CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fieza-mira

Betul ke roh balik rumah??

Dipetik dari buku Alam KUBUR (Alam Barzah):

RUH DATANG DARI KUBUR KE RUMAHNYA?

Diriwayatkan dari Abi Hurairah ra. katanya: "Apabila seorang mu'min mati, maka ruhnya berkeliling mengitari rumahnya selama 1 bulan. Lalu ruh itu melihatkan apa yang ditinggalkan dari hartanya, bagaimana cara membahagi dan bagaimana cara membayarkan hutangnya.

Setelah genap satu bulan, maka ruh itu dikembalikan ke liang kuburnya. Maka setelah itu ia berkeliling hingga genap satu tahun. Ia melihat orang yang mendoakan kepadanya dan orang yang susah kepadanya. Setelah 1 tahun ruh itu diangkat dibawa naik untuk berkumpul dengan seluruh ruh-ruh sampai hari kiamat yakni hingga ditiupnya sengkala Israfil. Allah berfirman  dalam ayar 4 Al-Qadar yang maksudnya "Para malaikat sama turun dengan ruh".

Reply 149# afja

YMW..Berry memang sker bertukar2 info..mana yg Berry tau, Berry share..mana yg Berry tak tau..afja @ kekawan lain leh inform  Berry

Menarik topik ni !
selama ni pun saya tertanya2 jugak adakah roh org meninggal akan balik rumah

...
mek_ja Post at 7-1-2011 11:37

Iya....itu yang di maksudkan roh orang hidup blh jumpa dengan roh orang mati tapi melalui tidur sahaja...sbb tu ada cerita yang roh orang mati bagi tau kat mana harta/duit di simpan.  kalau dia nak bagitau password/userid dia pun boleh tapi melalui mimpi lah....
Ada jugak orang2 tua kata kalau kita mimpi orang yang dah mati dalam tidur kalau arwah tu bercakap bermakna itu syaitan bukan roh simati tapi kalau dia senyap je & tak bercakap bermakna betul2 roh si mati....
Saya lebih yakin pada pendapat pertama iaitu blh communicate dengan roh si mati tapi dalam tidur.

member aku nie termengah mengah berlari kat kitorang.. dia kata bapak dia dah lari menelamatkan diri sbb mereka ternampak sesuatu atas pokok time turun bukit. dia lak tercicir sbb bapak dia terwillie..

sian kawan ko tu...

kenapa sy marah dgn thread ni

-sbb anda telah memesongkan ayat quran, padahal jelas ayat mengenai ...
marufie Post at 5-1-2011 21:04

hehe..nak gelak baca statement ni.... kalau ilmu setakat hafal quran dan hadis (lelebih lagi copy paste) tak payahlah nak betulkan orang lain. marah kunun demi islam. hehehe....

al quran ni ada dua tafsiran, satu direct terjemahan satu lagi rahsia kerohanian, so jgn la pegang haya terjemahan terus kemudian nak tuduh TT pula pesongkan ayat quran.

perbincangan pasal roh ni kalau tak suka tinggalkan saja thread ni. ramai lagi yg nak baca.

Yelah....susah jugak ye kalau tak tahu membezakan antara roh dengan jin setan nih......

Kita beri ...
Fieza-mira Post at 7-1-2011 14:50

ada juga yang mengatakan roh tu adalah qarin.

Follow Us
syabas TT diatas topik yang mencabar dan memberangsangkan minda ...
semoga semua mendapat manafaat dari apa yang di utarakan.

Aku juga ada pengalaman. Pada malam hari selepas arwah abah aku kembali ke rahmatullah, anak aku yang baru berusia setahun lebih yang sedang di pangkuan aku sambil duduk atas kerusi tiba-tiba melorot (betul ke ejaan ni..) turun. Terus dia duduk di lantai sambil menggoyangkan badannya kedepan dan kebelakang. Kami sekeluarga perhatikan saja walaupun pelik. My mom dengan sebaknya merungkai misteri peristiwa itu dengan menceritakan bahawa setiap kali abah aku selesai solat, anak aku akan terus duduk di atas pangkuan atuknya yang ketika itu akan berzikir, tasbih, etc sambil menggerakkan badan sedikit ... Anak aku tu semasa kecilnya memang duduk dengan mak dan abah aku kat kampung sebab dorang tak nak orang lain jaga cucunya itu semasa kami bekerja.

