CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MS.WONG

SEKOLAH MAAHAD TAHFIZ ATAU SEKOLAH AGAMA

salam....alhamdullilah semakin ramai parent yg nmpak ttg betapa pentingnya didikan agama untuk ank2 zaman skrg ini......cabaran mmg kuat.....mengalir air mata saya bila membaca kisah ank2 forumer @ pengalaman forumer sndiri ttg liku2 dlmmembesarkan & menjadikan anak yg cemerlang dlm dunia & akhirat.....semoga kita dipermudahkan....

sya terpanggil utk bercerita ttg apa yg terjadi pada sya......sya mmg klau bab2 agama jahil....alhamdullilah dipertemukan dgn suami & kuarga mertua sya yg berjaya membimbing saya...mereka ada la sedikit pengetahuan agama.....so syamengharapkan anak sya x kan jd spt saya.....tu yg seboleh2nya saya mmg nakkan ank sya belajar tahfiz....

sya anta ank utk temuduga terbuka di maahad tahfiz darul ulum al-basriyah dkt bukit pelindung, kuantan pd sabtu lepas.....dan ari ini sya terima berita yg agk menyedihkan.... berkemungkinan ank sya x layak sbb dr apa yg mereka nilai ank sya dpt markah 61/100 had kelayakan 70% keatas... interview almost 200 org tp yg akan dipilih hanyalah 35 org....sya dah la x buat plan lain ..hanya mengharapkan sekolah itu semata....so bila dah x layak saya amat susahati memikirkan nasib ank saya......sya akan cuba buat rayuan.....dlm masa yg sama cuba mencari2 sekolah tahfiaz yg lain....kalau boleh nak yg ada akademik & agama....

ada sapa tak yg tahu info sek tahfiz lain sekitar kuantan (sbb ank lelaki sya ni cucu kesayangan MIL, jd anta kat kuantan sbb dkat dgn toknya) tp try juga nak cari sekitar kl @ sel.....

TQ in advance

ada sapa2 x yg tau no tel. sek. tahfiz al muhsinin...????

salam,

saya pun tgh mencari2 sekolah agama yg sesuai utk anak yg berumur 9 & 12 tahun ni.   saya baru berpindah kat kawasan bangi.  dulu kat ampang mmg dorang sekolah agama.  bila dah pindah ni tatau lak nak hantar kat skolah mana.  ingatkan nak hantar ke skolah integrasi... tapi penuh pulak.. ada cadangan tak skolah mana yg bagus?

Post Last Edit by HOTlips at 14-12-2010 18:42

Reply 221# bherkk

Alhamdulillah. Niat tu dah ada. Btw, anak u tu nak ke atau mak pak je yg nak? Kemahuan anak tu penting. Kita cuma bg galakan dan semangat.Apa2 pun semuga anak puan dpt lah masuk kat mana2 nanti. Sekarang ni mmg ramai yg mahukan pendidikan agama atau buat tahfiz. Kebanyakan parents@grand parents mmg mahukan generasi yg ada pegangan agama yg kukuh walau pun mungkin mereka sendiri x berapa kuat. Sekolah agama bantuan kerajaan (dulu SAR) pun ramai yg mintak. Kat sekolah darussaudah, alor setar lebih 600 org mintak. Nak ambik 180 je. Ramai budak2 4As dan 5As mintak. Walau pun kelayakan minima 3A 2B, tp saingan sengit sgt sbb budak2 yg dpt 4A dan 5A pun mintak. Me dah isi borang utk anak tp x submit sbb kesian kat bdak2 yg x capai 4/5 A.

Sepatutnya puan apply kat few tempat lain. Jgn harap pd satu jek. Like myself, i applied 3 tempat utk anak. Itu pun hubby tolak 1. Saya mmg rasa terkilan sbb kalau dia x dpt mana2, dia dah lepas peluang 1 percubaan. Apa2 pun saya redha n berserah pd ketentuanNya.

Wokeh, puan cari sekolah yg ni ke:
http://sabksmtaq.bpi.edu.my/inde ... mid=2&showall=1[/url]
Yg ni pun bwh SABK tp ada tahfiz. Kat Kedah semua aliran agama tanpa tahfiz. Mcm menarik gak info kat link tu.

ps: td tanya pakcik google pasal al muhsinin. Dia bg yg kat atas. Rupanya bukan. Sorry la ek. Tp sek kat atas tu sounds good jugak.

