CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 63177|Reply: 60

Tukar nama pada geran tanah pusaka

nk bertanya kepada sesapa yg tau, sepupu saya ni buat pertukaran nama pada tanah pusaka, tanah tu di bahagi kepada 3, nama saya dan nama 2 sepupu saya (sekarang nama tanah tu nama mak+makcik+pakcik saya - Semua dah meninggal), masalahnya dah 5 tahun dah dia process tapi masih x der aper2 perkembangan , bila saya pergi pejabat tanah, org pejabat tanah tu kata, x der aper2 urusan yang tertangguh atau sedang berjalan pada geran tanah saya ni. Saya risau jugak sebab sepupu saya tu dh amik duit, Bila saya tanya dia, Dia marah2, Saya pn malas nk gaduh2, tapi takut nti2 saya and family kena halau plak dari umah tu..ble x sesapa tolong bagi cadangan apa yang perlu saya buat,

Rate

1

Hire a lawyer fo this..Mmg kena pakai khidmat lawyer.

Dapatkan hak2 anda.Kalau nak pakai lawyer,PM me..

I can recommend u mine.Murah n sgt ok.Dia family lawyer i..

p/s: kene ada lawyer so baru fair..

benda ni sebenar ringkas sgt..
akak ckp sbb ada pengalaman..

1st pi pejabat tanah trs pi bahagian harta pusaka..
Tunjuk geran tanah ( ni kena ada.. kalau x buat penat je.. )
dlm geran tu kan ada nama org terdahulu.. Jd anda cuma bg tahu siapa dia org..
Lps tu pejabat tanah akan bg satu borang dimana nnt anda kena isi borang berkenaan.

Ms hantar borang tu kena ada photostat ic anda & surat kematian yg mengesahkan pihak terdahulu telah meninggal..
selalunya ambik ms 3-4 bulan shj utk pengesahan dr pihak pejabat tanah.Ms dia org call nnt dia minta kita bwk 2 org yg mengenali kita.

tp kalau anda x ada geran tanah mmg MASAALAH.. sepupu tu blh jual kat sapa2.. Sohih kena halau dr tanah sendiri nnt..
pakai lawyer??? buat penat je sbb geran tu x de & pihak 1 lg blh buat cerita..
sah2 le membazir duit je bayar lawyer..

Rate

1

ada org ckp kt aku kena la 'suap' skit bru org pejabat tanah ni nk buat kerja dgn kadar segera... klu tak kadar berbulan2 atau bertahun2 la.... ntah la....

spt apa yg ceqtom bgtahu...TT ada ke geran tu....??

Jadi saya cuma perlu ada geran tu jela, pas tu g pejabat tanah yer...ok2 nti saya cuba mintak kt dia geran tanah tuh..
tima kasih sebab bagi nasihat..pasal lawyer tu..nti klu sya x boleh selesaikan sendiri saya akan contact awk..

Follow Us
spt apa yg ceqtom bgtahu...TT ada ke geran tu....??
medangmru Post at 2-2-2010 17:56

tu la. benda yg paling penting GERAN..
x de nak buat apa benda pun x blh

ada org ckp kt aku kena la 'suap' skit bru org pejabat tanah ni nk buat kerja dgn kadar segera... klu tak kadar berbulan2 atau bertahun2 la.... ntah la....
sicomel Post at 2-2-2010 17:52

dulu pun akak selalu dgr benda ni " kena suap" tp bila akak sendiri buat pertukaran geran tanah bln 10/2009 hr tu alhamdulillah x de pun masaalah suap menyuap ni.. Dia org janji 3 bln paling lama tp dlm ms 25 hr je akak dah dpt call & surat dr pejabat tanah..Maknanya kita ni blh dgr tp jgn 100% percaya.

ms mak aku buat pembahagian harta pusaka arwah nenek aku okke jek... ade kot sebulan dua amek ms nak siapkn geran tuh....skang sumer dah okke cume geran baru smpi la nih x kuar lagi..dan aku x kesah sbb dah sah2 urusan dah dibuat oleh mak aku...

