CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NURMIMIE

PINJAMAN ASB.

tiba2 aku terpikir idea nih:

apa kata buat auto-debit dengan pinjaman ASB serentak? :hmm:

Irfan This user has been deleted
BB, idea ko ari ni, aku dah buat semalam.   Hasilnye, bayaran bulanan aku teruk skit, dekat 2K.  Klu korang nak buat juge, tak yah bebanyak sangat.

err..

Originally posted by Irfan at 30-7-2005 06:55 PM:
BB, idea ko ari ni, aku dah buat semalam.   Hasilnye, bayaran bulanan aku teruk skit, dekat 2K.  Klu korang nak buat juge, tak yah bebanyak sangat.

ko buat pinjaman mesti lebih 50k nih kan? pas tu potongan ko buat mesti lebih RM500 kan?.....

tak ler.. I punya cadangan awal gini... pinjam just 10k dan potongan bulan2 just for RM200.. tapi kalo sampai RM2k aku pun x sanggup gak....

Pinjaman I ngam2 50K dgn bayaran bulanan RM985 .  Bulanan lak juga ngam2 1K (masuk account anak).  Masa apply autodebit, bersoal jawab juga  dgn bank, lepas depa tgk income baru guaranteed.

buat auto debit tu maknanya potong bulan2 dpd account trus kan?
selain auto debit, ada cara lain ke nak bayar kat bank?

irfan,
1K u tu tolak bulat-bulat ke utk asb loan? 2 ringgit tu pegi mana?

irfan,

pastu lagi satu tak paham - nape lak kena bayar sampai 2k sebulan padahal installment 985 je bebulan?

Follow Us
Masa apply pinjaman, depa nak buat potongan melalui potongan gaji.  Tapi gaji aku masuk bank lain.  Jadi aku aku bukak acount Maybank.

RM985 bayaran bulanan untuk loan aku sebanyak 50K.  Jangka masanya selama 5 tahun secara autodebit melalui akaun tersebut.  RM 1000 lak aku buat potongan simpanan, yg ni terus ke akaun anak aku.  Tu yg jadi dekat 2 ribu tu.  Moga clear.

ooo..
paham skang
1K potong ntuk saving trus
1K bayar asb loan

mcm u ckp tu la
wat ngan maybank kena stamp duty - beratus gak la kena.
ader cover insurans skali kan... lebey kurang seribu gitu

kalo wat rhb - takde insurans tapi takde stamp duty.

saya ada 50k  - maybank (378 monthly/20 yrs)
50k - rhb (370 monthly/20 yrs)

yays....

50K+50K?? Wowww banyaknyeeeeee.....campur compound untuk tempoh 20 tahun, lagiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii  banyak. Tolak kat bank skit, tolak inflasi skit dan setelah 20 thn.....jumlah keuntungan pun siiiiiiiiiiiiiiiiiiikittttttt.  Banyak lebih baik dari sedikit dan sedikit tentunya lebih baik dari takde langsung...

Originally posted by Irfan at 6-8-2005 07:30 AM:
yays....

50K+50K?? Wowww banyaknyeeeeee.....campur compound untuk tempoh 20 tahun, lagiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii  banyak. Tolak kat bank skit, tolak inflasi skit dan setelah 20 thn.....jumlah keuntun ...

tumpang lalu...gue punya asb loan rm10k tinggal lagi 1.5 tahun nak abis...cek ari tu ada lagi utang rm3k....ingat dapat div akhir tahun ni, nak settlekan abis...masalah problem money kewangan sikit....nanti rasanya dah tak nak buat asb loan...nak consistently simpan....kira okay le kira basic RM10k tu dah ada dalam asb...just tambah rm200  tiap bulan cam kena byar loan asb je...orait jugak kan!!!

tu lah pasal
takder maknenye nak letak situ sampai 20 tahun..

ingat nak tarik setiap tahun
kalau kira tarik setiap tahun untung tinggi lagi la kalau dividen maintain 7.25 % or above.
tapi takut bank ada hidden cost la..
aritu tanya Maybank katanya setakat .5% je daripada outstanding kalau nak ambil lebih cepat daripada masa yang dijanjikan.

tengok arr... bulan 1 ni kalau dapat seperti yang dijangkakan
bulehle bukak cerita...
hehehs..

Originally posted by Irfan at 31-7-2005 03:54 PM
Masa apply pinjaman, depa nak buat potongan melalui potongan gaji.  Tapi gaji aku masuk bank lain.  Jadi aku aku bukak acount Maybank.

RM985 bayaran bulanan untuk loan aku sebanyak 50K.  Jangka  ...

wahhh...bagus la ko nih...tapi aku rasa lagi bagus kalo ko masukkan skit kat unit trust...dah le risk rendah ...pulangan mmg lebih tinggi le daripada ko saving cam tu je...leh le nak fight inflasi + tax...

Mmg le kerajan declare inflasi 3, 4 peratus setahun...tapi bila minyak naik jek...melambung le harga brg...setahun sampai le3,4 kali minyak naik...hehehe ada 3,4 bulan lagi nak abis tahun ni tak mustahil naik lagi...so...bape la agaknya inflasi bebenonyekan...

