CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9071|Reply: 34

adab dan tertib membaca al-Quran

saya adalah seorang yg tidak arif tentang agama.tetapi dulu pernah blajar di asrama penuh.biasalah,kt asrama dulu selalu ada majlis2 agama,ceramah agama..walaupn xpraktikkan skrg,tp byk yg sy msh igt.
saya ada satu kemusykilan tentang adab membaca al-quran..selain dlm keadaan berwuduk dan menutup aurat iaitu yg wajib serta lain2 spt mengadap kiblat,tidak bersandar,silang kaki (tidak seperti org2 yg sombong),tajwid yg betul,berusaha tau makna,bacaan yg tidak mengganggu org lain..

persoalannya;bagaimana hukum atau kedudukannya jika seseorang itu sy lihat setiap kali dia membaca al-quran adalah di depan tv,suara tv plk kuat mcm biasa.walaupn xde org yg tgk tv,dia tetap onkan tv tu utk dgr berita sambil membaca quran.. sedangkan rmh tu bsr,ada byk blk yg lebih baik rasanya dr dpn tv yg terpasang tu.setau sy yg jahil ni,lebih baik membaca quran dlm keadaan tenang dan kosentret terhadap bacaan,membaca dlm keadaan kedudukan berlunjur walaupn sht tubuh bdn sedangkan seingat yg dipelajari  dulu nabi muhammad seboleh2nya melarang kita dari berlunjur di hadapan org lain..dan suaranya plk nyaring,serta blh mendatangkan riak.alasannya dia mengkritik org yg tidak membaca al-quran sblm atau slps dia membaca al-quran..

pada yg arif minta pertolongan rungkai kemusykilan sy ini..

rumah tu, rumah dia ke?  kalau rumah dia duduk sewa atau beli, tu lantak dia lah.  

persoalan tu, awak tanya pasal dia ke?  atau nak tanya pasal adab membaca quran?

rumah tu, rumah dia ke?  kalau rumah dia duduk sewa atau beli, tu lantak dia lah.  

persoalan tu, ...
ibnur Post at 5-1-2011 21:30

semua sekali tu maksudnya...

semua sekali tu maksudnya...
mr_evergreen Post at 5-1-2011 21:37

Secara directnya, sebenarnya aku nak tanya samada dia bertanya soalan adab membaca quran tu sebab bengang dengan kawan dia tu ke?  Tu sebab aku kata pedulikan kawan dia.   

Secara directnya, sebenarnya aku nak tanya samada dia bertanya soalan adab membaca quran tu seba ...
ibnur Post at 5-1-2011 21:39

tp cara dia cerita mcm terlalu pedulikan plak.apa kes?

Reply 4# ibnur

kalau kwn aku mmg buat tak pedulik dah..

aku nk tau ape kedudukannya almost every single time baca camtu..aku tak bengang je,just kalo tak elok,blhlah aku tegur.psl umo dia pn dh lbh sparuh abad.maksud aku,boleh ke dia baca al-quran dlm keadaan yg mcm tu setiap kali....kalo x elok,camana aku bgtau dia.nk pakai ayt yg mcm mn..ye lah,kena hormat jgk org lbh berumur ni wpun aku slalu tgk kt masjid org2 tua ddk ms tahiyat awl dn akhir pn byk yg x betul..

Follow Us
guna aqal la
buat yg mampu
jgn ikut napsu,nanti jadi gila kuasa
bila dh gila kuasa,semua mende ko bnk control
bila semua ko nk control,yg takde kes pun blh kes besar...

Reply 7# mr_evergreen

ni bkn psl gila kuasa ke nk gila kontrol ke ape.nk menegur secara bijaksana kalau adab dan tertib yg diamalkan selama berpuluh tahun tu silap.ia mcm dh sebati dgn tuan empunya diri psl dh berpuluh thn amalan dia mcm tu dan aku yg tgk almost everyday ni mkn lama mkn tak selesa sbb aku rs ianya xbrp nk betul kalau ikut yg aku blajar dulu..sblm ni aku tak ambik kisah pn tp skrg aku dh mula blajar blk ape2 yg aku dh terlupa tu.selemah2 cara teguran ialah dgn hati.dan aku rs aku dh tegur pakai hati psl aku doakan smoga beliau tertgk kt tv ke,terbaca ke,terdgr ceramah kt surau ke tp mcm xde perubahan.nk tegur stret fwd aku rs aku perlu hujah2 n ayt yg baik lah.itu pn kalau betul ianya adalah sesuatu yg tak patut diamalkan.aku ada bc adab2 membaca quran dan yg mn wajib yg mn sunat tapi mcm mn keadaannya kalau yg sunat ni diabaikan terus sentiasa..

kiranya aku bkk benang ni nk tanya pendapat pada yg betul2 arif lah.kalu betul instinct aku perkara ni tak blh diamalkan mcm mn nk bagtau,psl nk ignore mmg xblh sbb beliau bknnya pangkat kawan n umo dia pn dh lbh sparuh abad,education pn 3rd level.

nak tumpang tanya jugak, boleh ke kita baca quran tapi hanya menutup kepala dgn tuala kecik je (perempuan)

saya adalah seorang yg tidak arif tentang agama.tetapi dulu pernah blajar di asrama penuh.biasalah,k ...
plasterhati Post at 5-1-2011 21:04

baik tegur org yg tak solat & yg bukak aurat disekeliling kita.

Reply  mr_evergreen

ni bkn psl gila kuasa ke nk gila kontrol ke ape.nk menegur secara bijaksan ...
plasterhati Post at 6-1-2011 00:34

Apa yang aku fikir, macam tak ada kes.  kecuali kalau bunyi bising TV tu terlalu kuat sampai mengganggu orang lain, termasuk jiran-jiran.  kalau menurut feqah, setahu saya hanya perlu berwudhu untuk menyentuh al-quran.  Nak baca meniarap ke, nak baca kepala bawah kaki atas ke, sebenarnya tak ada kes.

nak tumpang tanya jugak, boleh ke kita baca quran tapi hanya menutup kepala dgn tuala kecik je (pere ...
KumbangPolkaDot Post at 6-1-2011 00:38

Menutup aurat bukan untuk baca Al-Quran.  Menutup aurat adalah untuk menjaga aurat dari dilihat bukan mahram.  Jadi nak baca quran baru nak tutup kepala bukan isu sini.

Post Last Edit by mr_evergreen at 6-1-2011 08:20
ni bkn psl gila kuasa ke nk gila kontrol ke ape.nk menegur secara bijaksana kalau adab dan tertib yg diamalkan selama berpuluh tahun tu silap.ia mcm dh sebati dgn tuan empunya diri psl dh berpuluh thn amalan dia mcm tu dan aku yg tgk almost everyday ni mkn lama mkn tak selesa sbb aku rs ianya xbrp nk betul kalau ikut yg aku blajar dulu..sblm ni aku tak ambik kisah pn tp skrg aku dh mula blajar blk ape2 yg aku dh terlupa tu.selemah2 cara teguran ialah dgn hati.dan aku rs aku dh tegur pakai hati psl aku doakan smoga beliau tertgk kt tv ke,terbaca ke,terdgr ceramah kt surau ke tp mcm xde perubahan.nk tegur stret fwd aku rs aku perlu hujah2 n ayt yg baik lah.itu pn kalau betul ianya adalah sesuatu yg tak patut diamalkan.aku ada bc adab2 membaca quran dan yg mn wajib yg mn sunat tapi mcm mn keadaannya kalau yg sunat ni diabaikan terus sentiasa..

kiranya aku bkk benang ni nk tanya pendapat pada yg betul2 arif lah.kalu betul instinct aku perkara ni tak blh diamalkan mcm mn nk bagtau,psl nk ignore mmg xblh sbb beliau bknnya pangkat kawan n umo dia pn dh lbh sparuh abad,education pn 3rd level.

plasterhati Post at 6-1-2011 00:34

sbnrnya dh mmg takde kes,tp ko mmg jenis suka buat kecoh n kepoh
tu sbb mende2 kecik jadi besar
mcm org gila kuasa.
bila dh takde kes tp ko masih nak jadikan kes
mende ni akan membawak sampai ke luar dari forum
padahal masing-masing blh sama2 tambah ilmu dan amal.

Menutup aurat bukan untuk baca Al-Quran.  Menutup aurat adalah untuk menjaga aurat dari dilihat  ...
ibnur Post at 6-1-2011 07:21

maksudnya kalau nak baca quran tak tutup aurat dgn proper boleh la ye?

Reply 14# KumbangPolkaDot

sebaik-baiknya tutup.

Reply  KumbangPolkaDot

sebaik-baiknya tutup.
mr_evergreen Post at 6-1-2011 09:26

ok, faham..terima kasih

Perasaan cintakan al quran tu kena ada, barulah adab-adab tu secara otomatis terjaga. Ulamak dulu betul-betul sayang al quran, sbb tu depa jaga betul adab bila membaca.

Ada ulamak hadith yang tak baca hadith secara kuat kalau dia tak berada dalam keadaan berdiri. Itu adab yang dia sendiri setup utk menanda kecintaannya pada hadith yang dia memorize.

Kita perlu suburkan rasa cinta dan hormat kepada al quran, pelajari sejarahnya, hayati maknanya, mengerjakan suruhan Tuhan dalamnya, berkorban kerananya..

Reply 17# always_typo

thanks..sy pn berpendapat mcm tu..prasaan sygkan al-quran  ditunjukkan drp adab semasa membaca quran tu sendiri.sy masih igt lg dulu ustaz kt sklh selalu tekankan adab2 smasa bc quran sbb tu cara menunjukkan kita sygkan dan letakkan quran sbg sebuah karya tertinggi hadiah dari Allah dan nabi muhammad..sbb tu sy kemukakan kemusykilan ni.tp tak tau lah plk ada yg ckp gila kuasa plk.

Reply  always_typo

tp tak tau lah plk ada yg ckp gila kuasa plk.plasterhati Post at 6-1-2011 19:22

ramai manusia yg kena masuk neraka sbb tak dpt menjaga lidah sendiri.

Perasaan cintakan al quran tu kena ada, barulah adab-adab tu secara otomatis terjaga. Ulamak dulu be ...
always_typo Post at 6-1-2011 14:45

Kalau macam tu nak kena jaga, macamana pulak dengan keadaan macam ni ---->  membaca surah yang dihafal (tanpa memegang alquran) sambil berjalan, jogging, memandu, bersenam dalam jim, dalam lif, tengah tunggu makanan sampai kat restoren, dan lain-lain keadaan yang selain dari adab yang dimaksudkan di post-post atas.  Macamana?  Tak kena jugak ke?

12Next
Return to list New