CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 86495|Reply: 65

CGPA rendah, leh sambung Master ke?

Hai..nk mtk pndapat kwn2 forum..
sy ada kwn..CGPA dia dlm ijazah srjana muda bidang bisness ciput je dlm 2.30..grade from uitm..

mslhnya,dia minat nk further study dlm bidang Master tp dia rasa mcm x layakkk.je..minat nk smbung tu meluap2..
skg dia kije gomen sbg pen.pegawai makanan ( ni dia guna kelayakan diploma je)..baru setahun brkhidmat..

korg ada opinion x kt kwn sy ni...leh ke dia smbung Master sdgkn CGPA dgree dia ciput je...skgni pun dia kije guna diploma makanan...

hulurkan tangan ringankan beban..=)
thanks you'all

Nak buat Master biasanya perlukan GCPA serendah 2.75...ada jugak IPT yang perlukan GCPA 3.00 ... tapi kalau guna 1st degree + experience kerja = x tahu plak ...

Yr fren kerja gomen dah cukup ada 1st degree jer ... klu ada master pun tak le kemana2... mcam i ... :@...lainlah klu yr fren nak jadi lecturer ...

ikut universiti jugak. selalunya universiti nak at least 3.00 CGPA. kalau kurang at least 5 tahun pengalaman kerja (ni kat uni sayalah).

boleh tanya uitm kot. selalunya kalau nak sambung ke universiti yg sama dengan degree kadang-kadang boleh dipertimbangkan. lagipun masa apply nanti kena ada reference letter dari majikan atau ex-lecturer.

boleh je nak sambung master tapi dengan syarat ada  5/3  yrs pengalaman depend kepada univ..

boleh je..byk u sekarang ni yang offer prg master tanpa tgk CGPA..try cek OUM atau wawasan open u, those u are well recognised ni malaysia...

selalunya kalo fresh grad cgpa atas 2.5 dah layak nak sambung master.
bg mereka yg cgpa di bwh 2.5 perlu ada pengalaman keje dlm bidang berkaitan at least 2 tahun br dipertimbangkan oleh senat utk sambung master.
pd aku x de masalah lah nak sambung master ni (dr sudut cgpa) asalkan ada sumber kewangan yg kukuh sbb bila dah level master n ke atas ni RM jd pengukur.
cgpa degree 4 flat pun kalo RM x de,  x leh gak nak sambung master.

Follow Us
master on coursework takde masalah....master on research tu tak tau la pulak

I pun baru jer submit form to further master kat UITM. Tapi i nak mintak Skim Tenaga Pengajar Muda.. Kalau dia intrested syarat mesti second upper... So, bila i nak apply skim ni, i refer to my lecturer.. dia advice ler, kalau below 3.00 memang diaorang (pendaftar) tak tengok, tapi kalau dia ada experice kerja, may be can be consider.. I pun sama kes.. coz my degree result almost 3.00 , 7 years experience.. Lecturer pun suruh try jer coz dia cakap part experience tu dah kira o.k

Tapi , kalau kawan u tu berminat sangat nak further, suruh jer dia apply... ble wat part time kan... some more, dia goverment staff... ada loan utk sambung study ni... belum cuba belum tahu... mana tau sebab experience kerja dia ble sambung...

Kalau nak senang, apply master kat IPTS, sure diaorang tak tolak punyer... IPTA maybe susah skit, coz as i know bila kita enroll master, sumer subject kena skor at least B... (ni tak sure, kawan yang cakap)...

Nasihat i cuba dulu...

Tengoklah syarat nak buat Master tu, biasanya CGPA paling kurang 3.0, tapi kalo dapat kurang dari 3.0 boleh juga buat Master, bergantung pada pengalaman kerja. Biasanya disyaratkan kerja berapa tahun.
Kalau boleh sambung2 sambunglah Master tu, kalo dah kerja macam aku ni, dah malas nak belajar dah. Hari tu masuk kelas Master sekerat je, penat...

try mintak kat uitm tu blik..leh dpt tak..

most of the uni master kena ada minimum 2.75..
lower than that, you need to have adequate working experience...bergantung pada master yg nak dimintak..

