CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 39906|Reply: 319

Kesah tak Suami Anda takde Kemahiran Bertukang / Wiring dsb?

tak reti le aku nak kasi intro, tapi cenggini la lebih kureng..

mungkin sesetengah istri tak kesah kalo somi dia cam tak reti nak drill/wiring kipas/lampu dan skil2 pertukangan yg lain.. tapi ada gak yg kesah.. bila melihat pada bapak/abang/adik sendiri yg leh buat kerja2 kemahiran cenggitu.. dan secara automatisnya mendorong pada somi utk sama2 terdorong atau belajar utk buat benda yg serupa..

mcm aku la lebih kureng, time nak dekat raya haji neh memang mencuakkan..melapah daging korban gak menjadi satu kefobiaan karna takde skil kearah itteww.. last2 yg leh buat, layan jek anak buah tgk tv  lepas angkut daging masuk lam lori..

hal yg sama gak kalo ada bocor kat siling ke, nak repair atap/tangki air.. amat menjadi kegusaran aku utk mengecek dan kenalpasti masalah karna ketiadaan skil itteww, menyebabkan aku lebih suka utk panggil orang repair dari aku sendrik yg gi cek kat atas nu haa...

mungkin somi anda ada masalah yg sama? dan anda tak kesah? atau mungkin anda geram karna beranggapan sbg somi dia patut tahu menjalankan kerja2 lelaki? meh share

adik laki aku dua org, 2dua xde skill2 yg ko sebut kat ats..
nak tukar lampu pon tak reti.. FYI adik aku umo 20 & 21..
rase cam malu lak bile terpaksa paggil spupu aku tgok ape yg trip pdahal ade adik laki kat uma.. huhuhu  
kalau xreti main bola org pggil kaki bangku, klo xreti bab2 pertukangan ni pggil pe ek?

dewi tak kesahhhhhhh .. sebab dewi sendiri lah buat mende2 tu.. leh jadi mcgyver rumah sendiri...

sangat bangga dengan kelebihan somi mempunyai skill2 seperti yg disebutkan...jimat pun jimat sebab x payah upah org lain buat sumer tuh...

menarik topik ni...ayah aku serba serbi dia reti buat...nak sembelih binatang ternakan, melapah daging,baiki perabot dan rumah..sume dia tahu buat....kalau boleh nak cari suami yg pandai mcm ayah aku jgk..

Reply 2# delimaputih

tukar lampu tu leh la gagah lagi, tapi bab wiring dalam tu memang kena belajar, kang salah wiring abis bergelap rumah..

tak rugi pon ada ilmu neh supaya sebarang keja2 minor ni leh direpair sendiri, sebelum kena perah ngan orang lain disebabkan kita tak tau pasal benda2 itteww.. ni ayat bini aku..

tapi nak gak usha2 ada tak kursus jangka pendek pasal kemahiran2 neh.. kot2 ada

Follow Us
tak kisah pun....biasanya pangil org je dtg repair

Reply 4# parangskeper

mana2 bini musti bangga amat kalo somi ada skil cenggitu..

ritu aku gi satu rumah time open house, akak tu citer yg lakinya buat tile kat depan rumah sndiri.. mmg terdetik rasa kagum+ respek+suspek, karna tindakannya itteww amat menjimatkan kos buruh, dan duit leh spend utk beli barang yg lebih baek compare ngan amik kontraktor yg tentu amik barang yg rega rendah (dan mungkin kualiti kureng). maklumle kos buruh kat area bandar neh mencanak..

tak kisah sebabnya aku pun tak pandai masak dan tak cekap keje umah. jahit mesin pun tak reti. jahit langsir pun tak reti.

tapi, kalau aku nie pandai masak & serba serbi cekap buat keje umah & pandai jahit langsir sendiri maybe aku KISAH & HERAN kot kalau laki aku tak pandai hal2 remeh begini. buat memalukan ajer. padahal boleh buat sendiri & jimat duit.
kalau bab makan, memanjang ajer nak jimat duit. tapi, hal remeh begini tak tahu. uihh..mmg KISAH LAH.

arwah ayah aku serba serbi pandai dlm hal2 rumah spaila memasak pon pndai
tapi laki aku ermmm...xberapa pndai dlm bab2 gitu lagipon dier cepat marah kalau buat xjadi ker atau xleh nak baiki sesuatu benda.tapi aku xkesah,boleh pnggil org jer buat semua tu..

tak reti le aku nak kasi intro, tapi cenggini la lebih kureng..