ms mak aku buat tuh.... tanah arwah nenek aku kene bg pd 2 bahagian mak aku dan sepupu2 aku dek pakcik aku dah meninggal...ms nak putuskn hak sape tanah tuh org pejabat tanah suh pihak2 yg mendpt hak balik mengadap dorang kat pejabat tanah....bukan bleh main kasi name jek kene ade tuan punya badan skali.... bila dah verify sumer tunggu jek siap geran...

kalo geran dah kuar pun aku x bg mak aku kasi sepupu aku geran tuh hatta nak tengok pun aku x kasi sbb dorang x bayo lg duit proses kat pejabat tanah.... seblum buat tukar name kemain duk bergendang psl mak aku kengkonon mak aku dah pajak tanah arwah nenek aku...skali dah siap tukar name RM200 pun berkire siap nak resit bagai...aku suh mak aku klem duit teksi skali alang2 nak resit...

Rate

1

naper la saya punya sampai 5 tahun  x settle2 lagi.....Serba salah & susah hati tul di buatnye..

naper la saya punya sampai 5 tahun  x settle2 lagi.....Serba salah & susah hati tul di buatnye..
Akuler Post at 4-2-2010 02:42 PM

sian ko kan....jahilnye manusia yg memperlekehkn pembahagian harta pusaka...kalo rege tanah jota2 berbaloi gak nak bedal sensorang....
tp dah name manusia tamak haloba nih mmg sebati gtuh...

cam nih la TT...aku adbise ko bg final decision kat sepupu ko suh setelkn hal nih...
wether dia suke ka, marah ka, dia kene terima yg ko dah bg enuf time tuk dia setelkn ngan cara dia...hatta tuh harta pusaka bukan harta dia so dia x yah la nak buat ala2 dia tuan punya tanah polak....suke ker x dia kene sedar yg ko pun berhak atas tanah pusaka tuh....
end up ko gtau dia ko akan serah kat lawyer uruskan hal nih on behalf ko...
dan ko x kan amek tau dan psl nih sbb sumer lawyer ko uruskan....so suh jek la dia deal ngan loyer ko tuh
ko buat ngan cara legally tuk dapatkn hak ko....

better ko g cek kat pejabat tanah ade x sesi jual beli or pertukaran name org lain selain korang atas tanah tuh....
(kot2 sepupu ko dah jual ker hapa sbb tuh mende 2 bulan jd 5taun...x pun dia pajak geran tanah tuh)...
baik ko buat skang nih la dr tertangguh2 makin lame...mane tau kot2 sepupu ko jalan dulu idak ler jd beban kat org lain...
dunia akhirat seksa....

akuler,
boleh saya tolong sikit?

dia gini...

tanah tu tanah pusaka sebab ia atas nama emak ko, makcik ko dan pakcilk ko yg dah meninggal dunia...

setiap yg meninggal tu ada tinggalkan tanah dan waris, jadinya waris masing2lah yg patut ambik tindakan untuk dapatkan pusaka itu untuk bahagian masing2...

maksudnya ko kena amik pusaka untuk bahagian arwah mak ko
waris makcik ko pun kena buat menda yg sama
waris pakcik ko pun buat gitu gak...

tak boleh sekali jalan, masing2 kena buat sendiri...

tapi camna prosesnya?

gini...

ko pergi sendiri kat pejabat tanah di mana tanah tu berada
ada satu bahagian yg dipanggil bahagian harta pusaka dan bagitau pegawai yg ko nak buat pembahagian harta pusaka arwah mak ko...
ada borang khas...

antara yg perlu ditulis ialah nama pemohon
dua nama2 waris arwah mak ko... katalah kalau ko sorang jer bererti sorang jelah warisnya
kalau ko ada empat lima beradik semuanya tu waris juga dan berhak dapat pusaka juga
ketiga harta benda arwah mak ko... alih dan tak alin
yg alih tu macam duit dalam bank ke tabung haji ke saham ke
yg tak alih tu macam tanah ler...

kena sertakan bukti2 hakmilik harta tu...
tak payah yg asal, yg salinan jer
misal kalau duit dlm bank salinan fotostat buku bank dan jumlah duit dlm tu
kalau tanah salinan geran tanah ler
kalau geran hilang tah ke mana boleh dapatkan salinan drp pejabat tanah... kena bayarlah...

bila permohonan dah dibuat dgn bayaran RM10 saja akalau tak salah tunggulah nanti pejabat harta pusaka akan panggil untuk bicara...

