CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5656|Reply: 5

SUSAH TIDUR~

anyway, masalah susah nak lelap nihh memang dah lama dahh.... badan jadi tak bermaya, masalahnya badan kadang2 macam tak bermaya ajerrr... dulu sering gunakan air energy macam livita, redbull dsb..... kepala jadi berat ajerr waktu siang.... tapi yang peliknya bila malam, susah sangat nak tidur.... kengkadang badan dah penat tapi mata tak boleh lelap... terpusing sana terpusing sini.... sangat susah....

hamba ada penyakit resdung yang teruk.... ditambah pula keturunan hamba ada penyakit 'kerunsingan' atau 'tekanan perasaan'... dan masalah tidak boleh tidur ini selalunya terjadi bila time nak tidur tuu fikiran hamba banyak berfikir dan sebagainya....

adakah kedua penyebab itu adalah punca kepada permasalahan ini???? diharap dapat membantu...

cub amalkan doa susah tido...

ada dalam buku doa2 harian....

Doa susah tidur “Wahai Tuhanku, sudah terbenam bintang-bintang dan sudah tidur segala mata. Engkau Tuhan yang hidup dan tetap menguruskan segala urusan dengan sendiri, tidak mengantuk dan tidak tidur. Tenangkanlah malamku dan tidurkanlah mataku.”

yg nih bahasa arabnya...

semoga TT dapat tidur lena..
amin
http://www.arabmykrk.com/hadith/doa-memudahkan-tidur.html

edy, doa tu amalkan. di samping tu amalkan juga exercise yang baik petang-petang tu. lepas waktu asar tu cuba keluarkan peluh dalam setengah jam, jogging ke, berjalan ke atau buat kerja yang boleh buat edy penat. Sebelum maghrib tu edy mandi air suam dan waktu agak agak nak tidur lepas isyak tu minum susu segelas. Susu suam laa jangan panas sangat jangan jugak sejuk sangat. Bangun subuh-subuh biar awal jadi senang nak tidur awal malam. benda-benda ni kena buat masa yang sama everyday biar dia jadi regular dan rutin. Insya Allah nanti badan dan mata kita terlatih tidur waktu yang tetap.

Kalau edy tengah kerja dan sibuk cuba ambil cuti beberapa hari untuk start benda-benda ni. Kena ambik serius sikit kalau membabitkan kesihatan. Kalau tak berkesan jugak ada baiknya edy pi jumpa doctor atau pakar therapi tidur sebab takut ada masalah lain berkait psikologi. Tak cukup tidur ni bahaya juga, dia boleh effect kualiti hidup kita. Otak dan badan kita kalau tak cukup rehat nanti tak boleh kerja dengan baik. Nanti kalau paksa paksa kerja walaupun penat itu yang buat lagi stress dan hilang kawalan diri. Lekas marah dan hilang pertimbangan. Nanti boleh nangis dan marah tanpa sebab.

Jangan lupa jugak soal2 spiritual. Ada orang kata masalah macam ni sebab ada gangguan makhluk halus. Wallahualam. Tapi banyakkanlah solat dan zikir. Segala jin dan makhluk halus ni tak suka duduk badan orang yang suka solat. jadi ambil inisiatif sebanyak mungkin untuk menghindarkan benda-benda ni semua. Jadi dengan kombinasi spiritual yang tenang, luaran yang sihat - insya Allah kita pun akan sihat juga.

Take care yourself. Berubat okey ...

anyway, masalah susah nak lelap nihh memang dah lama dahh.... badan jadi tak bermaya, masalahnya badan kadang2 macam tak bermaya ajerrr... dulu sering gunakan air energy macam livita, redbull dsb..... ...
edy137 Post at 17-1-2010 17:29

dulu aku memang ada masalah serupa ni, ketika tu aku student lagi. aku belajar di luar negara, memang susah nak tidur terutama musim sejuk... kadang2 boleh tak tidur sampai pukul 7 pagi... orang dah keluar pergi kelas baru aku rasa nak tidur, dan aku pun terus pergi kelas sambil lalok2 dengar lecture. terlalu banyak fikir dan kerisauan buat aku tak boleh lelap. risau tentang study dan keluarga di kampung. muka aku jadi pucat dan makin lama makin tak bermaya, berat badan aku juga turun dengan teruknya. akhirnya aku amalkan bersukan setiap petang dan malam selepas study aku baca quran sampai aku mengantuk. alhamdulillah, lepas lebih kurang sebulan aku amalkan perkara yang sama, aku boleh lena dengan senang....

hurmm... bagus juga info2 tersebut... akan saya cuba amalkan.... kes saya sama macam saudara rollaszek.... mungkin kesan psicologist pon yerr kott.. sebab saya selalu fikir... lagi2 kalau banyak masalah... memang terus jadi segar ajerrr... dah baring pon mcm tuhh jugakk... kepala otak laju jerr...

hihi kompem edy skrg dh lena tido...xde pape masalah lagi dh

Follow Us