Takat ni masuk Dana Yakin dan Dana Ikhlas (Maybank) dan ASBI  aje utk Bank Islam.  Bercadang nak joint dana Islamic yg lain.... nanti la.   Ade jugak aku try contact agen UT lain, tapi kena balik Mesia utk sign borang....tu yg problem tu.

:hmm: ..... :gila:
aku sudah pening la ..
jadi .. bagus ke tidak LOAN ASB ni? (aku tanya loan je la sbb takde modal)

Originally posted by Mentos at 5-9-2005 01:30 PM
:hmm: ..... :gila:
aku sudah pening la ..
jadi .. bagus ke tidak LOAN ASB ni? (aku tanya loan je la sbb takde modal)

rasanya shahgti dah jawab soalan ko nih...
refer posting #78

Tq.

ohh... tak perasan pulak
thanks

uik..

naik lagik posting akuk neh?

hehehe.. bagus.. baguss..

erk.. tapi kenapa kat profile akuk digest 0 jerk..

uh.. yang kat LP pun tak masuk gak ker?

adeh.. membebel plak akuk kat sini.. hehehe..

permisi..

p/s: nak wat loan gak.. jangan wat banyak2..

saya pun nk bagi pendapat pasal skim pinjaman asb nie

saya buat pinjaman tahun 2000 sebanyak rm70k. X ingat skim apa tapi tiap2 awal tahun kena bayar 7% jumlah pinjaman
lebih kurang dlm RM 5k selama 10 tahun. Selain tue kena bayar bulan2 sebanyak rm270 selama 15 tahun. Saya x taula klu saya salah kira tapi bagi saya mcm menguntungkan jer. perkiraan saya macam nie

bayaran bulanan RM270x12x15= RM48600
bayaran downpayment = RM 5000
Jumlah bayaran yg saya buat =RM53600

Bayaran Tahunan plak saya pakai dividen yg saya dapat . Mmg boleh cover pasal setakat nie dividen asb mmg lebih dari 7%. And lepas 10 tahun duit dividen yg saya dapat tue milik saya sepenuhnya n boleh cover bayaran bulanan dari tahun ke 11 hingga 15. x pun saya boleh guna dividen tue untuk menda lain. kira mcm bonus awal tahun la.

Pada saya antara kelebihan skim nie adalah

1. Kita cuma bayar RM53600 tapi dapat RM70K. Lepas tue plak selepas 10 tahun dapat bonus dari dividen pinjaman kita tue

2. Skim nie mendisiplinkan kita untuk simpanan masa depan. Pasal kita mesti bayar bulan2 tanpa gagal. klu simpan sendiri Rm270 sebulan saya rasa x sampai setahun kita dh kuarkan balik.
    Melalui skim nie, saya rasa mcm ada duit tapi tapi sebenarnya xder sebab kena tunggu 15 tahun baru boleh pakai duit kita 2. dulu saya ada buat potongan gaji untuk asb tapi jumlahnya x pernah sampai RM5000. Banyak sikit jer mulalah nk beli itu ini.
   Baru2 nie saya dapat  tau  simpanan saya kat koperasi boleh dikuarkan ( adala  dlm RM1300 simpanan  RM10 sebulan selama 8 tahun). Dapat tau boleh kuar jer terus pergi kuarkan habis. Bayangkan klu simpan RM300 kat ASB tiap bulan but boleh kuar bila2 masa kita nk. mmg takde simpanan la jawabnya

tapi sesapa yg nk ambik skim nie kenalah ada kerja tetap. Tahun 2000 dulu rasa sesak gak la tapi lepas setahun dh ok dh. sekarang nie dh x rasa apa2 pun kuarkan RM270 bulan.

Pasal untung tue mmg la pihak yg bank yg untuk banyak tapi klu x buat macam 2 mmg saya x dapat RM70k lepas 15 walaupun simpan 1K sebulan.

2 jer pendapat saya. Tlg betulkan kalau saya ada tersilap kira atau apa2 yg saya salah faham

Thank

Originally posted by shahgti at 19-7-2005 12:44 PM

senang cerita kalau ada DISIPLIN terus jer buat potongan automatik bulan-bulan masuk ASB. pinjaman ASB ni adalah cerita utk orang yg tak ada disiplin & consider as force saving, sebab kal ...

nie la sebabnya aku buat pinjaman

aku x kisah rugi sikit tapi lepas 15 tahun duit aku banyak

adaka org yg simpan selama 15 tahun  tanpa pernah kuar. Aku rasa palaing lama pun 5 tahun jer

Originally posted by ak47rmn at 20-9-2005 04:00 PM

nie la sebabnya aku buat pinjaman

aku x kisah rugi sikit tapi lepas 15 tahun duit aku banyak

adaka org yg simpan selama 15 tahun  tanpa pernah kuar. Aku rasa palaing lama pun 5 tahun jer

dah tentu lebih bagus dari orang yg langsung tak buat saving, or buat saving tapi hujung tahun korek balik utk kambus lubang sana sini (tak ada DISIPLIN ler tu).