CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: meinalle92

ulek mayang?

Reply 60# voiletiris

versi yg ori yg maner...yg aku jumpa kt utube 10minit tu la...
ke ader yg lain...

lagu ulek mayang ni memang menyimpan banyak misteri.  masa belajar dulu aku aktif join kelab kebuday ...
KimoraHakim Post at 10-2-2011 15:31

ko mmg dh masak dgn lagu ni kan...aku nak tanyer...

naper aku dengar versi uji rashid tu bab selendang kuning die sebut lepas baju serong...
pastu yg sekarang selendang kuning last skali disebut...
bika dipikirkan bukan ker yg versi uji tu tak jauh dr tahun dikatakan ulek mayang ni wujud...lebih kurang camtu la..
kira yg sekarang ni dah disekularkan ler...

aku nak tahu bab maner ulek mayang ni disekularkan...same ader tak sebut putri 1,3 dan 5...
tau de lirik yg tak disebut pd permulaan atau diakhir lagu tu...
atau lirik dier ditukar tempat...cam bab selendang kuning...

aku pun nak tahu...ko tahu tak camner nak nyanyi nak bg nampak tuan putri tu...
aku dah nyanyi penuh lagu ni sebut sumer tuan putri...tapi cuma raser cam takut secara tiba2 jer...
der tak kena dgn lagu ni bg aku...

aku pernah nyanyi depan kucing jiran aku..
mula2 dier relax jer aku nyanyi tapi bila sebut jer ulek dgn putrinyer satu...
terus dier cabut cam nampak something...
mungkin scra kebetulan jer kot dier mmg nak blah(bersangka baik)

komen ko..aku anggap ko senior la bab ulek mayang ni..

aku pon suke lagu ulek mayang ni coz aku rasa lagu ni sgt indah walaupon ada yg kata lagu ni untuk a ...
brokenhearted Post at 10-2-2011 14:20

betul...aku dgr versi ella tu dgr skali dah cam boring..
tak cam yg ori..tipu la kalu dgr skali jer...

pernah dengar satu ketika dulu original version lagu ni actually 'ulek mayat'. then mungkin ada perk ...
brokenhearted Post at 10-2-2011 15:35

ulek mayat
ni first time aku dgr bab ni...komen sikit bro or sis...
citer setakat yg ko tau...

4-5 thn dulu, ada tengok satu rancangan tv3, mungkin nona or ape tah, dia buat liputan pasal ulek ma ...
mala0n Post at 11-2-2011 10:53

maksud ko camner ulek mayang skarang tak samer cam dulu..
kira dr segi camner..

tapi aku nk tau lirik dier ni camner..
mmg yg sekarang punyer same cuma dikurangkan beberaper ayat dier ker..
tau camner..

aku minat lagu ni,senikata dia dan suara penyanyi yg membawa lagu ni.kalau aku dgr lagu ni aku bayan ...
voiletiris Post at 10-2-2011 21:48

putri 7
naper ko suker sgt bab putri tujuh..
xplen...

Follow Us
Reply 62# Pezal

pejal, aku tak expert pun bab-bab mengkaji lirik ulek mayang tu....sorry ye...dulu time budak2 kita just buat show for fun...bukan untuk formal education value...maaf la ye coz semua soalan awak tu saya tak dapat jawab...

naper aku dengar versi uji rashid tu bab selendang kuning die sebut lepas baju serong...
pastu yg sekarang selendang kuning last skali disebut...
bika dipikirkan bukan ker yg versi uji tu tak jauh dr tahun dikatakan ulek mayang ni wujud...lebih kurang camtu la..
kira yg sekarang ni dah disekularkan ler...

yang ni lagi la aku tak pasti sebab aku tak penah dengar version uji rashid....biasanya kita org dengar version mak kawan aku yang nyanyi dan ada album rakyat Terengganu.  mak dia tu primadona terengganu....dan orang lama, bekas penari istana dan masih lagi training penari2 dari aswara yang kadang2 datang berguru sekali sekala (berguru bukan lagu ulek mayang tapi tarian gamelan)

aku pun nak tahu...ko tahu tak camner nak nyanyi nak bg nampak tuan putri tu...
aku dah nyanyi penuh lagu ni sebut sumer tuan putri...tapi cuma raser cam takut secara tiba2 jer...
der tak kena dgn lagu ni bg aku...

