CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fieza-mira

Betul ke roh balik rumah??

Reply  Fieza-mira

hari je 7 pas mak saya meninggal, saya ngan adik tinggal kat family home... ay ...
hiloh2o Post at 3-1-2011 00:03

Hilo..nak tanya skit, dlm mimpi tu memang arwah ayah awak speaking ke?<--Soklan siyes nih..

Reply 41# berrygurl

mmg sore arwah ayah and mmg speaking ( arwah ayah old skool sket.. mmg speaking memanjang ) and dia panggil nama timangan kita...  bukan hilo le ye

Reply 42# hiloh2o

OOo ok..

Berry pernah gak masa arwah ayah meninggal (tak ingat la bebetul lepas meninggal @ dah beberapa tawun lepas tu)..Berry mimpi arwah ayah tunjuk umah baru..umah tu kalu kite masuk macam dalam tanah baru nampak..makin bawah makin byk bilik gitu..rasanya lepas tu Berry pun terjaga..

Lagi satu..Berry pun pernah mimpi arwah ayah (tak ingat la mimpi apa)..tetiba Berry cakap kat dia.."Eh ayah kan dah takde" <-- Mimpi cam nih dua tiga kali gak la..Macam sama ngan mimpi-2 yg korang pernah alami kan?Kebetulan @ mainan perasaan eh?

Berry memang rapat ngan arwah ayah compare mak..maklum la..anak pompuan..

Lately pun selalu mimpi arwah gak..rindu sgt..

Al-fatihah utk arwah ayah & utk org2 tersayang kite yg telah tiada & utk semua muslimin & muslimat..

Reply 43# berrygurl

dulu2 aku selalu gak mimpi arwah mak... bab masa last few weeks dia sakit tu mmg aku sorang je jaga... tapi selalu kalo nak jumpa mesti bukan kat rumah aku atau somewhere familiar... mesti tempat pelik2.... macam sekali tu aku mimpi aku ngan arwah naik bas ( asing asing la) ke satu tempat ni... cam transit area.... ramai orang kat situ... aku sendiri tak tau nape aku leh nak ke tempat tu... tetiba aku ternampak mak aku dari jauh... dia senyum kat aku... pas tu laju jer da sampai depan mata... pas tu dia hug aku... sempat jugak we all berbisik " rindu sangat"... pas kejap we all duduk2 sembang2 ( ntah apa bab bangun jer aku terus lupa aku sembang ngan dia) ... dia bangun lalu naik bas lagi satu tuk balik ntah ke mana... masa bangun tu... mmg terasa cam I really really miss my mom... tapi  terasa lega gak la... that she isn't suffering ke apa... always happy always tersenyum always sihat...

berapa kali dah kuar topik pasal roh ni cuba baca thread dulu2...roh tak akan balik ke dunia ini..ada satu dinding yg memisahkan mereka dari alam barzah dan alam dunia...ada ayat quran yg mengisahkan perihal ini......pernah dgr qarin?
pi study sikit bab ni..kadang aku bosan tgk org terlalu jahil...minta maaf lah..sound direct ya

Soalan:

Ini kisah benar yang menimpa saya dan amat merunsingkan. Kami baru berkahwin dan masih berbulan
madu, suami saya meninggal dunia kerana kemalangan jalan, saya reda. Dalam kesedihan saya bermimpi
suami saya datang kepada saya seperti sebelum pemergiannya, kami gembira dan tidur bersama dengan
bahagia. Selang beberapa malam di antara terlena dengan tidak, saya merasakan suami berada di samping
saya, bermadu kasih dengan saya. Kemudian melarat sehingga saya benar-benar yakin, suami meniduri
saya. Apakah sebe&#173;narnya, apakah rohnya boleh balik melayan saya. Apa yang harus saya lakukan, saya
benar-benar runsing sekarang.

Jawapan

Saya sudah menjelaskan dalam beberapa soalan sebelum ini. Tetapi elok juga saya pertegaskan lagi
bahawa, orang yang telah meninggal dunia, roh mereka berada dalam alam kubur hingga ke suatu masa
yang terpulang kepada Allah menentukannya.Ada yang diseksa dalam kubur dan ada yang berbahagia.
Selepas itu mereka akan di tempatkan ke alam barzakh sehingga ke hari Kiamat.

Firman Allah (Al-Mukminuun:100)

“Agar aku berbuat amal yang saleh terhadap yang telah aku tinggalkan. sekali-kali tidak. Sesungguhn
ya itu adalah Perkataan yang diucapkannya saja. dan di hadapan mereka ada dinding sampal hari mereka
dibangkitkan”.

Maksudnya selepas kematian mereka akan berada di alam barzakh (yang mereka akan tinggal tetap
di dalamnya) sehingga pada hari mereka akan dibangkitkan semula

Dalam Tafsir Al-Qurtubi pada juzuk 18 halaman 56, dalam tafsiran ayat tersebut, bahawa selepas kematian,
roh manusia masuk ke alam barzakh, mereka berada di dalamnya. Alam itu tertutup atau terdinding, tersekat
daripada mereka kembali ke alam dunia hingga mereka kembali pada Hari Akhirat.