Post Last Edit by HOTlips at 15-12-2010 12:47

Salam. Nak share info:
Ujian kelayakan ulul albab kepala batas bermula 15-17 Dec

Satu sekolah tahfiz sains akan dibuka pd thn 2011 di kedah. Katanya 100% tiru tahfiz YIK. Just found it kat kain rentang tepi jln. No web page. Dia bg no tepon jek. Sape2 minat bleh call ustaz fauzi: 0134226080
Interview/ujian dah buat 12 hb Dec. Ada 2nd batch pd 25 dec ni. Sesiapa yg x apply just walk in for the interview. Bawak sijil2 yg berkaitan

Well, Dah makin byk jugak sains tahfiz dibuka. Satu perkembangan yg baik. My view, adalah lebih baik jika kerajaan negeri menimbangkan perkara ni mcm yg dibuat
oleh kerajaan negeri selangor. Mereka naik tarafkan sekolah sains tahfiz. Beri sumbangan modal dan pantauan.

ps: Lupa nak habaq pasal requirement: at least upsr 3A 2B. Mungkin sbb ni pengambilan pertama jadik kemasukan masih longgar. Nanti dah establish tentu derang naikkan requirement. So, parents yg berminat tp anak kurang menyerlah dlm upsr, grab this chance. BUT make sure your kid's really into this tahfiz thingy. ;)

tq hotlips.....atas info yg diberi dan sudi share pengalaman.....

sbnarnya ank sya mmg berminat dgn ilmu tahfiz ni....sya tgok pun dia mmg lebih kearah bidang itu....insyallah bab2 hafalan tu dia mmg senang & mudah.....dia juga mmg nak bersekolah yg ada agama & akademik tp bila x dpt dia x kisah klau ditempatkan ke sekolah yg hanya ada aliran agama sahaja.....cuma yg berbelah bagi ialah saya takut bila x ada akademik akan membuatkan susah utk dia di masa akan dtg....

br2 ni sya cuba menghubungi Maahad Tahfiz Al-Quran Pengkalan Damar (ini hanya ada aliran agama tanpa akedemik) dan alhamdullilah dia akan di panggil untuk temuduga pd hari sabtu ini......harap2 dia berjaya.....dan sya skarang ni saya hanya berserah sahaja.....klau mmg rezeki dia ditempatkan di tahfiz aliran agama tanpa akademik sya terima ketentuanya....

Follow Us
ada juga pasal tahfiz ni ... Alhamdulillah

Kalau boleh Ma'ahad mestilah ajar hafalan Alquran dan hadis sekali...barulah boleh digelar al-hafiz...w.a.

Reply 202# Congkoloi

dulu congkoloi belajar tahfiz kat mana?

anak pulak belajar kat mana?

Reply 169# sunsuria3

rajinnya sunsuria survey sekolah tahfiz.  Saya seprti ibu yang lain juga mengharapkan anak menjadi tahfiz.  Pernah juga survey sekolah abim si n9 tpi masalahnya jauh dari rumah sebab saya kat seremban 2.  saya kerja plak kat kl, keluar pukul 6 pagi dan balik dalam pukul 7 lebih...

Saya tak nak hantar anak masuk sekolah berasrama sebab dia masih kecil lagi.... Anak sekarang berumur 4 tahun dan tahun depan akan dimasukkan ke tadika agama.  Cuma untuk tahun satu nanti masih berkira-kira nak masukkan ke sekolah mana...

harap sangat sunsuria bagi pendapat camne nak mulakan langkah untuk memulakan menghantar anak ke sekolah agama, seterusnya ke sekolah tahfiz berdasarkan pengalaman sendiri.

utk budak2 yg berumur 7 thn,ada ke maahad tahfiz atau sekolah agama area selangor(shah alam or sekitarnya).pernah dgr..pagi sekolah mcm biasa,kalau ptg digantikan dgn hafazan al quran...kalau ada bagitahu yea

Pusat Pendidikan Al Barakah akan membuka cawangan baru Sekolah Maahad Tahfiz

http://www.albarakah.org/

Pusat Pendidikan Al Barakah telah melancarkan tabung & kutipan wakaf Pembinaan Sekolah, Asrama serta Surau Maahad Tahfiz pada 25 Jun 2011.
Perlancaran dana wakaf ini adalah untuk mengisi tabung pembinaan sebuah sekolah/maahad tahfiz Al Quran serba lengkap di sebuah lokasi baru yang bakal dibeli oleh pusat. Tujuan pembinaan sekolah atau penempatan pelajar ini adalah untuk:

1. menampung jumlah pelajar yang semakin meningkat
   2. memberi penempatan yang lebih selesa kepada anak-anak yatim
   3. merealisasikan misi pusat tahfiz moden yang mampu memberikan pengajaran akademik dan vokasional (bengkel & pusat ICT)

sama2 la kite menyumbang demi kepentingan generasi Islam akan datang.

Assalam,

Ada sesapa sudi berkongsi info mengenai sekolah menengah sains tahfiz (atau sekolah yg ada akademik & tahfiz sekali serta ada kemudahan asrama) dlm negeri Selangor yg yuran bulanan dia tak begitu membebankan parents?   

Thanks a lot...

Salam. Sains tahfiz kebanyakannya private. Faham2 lah private. Tak de bantuan kerajaan.
Kebanyakan sekolah mengenakan yuran antara RM300-Rm500 sebulan.
Lagi pun 2 perkara yg nak dibawa... akademik dan tahfiz. Berpatutan lah harga yg ditawarkan.Kalau pi sekolah pondok ambil tahfiz sahaja pun paling murah dlm RM120.

Ni contoh sekolah tahfiz+akademik kat sekitar lembah kelang:

Tahfizdarulfurqan

Darul-huffaz

Nak free kalu, masuk gomen punya. Tp kena lah bersaing sengit utk rebut peluang. ;)
Antara yg free... MRSM dan Imtiaz (luar dr Lembah kelang)
Utk Lembah Kelang:Maahad Integrasi Tahfiz Istana Bandar (MITIB),Kampung Bandar, Jugra,
Maahad Integrasi Tahfi Sains Teknologi (Cawangan Klang). TEL: 03-3373 6772
Dua2 ni bawah Jais. Bayar yuran sekolah dan asrama sekali je. No monthly fees
All the best!

Al Hafizh maksudnya Maha Lestari

Quran merupakan "Ilmu dunia"

Post Last Edit by cinderella at 8-9-2011 16:46

Assalamualaikum

Ada x antara rakan2 yang menghantar ke Akademi Darul Huffah atau Tahfiz Darul Furqan ?

Reply 234# HOTlips

Salam Hotlips, thanks a lot for sharing the info!  Really appreciate your helping hands..

kat Perak ada gak tahfiz under Jabatan Agama Islam Perak ie Sek Men Tahfiz Darul Ridzuan

Dekat Seremban ade, Sekolah Rendah Islam Integrasi Tahfiz Darul Ulum.

Tapi buat masa ni pelajar terhad 100 orang pelajar je sebab sekolah kecil, guna shop lot je. Tengah cari dana untuk bina bangunan baru, InsyaAllah. Tanah waqaf dah ada. Kalau nak wakaf untuk bina sekolah tahfiz boleh la beri sumbangan melalui Waqaf Tahfiz Online. Pahala wakaf berterusan walaupun sesudah meninggal dunia, InsyaAllah. =)

www.facebook.com/WaqafTahfizOnline Last edited by SahamAkhirat on 23-12-2013 11:21 AM

Di Terengganu ada Institut Quran Terengganu dibawah kerajaan negeri dulu bernama Maahad Tahfiz Negeri Terengganu. Ambik lepasan PMR - lebih kpd org Trg dan SPM (diploma) - terbuka semua. Lepasan PMR ada akademik utk SPM dan lepasan SPM pula ikut silibus Darul Quran JAKIM.

Bawah Yayasan Terengganu pula IMTIYAZ ada cawangan di KT, Dungun, Kemaman, Kuala Berang dan Besut. Start ambil pelajar dari Ting.1 dan sistem tahfiz akademik.

Bawah Yayasan Islam Terengganu pula ada pengajian agama dakwah dan tahfiz ada cawangan di Kemaman dan Hulu Terengganu.

Dan dibawah swasta ada beberapa tempat yang paling top Madarasah Kubang Bujuk under Jemaah Tabligh. Dan kebanyakkan maahad tahfiz swasta lain diuruskan oleh lulusan Kubang Bujuk seperti di Kg Atas Tol (utk perempuan), di Batu Burok, di Besut.

Di bawah PAS pula ada Madrasah Pinang Merah, Paka, tahfiz akademik bermula Ting.1 (under Ust Saiful Bahri) dan Maahad Tahfiz wal Tarbiyah Tok Jiring, tahfiz akademik bermula Ting.1 (under Ust Abu Bakar Chik).