rasanya kalau ko nak seru sgt puteri-puteri tu datang, terbang dari laut ke darat, adalah upacara2 tertentu yang kita simply tak leh buat sesuka ati..ada mantra yang perlu di baca...pulut kuning untuk menjamu bersama 7  biji telur rebus....dan mcm-mcm la..kalau setakat menyanyi dan menari biasa-biasa, biasanya tak boleh attract puteri2 itu...

aku pernah nyanyi depan kucing jiran aku..
mula2 dier relax jer aku nyanyi tapi bila sebut jer ulek dgn putrinyer satu...
terus dier cabut cam nampak something...
mungkin scra kebetulan jer kot dier mmg nak blah(bersangka baik)

kucing tu nampak sundal bolo kot? hehehe

sorry beb....mungkin ada pakar lain yang boleh jawab soalan u...

Reply 65# Pezal

Lagu ulik mayang asal seru semua 7 puteri tu, tapi sekarang diorang nyanyi langkah2.....sebut puteri 2, 4, 6 & 7 jer.

Lepas tu ada mentera lebih kurang macam nilah:

Ku tahu asal usul mu
Yang laut balik ke laut
Yang darat balik ke darat
Nasi berwarna hamba sembahkan

Lagu versi baru dah takde mentera ni dah walaupun dari versi lagu rakyat. Ada lagi lirik yang diorang buang tapi dah tak ingat......

Saya paling suka part mentera tu......sangat klasik & mistik tapi sayang dah takde dalam lagu ulik mayang lagi....

Reply  Pezal

Lagu ulik mayang asal seru semua 7 puteri tu, tapi sekarang diorang nyanyi langka ...
Fieza-mira Post at 13-2-2011 10:54

yg part maner fieza lirik dier dibuang...seingat2 fieza ler...
part permulaan tau yg akhir tu..
kalu tak ngat lgsung takperlah...

fieza tgk tak kt utube yg tarian ulek mayang kt tepi pantai tu..dier citer pasal ulek mayang yg semakin dilupakan ni...
sy nak tanyer part bomoh sebut asal penunjang penunjak gunung,asal akar raja bersila dan seterusnyer...
yg tu mantera yg entah per2 ker(die sajer sebut wak saspens)..tau mmg der makne tertentu..

Reply  Pezal

pejal, aku tak expert pun bab-bab mengkaji lirik ulek mayang tu....sorry ye.. ...
KimoraHakim Post at 13-2-2011 10:50

kalu sampai tahap camtu nk nampak tak nak la aku...bg aku...ulek is ulek..Allah tetap Allah...
akidah penting sgt bg aku...
tak nampak pun takper la..tapi kadang2 biler aku dgr lagu ni der raser diperhatikan..mungkin semangat lain kot...
ikut dier ler,yg penting tak kaco aku sudah...

aku pun student ag ni so takleh la nk kaji lebih2...

ari tu aku cuti jap so aku balik dan niat awal2 dah nk g pantai nak nyanyi lagu ni...
sepanjang aku cuti tu hujan j memanjang camner nk g pantai camtu so terpaksa batalkan...
abis cuti aku nak balik study cuaca ok lak..tak ujan  langsung..erm...
mungkin Allah tak bg aku g kot kt pantai tkut der bnda lain jadi kan...
jujur aku cakap aku tak takut sebab Allah tau niat aku..
takder niat langsung la nk sembah tau puja benda camni..sumer makhluk kan...bukan power sgt pun...
aku nk tau per nasihat ko kalu nyanyi tepi pantai...tau mungkin ko der pengalaman ker...

kalu sampai tahap camtu nk nampak tak nak la aku...bg aku...ulek is ulek..Allah tetap Allah...
...
Pezal Post at 13-2-2011 22:37

nk sembah tau puja benda camni..sumer makhluk kan...bukan power sgt pun...
aku nk tau per nasihat ko kalu nyanyi tepi pantai...tau mungkin ko der pengalaman ker...

aku tak de pengalaman la nak gi seru bende tu kat pantai! aku tak suka dan tak mahu  cari penyakit....nanti di puja datang betul haru jadinya...pantai tu tempat mcm-mcm boleh jumpa...jgn cari nahas!!!!

maksud ko camner ulek mayang skarang tak samer cam dulu..
kira dr segi camner..

tapi aku n ...
Pezal Post at 13-2-2011 02:19

lirik dia aku tak perasan ada tukar ke tak

tapi melodi lagu dia...tak mendayu2 mcm ni...dia macam bercakap2 je...

ok la aku pun ada citer gak...all this while aku mcm syak ulek mayang ni salah satu penyumbang ke arah insiden ni. baca2 korg punya postings, rasa mcm ada similarities pulak.

TAPI nak kena yakin yg semua tu ketentuan tuhan, bukan semata2 'kuasa' mantera2 ulek mayang tu

mcm ni. masa aku sekolah asrama dulu, ada pertandingan taridra (or drama tari) antara blok. satu blok ni, buat la ulek mayang. competition ni kitorg buat dlm hall, malam. dari awal sampai habisla lagu ulek mayang tu. aku rasa diorg ni guna mayang kelapa kot...ntah mana jumpa.

long story short, lepas abis tu and waktu nak tido, ribut. angin punya kuatttt...langsir sampai ternaik lebih 90 darjah sbb kena tolak dgn angin.

org2 dekat area sekolah aku (ada 2-3 sekolah lagi yg dekat2 dgn sekolah aku) ada bagitau...ada awan hitam atas sekolah aku je mlm tu...area2 luar tu takde apa2 pun.

tapi nasib baik takde yg histeria atau apa2...

Reply 73# mala0n

seremmss...tp maybe btol la sangkaan ko..sbb nye kalo tgk show2 ulek mayang mesti dorang buat part putri tu dtg skali ngan ribut2..
xpun kta amek sbagai tanda Allah turunkan ribut gitu sbb mainkan lagu puja2 camtu...sbg pengajaran

aku tak de pengalaman la nak gi seru bende tu kat pantai! aku tak suka dan tak mahu  c ...
KimoraHakim Post at 14-2-2011 00:47

pikir balik mmg tul pun..pantai kan luas cam2 ader...
usahkan pantai,sungai yg kecik jer kalu nyanyi lagu ni konfem der yg ikut balik...

tapi aku nk tanyer ko lagu ni pasal tuan putri kan..naper benda2 yg bukan putri tu trase lak(maksud aku diorang datang) bila dgr tau nyanyi lagu ni...
sebab lirik ku tahu asal usulmu tu ker...

aku kaji gak lirik ni dan d 2 kemungkinan...sama ada bomoh suh putri tu balik semula sebab der yg tinggal kt laut dan de kt darat...
ataupun suh benda yg ganggu pesakit tu balik...berdasarkan pengalaman orang yg dah kena aku ngat lirik ni yg panggil benda tu tapi bila kaji punyer kaji..lagu ni overall pasal tuan putri jer bukan der kaitan dgn makhluk lain maksudnyer lirik ni suh tuan putri balik la kan...

tapi kalu tgk pngamal perubatan ri ni kadang2 ayat ni jugak die gunakan so mmg ni la kot puncenyer...

tapi cam pengalaman yg lain baru nyanyi tau dgr sikit(starting ulek mayang) dah bau wangi dan juga nampak something so mnimbulkan semula persoalan part maner berhantunyer lagu ni..

ok la aku pun ada citer gak...all this while aku mcm syak ulek mayang ni salah satu penyumbang ke ar ...
mala0n Post at 14-2-2011 09:17

bahaya..brani guna mayang tul er...aku teringat kisah sorang bro ni kt blog dier yg dier nyanyi lagu ni,de semangkuk air dan 7 jnis bunga..die duk asrama...syok nyanyi dan tiba2 nak ujan die cepat2 nk masuk asrama sampai luper nk buang air dlm mangkuk tu tak silap aku skali dgn bunga tu kot..aku tak ngat maner dh citer ni...pastu dtg makhluk cam putri nyanyi tapi muka hodoh sgt2 cam...aku gurau jer.....tapi die citer muka hodoh...

kisah dier ni la wak aku seram sgt2 maser aku mula2 nk mengenali dunia ulek mayang ni...