9# hadi1978

nak tanya..klu kije skg bidang makanan, leh sambung master dlm bidang apa yek? sbb klu degree bidang bizness kan tak berkait tu kan

Kawan aku cakap, kalau budak UiTM pointer under 3, maknanya tak belajar langsung la tu...

Kawan aku cakap, bukan aku cakap...

Kalau dia masih kekal dengan attitude dia masa degree, aku rasa baik dia jangan sambung la. Tapi kalau dia dah berubah dan ada tekad nak perbaiki keadaan, alhamdulillah...

aku dulu degree 2nd class lower from UK la, pastu, buat master locally...boleh gak la..still depends on the IPTA itself...with just a degree, we won't go far....

aku rase boleh kot... takde masalah klu da de pengalaman bekerja...

nk tanye sket kt korang yg de pengalaman bleh? korang rase uat master part time lg ok ke or uat fulltime lg ok?

aku skang tgh wt master kt uitm...couserwork..full time..batch aku ade la dlm 15 org yg amek same course ngan aku...degree dulu aku wt kt um..dak2 batch aku skang nih...setahu aku ade je yg bawah 3.0 cgpa...tp plg ckt pun setahu aku 2.75...ni yg aku tahu la...aku xde la check semua batch aku nye pointer mase degree
betul...bile wt master kt uitm...start dr batch aku diorg wt rule baru...kena score B=65 marks..klu x..kena kick..rule ni diorg br buat masa batch aku ni ha..tp bile kelua result baru2 ni ade sorg kawan aku ade 1 subjek dpt B-..which means klu ikut rules n regulation dia patutnye kena tendangla...tp aku x sure ape jd ngan dia sekarang...aku xde contact ngan dia..kitorg tgh cuti sem...isnin ni br start balik..so aku xde jumpe dia

Kawan aku cakap, kalau budak UiTM pointer under 3, maknanya tak belajar langsung la tu...

Kawan aku cakap, bukan aku cakap...

Kalau dia masih kekal dengan attitude dia masa degree, aku rasa baik ...
juwaini Post at 30-12-2009 17:17

setuju....

samada member TT ni bodoh ya amat or pemalas ya amat...member2 aku yang masuk uitm semua dapat at least 3.3 walaupun time kat sekolah dulu semua mereka paling lemah dari segi akademik....tak pernah lagi aku dengar budak itm dapat pointer bawah 3.00

12# anafana ]

Tengok le bachelor ko bidang apa, maksud ko bidang makanan ni yang macamna, bidang makanan ni besar gak... sains makanan/ teknologi makanan atau apa... Biasanya bidang2 profesional perlukan asas masa bachelor dulu. Misalnya, kalau ko bachelor bahasa melayu, xkan nak buat MBA. Tengok kesesuaian.

12# anafana ]

Tengok le bachelor ko bidang apa, maksud ko bidang makanan ni yang macamna, bidang makanan ni besar gak... sains makanan/ teknologi makanan atau apa... Biasanya bidang2 profesional p ...
hadi1978 Post at 31-12-2009 23:25

Sebenarnya takde masalah pun...

Sebab aku ada jumpa budak sains komputer yang sambung MBA... Ada budak engineer yang sambung MBA... Bab MBA ni aku malas nak komen la... Orang kata nak bagi cantik namecard aje...

Tapi macam NC USM, kalau tak silap aku degree dia farmasi, master dia bidang lain... Dan dia takde Ph.D. Tapi dari segi kepala otak dia, antara orang yang aku respek la...

Saya rasa yang penting, cuba pohon dulu. Mana tahu rezeki. Pasal syarat kemasukkan itu cuma syarat. Ianya boleh dipertimbangkan oleh pihak Universiti. Saya pun ada cadangan nak ambik master mungkin 2011/12 nanti.