Ertinya, roh orang-orang yang mati, tidak boleh kembali ke alam dunia. Logiknya, kalau orang yang sudah
mati, kembali seperti dalam bentuk yang saudari tanyakan tadi, maka mengapa orang yang mati dibunuh
dengan zalim, diseksa musuh yang tidak berperikemanusiaan, dirogol dan sebagainya, mengapa mereka
tidak balik semula untuk mencari orang yang menganiaya mereka dan membalas perbuatan kejam mereka?

Ini tidak pernah berlaku, kerana hakikatnya orang yang telah mati sudah berada di alam yang ‘terdinding’
dan tidak boleh kembali. Oleh itu persoalan yang ditanyakan tadi, dan hukum syaraknya ia bukan roh suami
yang telah mati.

Ia bukan roh, bukan suami, besar kemungkinan ia adalah makhluk halus yang disebut sebagai Qareen.
Qareen memang wujud, asalnya ia sebagai bayang-bayang, atau duplikasi daripada suami puan. Apabila
suami telah kembali ke alam baqa’, maka makhluk tadi dengan izin Allah, dia boleh menyerupai sebagai
suami untuk melakukan apa yang telah berlaku.

Oleh kerana ia bukan suami anda, tetapi makhluk halus, maka jangan sesekali melayaninya, jangan
beri ruang kepadanya melakukan sesuatu yang tidak baik kepada anda, lindungilah diri anda dengan
ayat-ayat al-Quran dan pesanan-pesanan daripada hadis-hadis Rasulullah. Antaranya banyak membaca
dua surah terakhir daripada al-Quran, ayatul Kursi sebanyak yang mungkin, membaca Surah Al-Baqarah
hingga akhir, atau membaca Khawateem Al-Baqarah (ayat 184, 185 dan 186).

Sebaik-baiknya sebelum tidur, saudari membaca 11 ayat dari Surah Al-Baqarah, iaitu ayat 1, 2, 3, 4, 5
dan 255, 256, 257 dan 284, 285 serta 286). Boleh juga membaca Surah Yaasin atau mana-mana surah,
dengan memohon pertolongan Allah SWT agar perkara sebegini tidak berlaku lagi.

Wallahu a’lam

Follow Us
Reply 45# marufie

Serulah ke jalan Tuhanmu (wahai Muhammad) dengan hikmat kebijaksanaan dan nasihat pengajaran yang baik, dan berbahaslah dengan mereka (yang engkau serukan itu) dengan cara yang lebih baik sesungguhnya Tuhanmu Dialah jua yang lebih mengetahui akan orangyang sesat dari jalanNya, dan Dialah jua yang lebih mengetahui akan orang-orang yang mendapat hidayah pertunjuk.

surah An-Nahl ayat 125

Tiga faktor yang digariskan oleh Islam boleh menjayakan sesuatu teguran itu ialah, pertama, tidak merendahkan ego orang yang ditegur, kedua mencari waktu yang tepat dan ketiga memahami kedudukan orang yang ditegur.

Hakikatnya, Islam memberi panduan yang jelas dalam kita memberi teguran dan bagaimana sikap kita apabila ditegur. Kita tidak harus melatah apatah lagi terlalu emosional sehingga menyebabkan kita melafazkan kata-kata yang tidak sepatutnya.

Semua itu tidak akan menyelesaikan masalah sebaliknya hanya akan mengeruhkan lagi keadaan, tidak kira sama ada kita pemimpin atau tidak tetapi apa yang kita perkatakan pasti akan dinilai oleh manusia dan diperhitungkan oleh Allah.

Nak tegur... especially so dalam bab bab cam ni... biar la beradab ... so that people don't take offence and akan mendapat pengajaran dari tegurannya ya...

simple logic.. sekiranya roh balik umah..

contoh:
1. x yah susah2 carik maid indon
2. janda/duda/gf/bf cerai mati susah aa nak kawin lain
3. kertas sisasatan sprm ditutup (atau x sempat nak bukak)
4. askar malas nak gie perang. x de apa nak dipertahankan.
5. pusat peranginan full house sepanjang masa
6. tokey bas hari2 kena kacau.
7. budget kenduri kawin meningkat beratus kali ganda (utk sewa khemah sedara mara je)
8. x de sempadan
9. life x de makna, x de challenges, etc..

sekiranya roh boleh balik umah, cuba letakkan diri anda sbg roh yg balik umah.. apa yg anda lakukan?

mcm best jerk pengalaman ko ni,siap boleh berborak ngn aruah lagi,siap aruah x percaya dah mati,

selalu nyer kalau mimpi orang yg sudah tiada...dalam mimpi tue dia diam dan tngk kiter jer sama ada senyum atau pun bersedih...kalau dah siap berdialog bagai tu tandanya mainan setan jer...toksah ler percaya yer

selalu nyer kalau mimpi orang yg sudah tiada...dalam mimpi tue dia diam dan tngk kiter jer sama ada  ...
menjad Post at 4-1-2011 08:04

kalau dia ajak makan?tp tak berbual...

