CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 91486|Reply: 432

Jom sembang pasal simpanan wang (Part 2)

Post Last Edit by damsel_fiji at 11-10-2010 12:50

Jom sembang macam mana korang menyimpan wang gaji/elaun/biasiswa korang tiap bulan..berapa peratus daripada pendapatan korang sebulan n target dalam masa pendek/panjang

#mod-dulu ada topik pasal simpanan wang tp dah closed..aku minat gak benang tu tp lepas kena closed takde sape nak bukak benang baru. Dah belek sampai page 5 tak jumpa benang yg sama, kalau ada gabung je lah ye

Rate

1

dalam asb, tabung haji ngan gold saving...mmg kena peruntukkan duit gaji bulan2 tuk simpanan..kena berbelanja secara sederhana..yg penting jgn ada kredit kad

Reply 2# remizati

kredit kad boleh ada...tp kene bijak menggunakannye.....cam cthnye dpt cash rebate atas penggunaan.....

Reply  remizati

kredit kad boleh ada...tp kene bijak menggunakannye.....cam cthnye dpt cash re ...
220796 Post at 11-10-2010 12:26

itu betul...tp tak semua org mampu menahan nafsu mengores2 nieh...terutama aku...nasib baik belum pernah ader cc nieh..dulu mmg cdg nak ader, tp suami tak kasi...sbb dia taw, isterinyer nieh suka soping...dia kata ada duit soping, takde, dok diam2

thanks untuk yang reply ye{:1_134:}

secara kasarnya...aku simpan dalam rm700-1000 setiap bulan dalam asb..n rm100 lg untuk bsn prudential takaful..tu jelah cara aku menyimpan setakat ni

korang plak camne

Reply 4# remizati

aku pun kalu boleh tanak pakai CC (blum ada lg pun )..debit kad je ade

tp debit kad ni kadang2 problem gak..tak semua pasaraya bleh terima kan (debit kad affin bank)

Follow Us
Reply 6# damsel_fiji

debit kad sy pakai rhb dgn maybank......mmg kdg2 xleh guna.....cc lak selalun guna tuk petrol or beli/byr brg yg mahal2..xde le kene bwk cash byk2 kan.....beli perabot rm1000 cthnye....boleh byr 2x....1st byr lps je swipe...then next month baru msuk dlm statement byr lg separuh....mmg xde kene interest lgsg if byr sblm due date.....

menyimpan lak sy saving dlm asb tp x tetap la setiap bulan....sy buat gak asb loan....then OD vs asb cert.....tabung haji hb yg buat potongan rm50 sebulan.....then sy wat potongan rm100 tuk msuk dlm unit trust (public mutual).....insuran lak potong dlm payslip.....

Rate

1

Reply  remizati

aku pun kalu boleh tanak pakai CC (blum ada lg pun )..debit kad je ade
...
damsel_fiji Post at 11-10-2010 12:49

debit kad maybank byk tempat bleh guna..kat jaya jusco (itu yg aku tahulah), sbb pernah pakai..selebihyer..takut ada charge lelebih jerk

okeis, utk simpanan , ku peruntukan dlm rm700.00 sebulan...rm600 dlm asb dan rm100 dlm tabung haji..lepas tuh rm300 bebulan tok main kutu ngan kekwn...main kutu tuh utk beli benda2 yg best2 dan berkenan di hati...ada bonus plak, atau apa2 imbuhan ku letak dlm gold saving

Reply 9# remizati

besar btl saving mantop beb...

Terima kasih sebab buka thread baru ni.
Tak perasan lak thread lama dah close.:cry:

Boleh tak u taruk URL utk thread lama kat dalam first post tu:
Simpanan Wang

thanks untuk yang reply ye

secara kasarnya...aku simpan dalam rm700-1000 setiap bulan da ...
damsel_fiji Post at 11-10-2010 12:47

Jumlah simpanan yg bagus.

Utk MACD pulak, tahun ni tak banyak simpanan bulanan utk bina asset kecuali:
1. Bayar loan rumah (~RM1,000)
2. Bayar loan ASB 200k (RM~1200)

Masa peak dulu MACD boleh simpan sampai RM4500 sebulan tapi skrg ni dah potong sebab MACD nak prepare for the next stage in my life and they require a decent amount of money.

Apa2 hal pun, pastikan ada cash utk ambil mana2 peluang yg datang. Bagi MACD, ini samada new property launches, business opportunity or marriage. ;)

Rate

1

Terima kasih sebab buka thread baru ni.
Tak perasan lak thread lama dah close.

Boleh tak u  ...
MACD Post at 11-10-2010 18:43

hehe tu la pasal MACD, lama gak tgu org bukak thread baru x bukak2 pun

Reply 9# remizati

remi..citer la skit pasal gold saving tu

Reply  remizati

remi..citer la skit pasal gold saving tu
damsel_fiji Post at 11-10-2010 20:43

kita bukak kat maybank...kira simpan emas dalam bentuk buku pelaburan...sbb bila difikirkan harga emas mmg selalu naik, lebih2 utk masa hadapan...tapi itu opsyen selain simpan dlm tabung haji ngan asb...kita belum amik insuran apa2, kecuali insuran company ngan cidb(kita pekerja construction)...pasal harta tanah pun minat gak, cuma kena ada cash yg byk tuk belian harta tanah..ttp mmg avoid utk cc, sbb byk dgr citer tak best pasal kad kredit nieh..

Jumlah simpanan yg bagus.

Utk MACD pulak, tahun ni tak banyak simpanan bulanan utk bina asset k ...
MACD Post at 11-10-2010 18:54

byk tul gaji nyer...tapi pasal kawin plak..pada yg dah calon ke takde calon ke, kena simpan at list rm1000.00 sbln, barulah tak wat personal loan tuk kawin...atau buat secara sederhana...tak payah grand2 kalau berhutang kaedahnyer..

kalau nak return tinggi, dan asb dah penuh,,,
aku suggest baik beli stock kat bursa....
pilih kaunter2 yang fundemental dia strong.........
contohnya axiata....
aku dari awai taun lepas tiap2 bulan mesti topup tambah jumlah share aku...........dari harga 2 ringgit lebih la ni dah naik sampai 4 ringgit lebih.......dan akan naik lagi ..........
lagi satu kaunter yang aku rasa sleeping giant adalah boustead.......

Rate

1

Simpanan ku yang sedikit adalah dalam asb,tab haji, koswip, insurance, rumah2 sewa, rumah sendiri dan sawit.

Sekarang nih kurang sikit menyimpan ..gila soping online
Nasib baik tak de CC kalau tak lagi parah

kalau nak return tinggi, dan asb dah penuh,,,
aku suggest baik beli stock kat bursa....
pilih kaun ...
patt_sue Post at 12-10-2010 17:41

Bagi MACD, daripada beli saham, baik beli property.
Property is an IDEAL investment:

Income
Property boleh bagi kita income tiap2 bulan bila tenant bayar sewa rumah. Pilih rumah yg sewanya lebih banyak daripada kos bulanan seperti bayar kat bank, maintenance fee, sinking fund dsb.

Depreciation
Kat sesetengah negara, kita boleh depreciate assset rumah utk offset income tax. Tapi kat Malaysia, rasanya tak boleh.

Equity Build-up
Masa mula2 beli property, ekuiti kita cumalah 10% sahaja. Selebihnya 90% dimiliki oleh bank. Namun, apabila kita pegang property tu lama2, ekuiti kita akan makin bertambah kepada 20%, 30%, 40% sehinggalah 100% apabila dah bayar pinjaman rumah tu sepenuhnya. Yang terbaik sekali ialah, penyewa rumah tu yg bayarkan utk kita dan kita tak perlu mengeluarkan satu sen pun kecuali ketika proses membeli hartanah tersebut.

Appreciation
Harga rumah semakin hari semakin mahal sebab tanah kat kawasan bandar seperti Kuala Lumpur semakin berkurangan. Ini adalah satu kepastian sekiranya kita membeli hartanah yg betul. Harga saham tidak dapat menjamin kenaikan sebab esok lusa harga mungkin jatuh.

Leverage
Perkara yg paling indah dalam pelaburan hartanah ialah Leverage. Kita cuma perlu bayar 10% daripada harga rumah dan selebihnya dibiayai oleh pihak bank. Dengan bermodalkan 10k anda boleh memiliki asset yg bernilai 100k. Sangat hebat dan tak terlawan dek pelaburan saham.

Rate

1

Reply 19# MACD

sounds like Azizi Ali....