nasihat aku kalu nk dgr ulek mayang pilih waktu dan tempat yg sesuai...
yg penting tempat la...kalu dgr ulek mayang waktu pagi dan cam der bunyi pelik2 tu anggap benda beser j la...itu mmg bnda wajib yg akan berlaku...

kalu yg penakut dan nk jadi berani boleh la cuba dgn dgr lagu ni waktu pagi...

aku dulu penakut gak tapi jd berani sikit dah sekarang coz dah beser kena ganggu jarak jauh...suare,bunyi pelik,dan rasa diperhati..face to face tak pernah ag...

paling takleh luper bunyi cam mengilai camtu la pukul 4 pagi...
aku sorang kt ruang tamu mak ayah dah tido...
aku tutup tv pasal bunyi something..
bila dgr betul2 suare mmg jelas dan aku kejut,tak mampu gerak dan tunggu suare tu menghilang baru aku leh masuk bilik...

Reply 75# Pezal

semoga bacaan ini sedikit  sebanyak membantu anda

Selamat Sejahtera!! Posting kali ini aku ingin menceritakan tentang lagu dan tarian rakyat Terengganu iaitu Lagu Ulek Mayang.Lagu ini yang bermula sebagai kaedah perubatan tradisional dan menjadi identiti rakyat Terengganu sejak beratus tahun lalu. Walaubagaimanapun Ulek Mayang sekarang hanya dipersembahkan sebagai tujuan hiburan semata-mata. Persembahan kesenian tarian Ulek Mayang ini masih lagi aktif di beberapa tempat di Terengganu iaitu di Kampung Pasir Panjang, Kuala Terengganu.

Persembahan Ulek Mayang ini dimainkan dengan menggunakan mayang pinang. Mayang pinang ini dipercayai mempunyai semangat dan boleh memulihkan semangat pesakit. Ketika persembahan berlangsung pemain puteri akan diringi penari wanita diikuti lagu merdu ulik mayang yang menyeru semangat pesakit. Ulek Mayang yang menampilkan persembahan tujuh puteri yang mengubati seorang lelaki yang sakit akibat makhluk halus.

Mengikut ceritanya main puteri ini, Tujuh beradik Puteri ini berasal dari Bukit Puteri yang sentiasa menjadi tumpuan orang kampung untuk meminta bantuan bagi mengubati penyakit melalui mentera dan jampi. Mengikut lirik bait-bait lagu Ulek Mayang apabila semangat Puteri Tujuh ini di seru bagi mengubati lelaki yang semangatnya telah hilang.Puteri ini datang satu persatu dan memulihkan semangat pemuda yang tak sedar diri ini. Tetapi apabila pemuda ini sedar salah seorang puteri ini telah jatuh cinta dengan pemuda ini. Walaubagaimanapun mereka cinta mereka tidak boleh bersatu kerana mereka berada di dua dunia berbeza. Lirik lagu " yang darat balik ke darat, yang laut balik ke laut".. memujuk puteri ini meninggalkan pemuda ini dengan tukaran nasi kuning.

Kini, persembahan Ulek Mayang dipersembahkan sebagai seni tradisi yang dijadikan warisan budaya masyarakat dan telah dibuang unsur kurafat. Persembahan biasanya dimulakan dengan membaca doa dan membangkitkan semangat asal Mayang. Mayang yang digunakan dalam persembahan akan diasapkan kemenyan dan di sapi minyak kelapa terlebih dahulu. Doa di pohon untuk melindungi agar orang yang mengambil bahagian dalam persembahan tersebut tidak ditimpa dengan perkara yang tidak diingini.

credit to http://naeltrg.blogspot.com/2010/06/ulek-mayang.html

bahaya..brani guna mayang tul er...aku teringat kisah sorang bro ni kt blog dier yg dier nyany ...
Pezal Post at 14-2-2011 13:35

masa kami menari dulu memang kami guna mayang kelapa yang real..sian pakcik gardener kene carikan..pastu untuk dapatkan feel yang lebih kami guna kemiyan time nak pawang datang untuk sembuhkan nelayan yang lemas tu

bole tahan gak seram kisah ulit mayang nih