Reply 51# mr_evergreen

rasa nyer kita sendiri tau yg mimpi tu betul atau mainan tidur jer! xyah nak pening kepala...yg penting doakan selalu untuk kebaikan arwah...itu lebih baik

Reply  mr_evergreen

rasa nyer kita sendiri tau yg mimpi tu betul atau mainan tidur jer! xy ...
menjad Post at 4-1-2011 08:12

abis je mkn dlm mimpi tu,bangun tido rasa kenyang...

Reply 47# hiloh2o

Berry setuju ngan statement Hilo nih..

Sebagai manusia kite senang menunding jari pada org lain, tapi pernah tak kite selami perasaan seseorg..Dalam erti kata lain, klau kite takde dlm tpt org tu, kite takkan faham perasaan org tu..Mcm kes yg kite bincangkan nih..Kalu kite pernah kehilangan org yang kite sayang baru kite tau & faham..

Memang tak dinafikan bila bab kite mimpi org yang dah takde nih, mungkin faktor kite terlalu rindu ngan org yg kite sayang..tak semestinya gangguan syaitan aje. Mimpi kan ada byk faktor..kekadang kalu kite terlalu fikir sesuatu benda pun boleh termimpi2..

Selagi kite nama kite manusia..memang emosi tu akan memainkan peranan..Melainkan org tu 'heartless'..

Lagi satu kite kena ingat..kite nih kena menuntut ilmu sampai ke liang lahad..so kalu kite rasa kite nih paling berilmu..byk sgt mana la ilmu kite..setitis air dilautan aje..Mungkin kite rasa kite expert dalam sesuatu ilmu tapi selagi manusia yg tak sempurna, pasti ada kekurangannya..

Ini sekadar pendapat saya..tak berniat nak mencetuskan kontroversi @ apa2..So saya harap lepas nih kite leh share pendapat & kongsi pengalaman kite kat thread nih tanpa perlu 'menghangat'kan suasana..

Manusia xbole lihat roh, Ssungguhnyer itu semue permainan Syaitan. Kalau x silap dlm agame ada menyebut lebih kurang maksudnyer,  antare dunia dan akhirat ad tembok.iaitu alam barzakh. Mknenyer roh tidak akan dapat kembali ke dunie nyate. Syaitan suke mnyesatkan manusia.

Kalau nak confirm kan benda ni, kena le mati dulu

Post Last Edit by letter2 at 4-1-2011 11:06
Salam....semua,

Semenjak buka thread kontroversi dulu, saya semacam serik nak buka thread kat sin ...
Fieza-mira Post at 2-1-2011 16:55

meh tgok kat siniiiii rohhhhhhh kata ustaz azhar idrus

Post Last Edit by ieja_p2_bumbum at 4-1-2011 11:09

ieja nak share cte ieja plak...voley..?;)

arwah abah ieja meninggal pagi raya hji....mmmmm.....tak sempat salam tangan die mohon ampun n maaf..itu yang ieja terkilan.....Abah ieja pegi tanpa disangka...dye demam p dah c-hat........

memang ieja terduduk time tue....p redha.....then tengahary selepas seminggu tue ieja tengok tb..dalam pale ne pk n rindu sangat kat arwah abah......then,nak kata ngantul takk.tup2 ieja dah terlelap....mak ieja time tue ngah tengok tb sekali.....then dalam time terlelap tue,ieja mimpi die datang ke arah ieja berpakaian baju melayu hitam die tue..bersongkok sekali.....die datang ke arah ieja melalui lorong bilik die....ieja time tue pas nampak die terus menanges kata rindu n mintak maaf atas segala dosa ieja kat die............die senyum n muka die berseri sangat....die tengok kat mak ieja (yang peliknya mak ieja ngah tengok tb seperti mana sebelum ieja terlelap..mak ieja tak pasan yang abah datang n ieja ngah nangesh..mak ralit tengok tb.... ) abah senyum kat mak(mak tak pasan) n pas tue die usap pale ieja n yum dahi...pas tue die senyum......then ieja sedar.....air mata dah meleleh kat p2...ieja tanye mak,mak tak nampak ke abah datang..mak kata ieja mimpi kot p adakah itu semata2 mimpi...???terus ieja bacakan al fatihah ieja yakin arwah abah ieja bahagia kat sana..insyaallah....

Reply 58# ieja_p2_bumbum

Hmm tu la mcm Berry kata..mungkin kekadang kite rindu sgt..mcm dlm kes nih refer pada ayah awak la..

Ayah Berry meninggal masa dah dekat nak raya haji beberapa tahun sudah..

Reply  ieja_p2_bumbum

Hmm tu la mcm Berry kata..mungkin kekadang kite rindu sgt..mcm dlm k ...
berrygurl Post at 4-1-2011 11:18

tue lah an...memang rindu....saat ne pun rindu........

ooo ye ke......takpelah...dah takdir...redha n bnyakkan berdoa....Allah lebey sayangkan arwah ayah berry n arwah abah ieja..........:cry: