CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aladin

berapa bajet korang prepare utk kawin?

120# aladin Kita ni merancang, tuhan yang menentukan. Aku sebelum kawin, aku bagitau family, aku ni xnak bersanding, malulah nak duduk kat atas pelamin tu. Bila sampai masa aku kawin, belah perempuan sah2 ler nak bersanding. Mak bapak dia nak tengok anak dara dia atas pelamin, xkan anak dara dia nak duduk sorang2 lak kan, aku pun kenalah naik pelamin juga. Kenduri belah aku pulak, kawan2 lah pulak dorong suruh bersanding, diorang nak tolong buat pelamin pulak. Pelamin konsep gotong royong, letak2 pokok je. Semua ni x diduga atau dirancang pun. Jadi, walaupun gotong royong kawan2, kenalah gak kuar bajet sikit.
Pasal kenduri pulak, sekarang ni paling murah katering RM12.00, yang confirm elok ler. Kalo korang amik yang bawah RM10.00 tu, bersedialah hadapi sebarang masalah, nanti pengantin tengah bersanding, makanan dah habis, aku beberapa kali gi kenduri jumpa kes macam ni, nak sangat katering murah...xde maknenya...katerer bagi harga murah tapi dia kurangkan kuantiti makanan.
Khemah lak, kalo basic dah RM200. tapi orang sekarang khemah nak ada reben2 lah, bentuk arabianlah. jadi sewa khemah je dah RM350.00-450.00 seunit. Biasa orang amik sekurang2nya 6. Jadi aku nak jimat, aku guna dewan je. Sewa dewan baru le RM100 sejam. Parkir senang, hujan pun xde masalah.
Sewa baju lak, biasa orang sekalikan majlis belah lelaki dengan belah perempuan. Kurang2 bajet mak andam dah RM2,000.00.
Hantaran lagi.. Orang sekarang belah bandar dah ada rate tersendiri, kalao anak perempuan ada SPM, RM7,000. Kalao ada Diploma, RM8,000. Kalo ada Ijazah, RM10,000. Tapi ada gak yang jenis over nak menunjuk2 letak sampai berbelas ribu.
Apa2 hal pun, rancanglah betul2 perbelanjaan korang. Aku yang merancang ni pun boleh tersasar
Pelamin gotong-royong kawan2 aku, jimat ler sikit duit aku

peh, kalau spm pon dah 7k, dasyat jugak ye? tapi sekarang spm pon dah 10k, kalau aku yang ada degree ni entah berapa la nak letak, dah la nak sambung master lagi...hehe

sape nak kawen ngan haku xde pelamin k!..

kalo leh nk simple je xde kuar byk duit huhu
cak! Post at 5-11-2009 11:35

taik idung masin

wahaiii TT ko bajet la lam 20K ++

skunk nehh ko nyer hantaran tuhh.. serba satu ke?? serba duduk ker?? serba berdiri?? tu memainkan peranan finting dlm kiraan bajet kawennn...

kt amek contoh hnt ...
genchi Post at 5-11-2009 14:26

kenapa laa kena berhabis sampai banyak tu....20k to bley travel/honeymoon p europe...ermmm..

aku survey2 smlm kat butik pengantin, let say aku nk wat kat dewan budget dkt 7k (baju+mekap+pelmin fresh flower+photographer+meja+khemah) huhu tersedak kejap aku....dh la br keje...rsnyer baik simpan kan duit tuh

aku survey2 smlm kat butik pengantin, let say aku nk wat kat dewan budget dkt 7k (baju+mekap+pelmin fresh flower+photographer+meja+khemah) huhu tersedak kejap aku....dh la br keje...rsnyer baik simpan ...
mssuci Post at 30-11-2009 09:17

Tau xpe... Baik ko tersedak sekarang, jangan tersedak kemudian. Bajet kawin ni, bukan saja bajet yang kita rancang, banyak lagi bajet2 lain yang akan datang mengejut dan x duga. Contohnya kalo ko lelaki, nak menganto ko ke majlis perempuan, sedara mare tu nak gak kena ko hulur duit minyak diorang. Kalo dekat, sikit le belanja, kalo jauh, besarlah belanja.
Lagi satu, berhati2 gak dgn mak andam ni, kadang2 dia tambah surcharge ntah apa2 kemudian, tambah tu sikit, tambah kos, tukar warna sikit, tambah kos, kos petrol lah. So, konpem btl2 dgn mak andam tu.
Sekarang baik buat katering je, kalo ko masak kat rumah pun besar gak kos, tukang2 masak tu nak gak kena sedia makan minum diorang, pastu ada lak yang bawak balik lauk untuk family diorang lak. Kena diam je, kalo tegur, orang lari, dah susah...katering je, xde pening kepala

Follow Us
forumers, kita nk kawin. tp nk prepare bajet dl. nk tye uols, brapa bajet korang? bg feedback skali k? xkisah la berapa pun, tp bg skit tips2 nk kurangkan bajet.

thanks! :pompom:

aladin Post at 5-11-2009 10:35 AM

rasanya kawen nnti budget dalam rm30-40k, tapi minta bakal isteri bantu gak psl majlis buat dua2 belah rumah

mse kakak aku kawen dlu dlm 10k..
lgpn kitorg still gorong royong msk aluk pauk
yg pelamin sume 2 duit sndri la tp xsmpi 10k....len la klu nk wt bsr2 pnye mjls

duit hantaran jek dah 10k,

belum barang2 hantaran lagik..

aku buh dalam 30k ke 40k laa..tahap selesa..

tangkap basah.... freee{:2_68:}

tangkap basah.... freee{:2_68:}
moyas Post at 5-12-2009 12:57

ambik 1baldi jirussssssssssss...slesai...hahahahaaa

kalu nk kawin free (tangkap basah) bulan disember ni sesuai sgt laaa,musim hujan kt pantai timur...mmg basah laaaaa

30-40k tu kira ok lah, belanja lengkap... Tapi kena hati2 gak, jangan sampai terlebih dari bajet. Aku tengok, paling membazir dalam hal kahwin ni, pelamin lah.. Hari tu aku g wedding kawin kawan aku, kawan2 kata dia tempah pelamin dari orang yang sponsor pelamin cari menantu tu, pelamin je RM5k, x sabar nak tengok, bila tengok, lah.. biasa je.. Sama macam pelamin yang RM600 jugak...membazir je.
MORAL : X payahlah nak ambik mak andam glamour2 sangat, bila dah glamor, diorang mark-up harga berlipat ganda... Benda yang seratus dua ratus, jadi beribu2...

aku survey2 smlm kat butik pengantin, let say aku nk wat kat dewan budget dkt 7k (baju+mekap+pelmin fresh flower+photographer+meja+khemah) huhu tersedak kejap aku....dh la br keje...rsnyer baik simpan ...
mssuci Post at 30-11-2009 09:17

buat kt dewan mmg lg tinggi kos sbb sewa dewan, pelamin kena lbh bsr sbb dewan kan bsr,itu ini..fuhhh..mmg letih...tp yg membantunya kt rumah xdela bersepah sgt sbb kenduri dh dibuat kt dewan..nti lps kawin terus blk je..tradisi basuh periuk belanga pn xde..hihi...7k hanya bajet pelamin+mak andam je ke?perhh...mahalnya....hmy3: ..yg aku tgk rm3000++...

ni citer pengalaman i kawen..
masa tunang tu belah saya je abis rm4k..
sbb baju+makeup+foto+mkn+hantaran..
belah hubby lak rm2k..

masa kawen eh.. ni paling dasat aaaa
belah saya eh..
kad kawen kami tempah 3000 kpg.. sekeping 80sen..2000 belah saya 1000 belah lelaki
sewa dewan sejam rm250..= deposit rm1k+rm250 x 7jam=rm3500
baju sanding 2pasang+nikah sepasang..termasuk upah n beli kain =rm5k (sbb baju beli kat bandung)
makeup 3kali=rm2000 (selepas diskaun)
pelamin=rm4k
kerusi meja+katering=rm20k rasanyer.. xingat
goody begs = lebih dr rm5k sbb ada byk jenis..
photographer=rm2k
pelamin nikah = rm500
cadar pengantin = rm1k
set katil = rm6k
kenduri kecik n berinai = rm2k
hantaran= rm 3k

itu ini begitu begini.. habis dah xterkire..
sbb xkuasa nak kire dah.. lantak la situ...
senang ckp nak kawen mmg byk gune duit..
kami lepas kawen kopak terusssss!!!!!!!!
nasib baik la masa kawen tu my parent n in law i yg paling byk sponsor...
muahahhahaa.. kami kuar duit sesikit jer..
sbb derang tau kami gune duit tuk siapkan perkakas umah...
paling best belah my hubby laaa...
100% kenduri mak dia tanggung..
erti kata lain my hubby kuarkan duit tuk hantaran+duit hantaran+make up+baju n beberapa je la

Rate

1

takut tul aku nengok bajet korang.....

20# aladin
ko orang mana ekk? ok la kalau 5k... kalau kat tempat aku, jangan harappppp
PrintChez Post at 5-11-2009 01:26 PM

same r.. tmpat aku pon 5k, x dpt nk tolong.....

135# fadzyjemi

makk aii........dasat btul perbelanjaan, aku ade rm 20k je nih, nak kawin bulan 6 nih

takut gler aku tgk korang nyer bajet. mcm buat kat hotel la plak.

ala kadar dah la wei

saya half-half.. sparuh sumbangan account fa&ma, sparuh sindiri punya..