CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

Reply  mizzerinz

aik...awat makin naik..bukan makin kurang?
dualchicks Post at 5-9-2011 15:00

tu la..dah banyak kali call ptptipu ni..tapi tak pernah dapat

aku baru dpt surat tawaran sebelum raya
sampai skarang aku xtau nak hantar borang tukar ni ke tak
baki skarang rm23k tp dia kira baki thn 2008 yg sebanyak rm27k
dlm surat tu ckp aku kena byr dlm rm170 selama 180 bulan tp yg xpahamnya stat byr ni thn 2008, camana nak berpatah balik ke thn 2008 sedangkan time tu aku byr ikut kemampuan?
bila aku call ptptn dia ckp akan tolak lebihan yg aku dah byr tp kat dlm perjanjian ni xde tulis camtu pon
bila aku nak singkatkan tempoh pembayaran dia suruh aku cancel je rm170 tu ngan pen pastu tulis je jumlah yg aku nak byr, cam x formal plak...
so skarang aku masih penin nak hantar ke tak borang ni

cara pengiraan sistem ujrah nie depa dh tetapkan sort of mcm cut off date...ada mention kt page dlm ptptn web kot...sebab tu jd tinggi amountnye...depa x kira dr asal.... cerdik la depa....bg yg x pernah byr utk tempoh lebih dr 3-4 thn...bek korang x yah ambik ujrah nie....bayor je la ikut mana mampu....kalau bg peminjam lama...lg la...dikira dr disember 2010..(kalau x silap la..malas nk bukak page) kalau salah tlg betulkan  utk peminjam thn 2003 dan ke bawah....

aku mula mcm bminat..tp skang x minat nk tukar..byr je la....3% pun 3% la...

aku dah apply utk ujrah tu..siap dah diluluskan..buat pengetahuan smer aku dah start bayor ptptn ni  ...
mamapot Post at 31-3-2011 21:17

aku pun dh apply ujrah awal thn 2011,slps baca semua info, aku x return pun perjanjian baru dlm tempoh 90 hari..kira otomatik terbatal lah..ni ha tup tup sblm raya ptptn email aku balik,suh apply semula ujrah..tedesak sgt ker nk potong gaji orng,alahai..aku byr x penah skip pun..

pada aku,kalo untuk peminjam engkar mmg patut kot ujrah ni,tp kalo pembayar tegar mcm aku nih,rasa mcm x adil lak..aku pun sama mcm korang ada kol ptptn,tnya abis tu yg dh byr ribu riban tu kenapa x ditolak?org ptptn ckp nanti akan buat pelarasan..harus ker nk percaya akan ada pelarasan?

aku pon pening dah ni..nak ke tak nak tuka...sbbnye aku dah bayar sejak 2005 lagi..siap potong gaji..dlm 200 sebulan..sekrg ni tinggal 14k jer.dia oper 136 sebulan selama bape bulan ntah...yg aku kena byr pon katanye stat 2008 punya...eiii x paham la akak!!

aku tak paham langsung kiraan nih..main bayar jer..harap aku tak ditipu....ujrah nih pun dah s ...
pressor Post at 5-9-2011 16:51

aku pon tak paham la kiraan nih..
so nak amik ke tak nih..

akunye ptptn diploma la..tak penah bayar lagik sebab tros sambung degree ..
rugi ke untong kalo aku amek da pening da..
nak wat siasatan lagik la

Follow Us
Reply 204# zalliza1717

tula psl, patutnya diorg la yg telus, offer & sertakan senarai dpd baki terkini.
baru la meyakinkan peminjam yg rajin bayar ni. ntah pape.

eh..baru perasan td bila baca semula email ptptn..rupanya mmg sungguh2 ptptn merayu aku soh tukar ujrah ni..

kalo ikut pejanjian asal thn 2000 - byr rm204.xx tempoh 15thn, 4% kos pntdbiran

aku buat penangguhan 3 thn sbb smbung blajar.start byr Jan 2009

1st apply ujrah jan 2011 - dia suh byr rm248.36  utk tempoh 10.5 thn.total kos pntdbiran rm3,534.99...aku x return pejanjian pun..kira otomatik tolak offer ptptn tu.

sblm raya baru ni ptptn email lg - dia offer rm196.39 utk tempoh 15thn. total kos pntdbiran rm4,610.85...

aku rasa ptpn ni dh letih kot merayu peminjam engkar soh byr utang,skrg ni dia kene merayu pembayar tegar ajer la suh tukar ujrah..hnya org yg byr balik samada sikit atau byk jer yg ada hati nk byr balik utang tu,kira mengenang budi namanya..

I think kan apa apa pun yg penting HUTANG tu  tetap hutang...langsaikan sajalah.
nak kata bebankan peminmjam tu ada dua rasional sebab  kita kan dah tak ada duit nak sara biayaan sendiri...so depa kenakan syarat...kalau dah kurangkan faedah tu [based on the article] 3% ke 1% [ yg kat article tu]  walaupun tak disandarkan pada status baki semasa... saya rasa hutang tetap hutang lah bayaq jer lah ...sebab selagi status pemiutang tu ..meninggal pun kena bayaq jugak...kan?

Reply 21# tokeycarwash

antara wajaran dan persoalan nilai kat sini

satu segi - dah kita yg ask for it sebab tak ada duit sendiri then ...
satu segi - membebankan dari segi jumlah

so sebenarnya golongan yg bising ni  hmm

depa nak bayaq ke tak nak - i think depa nak bayaq tapi on their own seet time kot , tapi kalau buat macam ni tak adil pada generasi lain yg memerlukan ....sebab tu dalam hal ni saya setuju dengan pwendapat saudara
u all katakan pinjam PTPTN , u all terus niat nak bayaq cecepat sebab hutang ni dalam islam berat tau...

hutang dalam apa bentuk pun hutang lambat ke tidak sikit ke ansuran ke tidak , ia tidak mengubah status anda  sebagai pemiutang..so nak marah sangat pun tak leh jugak

tak rasa malu ke ? dah hutang bayarlah hutang waalupun sedikit pun sebab saya dengaq pegawai tu cakap kat students depa kata kalau mai jumpa depa dan bayaq sesikit pun depa willingly to negotiate just jumpa

ade ke antara kita suka waktu meninggal pun hutang tak langsai

saya takut aih macam ni?

saya pinjam 28k. sebelum ni kos pentadbiran rm65.
tapi sekarang rm63.53
erm, dia berkurang sket demi sket eh..?

saya apply ujrah, tapi xdapat.
sebab ada tunggakan katanya.

sekarang nih setahun saya bayar dalam rm5600~rm6000..

ada sapa2 tahu tak, kena bayar sampai tahap mana kos pentadbiran akan berkurang..?

Reply 209# mbhcsf

memang ler kitorang byr..kitorng ni pun tahu hutang kene byr..yg jadi isu di sini adalah cara pengiraan ujrah tu sndiri sbb dikira dari baki thn 2008 tanpa ambil kira dgn jelas amaun ribu riban yg dah dibayar..itu yg jadi isunya...cik akak abg oi...

Reply  mbhcsf

memang ler kitorang byr..kitorng ni pun tahu hutang kene byr..yg jadi isu di  ...
zalliza1717 Post at 5-9-2011 18:10

bayaq sampai habis then claim balik keep the record  tanya balik pegawai tu ada  terlebih bayaq dari jumlah...

Reply 213# zalliza1717

hutang ni hutang le ...bayaq lebih pun tak pe...asalkan cepat langsai ...mahu tak tido kalau hutang hutang ni ...

bayaq sampai habis then claim balik keep the record  tanya balik pegawai tu ada  terlebih b ...
mbhcsf Post at 5-9-2011 18:13

awak study guna loan ptptn atau macammana?

awak study guna loan ptptn atau macammana?
jepp Post at 5-9-2011 18:17

my  younger brother PTPTN so ...kena bayaq so our parents bayaq balik je...tak kisah lah ujrah or not sebab parent saya pikiaq hutang is hutang ..selagi boleh bayaq untuk langsaikan secepat mungkin bayarlah saja ..sekarang dia sambung belajar lagi tapi  tak lah pulak suruh tunggak sebab eeee tak naklah hutang hutang ni ..u know so we like  who cares man ...hutang cepat bayaq ...

Reply 201# mizzerinz

better gi sendiri jer u...pulas screen monitor...print bill byk2...print bukannya kena byr pun...bab calling2 mmg diowang kurang layan...coz byk applicants yg dtg kat situ tak terlayan...phone berdering jer buat2 dunno tak layan

my  younger brother PTPTN so ...kena bayaq so our parents bayaq balik je...tak kisah lah u ...
mbhcsf Post at 5-9-2011 18:23

ya.. hutang tetap hutang..
peringatan suroh bayar hutang, perlu untuk yang liat bayar hutang.

tapi, persoalan bagi sesetengah orang yang dah bayar,
but still rasa macam ada isu ketidakadilan,
seolah2 mereka ditindas, xkan xboleh persoal kot.

mereka ada hak untuk mempersoal,
in case ada penipuan oleh pihak PTPTN.
biarlah mereka bertanya. kerana mereka membayar. bukan xbayar.

tapi bagi yang xbayar, nasihatlah agar mereka bayar.
sekian. sekadar pendapat/teguran untuk semua.
secara umum.

ala biasanya yg diri rasa anggap ptptn tu tipu mereka...diri sendiri takde initiative utk tgk data terkini...atau dtg sendiri...tetiba baki jadi banyak...byk jumlah tertunggak...
sendiri dah sign sendiri dah agreed...buat apa nak bising lagi...dah nama pun loan...org yg bising2 ni tak biasa apply loan rumah dan kereta ler nih...kire berterima kasih ler tak link ke ccriss...kalo link ke ccriss...ramai tak bley buat loan lagi