Aku pun sampai sekarang tak pernah nak fikir lebih2 betul ke roh abah aku yang bersama anak ku itu sampai lah sekarang.

Rate

1

hehe..nak gelak baca statement ni.... kalau ilmu setakat hafal quran dan hadis (lelebih la ...
Saat Post at 11-1-2011 14:03

Agree..

Post Last Edit by isteri_ayil at 19-1-2011 16:41

emosi lah pulak bila baca thread ni.. teringat kat arwah mak & abah... rindu sgt kat diaorg...
pengalaman aku plak, dlm masa 44 hari arwah mak meninggal, roh dia "dtg melawat" dgn hanya meninggalkan haruman (aroma) di dalam rumah... bau seakan minyak attar.. tapi lagi wangi dari minyak attar.... aroma tu hanya utk beberapa saat je... pas tu hilang mcm tu je.... betapa sedih dan sebaknya rasa, Allah saja yg tahu....  Berkenaan mimpi pulak... aku biasa alami mimpi aneh bertemu arwah ketika bulan puasa shj. bulan2 lain tu, hanya mimpi2 biasa... mcm life seharian semasa diaorg hidup lagi...  Biasanya, kalau aku dpt mimpi aneh ni, time2 aku emosi & tertekan dgn life / family members yg lain.... time2 tu, kalo tido mlm, dgn izin Allah SWT, aku dipertemukan dgn arwah dlm mimpi... dan aku luahkan segala terbuku dlm hati aku ni kat diaorang, menangis2 citer kat diaorang .. kisah sedih yg aku ceritakan pada diaorang, akan dpt reaksi sedih juga.. diaorg tak bersuara, tetapi sekadar mendengar.. hanya reaksi wajah je yg aku nampak..

nenak sedara aku meninggal pun macam tu jugak.. anak dai nmpk 1st day meninggal dia ade kat dlam umah.. masak lah, kemas2 umah la pukul 1 pagi! tapi muke dia pucat n jalan pun tunduk je..

2nd day nmpak dia kat pintu pagar depan umah.. anak dia nmpk arwah mak dia pandang je dari luar sambil pegang pintu pagar.. muke sayu je.. jiran sebelah pun nmpk jugak ape yang ank dia nmpak tu.. kejadian tu awal pagi.. time subuh macam tu.. jiran dia baru nk gerak g keje..

3rd day roh arwah dah jauh skit.. dia tengok dari pokok mangga 50 meter dari kawasan umah.. yang ni plak cucu dia nmpk.. mase tu dah nk maghrib.. (petang area pkul 6.30).. aku x sure smada ni roh taupun keje syaitan.. atau arwah ade something nk cakap taupn ade hajat nye yang belum tertunai.. wallahualam..

tp tgk irg islam sendiri lbh tak berilmu dr muallaf, u should be ashamed of yrselves. and that make me so devastated
tamda2 org beriman itu antaramya dia lbh berilmu

marufie Post at 5-1-2011 21:04

ini ker perkataan dr seorang pendakwah? i think ur d one who should b ashamed of urself  riak dan mempersenda kejahilan (tidak tahu) org lain.
devastated la sgt yes, tp ko patut rasa utk diri ko sndiri yg kononnya berilmu tp riak dgn ilmu seciput tuh? aiyakkk apa hukum riak? tak payahla aku bgtau... ko kan lbh arif kekdahnya  sia2 beb ilmu yg ko dpt tuh.. jadik zero!  dgn sikap riak bodoh sombong ko tuh

Reply 43# berrygurl

sama mcm kita gak..arwah ayah meninggal thn 2004... i was close too him really close..so mmg terasa sgt kehilangan arwah smpai skang ni.. mlm lepas arwah dh selesai dikebumikan..after kenduri arwah semua (jenazah disempurnakan dekat umah nenek bukan rumah kami) jd kami 3 beranak mak, kita n kakak balik umah..mase dok kt depan umah sorang nmpk satu kucing yg arwah selalu la kasi mkn..dia tetiba mcm pndg satu arah tajam sgt then pndgn dia terus ke dlm rumah..kita tk expect la apa2 that time masuk jek rasa mcm sepintas lalu bau wangi mcm bau air mawar pg td mase kafankan arwah td...n bau tu betul tmpt dia selalu baring amik angin.. tp dlm hati kita ckp la "assalamualaikum ayah..masukla..tgk kami..rindu sgt.."..bgtau mak..mak diam je..mmg ade dgr pasal roh yg baru mati akan menziarah keluarganya dlm tempoh tertentu tp itu kita tk la berpengetahuan sgt...so tk berani nk mengiyakan perkara yg tk pasti

2 3 hari selalu mimpi arwah berbaju putih..kita temankan dia kt umah dia ..dia tk berckp pon..kita rasakan itu umah dia ... tp dia mmg tk berckp hanya senyum jek.. selalu kalo dia mereka yg meninggal dtg dlm mimpi kita tk bercakap tu.. kita phm2 la sedekahkan mereka dgn alfatihah..mungkin kita terlupa akan mereka... n sekiranya yg dtg tu berckp2 ngan kita...selalunya itu adalah syaitan dlm mimpi kita...telah terputus hubungan anak adam apabila dia mati ..kecuali amak jariahnya... ilmu pengetahuannya..dan doa anak yg soleh dan solehah..maka tiada isu org mati boleh berinteraksi dgn kita yg hidup..wallahua'lam

Rate

1

salam...

atok pompuan saya penah cakap,kalau yang datang dalam mimpi tu senyap je,tu malaikat (roh la kot maksudnya)..
tapi kalo yang datang dalam mimpi tu,cakap2,tu syaitan...

lagi satu kalo mimpi di siang hari,sah2 mainan syaitan...

teringat kisah 10thn dolu..masa tu arwah nenek baru lepas dikebumikan..time tu after solat Jumaat, lepak dgn (arwah) pak long dgn makcik sambil makan kacang kat dapo. sambil bercerita tu teringatkan arwah nenek, mostly about our happy moments together. dekat meja yg kami lepak tu ada few barang, maklumlah nak prepare kenduri segala.tgh sedap mengunyah kacang..tetiba balang gula bergolek-golek atas meja.takde angin takde ribut!muka aku pucat lesi dah!arwah pak long terus angkat balang tu letak balik.sambil baca al-fatihah.
maybe nak sedapkan ati aku, arwah pak long ckp "nenek balik jenguk anak cucu tu.."
aku dgn mood kak namnya cite kat makpak aku..terus mak aku suh baca yasin, sedekah al-fatihah.
sambil-sambil tu siap sound sepupu aku jgn bukak TV radio bagai.tak elok kalau arwah 'dtg' jenguk tgk cucu melayan TV!

tp lepas tu ada plak kes kakak aku kena kacau mlm tu gak.katanya org sebelah punya 'barang'.habis satu rumah kena kacau.

baca benang nieh rasa sedih plak....
arwah abah kita baru meninggal bulan puasa lepas malam jumaat
arwah abah koma tiba-tiba..
dia meninggal betul2 40 ari lepas balik dari umrah...
tapi dlm waktu lepas dia balik dr umrah...
dia semakin gering, tp still boleh jalan-jalan...
seminggu sebelum dia meninggal...
ada dua kupu-kupu yang sangat besar datang melawat kat dalam rumah kitorg.....
arwah abah plak...asyik tanya, ari nieh ari apa yer...
dia asyik duduk atas sejadah dan berzikir....
doa nnyer lebih panjang dari biasa...
aku terdengar sayup-sayup dia azan bila tiba magrib dan subuh......
dia biasa azan waktu magrib ngan subuh...
tiga hari sebelum dia meninggal...
aku hantar dia ke hospital..
sebab dia macam dah sakit sangat...
itulah hari terakhir aku tengok dia masa masih hidup...
dia pesan, jaga emak, jaga diri aku..
sebab dia kata emak macam tak berapa sihat..
aku plak, dia suruh makan vitamin sebab macam tak sihat...
aku bercerita dengan dia lama sangat waktu tuh...
aku rasa macam tak nak balik dr hospital..
dia jugak pesan supaya aku selalu berselawat ke atas nabi muhammad s.a.w...
okies...
masa hari kematiannya, aku dapat rasakan cuaca panas tak panas...
sayup sayup jer rasa bumi nieh..
pagi tuh aku sempat telefon dia kat hospital, bertanyakan dia makan apa..
dia mcm gembira je jawab panggilan aku..
tp bila aku telefon ptgnya (aku tak tau kenapa aku tak ke hospital, padahal dulu masa lunch aku mesti pegi hospital kalau arwah abah ada kat sana)...
tak berjawab, rupernya masa tuh dia tgh bertarung dgn nyawanya.....
aku pegi hospital, dan arwah abah tgh koma masa tuh..
sedih aku tgk penderitaan dia bertarung dengan nyawa...
jd malam tuh..aku dan emak bersiap sedia..
aku buat solat hajat, semoga dipermudahkan untuk abah menhadapi sakratul maut...
dan bacaan yassin beramai-ramai..
tepat habis bacaan yassin, angin sepui sepui bahasa masuk ke dalam rumah..
satu perasaan sedih terasa..dan adik dr hospital mengesahkan arwah abah meninggal...
masa tuh terus hujan rintik-rintik...
dan hari jumaat tuh, arwah abah selamat dikebumikan..
masa basuh pinggan, aku tercium bau abah yg biasa...
dia seolah-olah berkata, jaga emak, jaga keluarga kita, jaga kesihatan...
aku rasa sedih sangat waktu tuh.....
dlm tujuh hari adik aku ader termimpi, arwah abah dtg tanpa bersuara,
dia datang macam buat binaan ala-ala kepuk nesan..
rupanya alamatnya roh arwah abah suruh kitorg betulkan tanah perkuburannya, sebab masa tuh hujan lebat, tanah macam mendap sikit..yerlah baru tujuh harikan....
dan baru baru nieh, aku ada mimpi, arwah abah dtg melawat, tapi muka muda sangat2..
tapi tak kata apa-apa..
cuma senyum jerk...
rindu dekat arwah abah

AL FATIHAH...pd mereka yg telah tiada d dunia ini.
Teringat mak bapa ku yg jauh d mata.

Reply 6# zizadin

tengok jugak zizadin...kalo bercakap memang jin atau setan tapi kalo diam memang betul macam bapak saya yang dah arwah...saya kekadang mimpi dia jugak tak bercakap ...kalo bersuara pun xpandang muka...macam cakap sisi je..itu kira betul lagi...kalo cakap depan2 dia macam bersembang biasa itu dah jin atau setan....macam saya walau pun arwah ayah dah xda saya masih asa dia ada dalam hati saya...sebab skang dah jadi tonggak pada famili....ayah saya seorang yang kuat dan gigih bekerja....buat semua tuk anak2 dan famili dia....dan adik2 beradik dia...saya akan contohi dia...tabik spring papa...im the soldier of papa...

arwah pakcik aku meninggal 2 hari sebelum raya aidilfitri..dalam bulan puasa lah...pagi esoknya masa aku n mak ngah kemas2 aku terbau wangi sangat tp cam menusuk..bau cam bunga ros gitu....dalam beberapa saat pastu mak aku lak bau..die tego....mak aku cakap bau sebijik arwah pakcik aku..aku tak sempat jumpa n tengok arwah sbb dah dikebumikan..aku sampai kubur time derang ngah talkinkan.......sedih gak pengajaran tuk aku..utamakan famili sendir dari jantan2 yang belum tentu jadi laki kiter..pengajaran sangat buat aku..al-fatihah untuk arwah pakcik aku

Reply  hiloh2o

dh berapa tahun jd org Islam! nk berhikmah ni rely pd tempatnya ! u blh qou ...
marufie Post at 4-1-2011 11:40

salam, nak tegur orang biar betul caranya, cara tegur tuh kasar bunyi nye....walaupun tgk gaya awak tinggi ilmu agamanye..tapi Islam tak mengajar kita riak dengan ilmu yg kita ada. Maaf kalau tersalah cara menegur.

Aku pun nak tumpang cerita, arwah mak aku baru je lagi meninggalkan kami semua. Bulan 3 yang lepas, kekadang aku rasa macam tak percaya yang mak aku dah takde. Kalau boleh aku nak ingatkan forumer yang masih ada mak, hargailah mak korang sebaik yang mungkin. Buatlah yang terbaik. Macam aku nih dah tak guna, dah tak sempat. Aku berdoa setiap hari agar arwah mak aku tenang. Mak aku kena strok dan kami hantar ke hospital, kat hospital kena buat pembedahan untuk keluarkan darah beku dalam kepala. Waktu tu mak aku koma lebih kurang dalam seminggu jugalah. Kami berharap sangat mak sembuh boleh cepat pulang ke rumah nak jaga mak kat rumah selesa sikit berbanding hospital. Biasa kalau mak masuk hospital mesti mak akan balik rumah juga, tapi tak sangka kali ni mak masuk hospital dan pergi buat selama-lamanya. Aku mula-mula tu memang trauma tak boleh terima aku rasa aku banyak dosa pada mak dan tak sempat nak berbakti sepenuhnya. Aku terkilan yang amat. Tapi pemergian mak aku ni betul-betul telah mengubah hidup aku. Aku bersyukur sangat dan berterima kasih. Masa hari terakhir kami dapat panggilan dari hospital minta semua anak dan sesiapa sahaja yang nak tengok mak datang. Rasanya waktu tu mak da takda tapi aku cuma nak sedapkan hati kata mak tak apa-apa, nampak mak macam tidur akhirnya abah aku, kami adik beradik dan adik beradik mak sebulat suara nak bawa mak pulang ke rumah. Aku sempat hantar mak ke dalam ambulans lagi, yang lain semua da balik. Kalau boleh aku nak naik ambulans tu tapi abah cakap takut tak muat. Jadi aku pun tumpang sedara untuk pulang ke rumah. Arwah mak aku menghembuskan nafasnya yang terakhir dalam ambulans. Kat rumah aku orang kampung dah penuh, diaorang cadang mandikan arwah mak kat masjid, sembahyangkan dan terus kebumikan. Maaflah cerita aku memang tak seram.
Tapi malam masa buat kenduri arwah, jiran aku ada terbau kapur barus. Makcik aku pun ada terbau kapur barus. Keesokan harinya waktu petang masa kami sibuk-sibuk nak masak untuk kenduri hari kedua aku pun ada bau kapur barus kat area dapur.
Tapi tak tahu la apa kaitan bau tu. Lagipun kami adik beradik bersama-sama mandikan mayat arwah mak. Mungkin ker bau tu melekat masa kami mandikan? Tapi lepas balik rumah semua orang dah mandi lagipun malam tu kan nak wat kenduri dan tak akan bau tu boleh bertahan sampai keesokan harinya pula. Entahlah aku pun tak tahu. Apa yang aku tahu sekarang ni aku memang tak boleh dengar lagu Exist -untukmu ibu. Sedihhhhhh

cuba korang hayati lagu tu :-

Oh! Ibu
Kau disiram bayu pagi
Kehilangan terasa kini
Dan kesepian

Dan aku
Bagai purnama gerhana
Di ibarat lautan kering
Tiada tempat ku layarkan

Hasratku ini
Masih belum sempat
Kubuktikannya kepadamu