CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: TARgelap

masalah rpm tinggi.

haa..mcm masalah aku dua mggu lepas.
biasanya start keta rm tjuk no 1 lebih sikit...dlm 5 minit terus turun stg..kira ok le normal.
tp ada mlm tu..start enjin tetiba engin mengaum kuatt...mcm tekan minyak je...rpm tunjuk 2 lebih nak cecah 3! macam dah masuk giar dua or tiga nak memotong gitu..asap jgn cite le..berkepul hangit..spai org rumah kata keta sapa le teruk sgt tu tak sedar keta sendiri kat garaj tgh meragam!...
padahal baru start engin..tak masuk gear dan tak tekan minyak pun..
try tekan minyak..pergh lagi le mengaumnyee..
try masuk gear plak...kereta terus bergerak..kalu tak tekan break mau terus jalan laju..selalu kalu masuk gear D kereta gerak sikit n slow je..

dlm mggu lepas gak hari mggu set nak g bengkel kat bandar nak tya pomen...
tp dlm masa pjalanan dgn engin mengaum kuat dan byk main break tu...tiba jalan lurus sya tekan kuat2 minyak agak pecut spai 140kmj...tetiba engin mcm sedap je...bunyi terus agak slow mcm biasa...bila turun ke 50kmj..haaa engin dah ok!..stop kat tepi jln and try start semula engin dah ok...tak mengaum!
legaaa dan sampai sekarang masih ok engin..ulang alik dlm 90km pun ok gak...selamat RM.
lupa nak ckp..keta spektra 1.6 thn 2004 auto.
masih misteri...adakah saluran myak tersumbat??

ok pengalaman kereta kancil 850 aku dlu jadi mcm ni jgk.. timming tinggi lpas tu kdg2 jadi tersenggok2.. masalah dia bukan karb sbnrnya tapi masalah natang apa xtaw yg lekat kat body keta tu utk vacum karb.. ada hos kecik2 p kat benda tu.. ha yg tu punca dia..

Assalamualaikum semua.

Sy pakai Saga SV 1.3 start bulan januari tahun ni. Then abang sy bawa haritu katanya suruh tukar tayar besar sikit ke 14.

Tayar dengan rpm memang ada kena mengena ek? hehee sy bawa 120km/j  rpm 4k :O

Apa kesan kalau rpm tinggi ye? hee terima kasih

CikJojo posted on 7-10-2014 11:35 AM
Assalamualaikum semua.

Sy pakai Saga SV 1.3 start bulan januari tahun ni. Then abang sy bawa hari ...

sebelum tukar rim, rpm berapa?
memang ada terkesan sikitla sebab rim besar ni berat sket...so enjin agak mengerang sket bila tekan minyak sebab nk tarik rim yg berat tu...
kesan nya...minyak lebih / pickup kurang sket

Aku plak pakai persona dengan rim 17',lebar tayar 225...kalau aku bawak speed 140km/j rpm lebih kurang 4,000..Kalau pulun sampai 160-170km/j pun rpm takkan cecah 6,000...Dari segi rpm macam tak banyak beza dengan masa aku pakai rim 15', lebar tayar 195..Cuma yang beza FC je..Kalau dulu FC boleh dapat 6.2-6.3, tapi sekarang Fc akan jadi 6.5-6.7...
Sekian.

afis replied at 28-12-2009 09:47 PM
Aku punye saga BLM pun rpm tinggi.. kalau bawak 120km/j tu rpm dah mencecah 4000. Apasal eh? Carbura ...

tu masalah clutch tu.. hihi

Follow Us