Rate

1

masa bicara harta pusaka apa nak buat?

haa... masa nih pemohon misalnya ko kenalah datang
waris2 lain arwah mak ko pun kenalah dtg sekali

dokumen2 yg perlu bawak ialah K/P dan semua dokumen2 asal...
dalam surat panggilan bicara tuh ada sebut apa dokumen2 yg perlu dibawa..

kedian pegawai akan semak dan tanya tang semua berkaitan ngan harta pusaka tu
semua kenyataan waris masa bicara adalah dgn bersumpah..

katalah 1/3 tanah tadi nak serah kat ko sorang, maka akan diputuskan gitulah masa bicara tuh... dgn syarat takda bantahan drp waris2 lain ler...

kalau ada bantahan... haaa... proses dia akan jadi lain pulak...

lepas bicara dan dapat perintah apa lagi nak buat?

lepas tu tunggulah, atau kejar, pejabat tu keluarkan perintah rasmi bertulis

bila dah dapat perintah bertulis tu ko bawak perintah tu dan geran asal tanah tu ke pejabat tanah untuk dimasukkan nama ko ke dalam geran sebagai penerima harta pusaka tuh...

bila nanti geran dah keluar dan nama ko ada dalam geran tuh kira selesailah prosesnya...
dah ko bolehlah jual tanah tu dan dapat duit...
wa kaya wa kaya... hahaha

gitulah ceritanya...

eh, camna pulak ngan sepupu2 aku?

ehhh lupa plak... sori.. hehe

sepupu2 ko iaitu waris2 pakcik dan makcik ko pun kena buat menda sebijik macam kat atas untuk dapat harta pusaka peninggalan mak dan bapa diorang...

prosesnya sama...

kalau tak buat semua tu sampai bila pun menda tuh takkan selesai... dan geran tu akan tetap atas nama arwah2 tuh lagi...
rugilah...

jelasnya akuler, masing2 kena buat sendiri masing2...

ko tak boleh serah gitu2 jer pada sepupu ko tuh sebab dia tak boleh buat apapun untuk pihak ko...
kecualilah dia ada sediakan borang2, dokumen2 dll untuk ko isi, tandatangan dll untuk buat permohonan,,, haaaa... itu mungkin boleh jalan ler...
nak tentukan permohonan dah masuk ke belum ke ko mintak resit bayaran permohonan tu... kalau ada bererti jalan ler menda tuh..

oh ya... itu ialah proses untuk harta pusaka kecil, yg nilai keseluruhan harta peninggalan arwah tak lebih drp RM600k.

kalau nilainya lebih, pejabat tu akan tendang permohonan tu naik mahkamah tinggi...
dan itu lain pulak prosesnya...
dah mahkamah akan nasihatkan ko cari loyar untuk handle menda tuh...

tapi katalah dalam kiraan ko sendiri harta tu memang lebih RM600k nilainya, ko tak payah ke pejabat tanah buat menda tu... cari loyar untuk buat permohonan di mahkamah tinggi terus...

Rate

1

Tima kasih ler sebab tolong..Tapi nk bagi lebih detail lagi..Masa tahun 2006 tu..Sepupu AKULER yang dua orang tu dh g naik court..Tapi AKULER x dipanggil..Bila AKULER tanyer macamana status tanah tu..Sepupu AKULER tu ckp sekarang yang pegang kuasa tuk tanah tu adalah Dia ngan Sepupu AKULER yang sorang lagi tuh..sekarang cuma tunggu panggilan dari mahkamah tuk letak nama kitaorg semua dlm geran..Tapi dia ckp tuh dah 3 tahun yang lepas..Last year AKULER ada g pejabat tanah tuk check status tanah tu..Tapi tu ler..org pejabat tanah tu ckp..last sekali update tahun 2003.. Masa tu TNB nk amik sikit tanah AKULER tu tuk wat pencawang..tu yang AKULER musykil sesangat tu..Sepupu AKULER ni ke yang kaki kencing atau orang pejabat tanah tu yang slow wat keje..

So skang AKULER kena carik peguam sendiri tuk check status tanah tu la ye?

tanah tu kalau jual keta kancil sebiji pun x dpt petola..cuma ada sentimental value..tu yang lebih berharga tu..