat adalah lagi. Jadi sy dah bulat hati nak hantar dia ke sana. Sesi bermula 12.12 ni. Kalau diikutkan anak memang dia tak nak, tapi saya kata dengan dia, saya akan menyesal jika saya tidak berbuat demikian. Nampaknya dia akur. Saya cakap pada dia, sebab saya sayanglah, saya berbuat demikian. Di sekolah ni, murid hanya balik bila cuti panjang aje. Tapi ibu bapa boleh melawat di hujung minggu. Pengisian lebih kepada hafazan dan mcm2 lagi selain itu akademik juga disediakan. Jadinya seimbang.

Follow Us
bagi saya yang da dok 5 tahun kat skolah tahfiz .. alhamdulillah sempat abiskan ..

jgn paksa sgt  ...
Congkoloi Post at 1-12-2010 06:12

Alhamdulillah... trm ksh krn sudi berkongsi pengalaman kat sek tahfiz nih!! hmmm terlalu byk cabaran gak eks budak2 kat tahfiz nih, kdg2 tgk dorang mmg beza sgt dgn bdk2 sekolah biasa nih... tp mudah2an segala amalan dorang kat sekolah mndpt balasan  yg setimpal di akhirat kelak!! sekolah tahfiz kena rotan gak tp kalo sekolah biasa takut nyer cekgu nak rotan murid2 nih..

sy berdoa agar salah sorang anak sy dptlah masuk sekolah tahfiz nih... Insya Allah!

mieraedoera Post at 1-12-2010 14:16

apa ye nama sekolah tu? yg kat ampang tu kan.

apa ye nama sekolah tu? yg kat ampang tu kan.
eda910 Post at 2-12-2010 16:15

Darul Hikmah..

Reply 209# mieraedoera

saya pun bercadang nak anta anak2 kt situ. sekali akademik kan? xpe la mahal sket. utk pendidikan diorg gak.apa je yg terbaik.

Reply  mieraedoera

saya pun bercadang nak anta anak2 kt situ. sekali akademik kan? xpe la  ...
eda910 Post at 2-12-2010 16:33

yup sekali dgn akademik.. tapi sekolah tu tak ada asrama. jadi kena hantar pagi balik ptg

Reply 209# mieraedoera

nak tanya sapa ada no phone sek integrasi darul hikmah kat ampang nih eks... mcm berminat jek!!

Reply  mieraedoera

nak tanya sapa ada no phone sek integrasi darul hikmah kat ampang nih eks...  ...
zamnie Post at 2-12-2010 17:02

nak ni dia ke? saya tak ada tapi saya ada no guru besar dia kalau nak pm ye..

alamak guru besar  ada ker no phone sekolah takde ker? sbb sy saja nak call tanya kelayakan masuk sini apa eks?

Reply 211# mieraedoera

mmg xnak anta asrama lagi. biar ulang alik dulu. blh tgk perkembangan diorg.

Reply 202# Congkoloi

Satu pengalaman yg agak menarik. Tq for sharing. Pandangan anda amat dialu2kan. Jazakallah.
Well, selamat dah sesi ujian kat kelantan. Ramai yg hadir. More than 400 pupils. Nak ambik 180 org saje. 10% outsiders. Outsiders yg hadir 120 org. So anak me bersaing utk mendpt tempat 18 terbaik. Ikutkan dia, agak konfiden la. Mereka diberi ujian bertulis sejam. Pastu lisan. Lisan ni termasuklah sesi beramah mesra. Tilawah dan akhir sekali hafazan. Bhg tilawah x de masalah. Sikit je derang suruh baca. Baca Fatihah, pastu suruh baca 1 surah yg dia dah hafal. Itu pun x habis. Suruh baca Yasin skit dan Al Mullk skit. Yg part beramah mesra, ada masalah komunikasi skit pd mulanya. Anak x pandai kecek kelate dehh... Asyik la cakap... minta maaf, saya tak dengar. Pastu ustaz tanya mari dr mana. Dia jwb dr kedah. Then ustaz cakap....ooo... patutlah! he he... Then baru ustaz cakap selow selow but still in kelantanese accent.   Yg hafazan, my son dpt surah Al Hijr. 3 suku muka surat kena hafal dlm masa 45 min. Alhamdulillah. He managed it. Ada rezeki, adalah...

12hb Dis ujian utk sek imtiaz plak. Tak tahu lagi nak pi ke tak. Hubby mcm x berminat. Any cadangan?

Reply 216# HOTlips

Insya Allah... anak u dpt lah masuk sana kan!! bestnyer...

Reply 217# zamnie

Mudah2an Zamnie. Doakan ya! Kompem x pi imtiaz. Semlm hubby dah bentangkan sebab2 x mo pi imtiaz. Antarnya few subjects yg ada kat YIK x de di imtiaz like tafsir Quran. So imtiaz hanya sekadar menghafal. Betul ke encik tepeng?

Okeh bg parents yg berminat berikut adalah laman web sekolah2 tahfiz sains yg femes2 nih...

http://www.myimtiaz.com.my/v4/

http://www.mts.edu.my/

http://www.tahfizpahang.edu.my/v2/index.php

Yg Pahang ni, kak Sun ade citer kat page depan2. Sekolah ni kat Tanjung Lumpur, Kuantan. Jumpa sorg parent masa kat kelantan. Anak dia ada belajar situ. Proses kemasukan mmg susah giler. Sekarang mesti 5As upsr. Pastu derang mcm kena duduk situ
ala2 akademi al quran. Hanya 50 org sahaja dipilih.  Utk kemasukan 2011 ni 1000 org hadir utk sesi ujian. Dr 1000 ni pilih
100. Dan pd hari ke-4 kalau x silap, 50 terbaik shj yg dipilih. Thn 2009 merupakan thn pertama PMR. Dan mereka berjaya dgn cemerlang. 19 org dpt 9As dan selebihnya 8A dan 7A

Ni berita dr utusan..
http://www.utusan.com.my/utusan/ ... an&pg=pe_03.htm

Reply 213# mieraedoera

Salam Mira,

Tolong bagi contact no. dia, kak kicap dah PM tadi, it's quite urgent dear....thanks!

Reply  mieraedoera

Salam Mira,

Tolong bagi contact no. dia, kak kicap dah PM tadi, it's ...
kicapmanis Post at 10-12-2010 13:02

saya dah balas PM ... dapat ke?