mungkin sesetengah istri tak kesa ...
ParinAmat Post at 25-10-2010 13:22

pd aku la..tak kisah sgt pun asalkan semuanya bereh (ada duit...semua boleh settle, kan?)

benda simple2 takat psg perabot, tombol pintu, tukar lightbulb...semua aku boleh buat sendiri je. sbb aku lahir dlm family yg serba serbi DIY. lepas kawen ni..mana yg takleh buat..aku suruh my hb kasi settle. selalunya dia panggil tukang je. kemahiran mencari duit tu lg penting. tp kalau ditakdirkan ada skill lain...itu dh kira bonus. syukur...

rasanya tak kisah kot.

tapi husband memang reti buat kerja2 wiring, plumbing, etc. ni. sebab ayah dia anak lelaki sulung & ayah dia selalu ajak buat kerja2 macam gitu masa cuti sekolah. ayah dia pulak cikgu kh, rajin bertukang, berkebun, etc.

selain kerja servis mesin bio medik, dia juga servis toys anak yang rosak

kalau kat umah sendiri aku berani buat... safety first. tau laluan cable, perkakasan complete. safety gloves + safety shoes, etc..

kalau "tolong" kat umah org, x cukup safety equipment.. sorry, gie aa carik org lain..

x best aa kena electric shock.. kena tangan, terasa sampai kat kaki.. 3~4 jam baru ilang kejung.

note: capacitor dlm tv/monitor/hifi masih simpan karen walau pun dah 2~3 jam switched off..

tak kisah sebabnya aku pun tak pandai masak dan tak cekap keje umah. jahit mesin pun tak reti. jahit ...
Hana Post at 25-10-2010 13:52

ehehe..aku masak ok, jahit ok..bertukang ok..

JAHANAMKAN brg pun boleh tahan gak..

Reply  parangskeper

mana2 bini musti bangga amat kalo somi ada skil cenggitu..

ritu aku  ...
ParinAmat Post at 25-10-2010 13:45

ada laki orang lain, lagi pandai. boleh buat built in wardrobe & built in kitchen cabinet lagi.

ehehe..aku masak ok, jahit ok..bertukang ok..

JAHANAMKAN brg pun boleh tahan gak..
bezita60 Post at 25-10-2010 13:57

ko pandai jahit guna mesin ke?

Reply 9# Hana

aku rasa mmg bini aku kesah, sebab akan mengganggu gugat bajet kitorang pada bulan itteww

Reply  delimaputih

tukar lampu tu leh la gagah lagi, tapi bab wiring dalam tu memang kena bela ...
ParinAmat Post at 25-10-2010 01:40 PM

seingat aku memang ada.. ada yang jenis kelas hujung minggu, ada yang jenis PJJ..x silap aku, budget 2011 pun ada sentuh pasal isu ni.. akan ada kelas malam or hujung minggu bagi yang berminat nak menajamkan skill pertukangan or skill pendawaian letrik..

untung gak laki ada skill ni.. sebab bila tau main wiring..bleh la jimat letrik..contoh paling mudah..1 biji lampu kalimantang jenis panjang dah telan 36 w karen letrik.. nak nak plak dia punya starter or benda petak putih dalam lampu kalimantang tu asyik wat hal ja..jenuh nak panjat2 pusing2 dok adjust lampu kalimantang tu..so gantikan dengan 4  bulb philip 6 watt or 8 watt yang jenis pulas or yang jenis cucuk .... buat double switch.. pasang bentuk petak.. dah bleh jimat dan lebih prektikal..

cuma bab nak mengganti bulb je la yang leceh..huahahaha..tapi tu simple je, bleh suruh bini wat....

kisah

sebab aku mengimpikan lelaki yg serba boleh sbg pasangan hidup aku.. utk melengkapi diri aku serba serbi.

suami aku mestilah pandai:

1. bertukang.. at least buat reban ayam
2. wiring & electrical
3. teknikal - apa2 je hatta pasang tong gas
4. berkebun.. tanam sayur mesti pandai & boleh ajar aku
5. IT & computering - tak payah hantar kedai kalau PC ada masalah
6. mekanikal - mesti tahu secara expert pasal kereta
7. account

alhamdulillah.. suami aku memiliki kesemuanya.. jadi hidup aku sangat senang, siap bley tolong repair kereta parent lagi. jangan jeles ye.

ko pandai jahit guna mesin ke?
Hana Post at 25-10-2010 13:58

yup hana. aku sorg pompuan. dr kecik mak dh ajar jahit baju kurung.
bila besar..start jahit langsir, cadar, sarung sofa, wat upholstery, baby craft..

tp semua tu sbg hobi je.