CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MS.WONG

SEKOLAH MAAHAD TAHFIZ ATAU SEKOLAH AGAMA

upkan semula topik ...jauh ke belakang

Post Last Edit by matakucing at 29-10-2010 21:42

sunsuria...

Insyaallah saya memng sentiasa nak terapkan kesederhanaan dlm hal didik ank2 ni...
Selalu saya dok citer kisah-kisah saya dulu masa kecik2...selalu bagitau mereka "ibu masa sekolah rendah dulu dari darjah 1 hingga darjah 4 bawah 20posen jer g sekolah. masa darjah 5-6 baru merasa bawa 40posen..Bila ada dapat RMT ibu mesti bawa tupperware utk boh makanan RMT tu dlm tupperware buat makan time rehat..pehtu duit 20posen tu ibu simpan..... huhu

" ibu tak pernah dok minta itu dan ini kat tok, kalau tok bagi apa-apa ibu simpan elok-elok, dan boleh guna sampai ibu abis sekolah tau"....

Bila ada ank2 yg dok merungut nak makan itu dan ini, saya selalu tekankan suh dorang bersyukur dengan apa yang ada jangan membazir makanan.
Time tu mulalah ibu dorang ni dok citer kisah dulu2 ...hehehe

memang saya dan suami berazam nk didik anak2 bagi sama rata, ilmu akhirat dan dunia sama banyak.

Sy sebagai ibu sentiasa berdoa anak2 saya menjadi insan yang beriman, soleh dan dijauhkan drp ilmu keduniaan yang saya tengok sekarang ni lebih kepada hiburan yg melalaikan....

Dan kadang2 sedih saya lihat budak2 yg sebaya ngan anak saya sibuk dok jadi pelakon, penyanyi dan sewaktu dengannya....kasihan dengan kehidupan mereka yang dicorakkan oleh ibu bapa mereka....

alhamdulillah....
anak2 saya kalau bawak kuar kisah dolu2..dia kata apa
'dulu lain sekarang lain..dunia kan dah maju dan berubah'

bila cite dulu belanja 20 sen jer..dia jwb dulu barang murah sekarang nasi lemak satu hinggit sepinggan..nasi lemak bodoh jer..

saya hampir hantar anak ke pondok gontor moden di solo..tu yg december lepas ke jogja ingat nak ke solo tgk2..kat sana mostly anak2 malaysian aja..ada yg gontor puteri dan putera..anak no 3 dah setuju lps pmr nak pegi..nak pujuk yg kecik pulak..tp husband x bagi..cari yg dekat aja katanya..

kiranya kesedaran ni pun terlewat buat saya but alhamdulillah better late than never..patutnya kecik2 dah hantar..tp masa tu tak byk pun lagi sek2 tahfiz dan agama swasta ni..

kalau nak listkan masalah sosial kat sekolah nowdays..tak cukup seribu satu malam..saya sendiri tak berani nak hantar anak sek biasa..ni sek saya sekarang sy dah bg tau pengurusan..org2 yg tinggi jawatan..sewa lah bas hantar budak2 lelaki ni solat jumaat..ni lepak kat sekolah on friday..bersubahat ni..tp tak sorang pun sampaikan kat mesyuarat pengurusan..sampai ada yg ditangkap buat maksiat di hari jumaat..kebetulan sek ada cctv the whole school blh monitor..bukan sekali dah byk kali tangkap budak2 bermaksiat..ish ish..
bulan nov ni kat seri asyakirin ni ada program mini tahfiz utk sebulan..boleh gak dok asrama mayb boleh try dulu utk biasakan anak tu..x silap start on 23 nov sampai dec 20 kut.

saya kat rumah ni haramkan tgk drama melayu or indon..sbb takut byk bahayanya..tv memang tak blh tgk on school nites..dari abang2nya dulu sampai yg bongsu ni..yg bongsu ni kadang terlepas pandang gak...sempat gak tgk sementara tunggu saya sampai rumah..dia sampai dulu..hari ni boleh ajak saya pegi tgk wayang cerita apa tah..cinta mu ke...eh saya kata mana tau ni? tgk kat tv lah tu..

bayangkan kat rumah tak ada radio..tp dia blh hafal lagu2?? pelik tul..saya tanya mana belajar ni? dlm keta biasa buka radio ikim jer....sekali sekala buka station lain..computer ada password..

Salam
td nk bli solusi ternmpk wajah Adik Muhammad al hafiz bersama ibunya cover majalah anis

sy pun bli blk x sabar nk bc, bergenang air mata bc jerit perih ayah ibunya nk jadikan Muhammad spt hr ni
byk dia listkan sek2 tahfiz yg Muhammad pernah bljr dan juga satu buku yg mrk guna sbg panduan. Muhammad ni dibentuk mengikut avian dr buku tersebut

Pendidikan anak2 dlm Islam krgn Abdullah nasih ulwan

jom bli anis sbb byk list sek tahfiz yg disertakan dan bli buku panduan utk mbentuk ank2 kita mengikut acuan Islam
Ada setiap perkara yg berkaitan dgn pendidikan ank2 spt cara mkn, berpakaian, beradab dgn ibu bapa, cara bc al Quran dll

kata si ayah andai pengarang buku ini masih hidup dialah mursyid saya yg akn sy peluk

best juga majalah anis ni...ada satu kisah benar pensyarah uitm...tanpa segan silu mengaku kesilapan masa lalu..tak pernah solat..cuma solat jumaat sahaja..itu pun selpas khatib habis berucap..dok saf belakang sekali..habis jer solat tak tunggu doa terus start engine??
tapi diberi peluang utk bertaubat..bc rintihannya..

Follow Us
kak su.. saya pun tak ajar anak2 tgk citer/drama melayu, hindustan ni... mostly tgk cartoon atau dload a few movies yg bersesuaian saja.. kat rumah tak pnh buka radio, dalam kete pun jarang sgt.. tp bila balik rumah ada saja lagu2 dinyanyikan nyer.. lagu hindustan pun ada... anak2 pun kata kat sekolah cikgu berkaraoke.. hari usahawan or etc ada pertandingan karaoke jugak.. lemas rasanya.. si kakak pnh tny saya, masa tu bulan ramadhan baru2 ni. Si kakak tanya, umi kat dalam surau blh buat benda tak elok ke?.. saya bgtau perkara/benda tak elok bukan saja tak boleh buat dalam surau, kat mana2 saja tak boleh, then i asked her, kenapa kakak tny umi? ada benda tak elok ke kat surau? so si kakak start citer .. during ramadhan, si kakak dgn geng dia lepak kat surau sambil bc buku.. ada classmate dia sorang pengawas dan group dia pun masuk surau. budak ni angkat kain dan lerahkan panty sambil gelek2... kadang2 antara group dia leh kissing2 dalam surau.. aduss... menakutkan.. saya cuma pesan jauhkan diri dari mereka.. merisaukan... setiap hari kena tanya perkembangan... dah la si kakak ni kecik je orgnyer..

Post Last Edit by HOTlips at 1-11-2010 11:57

Reply 167# raffleasia
Jgn terkejut di madrasah pun ada kes lesbo. Pelajar hafiz ditangkap berkhalwat pun ada. Kesimpulannya rumah adalah madrasah yg paling baik utk mendidik anak2. Sekolah agama, maahad, madrasah hanya menyediakan environment utk memantapkan atau at least mengawal sedikit sosial anak2. Kalau anak2 sudah dididik dgn asas2 agama dr rumah, insyaAllah they can survive anywhere they go. Sebaliknya kalau mengharapkan sekolah, madrasah, maahad mencorakkan anak2 kita yg sudah sememangnya ada kepincangan, nescaya anak2 kita ini lah yg bakal merosakkan madrasah, sekolah atau maahad tersebut.

So, parents didik anak2 dr rumah dgn cara agama spt yg dikehendaki oleh Allah swt yg ditunjuk oleh Rasulullah saw.

Ps Cikgu Sun: Tolong bg nama sekolah sains tahfiz kat n9. Kalau ada tel no or website, amat2 dihargai. Tqvm

ish ank tu umur brp tahun dh pndai buat aksi gitu??

teringt ms ank no 3, ms dia darjah 5, kwnnya ajak dtg rmh hr jumaat. ank I pun pegi la. I pun bg ye la Mak dia nmpk ok selalu nmpk jat masjd. sekali ank blk dia kt tgk dvd memng la movie biasa bukn lucah tp ada adegan2 yg x di sensor sblm tayang! sib baik ank Dara ni rajin bercerita. sib baik gak dia blk awl x tgk smpi hbs sbb dia kt bdk2 lelaki dtg nk join sama??

patut ms form one Mak dia hntr pi sek pondok kat Johor tp form 2 ke blk sini semula. x sesuai kut

sek sains tahfiz kat n9, mrsm johol. Ada satu lg tahfiz under Jains kat gemencih ada academic gak, bdk2 dpt duit zakat. di n9, bdk2 pi sek agama/ tahfiz under Jains dpt duit zakat setahun sekali. mula sy terkejut ank call bg tau dpt duit zakat! sy soh pulangkn kita x layak dpt zakat, dia kt semua org dpt! pastu si abng yg smkakl bg tau duit tu utk fisabilillah org bljr agama.

Ada satu lg sek agama yg bagus di sban. ni mcm smakl la juga. short firm fia syams x silap. sy angan2 ank yg bongsu ni dpt masuk sini jadilah.

salam,
mohon info pada forumer semua berkenaan sekolah agama menengah swasta dan juga maahad tahfiz yg ok disekitar lembah klang
cadang nak hantar anak saya umur 13 tahun ke sekolah agama menengah swasta/tahfiz berasrama
wassalam

beli majalah anis bulan ni ada list sek tahfiz yg pernah di hadiri adik muhammad al hafiz..yg menang no 2 akademik al quran hari tu

petang ni busy melipat kain bj yg mcm merapi nk meletus sambil dgr ceramah Ust kazem.

dia ada buka sek tahfiz kat perak dh Ada 745 students.

wow.. x sangkat makin ramai org nak hantar anak pegi sekolah tahfiz ...
its a good sign ... ten years ago orang gelak bila anak masuk skolah tahfiz ..
dah jadi macam tempat parent untuk sumbat anak2 yang nakal and malas belajar ..
or hoping that anak diorang akan jadi ustaz ..

however .. sy ada 8 beradik .. and parent sy dah hantar 5 orang termasuk saya pergi sekolah tahfiz IQKL kat taman tun dr ismail ..and its the same place that Muhammad yang azan kat tv9 tu skolah for the first time .. i was a big brother to him at that time .. his father specificly memohon kat pengetua skolah tu untuk bagi anak dia mengaji ... later sebab perbezaan umur yang jauh sgt ... ayah dia hantar kat sekolah lain ..

anyway .. just nak remind kat parent sini .. make sure ur children ada minat untuk menghafal quran .. kalau x minat tu .. cuba pupuk minat .. cerita la tentang ganjaran yang par ... once dia dah minat .. insyaAllah dapat la tu .. tapi kalau dia tak minat gak jangan paksa ...

semoga kalian mendapat mahkota yang menyilaukan berkat dari anak yang menghafal quran ...

Baguslah ada kesedaran untuk menghantar anak ke sekolah tahfiz.... moga ilmu yg dipelajari bermanfaat untuk seisi keluarga..

saya ke padang dan bukit tinggi meninjau pesantren utk belajar tahfiz..kalau ada rakan2 kat sini nak hantar anak yg seusia anak saya boleh kita pakat2..ada satu pesantren atas bukit antara padang dan bkt tinggi..yg suasana nya nyaman dan tenang jauh dari hiruk pikuk..blh nampak view lautan lagi..ramai malaysian dan singaporean hantar anak sini
anak saya yg bongsu kata kalau ada kawan dia nak..tu je syaratnya...she is 11 years old..tempat utk belajar tahfiz ni memang kena cari yg suasana aman damai gitu..mcm kat darul quran tu sejuk jer dikelilingi fraser hill..dan tempat ni juga ada link ke mesir..saya tak pasti lagi berapa fee nya biasanya tempat2 ni murah aja..last dec saya ke jogja juga meninjau tempat2 yg sesuai..tp padang ni dekat jer 45 min flight dah sampai dan mak nya boleh bershopping he he..ampun....

kalau boleh nak masukkan dia lepas upsr nanti...cari tempat dulu...

kelayakan & yuran sek tahfiz yg adik muhammad al hafiz belajar tu agak tinggi
kelayakan anak saya cuma ciput2 aje
budget pun mcm tu gak

ari sabtu lepas saya pegi ke sek agama menengah kiblah di dengkil. dulu sek ni kat sg. merab
yuran bulanan rm400. pendaftaran rm1300++.
syarat kemasukan agak mudah

ada sesiapa yang penah hantar anak ke sek kiblah ni. nak tau gak ok ke tidak

satu dua minggu ni teringin nak hantar anak anak belajar tahfiz.. anak mummy baru umur 3 tahun..yg kecik baru 5 bulan

rasa makin bersemangat bila baca thread ni.. mana ye sekolah yang sesuai untuk anak mummy...

tulah teringin gak hntr anak sek agama ni tp tak sure nak hntr kat mana!

belum berkesempatan g tengok sekolah kat cheras tu, insyallah masa cuti sekolah ni akan pergi...

Reply 179# matakucing

sama lah saya.. tak berkesempatan lg ke SERI cheras tu...